Oplati sa kupit Samsung A15?

Moderátor: psichac

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Oplati sa kupit Samsung A15?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Feb 2024, 00:40

Ahojte,

Toto je skor otazka pre tych co sa dobre vyznaju v telefonoch.

Riesim v hlave dilemu ci kupit slabsi mobil Samsung A15 za 180e/220e dnes je 23Feb24 (4G alebo 5G rozdiel v cene 40e) nakolko mam starsi Galaxy S7 Edge, a Galaxy Note8. Tieto dve su sice starsie telefony, no vtedy v case vydania boli aj vykonnejsie. Ja som ako Columbo, kym to ide tak to pouzivam a nekupujem si nove (jeho auto) :D

Nakolko nemam prehlad vo vykonoch chipsetov CPU a GPU, moja dilema je v tom, ci terajsi slabsi telefon Galaxy A15 je slabsi, rovnaky alebo vykonnejsi oproti tym dvom starsim telefonom S7 a Note8, vtedy v dobe vydania aj tzv. vykonnejsim telefonom.

Prikladam sem link na GSM arenu a taktie screenshot aby ste nemuseli hladat parametre.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?i ... 935f,n950f
image.png
image.png
image.png
Ja tam vidim hlavny rozdiel v density displeja, co by som ozelel, nakolko som to videl v obchode a to by mi stacilo.
Pamat je vacsia u A15 aj RAM aj ulozisko (note8 je to to iste).
Skor ma hlavne zaujima CPU, GPU a chipset - to uz neviem.

Mne by aj ten Note 8 postacil, ale ma len Android 9 a ja by som kvoli dvom aplikaciam (Teams a Outlook) potreboval android 10 lebo to vyzaduju kvoli security, enkryptovanie dat a telefon ma byt nerootovany.(pracovny Teams pouziva pracovny microsoft ucet + pracovny outlook s pracovnym microdoft uctom). Ak to instalujem na oba telefony tak mi to hlasi ze musim mat Android10, encryptovany telefon a myslim ze pri S7 mi hlasi ze telefon je rootovany (Ja som ho nerootoval, max. som aktivoval Developer option).

A Note 8 ma max. Android 9. Avsak na internete som nasiel moznost si dat custom ROM s Android10. Otazka znie, ze ak si dam custom ROM, je to potom rootovany telefon alebo nerootovany? Da sa rootovany telefon odrootovat?

Nejake info o Custom ROM-och (toto by som spravil)
https://gsmxt.com/best-custom-rom-samsu ... ndroid-12/

Takze tu zhrniem moje otazky :
O1: Oplati sa kupit A15 oproti S7 a Note8? Vykonovo.
O2: Ak nahram do telefonu custom ROM s Android 10 bude to rootovany telefon?
O3: Ak bude rootovany, da sa odrootovat (bude alebo bude sa tvarit ze je nerootovany)?
O4: Ako je to s 5G? Je to bezpecne? Ja uz neverim nicomu. Aj o covide sa vravelo ze je to bezpecne a dnes ludia padaju ako hrusky zo stromu. Ze vraj vceli od 5G pokapali. Dnes tvrdia ze 5G je OK a o par rokov povedia ze SORRY.... Mam si kupit 5G alebo radsej 4G, Ked uz kupim A15?

Ak by som nahodou zablokoval tie telefony custom ROM-om, tak som sa aspon pokusil o nieco. Nevadilo by mi to.

Diki vopred za odpovede. Snad sa tu najde co sa v tomto vyzna.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Oplati sa kupit Samsung A15?

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Feb 2024, 10:57

O4: Ako je to s 5G? Je to bezpecne? Ja uz neverim nicomu. Aj o covide sa vravelo ze je to bezpecne a dnes ludia padaju ako hrusky zo stromu. Ze vraj vceli od 5G pokapali. Dnes tvrdia ze 5G je OK a o par rokov povedia ze SORRY.... Mam si kupit 5G alebo radsej 4G, Ked uz kupim A15?

Ako to myslíš, či je 5G bezpečné? Ak ide o vplyv na zdravie a prírodu, neexistuje relevantný dôkaz alebo štúdia, ktorá by napr. potvrdila vplyv. Existujú obavy, že ak človek telefonuje s dlhú dobu s telefónom pri uchu, mikrovlny môžu poškodiť tkanivá. V princípe je to pravda, avšak výkon je veľmi malý a cievny systém dokáže dostatočne efektívne chladiť telo. Nie je to mikrovlnka. Stále je možnosť použiť hlasitý odposluch, handsfree a pod.
Mikrovlnné elektromagnetické žiarenie nie je ionizačné a nezanecháva trvalé zmeny v okolí. Ľudia si často neuvedomujú, že napr. pri pobyte vonku v prírode sme vystavení žiareniu od slnka, z vesmíru a dokonca žiarenie z Jupitera dopadá na zem. A to ide o iné vlnové dĺžky, rontgenové a gama lúče. To všetko sme schopní prežiť.
Stručne povedané 5G je bezpečné zo zdravotného hľadiska. Technologicky, 4G tu ešte nejakých pár rokov bude, takže by som sa absolútne nebál nemať 5G.

O3: Ak bude rootovany, da sa odrootovat (bude alebo bude sa tvarit ze je nerootovany)?

Nemám s tým veľké skúsenosti. V princípe ak sa nainštaluje origo firmware a Android, tak sa telefón "odrootuje". Podľa môho názoru rootovanie nemá na Androide absolútne zmysel. A ak si kúpiš nový telefón z oficiálneho ochodu, nemôže byť rootovaný.

O2: Ak nahram do telefonu custom ROM s Android 10 bude to rootovany telefon?

Áno.

O1: Oplati sa kupit A15 oproti S7 a Note8? Vykonovo.

Sko je vlajková loď. Prechod k Áčku je krok dole. Ja osobne by som skôr kúpil A54 alebo čo teraz majú. Tam bude Outlook "spoľahlivo" fungovať. Úvodzovky som dal zámerne. ;) Je to ale aj vec peňazí.
Nové Sko stojí aj 10x toľko ako A15.
Aj tak je to trochu bizardná otázka, asi ako: Mám 20 ročný Mercedes, chcem kúpiť Fábiu... :D Sorry nemôžem si pomôcť.

Ešte doplním. Rootovaný Android môže byť v niektorých krajinách nelegálny, napr. USA. To ak by si cestoval. EU je OK.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oplati sa kupit Samsung A15?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Feb 2024, 13:15

Super diki za info. Vlastne si mi odpovedal na vsetko.
Takze sa mi neoplati stym babrat lebo aj tak to bude roitovany telefon a microsoft ro rozpozna.

Stym mercedesom to bolo dobre prirovnenie. Len som nepochopil ci ten mercedes este stale ide rychlejsie ako fabia v r2024 alebo uz ma vybehany motor a ide pomalsie oproti novej fabii. To ze mercedes je pohodlnejsi (kvalitnejsi displej, lepsi fotak) neriesim.

S tym 5G je to dilema, ja viem. Asi som sa na to nemal ani pytat. Nie su studia ze je to skodlive a nie su studia ani ze je to bezpecne (ako to bolo aj s covid patokom co do ludi pichali).

Dobre dakujem za odpovede.

Ak niekto este nieco ma k tym otazkam tak privitam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Oplati sa kupit Samsung A15?

Príspevok od používateľa TomasNM » 27 Feb 2024, 23:18

O1: Oplati sa kupit A15 oproti S7 a Note8? Vykonovo.
O2: Ak nahram do telefonu custom ROM s Android 10 bude to rootovany telefon?
O3: Ak bude rootovany, da sa odrootovat (bude alebo bude sa tvarit ze je nerootovany)?
O4: Ako je to s 5G? Je to bezpecne? Ja uz neverim nicomu. Aj o covide sa vravelo ze je to bezpecne a dnes ludia padaju ako hrusky zo stromu. Ze vraj vceli od 5G pokapali. Dnes tvrdia ze 5G je OK a o par rokov povedia ze SORRY.... Mam si kupit 5G alebo radsej 4G, Ked uz kupim A15?

Ad 1>
Na chvilu mozno, ale ak to planujes pouzivat dlhodobo, tak urcite NIE!
Ja som mal 2 roky Xcover Pro "Enterprise Edition" a v sobotu som ho slavnostne slahol do skrine.
2 roky mi zral nervy, ako mal absolutne nedostatocnu RAM (4GB).
V dnesnej dobe je MINIMUM 8GB a ked to planujes aspon na 4 roky, tak minimalne 12GB.
Vyvojari appiek v dnesnej dobe hrozne plytvaju a neni problem, ze ti zozerie jedna appka 300MB a viac.
Nehovoriac o tom, ze Samsung tam ma milion svojich ficur, ktore sice nevyuzijes, ale v RAM sa to drzi ako kliest. Samozrejme aj novsi Android ma vyssie naroky, takze ak N8 fungovala so 4GB dobre, dnes to uz neplati. Tych 700MB volnej RAM po restarte zaplnili DVE spustene appky a uz musel nieco odpalovat, aby uvolnil miesto - typicky u Androida, tu appku, ktoru chces v tej RAM udrzat.
Na nejake aktivne Widgety na ploche som nesmel ani pomyslet, uz tej myslienky sa to zlaklo a skolabovalo.
V tomto sa naozaj neoplati usetrit, ak nechces prist o nervy.

Ad 2>
Zisti si, ci pre ten A15 existuje komunita, ktora robi aj Custom ROM-ky.
Pre Xcover neexistuje absolutne NIC, preto som ani nemohol riesit RAM problem touto cestou.
Custom ROM byvaju vo vacsine aj rootovane, neviem, ci niekto vobec robi nerootovane.

Ad 3>
Tazko povedat, ci sa rootovana Custom ROM da aj odrootovat, ale v dnesnej dobe sa Samsungy rootuju cez Magisk a tam je moznost nainstalovat SafetyNet patch, a je tam aj zoznam appiek, ktore ho maju vyuzivat. Tu plati, ze pre appky v tomto zozname bude zakazana detekcia rootu (typicky pre bankove appky).

Ad 4>
Nemam sice nic s 5G, ale asi by sa to malo dat vypnut a pouzivat iba starsie siete (ako aj teraz sa da vypnut 4G a pouzivat iba GSM). Zbytocna panika podla mna a nazory typu "zevraj", "udajne", "mozno" neberem.

Mimochodom, vymenil som Xcover za S23 Ultra a ten zazitok z pouzivania je cez 42 svetelnych rokov vzdialeny. Okamzite reakcie, vsetko drzi v RAM, nic nepada a to ma este 5GB RAM volnej z 12GB. S 8GB verziou uz by mohol za par rokov byt problem. Keby nahodou tych 12GB nestacilo, este je tam v zalohe virtualna RAM (RAM Plus) az do 8GB. To Xcover nemal.
Pred Xcoverom som mal Note4, ktory ma 3GB RAM, ale stary Android (resp.nutene updaty appiek) ma donutili ho po 5 rokoch bezproblemovej sluzby odlozit do skrine.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok