CNC Driver 3 - axis

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
hegedus
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 11 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: London
Kontaktovať používateľa:

CNC Driver 3 - axis

Príspevok od používateľa hegedus » 02 Sep 2011, 23:28

Zdravím

Tak teda som sa rozhodol postaviť si CNC plotter na vyrezávanie DPS nejaké tie krokáče som si už uchmatol sú bipolárne takže na ne budem potrebovať nejaký ten driver niečo som si už prečítal ale nenašiel som žiadnu poriadnu konštrukciu driver by mal ovládať 3 motory (Y,X,Z) a mal by spolupracovať s programom MACH3 nejaké nápady?

Ďakujem za odpovede.
0
Obrázok
Obrázok

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Príspevok od používateľa stefanSK » 02 Sep 2011, 23:47

Jedna z možností je - urob si 3x :
http://svetelektro.com/modules.php?name ... ht=allegro
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
hegedus
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 11 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: London
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hegedus » 02 Sep 2011, 23:52

No toto stavať 3x :roll:
0
Obrázok
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Sep 2011, 08:38

0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Softy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 18 Mar 2007, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa Softy » 05 Sep 2011, 10:44

Len pozor, tam mam driver na unipoláry.
Tie tvoje motory su čisto bipolárne alebo hybridne? (možu byť ako unipolar alebo bipolar zapojene).
Maš 2 možnosti, bud si kúpiš priamo IO na to alebo spraviš to cez diskretne sučiastky (MCU,fety,...).
výhoda IO je to že je to lacnejšie ako robiť odznova (i menej trapenia s tym), nevýhoda je to, že vačšie motory s tym nenakrmiš (a ak nemaš mcu k tomu, tak len jednoučelovosť bez možnosti uprav).
0
Teória bez praxe je nanič.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Príspevok od používateľa stefanSK » 05 Sep 2011, 13:41

Doporučil by som si najprv stanoviť požiadavky čo od drivera očakávaš.
Ak ti ide ide iba o to, aby sa motor točil, tak sa to dá aj jednoduchou logikou
(ako bolo už hore spomínané).
Treba si uvedomiť že každý driver sa skladá minimálne z častí:
1. interface - ako sa pripojuje na riadiace zariadenie(v tomto prípade PC). Je doporučené, aby to bolo galvanicky oddelené
2. riadenie pohybu motora - generovanie postupnosti riadiacich impulzov
(riadenie frekvencie, mikrostep,...)
3. výkonové spínacie prvky H-mostík
4. ochranné obvody

Ak chceš implementovať všetky tieto časti, môžeš postupovať rôzne, ale najjednoduchšie je použiť špecializované IO na to určené (majú v riadenie, ochrany, voľby rôznych režimov). Ja som použil obvod A3986 (z TME 5,5 €).
Vždy musíš použiť výstupný spínací obvod (H-mostík). Ten sa dá realizovať tranzistormi, alebo znova použiť špecializovaný IO. Dimenzovať ho treba v každom prípade podľa použitých motorov.
K interface nie je čo dodať. Ak sa nepoužije opto oddelenie, signály z konektora LPT pripojiť priamo na riadiace obvody (pri poruche drivera hrozí zničenie LPT portu - radšej použiť rozširujúcu dosku LPT, čím sa ochráni základná doska PC).

Po prečítaní tohto všetkého ti možno nebude pripadať stavba 3x http://svetelektro.com/modules.php?name ... ht=allegro až také šialenstvo, keď si pozrieš schému zistíš že tam skoro nič nie je navyše (možno IC2A 4538, ktorým sa dá nastaviť maximálna rýchlosť pohybu - stačí zabudovaný trimer). Ak si dáš vyhľadať A3986 tak nájdeš plno iných riešení PCB od tých najjednoduchších až po zložité, určené na pokusy.

Ešte nakoniec opakujem, treba si ujasniť čo sa od konkrétneho drivera očakáva !!!
0
S.K.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok