Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa petersno » 11 Feb 2014, 15:52

mam trochu problem s predstavou toho extruderu. akym sposobom je vytlacany zohriaty material a ako je riesene, aby sa vytlaceny material po odtiahnuti extrudera netahal za nim ?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Feb 2014, 15:58

petersno: pockaj do zajtra alebo pozajtra, bude to aj s fotkami :)
pepkomas: asi je to moznost, asi by bolo treba to nejako "pokrajat". Inak sa to da kupit takto http://www.ebay.com/itm/3D-Printer-PCB- ... 53ff0969d1 resp. http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=PC ... r&_sacat=0
0

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa bonatius » 12 Feb 2014, 09:28

0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa mato3000 » 12 Feb 2014, 09:36

... tu ale nejde o kúpu, ale o získanie nového rozhľadu a skúseností. Keby som mal čas a priestor, tiež by som šiel do takej skladačky. Jaromír nemá problém dať 500-600E za novú, aj keď neni to úplne malý peniaz.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 12 Feb 2014, 09:53

Tie uplne lacne maju aj lacne parametre a moznosti (a pomerne drahy tlacovy material). U tych kusov s dostupnostou niekedy v buducnosti sa moze stat, ze to bude o dost neskor, ak vobec. Take veci sa pri dreamshoppingu stavaju.
Okrem toho, videl som v tom clanku zopar obrazkov vytlackov, ktore ta tlaciaren IMHO nemohla vytlacit bez dodatocnych uprav.

3D tlaciarne sa daju kupit aj v alze http://www.alza.sk/3d-tiskarny/18854773 ... &pn=1&po=1 a tieto ceny su uz realnejsie za hotove tlaciarne, ktore sa daju zohnat dnes.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Feb 2014, 15:21

Slubil som, ze ukazem ako vyzera a funguje taky extruder

Zvykne sa rozdelovat na dve logicke casti:
1, "Podavac", ktory obsahuje relevenantu cast hmoty, krokovy motor a vacsinu "zeleza"
2, Hotend, ktory obsahuje viacmenej len plastovu trubku, kovoy koniec s tryskou, vyhrievaci odpor a termistor
Zacinem tou mensou a zaujimavejsou castou.

Hotend sa da urobit na mnoho sposobov. Jeho ulohou je zohriat sa na primeranu teplotu, roztopil studeny plast z podavaca a spolu s tlakom podavaca sposobit vytlacenie tenkeho plastoveho "hovienka". Dolezite je, aby sa teplot drzalo kde treba (okolie trysky) a nedostavalo tam, kde je zbytocne alebo skodlive (telo podavaca) - preto sa telo hotendu robi z plastovej rurky, ktora ma malu teplotnu vodivost a znesie teploty trysky (zvycajne do 250°C) - pouziva sa napriklad PTFE (teflon - http://en.wikipedia.org/wiki/Ptfe) alebo PEEK (http://en.wikipedia.org/wiki/PEEK). Rurka ma byt tak tenka ako je to mozne, ale jej prierez musi byt tak velky, aby vydrzala tlak z podavaca. Samozrejme, cim vacsi prierez, tym je mensi tepelny odpor. Zaujimave, ze z tohto hladiska ma vhodne vlastnosti aj nehrdzavejuca ocel; ma podstatne nizsiu teplotnu vodivost nez napriklad hlinik, ale vdaka svojej velkej pevnosti umoznuje urobit telo hotendu s velmi malym prierezom.
Telo hotendu bz vyhrievacej casti
Telo hotendu bz vyhrievacej casti
Vnutri hotendu (z PEEK-u) mam PTFE rurku, ktora ma vyhodu v tom, ze sa na nu tazko lepi, co netreba. Tu je zhruba vidno, v ktorej casti je plast este "tekuty" (tam stuhol a zostal) a v ktorej uz je tuhy (ta prazdna cast - odtial sa uz da vybrat v jednom celku).
IMG_0923_.JPG
Na dvoch obrazok vyssie vidno telo hotendu. Na ten sa este naskrutkuje vyrievacia cast a uz je to hotovo.
IMG_0918_.JPG
V tej vacsej dierke vlavo je odpor 5,6R, ktory generuje teplo na zohriatie hotendu, vpravo je termistor, ktory snima jeho teplotu. Obidve suciastky su sucastou spatnovazbovej slucky, ktora drzi teplotu konstantnu pocas celej tlace.
Cele je to opatlane kaptonovou paskou, co je u 3D tlaciarni velmi bezny material. Ja som si kupil kaptonovu pasku z ciny a mala na sebe napis "Koptan". Co ti ludia dnes nevymyslia.

Ten zvysok mimo hotendu nie je nejako extra zaujimavy a objavny. Obsahuje to len krokovy motor, prevod a priecne drazkovany hriadel. Ako telo hriadela sa zhusta pouziva skrutka (google: "hobbed bolt").
Cely extruder
Cely extruder
Extruder zboku
Extruder zboku
Odklopeny drziak tlacoveho materialu, ktory inak pritlaca material na drazkovanom hriadeli.  Tie dve skrutky ho ho pruzinami drzia na mieste, da sa nimi nastavit potebny pritlak.
Odklopeny drziak tlacoveho materialu, ktory inak pritlaca material na drazkovanom hriadeli. Tie dve skrutky ho ho pruzinami drzia na mieste, da sa nimi nastavit potebny pritlak.
Detail drazkovaneho hriadela
Detail drazkovaneho hriadela
Na obrazkoch je vidno, ze motor otaca cez sukolie skrutkou, ktora ma na hladkej casti svojho drieku narobene drazky. Tieto drazky sa zaboria do tlacoveho materialu, ktory je z opacnej strany pritlacany drziakom (na obrazkoch je to tamta vec, co sa da odklopit), tym je mozne pohybovat nim. Material je pohybom motora tlaceny/vytahovany do/z hotendu a plastove "hovienko" vznika/nevznika.

Na to, aby sa tento produkt dostal tam, kde ma, sa musi extruder voci podlozke pohybovat relativne presne a opakovatelne tromi smermi, ale o tom si povieme niekedy inokedy.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa petersno » 16 Feb 2014, 16:54

z vacsej casti som si to nejako tak predstavoval :) . s popisu mi ale nieje jasne, ako sa zabezpeci, aby sa material pri zdvihu extruderu a presune na ine miesto nesnazil tahat za tryskou. napriklad tu kocku, co si predvadzal vpredu. je mozne tlacit dve take kocky pri jednej tlaci ?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Feb 2014, 19:51

Je to mozne. Dokonca to treba robit nielen ked sa tlacia dva predmety, ale kopa predmetov sama o sebe obsahuje take tvary. Napriklad ak tlacis predmet, ktory ma zvislu dieru - musis preklenut vzdialenost velkosti diery. To preklenutie vzdialenosti moze byt trosku problem, ked je tlaciaren nie celkom spravne nastavena.
Vytlaceny material ma na vzduchu co najrychlejsie stuhnut. Ale, ked je roztopeny v hotende, ma medovitu konzistenciu a snahu vytekat von, preto tlaciaren po vytlaceni linie (mateiral sa tlaci von) material kusok "vcucne", takze prestane tiect, co by mohlo robit neziaduce mostiky. Tvoreniu mostikov tiez napomaha velka rychlost posunu.
Takze vhodna kombinacia parametrov - teplota hotendu, teplota podlozky a rychlost posuvu - je hlavnym cinitelom ovplyvnujucim tvorbu neziaducich mostikov.

A vobec, tych parametrov je tam viacero a po poskladani tlaciarne zacina az ta skutocna sranda - nastavit to vsetko tak, ako treba, Nie je to nijaka tazka veda, ale taka pomala piplava praca. Prve vysledky mozu byt nevelmi pekne, asi ako ked si clovek lepta prvy plosak, skratka treba vychytat technologiu a nabrat skusenosti.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa petersno » 16 Feb 2014, 19:59

vdaka za info. zda sa, ze si s tym zacal trochu neskoro. vyzera to ako zabava na dlhe zimne vecery a vonku uz sa zacina oteplovat :D
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Feb 2014, 20:08

Dlhe zimne vecery budu aj takto o rok:)
Inak, zacinaju sa mi doma hromadit testovacie kocky 1x1x1cm https://www.youtube.com/watch?v=26lySHdOKpQ
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Feb 2014, 17:09

Jardo - vďakaza vysvetlenie, máš pravdu s tými zotrvačnosťami motorov,krokáče sú presnejšie,ale to ma len tak napadlo,samozrejme kde čo patrí, tak to tam musí byť a nedá sa vo všetkom improvizovať. :wink:
Tá taviaca hlavica mi pripomína tavnú pištol,akurát je tam asi tenší odvor,ale princíp rovnaký.
Na nahrievanie tej podložky by sa dalo použiť aj keramické teleso zo starých akumulačiek,to malo rozmery cca 15x25x1,5 cm, a pri 230V- 333W.Muselo by sa nejako natmeliť na podložku zospodu,akurát už ho asi ťažko niekto zoženie.
Na tých 24 v je to naozaj najbezpečnejšie aj najreprodukovatelnejšie.
Ešte ma napadlo, či by nebolo možné vyrovnávať tie pnutia pri ochladzovaní,práve spomalením ochladzovania vonkajšieho povrchu ,uzavretím priestoru a nahrievaním vzduchu okolo výtlačku /napr.fen, teplovzduška.../ na určitú teplotu, kedy už povrch spevnie, ale nevychladne na 25°c.ale len napr. na 60-80°c,až po dokončení by sa to vyvetralo a ochladilo.Možno by to znížilo tie deformácie.
Podobne ako ked sa zvára liatina, kus sa nahreje, zavarí a potom sa nechá chladnúť pomaly,aby zvar neodtrhlo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 18 Feb 2014, 22:55

5ko: hej, je to rovnaky princip ako pistol na tavne lepidlo. Pokial si dobre spominam, jeden z prvych prototypov reprap-u bol urobeny s touto pistolou, aby sa overil princip.
S tou ohrievanou podlozkou treba trochu opatrne, lebo treba co najmensiu hmotnost, uz aj ten plosak s kuskom skla je dost tazky. S hmotnostou rastie zotrvacnost a ta robi problemy s geometriou vytlacku pri rychlych pohyboch podlozky, takze okraj vytlacku na hranach (kde sa meni smer pohybu) by bol roztraseny alebo okruhly. Clovek si povie, ze si pocka... ale uz aj tak je to dost pomale :)
To ohrievanie a obmedzovanie pnutia je trochu zlozitejsie nez pokial siahaju moje schopnosti a skusenosti, Tak ako to je - je to pomerne funkcne a jednoduche, ale zas to ma spotrebu tri krat taku ako cely zvysok tlaciarne. Mozno este v buducnosti nieco pospekulujem - ale je mozne ze nic nevyspekulujem, to tak chodi :)

Inak, tlaciaren som trochu "potunil".
Takyto pekny panel som si urobil
panel
panel
Tlaciaren sama o sebe svieti ako vianocny stromcek (Na obrazku je 13 LEDiek, 1 tlejivka, 1 podsvieteny displej)
tlaciaren v tme
tlaciaren v tme
Ale prihodil som jej este dva LED pasy, aby bolo dobre vidno co sa deje na podlozke
LED pasy
LED pasy
Takze v aj v tme je pekne vidnoco sa deje a nemusim si k tlaciarni tahat lampu s 30x vyssim vykonom
takto to svieti
takto to svieti
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Feb 2014, 23:01

paráda, ako ropná veža . Isto už aj teba zlanárila ropná lobby :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Feb 2014, 23:08

Možno by stačilo zmeniť princíp posunov tak,aby tá podstava nebehala do strán,ale len klesala dolu s narastajúcimi vrstvami a ostatné dve osi by fungovali ako na plotri pri kreslení výkresov.Tam by nebol problém z hmotnosťou ohrevu,či celej podstavy.
Ale možno je tam zase niečo iné problém, o čom neviem,takže len tak nahlas uvažujem.
Máš s toho riadny lunapark. Už tam chýbajú len hydraulické labute. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa rudko » 18 Feb 2014, 23:12

jaromir napísal:Dlhe zimne vecery budu aj takto o rok:)
Inak, zacinaju sa mi doma hromadit testovacie kocky 1x1x1cm https://www.youtube.com/watch?v=26lySHdOKpQ
vies o tom ze kockovy cukor sa da kupit v potravinach? nemusis si ho doma robit :-D
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Feb 2014, 23:42

Tento je na viacnásobné použitie,dlhšie vydrží a neškodí zdraviu. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Feb 2014, 23:44

o to viac škodí zubom . Takže nekúsať, len jemne cmúľať.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 19 Feb 2014, 00:08

5ko napísal:Máš s toho riadny lunapark. Už tam chýbajú len hydraulické labute. :D
V pohode, vytlacim si ;-)
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa petersno » 19 Feb 2014, 00:27

na dalsie kocky urob aj uska na zavesenie, dcera sa dala na homemade vyrobu nausnic, tak by som si aspon dve rezervoval :D { okrem toho sa budu lepsie skladovat a aj pred potomkom budu bezpecnejsie }
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ako som si 3D tlaciaren zhlobil

Príspevok od používateľa alidedko » 19 Feb 2014, 06:54

OT: Vsetko dobre, oslavenec. Neskoro, ale predsa.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok