CNC 3020

Moderátori: Drakoush, Moderátori

SG171
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Aug 2013, 15:29
Bydlisko: Melek

CNC 3020

Príspevok od používateľa SG171 » 21 Feb 2015, 17:37

Ahojte, čo vravíte na CNC3020? Chcel by som ju použiť na výrobu DPS. poprípade ak máte niekto skúsenosti s podobnými strojmi, uvýtam hociaké užitočné info. Je to rozumná investícia?
https://www.youtube.com/watch?v=na9-USi_hZQ
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Feb 2015, 18:28

neni to bohvie čo, ak si máš len koli tomu kúpiť CNC, tak radšej daj peniaze na dobrú večeru a DPS začni robiť fotocestou. Toto je len taký teplý sen ... hej jednoduché veci sa dajú spraviť , ale bez dodržaných správnych izolačných ciest. DPS bude oďobaný a hrubý ... a to platí aj pri 0,2mm frézke. Ak chceš mať poriadny DPS, tak musíš vygenerovať poriadny g-kód napríklad z eaglu a ten bude strašne zložitý. Kľudne sa ti stane, že DPS 200 x 200 ani nie moc zložitá sa ti bude robiť 10hod a to len v prípade ak sa ti časom neurve frézka. Dá sa použiť aj gravírovací hrot, ale to je ešte večší grc.

Proste je to zbytočná cesta .. ale ak potrebuješ na rýchlo jednoduchý DPS pre skúšku tak sa to dá .

Kým sa na mňa vyrúti stádo " skúsených " čo to denno denne robia, tak udávam aj zopár vlastných videí, niektoré som sem už dal, takže niečo máličko o tom viem ....


video 1 : práca na DPS predpokladám 10-12 hod , tak som sa na to nakoniec vyprdol. Toto čo je vidno sú cca 1,5 hod



video 2 : príklad DPS pre vlastnú potrebu, teda oďobaný ale funkčný



a iné videá ktoré jasne ukazujú s akou presnosťou a s akými nástrojmi pracujem a napriek tomu tvrdím že to je grc ...






Takže teraz vieš aká je ozajstná realita a to mám stroj s mimoriadnou presnosťou, omnoho večšou ako chceš ty.
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa dxr » 21 Feb 2015, 18:36

SG napis uzivatelovi Duro - Jurki chcel predat taku istu/podobnu malu frezku nepouziva to
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa straciam » 21 Feb 2015, 19:10

priklanam sa k matovi3k. dps robit frezou sa da naozaj len rekreacne a nie moc zlozite s tenkymi cestami. inak potrebujes dobru zasobu cistych dps, frezok a hlavne casu. a hento cinske akozecnc ma podla viacerych byvalych majitelov problem s pravymi uhlami a krizenim v osiach vodiacich tyci. proste to nikto z majitelov neodporuca.
niekde som mal odkaz na jednoduche cnc idealne na dps. jednoduche na vyrobu a ak sa pametam tak vyjde cenovo priblizne rovnako ako to cinske. ked ho najdem tak ho tu postnem.

-- Spojený príspevok 21 Feb 2015, 20:14 --

nasiel som.
pozri si tuto konstrukciu.
http://www.cnc-sable.nl/index.php?language=en

a tu su vykresy na stiahnutie
http://grabcad.com/library/sable-2015/files
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Feb 2015, 19:59

:D týmto som ťa ale nechcel úplne odstrašiť, proste ak potrebuješ CNC na iné veci, napríklad vrtať diery, vyfrézovávať si hotové DPS a pod, tak sa to samozrejme oplatí. Len všetci majú predstavu že sa s tým dá robiť DPS bez práce .... to neni pravda, ja by som takú DPS nikdy neosadzoval a pri tom som skušobne robil rôzne , napríklad ja táto má cesty 0,1mm a v pohode to spravil ... za hodinku - dve :D

Obrázok

ale ako vravím neosadzoval by som to a ani som to neosadil, napriek tomu, že to je obojstranka a bezproblémovo som ju trafil z oboch strán. Robil som to len tak zo zvedavosti.
0

SG171
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 26 Aug 2013, 15:29
Bydlisko: Melek

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa SG171 » 21 Feb 2015, 20:07

Ak sa môžem opýtať, prečo si to neosadil? ten výrobný čas mi ani tak neprekáža a podľa môjho názoru čo sa kvality vyrobenej DPS týka tak je to z väčšej časti iba otázka správnej voľby nástroja a správneho nastavenia stroja- teda posuv, otáčky... Aj keď samozrejme nie len to
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2015, 20:15

mato3k by tak mohlo bajočko porovnať náklady na výrobu jednej DPS - CNC versus Fotocesta.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Feb 2015, 20:23

No , vieš o nejakom správnejšom nástroji ako je 0,2mm frézka priamo na FR4 ? Samozrejme otáčky musíš mať tiežnadstavené, ale to ti nezabráni aby sa ti Cu z okraja nevyštrbovala. Za druhé, ako zvolíš hĺbku ? si uvedom, že ak robíš večší DPS ako 5cm, tak máš problém a musíš zvoliť hlbšie zanorenie, lebo tá plocha nikdy nebude úplne rovná. A to si ju vyrábam pomocou laku na drevenej doske, ktorú niekoľkonásobne frézujem 0,5 mm rybinovou frézkou. Trvá to celé niekoľko dní. Ale aj tak po jednom/ dvoch dňoch , zmenou teploty a pod sa ti jemne tá plochy vyosí. Uvedom si že Cu je hrubá 0,35um a teda úlet 0,1mm je neskutočne veľa. S hentou frézkou čo si dal ako príklad to je priem nemožné dobre spraviť. Výsledok je buď ryha ako na poli po orbe, alebo budeš mať spojené cesty na niektorých miestach. Takže okrem toho že DPS bude ohlodané bude mať aj hlboké ryhy, dá sa to samozrejme maskou zakryť.

Prečo som to neosadil ? no lebo ja takých modulov robím viac a keď leptám tak na jednej DPS mám 16ks, celá výroba do stavu vyleptania mi trvá cca 2 hod , z čoho je asi 10 min prace. Keby som to frézoval, tak by to trvalo aj dva dni. A bolo by to kostrbaté, pri došmirglovávaní by som to mohol poškodiť a proste to vyzerá strašne. Na tej fotke to neni vidno, lebo je to fotené zhora a DPS je postriekané s IPA.

Ale viac ti povedia o5 fotky, 0,2mm frézka :

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

je to strašné v reáli. Samozrejme môžeš dúfať že to nadstavíš, ale na to by si potreboval ozajstné CNC a poriadne vreteno a nie hento ... to je úplná strata peňazí. Ja som to síce nemal, ale viac kamarátov ich majú/mali , nevyjadrovali sa o tom dobre.

-- Spojený príspevok 21 Feb 2015, 21:29 --
Milos66 napísal:mato3k by tak mohlo bajočko porovnať náklady na výrobu jednej DPS - CNC versus Fotocesta.

Porovnávali sme to už viac krát, len ja nie som uplne bežný štandart, ja som sa vybavil poriadne, teda mám sitá , mám tekutý fotorezist, pec , IR pec, leptaciu nádobu .... proste všetko čo k tomu treba. Mňa stojí kompletne jedna 220x220 DPS obojstranka + maska + popis + všetky fólie na to možno 2,5- 3 E + cena čistej DPS, z toho cena fólií je 2E. Ak použijem fólie viac krát tak cena je úplne inde. Ale mne nejde o cenu ale o čas, za jeden deň mám hotovú DPS na osadzovanie.

Ešt poviem len pre zaujímavosť cena jednej frézky 0,2mm je cc 10 - 40E, neveril by som, že taký DPS sa bude dať odfrézovať na jednu frézku a pri tom požívam IPA chladenie
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa Duro » 21 Feb 2015, 23:57

mato3000 napísal:No , vieš o nejakom správnejšom nástroji ako je 0,2mm frézka priamo na FR4 ? Samozrejme otáčky musíš mať tiežnadstavené, ale to ti nezabráni aby sa ti Cu z okraja nevyštrbovala. Za druhé, ako zvolíš hĺbku ? si uvedom, že ak robíš večší DPS ako 5cm, tak máš problém a musíš zvoliť hlbšie zanorenie, lebo tá plocha nikdy nebude úplne rovná. A to si ju vyrábam pomocou laku na drevenej doske, ktorú niekoľkonásobne frézujem 0,5 mm rybinovou frézkou. Trvá to celé niekoľko dní. Ale aj tak po jednom/ dvoch dňoch , zmenou teploty a pod sa ti jemne tá plochy vyosí. Uvedom si že Cu je hrubá 0,35um a teda úlet 0,1mm je neskutočne veľa. S hentou frézkou čo si dal ako príklad to je priem nemožné dobre spraviť. Výsledok je buď ryha ako na poli po orbe, alebo budeš mať spojené cesty na niektorých miestach. Takže okrem toho že DPS bude ohlodané bude mať aj hlboké ryhy, dá sa to samozrejme maskou zakryť.
Mato, tiez som laboroval ako to spravit dobre. Pravda je ze to nie je jednoduche urobit to dobre. Ta hlbka je celkom problem, 35um je fakt nic a urobit to velmi hlboko sposobuje sirsiu medzeru, trhance na krajoch, rychlejsie opotrebenie nastroja...

Nasiel som ale video ako sa to da riesit (taky "auto probing") a viem si predstavit ze by to tak slo ovela lepsie ako sa mi darilo naposledy.

asi najlepsie video:

https://www.youtube.com/watch?v=yqjKohZX2t8

ine:
https://www.youtube.com/watch?v=rO4L3-TevtY
https://www.youtube.com/watch?v=OeY05kQIcjo
https://www.youtube.com/watch?v=g7A0pnUetRY

Akoze zatracovat tuto technologiu asi nie je na mieste. Na prototypy raz za cas = 1ks normalnych rozmerov je to super ak to mas vychytane. Tiez sa mi viac pacia leptane DPS no vychytat foliu, fotocitlivu vrstvu, osvit, ustalit, vyleptat (skladovat ten vsetkok humus) a este to aj vrtat po tom, vyrezat DPS na spravny rozmer a tvar, tiez pyta kopu casu a iste je vela ludi ako ja ze im chemia moc nevoni.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2015, 12:29

Nezabúdaj na to, že vyfrézovaná doska je len polovica roboty. Ak tam ide maska, tak musíš použiť tebou zatracované veci. A to sú neúmerne väčšie náklady a o stratenom čase ani nehovoriac.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Feb 2015, 20:05

presne, ... vyfrézovaná doska je len polovica , resp len desatina práce. To čo píšeš a nadstavení daľších vecí, musíš spraviť tak či tak, ale s maskou, fotovrstvou , popiskami, prekovmi ..... Teda pravdupovediac vychytanie času osvitu je z toho to tá najtriviálnejšia vec a dá sa spraviť na dva pokusy. teda za pár minút to máš nadstavené.
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 28 Feb 2015, 18:16

Jedina vyhoda je, ze moze robit nonstop. Bohuzial bez kontroly to velmi nejde. To by musel byt trochu lepsi strojcek :) Minimalne s automatickou kontrolou opotrebenia nastroja a vymeny nastrojov. U takych uz je presnost a osova rovnost +- stotina asi samozrejmost. Ale nejedna sa o prenosne lego CNCcka, ale tazke liatinove ozruty. Tento spominany nepoznam, ale vidim to maximalne na gravirovanie a ak DPS tak jednoduche silove casti, urcite nie SMD.
Kym ta masina nema predpete vedenia a gulickovy srubovy pohon tak to presne nikdy nebude. Len taky tvarovo staly vakuovy stol na A4 DPS ma dobrych 100kg. Fundament na ktorom su ulozene vedenia Xosi po ktorej chodi stol ma pol tony, to iste pevna "rampa" po ktorej v osi Y bezi 100 kilovy vozik s Z osou a vysokootackovym vretenom. Ak by ste chceli rychle frezovanie DPS tak to vreteno musi mat tak 100-200 tisic otacok. Take vreteno nejaku tu tisicku stoji, a nastroj nestoji 10 eur ako stopkovy vrtacik do dps, tam to bude o jednu nulu viac.
Inak ako tu uz niekto vravel, med ma 35 mikrometrov, takze frezuje sa v hlbke max desatina mm, znamena to pravidelne sondovanie stola a nastavovanie ofsetu. Ale aj to lepsia masinka vie prebehnut za minutku naprogramovanou funkciou, nieje to ziadna veda, ofsety sa daju nastavit aj v programe, ale behat hodinkami po kazdom upnutom dps by sa mi nechcelo.
Takze fotocesta je oproti prevadzke 20-30 tisicoveho stroja na dps ultraekonomicka, a trapit sa s hrackou do tisicky nema velmi cenu.
EDIT: tou fotocestou myslim aj plosne tlaciarne, napr. s UV laserovym lucom. Tam ta tuhost stroja nieje tak potrebna, a vie to behat pekne rychlo a presne, ako ihlickova alebo atramentova tlaciaren :)
0

ByTrit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 13 Júl 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa ByTrit » 02 Mar 2015, 15:06

Ak na tom nebudeš robiť velmi úzke cestičky tak je kvalita obstojná... toto konkrétne bolo spravené na x6 1500gt
Prílohy
PCB x6 1500gt.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa straciam » 02 Mar 2015, 16:28

pozeram tu x6 ale nechapem ako sa im podarilo dosiahnut presnost 2 tisiciny s podoprenymi tycami.
este ukaz nastroj, ktorym si to frezoval.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

ByTrit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 13 Júl 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa ByTrit » 02 Mar 2015, 17:02

http://www.precisebits.com/products/car ... ngrave.asp týmto boli frézované medzery medzi cestami a
http://www.precisebits.com/products/car ... router.asp týmto bola odrezaná doska.
A nefrézoval som to ja ale týpek z CNCZone fóra. Včera som tam prechádzal 36 stranové vlákno o tejto mašine lebo som mal o ňu záujem a toto tam zrovna bolo.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa straciam » 02 Mar 2015, 17:59

vdaka.
pozeram tie bity a to uz je o nieco inom. skusim im napisat, ci by to poslali aj k nam. :)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 02 Mar 2015, 18:52

tieto gravírovacie brity dostaneš aj u nás úplne bežne.

mohol si napíať koľko mu to trvalo ... a ešte niečo, on chcel trošku iné CNC, toto je o dosť lepšie, takže aj to treba povedať, teda CNC za 400-600E nemá židen zmysel a to je presne to o čom hovorím. To moje má ešte trochu večšiu presnosť, ale ako vravím výroba DPS touto metódou je drahá a zložitá, najme ak chcete normálny DPS. To si môžete 30 rokov dávať robiť DPS číňamom a stále to bude lacnejšie
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa straciam » 02 Mar 2015, 20:18

mato3k a kde ich teda kupim? ja mam len "obycajne" gravirovacie hhs. take kvalitne ako ponukaju tam alebo zirkoniove som nenasiel.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa mato3000 » 02 Mar 2015, 23:42

napríklad : http://shop.datron.sk/

ak chceš úplne špeci, tak hľadaj v sekcii dentálne

-- Spojený príspevok 03 Mar 2015, 00:46 --

ale nástrojom toho moc nezmeníš, ak nemáš poriadny stoj.Ale aj tak je to ako vravím, asi najdrahšia metóda s najhorším výsledkom a nejviac času to trvá .... neviem prečo majú všetci pocit , že to je fajnová vec

teda vlastne najhorší výsledok je nažehlovanie, ale ako je v miestnych pomeroch známe, tak si to hodne ľudí pochvaľuje :D
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: CNC 3020

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 12 Mar 2015, 01:26

Fajnovy pocit asi preto, ze to dokaze rychlo vrtat. Ale zas to je o tuhosti, hadzavosti a otackach vretena.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok