cnc freza

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 06 Jún 2015, 22:02

este som zabudol na jeden prirastok:D
Preve pokusy s frezou dopadli hrozne a v spolupraci s byvalim clenom fora sme ciatocny uspech zapili Jackom Danielsom :D

/8.6.2015 pokracovanie z tadeto. psichac
Prílohy
IMG_6808a.jpg
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 14:15

Duro-va freeezka som zvedavy co pekne vypijete ked dofrezujes prvy plosak pocitam ze preto si to kupil.
alebo nahodis aj laser a budes vypalovat loga na predny panel toho co robis profesionalne :)?
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 15:38

dxr napísal:Duro-va freeezka som zvedavy co pekne vypijete ked dofrezujes prvy plosak pocitam ze preto si to kupil.
alebo nahodis aj laser a budes vypalovat loga na predny panel toho co robis profesionalne :)?
Nekupil som to na PCB , mozno nejaky skusim , ale primarne na frezovanie dier do predných panelov kdejakych prístrojových krabiciek a podobne veci. Napríklad vyfrezovat nejaku nahradu zlomeneho kusu plastu pri oprave nejakeho pristroja a pod.

Drakoush: Tak doniesol som si par flias z DE, kedze je to tam lacnejsie :)
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 18:20

BFX okrem toho ze ste sa posilnili az po poloupechu a nie pred namahavou pracou. Co je problem
co sa vam nedari ked to nazyvas len ciastocnym uspechom :)?
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 19:51

Toz k nc stroju ako takemu som pricuchol vcera prvy krat .... takze riesim zakladne problemy a to hlavne aky CAM, ako co kde nastavit , co kde co znamena , preco to robi to co nechcem a nie to co chcem a tak :D
Klasika :) Dospeli sme az k bodu ked sme editovali rucne G-Code, kedze sme nevedeli prinutit CAM aby tam vopchal to co chceme :D
Po case sme ho uz aj donutili k par ústupkom, ale napríklad taku vec ako zapnut vreteno v MeshCAM je zatial zahadou rovnako ako v Cut2D, takze toto zatial ostava stale ruco fuknut do G-Codu :D No a este nejake drobnosti okolo nastavenia home a tak :lol:
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa oravan » 07 Jún 2015, 20:07

ech pekná vecička
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 20:21

BFX napísal:Toz k nc stroju ako takemu som pricuchol vcera prvy krat ...
zaloz si na to temu :) - niektore CAM na to maju moznost zmenit vyznam prikazov taky Mach3 dokazes
niekore zmeny urobit len textovom editore v GUI sa to neda niektore presne hodnoty do policka nenapises
zapnutie vypnutie vretena nastavenie kym dosiahne otacky apod to by nemal byt az taky problem
napr je to to podobne ako pri plazme zapni kompresor pockaj xxxx ms kym prefukne hadicu az potom sa pohni
zapal obluk a pockaj kym sa stabilizuje a potom sa posuvaj a pri zdvihu a priblizeni znova zapal obluk toto ide
cize ty chces nieco podobne akurat lahsie zapni otacky a drz kym neskoncis :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 20:36

Temu netreba myslim ze to zvladnem aj sam, nieje to az taka veda :D
prinajhorsom tie dva prikazy do G-Codu napisem stale ruco :)

Len musim trosku polaborovat a taktiez si trosku upravim frezku ... domontujem dorazy, asi kupim nove hlavne tichsie vreteno s regulaciou otacok, nejake to odsavanie prachu a trosku ju obijem nejakym plexisklom aby nerobila tolko bordelu okolo :D

A ked ma to fakt nastve tak si CAM napisem sam :D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 21:16

To by ma celkom zaujimalo ako by si rezal nejaky 3D objekt a navrhoval cestu pocitam
ze pod CAM nemyslis iba ten G-Code Sender co posiela uz hotovy riadkovy Gcode do interpolatora :P
Ja sa uz pomaly 3/4 roka babrem s GRBL fw nieje to tazke ale to je iba interpolator nie CAM.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Jún 2015, 22:08

BFX, kľudne si mohol založiť takú tému, ja tu viac ľudí, čo sa o túto problematiku zaujímalo. Ja som to už musel preskákať 2x a výsledok ja parádny a už mi funguje kopa automatiky :D . Mohol si si možno ušetriť nejakú námahu.

P.S." aké tichšie vreteno máš na mysli ?
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 22:10

dxr: nuz nepochopil som uplne presne co tym myslis, ale kazdopadne ocakavam od CAMu vystup v G-Code ktory nasukam do LinuxCNC a fakci :)
zatial neriesim zlozitosti, primarne je pre mna porozumiet tomu a dosiahnut pozadovane zakladne vysledky, s touto frezou si aj tak nemozem velmi vyskakovat, ale je to poctivy kus zeleza co sa mi na nej od zaciatku pacilo takze na moje pokusy staci:D
Tot priklad od Martina, ktory chce nejaky podstavec na Ti dosku vygenerovany v Cut2D. Výsledok celkom ok akurát home sa mi nepodarilo nastavit korektne, takze som to dnes zabalil a skusam zajtra znova.

Problem klasika ze nemozem vrcat po nociach v byte, aby ma susedia neukamenovali :D
Prílohy
Vysledok.jpg
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Jún 2015, 22:24

myslím, že to sa úplne nebude dať so žiadnym vretenom, ja som zvolil silnejšie vodou chladené s 22K rpm, a je prekvapivo tiché. Ale do paneláku sa to aj tak nehodí.

Všetky tie veci ako X=0, home, parking0-10, change tool ...., korekciu povrchu pomocu siete meraní ... rôzne posuny a pod akurát riešim. Teda už to mám z 90% doriešené a úspešne to funguje. Ešte dorobím JOG na všetky osi a možno k tomu spravím článok ( ak sa zase udriem do hlavy :D )
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 22:39

mato3000: to je mi jasne, ze to tiche nebude nikdy, ale pozrel som nejake videa a rozdiel v hlucnosti sa da kvantifikovat v radovo 10kach percent, co je relativne dost.
Nuz viem ze ty si extremista(co do kvality ;) ), cize vodou chladene u mna nehrozi, okrem toho by to asi ani nebolo mozne na tej frezke, ktora ma cela 30x30cm :D

Ale mohol by si skor/neskor zalozit vlakno so skusenostami , pridam sa rad :D ja zatial nemam o com diskutovat, kedze sa ucim zaklady.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 22:45

Ja mam vybrate vreteno od KRESS :) akurat dnes som frezoval taku drazku asi 2x40cm
a odpadol my sosaak z vysavaca a tie piliny sa zacali pripalovat na frezke kukam co to cudi ved otacky su ok
a to len sosak padol a ten bordel (jemny ako piesok) sa tam zapaloval

chce to vlakno a sikovneho moda co to presunie :) inak som zistil ze ked idem pomalsie huci viac vysavac :D
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 22:47

dxr: to hej ako pises, ja nemam regulaciu otacok, takze to pecie vkuse 28000 :D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 07 Jún 2015, 22:51

to si nicis frezu sak tam nalep maly magnet z disku a HAL a PWM regulaciu/inu je taky hotovy projekt
staci ze to napalis . ked ides na maxime tak to je ako keby si tam mal klinec pri dobrych otackach to ide lahsie.
pozri si straciamove vlakno on ma makitu a tam pisal ze ta drzi otacky v zatazi KRESS je asi lacnejsi ale super.
aj uchytenie je super a nebudes mat problemy s frezami ako ja ja mam taku nafigu kliestinu ze by som to :axe:
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Jún 2015, 22:56

No otáčky treba regulovať . Ale priprav sa na to , že to nakoniec aj tak celé prerobíš :D
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 07 Jún 2015, 23:07

Suhlasim s Vami pani, ale momentalne iba hryzkam mekke drievko, aby som vychytal nastavenia a nepohnojil to.
Ked uz budem vediet co do toho pustam a ako to funguje, budem riesit zbytok, zatial na to aby som vyrobil dieru do plastu staci.
Ak zacnem robit serioznejsie veci, asi budem musiet vymenit aj motory za cosi vykonnejsie.
Konstukcia frezy sa mi zda dost pevna aj na mekke kovy, ocel tym neplanujem riesit v ziadnom pripade.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 09:22

No tak teraz by si mohol popísať čo to vlastne máš a aký SW/HW používaš. Ja keď som kupoval svoj CNC, tak som hneď vedel, že na ňom neostane kameň na kameni :D a ako prvé letel von radič s LPT. Vymenil som ho za USB. Predtym som bežal na darovanom NTB a teraz mám k tomu ozajstný PC. Predtým som sa modlil, aby sa to celé nezhatilo ( potom CNC krokoval ) a teraz robím návrhy popri CNC , behám po nete a počúvam hudbu a všetko beží ako má. :thanks: 10000% rozdiel, úplná paráda. Všetko som pekne posupne dorobil od dorazov po automatickú korekciu povrchu :thumbup: . Akurát mám na stole ten spomínaný JOG na všetky osi a kameru na to aby som nemusel triafať s lupou nulové body. No už to začína byť podla mojej predstavy. Ak bude čas tak to vyšperkujem o automatické zapínanie vretena a jeho reguláciu otáčok, teda ak to ten menič umožní. Tiež musím spraviť ešte automat na zapínanie chladenia.


Pôvodne som mal MACH3 , viem že to je univerzálny SW, ale úplne mi nevyhovoval a aj tak nepodporujem môj radič , teraz mám - PlanetCNC USB a ten je vcelku super, len má blbé číselné skratky, ale strašne veľa možností, celkom rozumne sa dá používať.
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa dxr » 08 Jún 2015, 09:53

BFX vidis co som ti vcera vysvetloval ze LPT je low cost ktory ma momentalne uz dostupne nahrady
tj HW interpolator. On ma asi 300$ a ktomu SW ja som ti navrhol iny lacny tiez USB dostat interpolator
z PC a LPT von na dedikovany MCU/FPGA board nebudes stracat kroky a PC je doslova len jednoduche krmitko
G-Codu pripadne len navrhne trasu per frezu a potom to posiela cez USB do toho interpolatora.
podla toho ako je rychly a ako dokaze interpolovat tie commandy a ako zvlada akceleraciu
ti ten stroj bude ticho a dynamicky tancovat :) preto teraz mato moze pokojne lupat lak z dosky :P

mato BFX chce mat interpolator na linux Rpi/beagle tj zneho chce priamo ovladat GPIO
ja neviem mne sa tie linuxRT kernely moc nepozdavaju bez nich si neskrtnes je to sice hotove
ale asi je lepsi zobrat RPI v2 a mat ho ako desktop/terminal a interpolator mat USB a izolovany (u mna plazma)
teraz pokial viem su asi 3 dobre externe hw interpolatory jeden znich ma mato a zbytok gecko su drahe :)
Ale na tvoje drazkovanie krabiciek az take rychle asi netreba inak motory od microcom su fajnee
mam doma NEMA23 3x kusy a musim povedat ze fajn a robia aj 0.9stupnove keby si to potreboval od 2.2N :)
na novy portal plazmy budu hadam 3f serva ked si na seba zarobia.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok