cnc freza

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 14:47

180E +60E SW
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 15:56

keďže sa mi ozvalo viac ludí, tak to napíšem sem, nechce sa mi každému samostatne odpovedat


:D no ja mám rôzne vývody ( dorazy a pod ) na tom USB radiči a k jednému som priradil sondu. Obrátil som mu polaritu a keďže mám CNC celokovové aj vreteno, tak je na ňom vlastne GND. Potom pekne dám do vretena potrebný vrták a mám sondu. Všetko ostatné už má program v sebe. Stačí len popriraďovať správne vývody a aktivovať ich. Program má možnosti ako napríklad zistiť aj pomocou tejto sondy Z=0, teda ak napríklad mám čiastý DPS, tak privediem káblik s mosadzným koncom na tú dosku a stlačením tlačítka začne CNC pomaly znižovať os Z až dostane kontakt. Potom sa rýchlo zdvihne. Automaticky sa priradí daná hodnota ako Offset Z. To isté sa deje aj pri tvorbe sieti. Teda SW načíta projekt a teda pozná jeho rozmery. Ja len zadám nejaké blbosti ako krok X a krok Y a on si podla tejto siete spraví merania. Tie sa dajú uložil, alebo priamo implementovať do G-kódu. Táto sieť ostáva v pameti a dá sa preniesť do každého dalšieho G-kódu, teda pokial je doska na stole bez pohnutia, tak hodnoty platia. :D

Ak použijem na frézovanie nevodivý materiál, tak treba nalepiť Al pásku

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 18:45

dxr napísal:BFX okrem toho ze ste sa posilnili az po poloupechu a nie pred namahavou pracou. Co je problem
co sa vam nedari ked to nazyvas len ciastocnym uspechom :)?
Napríklad ako CAM donutit, aby vygeneroval do G-Code zapnutie vretena , trochu sa tiez motam v nastaveni home a tak :D

edit: prosim presunut aj zbytok a zaroven tuto spravu do nového vlakna
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 19:27

mato3000 napísal:No tak teraz by si mohol popísať čo to vlastne máš a aký SW/HW používaš. Ja keď som kupoval svoj CNC, tak som hneď vedel, že na ňom neostane kameň na kameni :D a ako prvé letel von radič s LPT. Vymenil som ho za USB. Predtym som bežal na darovanom NTB a teraz mám k tomu ozajstný PC. Predtým som sa modlil, aby sa to celé nezhatilo ( potom CNC krokoval ) a teraz robím návrhy popri CNC , behám po nete a počúvam hudbu a všetko beží ako má. :thanks: 10000% rozdiel, úplná paráda. Všetko som pekne posupne dorobil od dorazov po automatickú korekciu povrchu :thumbup: . Akurát mám na stole ten spomínaný JOG na všetky osi a kameru na to aby som nemusel triafať s lupou nulové body. No už to začína byť podla mojej predstavy. Ak bude čas tak to vyšperkujem o automatické zapínanie vretena a jeho reguláciu otáčok, teda ak to ten menič umožní. Tiež musím spraviť ešte automat na zapínanie chladenia.


Pôvodne som mal MACH3 , viem že to je univerzálny SW, ale úplne mi nevyhovoval a aj tak nepodporujem môj radič , teraz mám - PlanetCNC USB a ten je vcelku super, len má blbé číselné skratky, ale strašne veľa možností, celkom rozumne sa dá používať.
Dostal som frezku aj s PC kde je LinuxCNC ... zatial nemam voci nemu vyhrady ako CAM som skusil MeshCAM a Cut2D ale ako som pisal je to pre mna nove takze hlavne vstrebavam pojmy co je co :) Ale to zapnutie vretena som nenasiel:) teraz tu mam na pokus Cut3D a uvidíme chcem jeden CAM na vsetko nie 10:D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 20:28

dxr napísal:BFX vidis co som ti vcera vysvetloval ze....
Mozno ma matie ten pojem interpolator ... interpolacia je nejaka stredna cesta akou spojit dva body , to co hovoris je G-Code to HW translator . Cize to prevadza G-Code do impulzov pre jednotlive drivre motorov. Takze tu bude asi ten kamen urazu. Ale ako som ti pisal, v ziadnom pripade tam nechcem arduino :D ani ine duino :D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Co vás dneska potěšilo? (2)

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 20:31

BFX napísal:[
Napríklad ako CAM donutit, aby vygeneroval do G-Code zapnutie vretena , trochu sa tiez motam v nastaveni home a tak :D
ja mám v programe tlačítko, ktorým sa to spúšťa. A program pozná, že sa ide frézovať a tak na začiatku nadstaví Z=0 zdvihne a počká, počas tohoto čakania zapne frézu a ide sa na to ... toto ale nemám odskúšané, zatial ho spúšťam ručne, ten čas sa dá nadstaviť samozrejme podla potreby a aj otáčky vie pomocou D/A prevodníka. Aspoň myslím, ale ešte som to ako vravím neskúšal. Teda zapínanie vretena , odsávanie , chladenie ... to neni vec g-kódu ale obslužného programu ... Teda aspoň u mňa.
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 20:38

mato3000 napísal:keďže sa mi ozvalo viac ludí, tak to napíšem sem, nechce sa mi každému samostatne odpovedat


:D no ja mám rôzne vývody ( dorazy a pod ) na tom USB radiči a k jednému som priradil sondu. Obrátil som mu polaritu a keďže mám CNC celokovové aj vreteno, tak je na ňom vlastne GND. Potom pekne dám do vretena potrebný vrták a mám sondu. Všetko ostatné už má program v sebe. Stačí len popriraďovať správne vývody a aktivovať ich. Program má možnosti ako napríklad zistiť aj pomocou tejto sondy Z=0, teda ak napríklad mám čiastý DPS, tak privediem káblik s mosadzným koncom na tú dosku a stlačením tlačítka začne CNC pomaly znižovať os Z až dostane kontakt. Potom sa rýchlo zdvihne. Automaticky sa priradí daná hodnota ako Offset Z. To isté sa deje aj pri tvorbe sieti. Teda SW načíta projekt a teda pozná jeho rozmery. Ja len zadám nejaké blbosti ako krok X a krok Y a on si podla tejto siete spraví merania. Tie sa dajú uložil, alebo priamo implementovať do G-kódu. Táto sieť ostáva v pameti a dá sa preniesť do každého dalšieho G-kódu, teda pokial je doska na stole bez pohnutia, tak hodnoty platia. :D

Ak použijem na frézovanie nevodivý materiál, tak treba nalepiť Al pásku

Obrázok
Ano to presne planujem riesit a aj LinuxCNC podporuje takzvanu "tool touch" resp "touch probe sensor" cim sa da vyrobit mapa pripadne krivého materialu, alebo zakladne cnc stroja.

-- Spojený príspevok 08 Jún 2015, 20:44 --
mato3000 napísal:
BFX napísal:[
Napríklad ako CAM donutit, aby vygeneroval do G-Code zapnutie vretena , trochu sa tiez motam v nastaveni home a tak :D
ja mám v programe tlačítko, ktorým sa to spúšťa. A program pozná, že sa ide frézovať a tak na začiatku nadstaví Z=0 zdvihne a počká, počas tohoto čakania zapne frézu a ide sa na to ... toto ale nemám odskúšané, zatial ho spúšťam ručne, ten čas sa dá nadstaviť samozrejme podla potreby a aj otáčky vie pomocou D/A prevodníka. Aspoň myslím, ale ešte som to ako vravím neskúšal. Teda zapínanie vretena , odsávanie , chladenie ... to neni vec g-kódu ale obslužného programu ... Teda aspoň u mňa.
Nuz mam ho tam tiez, ale kedze mam cnc stroj, tak predpokladam ze to musi zvladnut :D Ja som uz vysledoval a musim G-Code pouzit na zapnutie vretena, takze to rucne editujem v .gnc subore. Ked kupim nove vreteno s reguláciou otacok, tak urcite to musi zvladnut povely z G-Code. A aj ten vysavac bude musiet zvladnut :D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa straciam » 08 Jún 2015, 20:44

cut2d automaticky generuje zapnutie vretena. tusim prikazom M3.
figel je v tom, ze pri ukladani gkodu z cut2d musis vybrat ako postprocesor: EMC2 Arcs(mm)
kod na spustenie vretena a zastavenie vretena vlozi automaticky.
ak nemas v priecinku PostP kde je nainstalovany cut2d subor Emc2_Arcs_mm.pp tak to moze byt preto.
nakopiruj si tam tento subor a pri ukladani gkodu vyber tento posprocesor a vyskusaj na linuxcnc.
u mna toto pomohlo. pre mach3 neviem co pomoze :)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 20:48

no ja používam jednoduchý VCarve Pro 6.0, a tam je týchto postprocesorov strašne veľa, ja som si vybral jeden, čo mi vyhovuje a na ňom všetko robím. Ak som to správne pochopil, tak G-code je vlastne rovnaký, len sú tam pridané nejaké príkazy, ktoré spolupracujú s tvojim HW a SW.
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 20:51

straciam:ja tu mam EMC2 -G61 Arcs(mm) co som pouzil a potom este EMC2 -G64 Arcs(mm) ... netusim aky je v tom rozdiel ale ziadny negeneruje zapnutie vretena.
Musim rucne vlozit M3 S28000 ... to S je v podstate jedno kedze na mojom vretene sa nedaju regulovat otacky.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa straciam » 08 Jún 2015, 20:58

no dobre.. skus pozriet ci mas home nastavene podla mojho obrazka. dolezite je X a Y. Z mozes mat aj 10 alebo hocico kladne.
a vyskusaj tento subor

-- Spojený príspevok 08 Jún 2015, 21:00 --

a S parameter by si mal mat v databaze nastrojov. aj to je dolezite mat vyplnene pre zapnutie vretena.
Prílohy
cut2d_home.png
cut2d_home.png (13.07 KiB) 8602 zobrazení
Emc2_Arcs_mm.zip
(1.05 KiB) 62 stiahnutí
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 21:07

mam to takto, to ze zapnutie vretena musi byt ako nastroj som nevedel ... skusim vdaka
len este otazka to musi byt ako prvy toolpath ? alebo ako?

edit: ak si myslel spindle speed tak volaako mi ho neprenasa do G-Codu
resp mozno ano ale vo forme G0X0.000Y0.000S28000M3 pricom freza zerie iba M3 S28000
Prílohy
home.jpg
home.jpg (29.58 KiB) 8614 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a BFX v 08 Jún 2015, 21:12, upravené celkom 1 krát.
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa straciam » 08 Jún 2015, 21:12

myslel som ten spindle speed pri kazdom nastroji musi byt vyplneny.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 21:13

ved aj je .. príspevok editovany vyssie
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 21:15

prenáša, v nástrojoch si to nadstavíš presne podla potreby, ale či to ti tvoj HW dokáže spracovať , to je iná vec.

ja to mám v g-kóde na začiatku pri zmene nástroja
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 21:19

mato3000: ako som pisal vyssie ak skusim "example" z linuxcnc tak tam je prikaz na pustenie spindlu M3 S28000 no ten CAM to generuje v inej forme ktoru LinuxCNC nezerie (G0X0.000Y0.000S28000M3 ) podla mna to je vec postprocesora ktory nie je default na moju frezu. Ale mam tusenie ze niekde najdem ten spravny konfigurak :)
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa straciam » 08 Jún 2015, 21:35

ti hovorim ze taky isty format to generuje aj mne a linuxcnc to zozerie v pohode a samo zapina a vypina vreteno..
skontroluj si nastavenie vystupu z lpt portu ktorym pinom zapinas vreteno a doska pripojena na lpt port ci pouziva ten pin na zapinanie rele. v linuxcnc si mozes zapnut monitor lpt a tak pozriet ci ti odisiel vystup z lpt na zapnutie vretena.
ak hej tak potom skontrolovat ci ten pin je aj na doske naozaj na zapnutie rele.
ak tam mas prikaz M3 tak to musi ist. inak by ti odignorovalo aj suradnice x0y0z20. nie?
nie som teraz pri linuxcnc ale zajtra ti to mozem pozriet podrobnejsie ako je to u mna.
0
Naposledy upravil/-a straciam v 08 Jún 2015, 21:37, upravené celkom 1 krát.
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Jún 2015, 21:36

no ja som skúšal a hneď 3tí mi vyhovoval, iné som ani neskúšal. Tých postprocessorv je v tom Vcarve asi 50

-- Spojený príspevok 08 Jún 2015, 21:37 --

tiež si myslím že to bude u teba HW problém
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: cnc freza

Príspevok od používateľa BFX » 08 Jún 2015, 21:41

straciam napísal:ti hovorim ze taky isty format to generuje aj mne a linuxcnc to zozerie v pohode a samo zapina a vypina vreteno..
skontroluj si nastavenie vystupu z lpt portu ktorym pinom zapinas vreteno a doska pripojena na lpt port ci pouziva ten pin na zapinanie rele. v linuxcnc si mozes zapnut monitor lpt a tak pozriet ci ti odisiel vystup z lpt na zapnutie vretena.
ak hej tak potom skontrolovat ci ten pin je aj na doske naozaj na zapnutie rele.
ak tam mas prikaz M3 tak to musi ist. inak by ti odignorovalo aj suradnice x0y0z20. nie?
nie som teraz pri linuxcnc ale zajtra ti to mozem pozriet podrobnejsie ako je to u mna.
Vyskusam zajtra dnes je uz neskoro a nechcem hucat v baraku, okrem toho mam rozrobenu inu robotu , takze vdaka za info a vyskuam a dam vediet :)
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok