3D tlačiareň

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Máj 2016, 22:34

http://www.cnews.cz/galerie/pictures/cl ... 016_02.jpg
pekne vidno vrstvy, a tá tlačiaren na ktoru si dal link, tlači min. 0,1mm čiže nevytlači to hladke predmety

straciam, ja som skušal tlačil s 0,5tryska 0,3 vyška a 0,3tryska a 0,15vyska a na oboch bolo pekne vidno vrstvy. ale žeby 0,1vrstva bola už hlaďounka, sa mi nechce veriť. Tlačiš s PETG?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa straciam » 13 Máj 2016, 05:21

nevravim ze je to hladke.. ale je to ovela lepsie ako 0,2mm. vsak si vytlac 0,1mm vrstvy aj s 0,35 tryskou. ja tlacim 0,1mm vrstvy s 0,4mm tryskou.. je to omnoho lepsie ako 0,2mm a v niektorych pripadoch sa oplati tlacit dlhsie ked je vysledok kvalitnejsi..
skusim nafotit detail povrchu 0,2 a 0,1 vrstvy.

co sa tyka toho duplicatora.
marketingovy tah je napisat 100mikronov miesto 0,1mm :) v inzerate na bazosi som videl udaj 0,0002 metra :) aby to krajsie vyzeralo.
vsetko zalezi ako nastavis mechaniku a od pouzitych dielov. potom je podla mna mozne v domacich podmienkach tlacit aj 0,05mm vrstvy.

-- 14 Máj 2016, 13:56 --

porovnanie 0,2mm vrstvy a 0,1mm vrstvy.
Prílohy
IMG-20160514-00344.jpg
IMG-20160514-00346.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa zylo64 » 14 Máj 2016, 16:26

boraicho napísal:http://www.cnews.cz/galerie/pictures/cl ... 016_02.jpg
pekne vidno vrstvy, a tá tlačiaren na ktoru si dal link, tlači min. 0,1mm čiže nevytlači to hladke predmety

straciam, ja som skušal tlačil s 0,5tryska 0,3 vyška a 0,3tryska a 0,15vyska a na oboch bolo pekne vidno vrstvy. ale žeby 0,1vrstva bola už hlaďounka, sa mi nechce veriť. Tlačiš s PETG?
Ďakujem za objasnenie a zároveň potvrdenie mojej úvahy, že táto tlačiareň nedokáže tlačiť hladné steny. Postup pri tlačení na tých profi tlačiarňach je obdobný ako popisujete v tomto vlákne, alebo sa nejako líši?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Máj 2016, 18:08

ja si myslim že všetko je to o tom istom, až na nejake špeci tlačiarne, ako tie ktore primešavaju kov či čo pozri si toto tu maš rozne druhy tlačiarni https://www.youtube.com/watch?v=2jkA3VKk0I8 z najaktualnejšieho 3D expo.


tlačiarne sa lišia iba konstrukciou a hlavne vymoženostami,komfortom, atd. v tom vydeu to je pekne vidno, ked si kupiš rebela za 400€ tak tam žiaden komfort nehľadaj, a ak si kupiš napriklad toho felixa tak to už je uplne iny level, proste ako ked si kupiš lacne auto bez vybavy a drahe auto s full vybavou aj jedno aj druhe ťa odvezie ale iným spôsobom :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa straciam » 14 Máj 2016, 19:06

ak chces hladky povrch tak to by mohla zvladnut SLA alebo SLS 3d tlaciaren. ale tie su drahe aj v pripade ze si ju postavis doma.. cez 500 az do 1000 eur podla pozadovanej kvality tlace.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Máj 2016, 19:13

nevieš čo za tekutinu sa použiva v SLA?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa straciam » 14 Máj 2016, 21:08

neviem. dako som to neskumal.
u nas to aj tak nedostat.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa tom666 » 15 Sep 2016, 20:03

straciam napísal:manzelka mala problem otvorit konzervu so sardinkami a tiez sa jej tazk ootvaraju niektore plechovky.
to ze obcas pride za mnou aby som jej otvoril mineralku uz ani nepocitam..
tak som pozrel na net a vytlacil som jej takuto pomocku...
otvori s nou vsetky PET flase, konzervy s ockom aj plechovky (ma to taky plochy spic)
naviac to ma aj klasicky otvarak na pivove flase.
zatial je s nim velmi spokojna a ked ho zlomi, vytlacim jej dalsi..
Vdaka za typ :thumbup:
Zaujala ma tato prakticka pomocka :) a tak som to podla doporucenia autora navrhu vytlacil z PLA (vrstva 0.2, infill 100% a s podporou). Celkova doba tlace bola 2h a 13m.

Prílohy
UBO_2.jpg
UBO_1.jpg
0

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 25 Mar 2018, 07:26

Zdravím, chystám sa po dlhom váhaní postaviť si 3D tlačiareň. Mám v pláne zo začiatku použiť osy a motory z tlačiarní nakoľko nechcem zo začiatku do toho navaliť veľa € a myslím si že zo začiatku by to malo stačiť lebo tlačierne tiež robia presné pohyby pri tlači a chcem to proste skúsiť či to bude fungovať. :) Ak bude tak si dúfam vytlačím diely ďalšie diely na nejakú prestavbu. Taktiež zaujímalo by ma je možné využiť konštrukciu 3D tlačiareň aj ako frézu na PCB po úprave, výmene hlavy?

Ďakujem za info.
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa kamilko » 25 Mar 2018, 07:46

Frezovat nieje mozne, max tak kreslit lirhovou fixou.
0

007ToMMaS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 17:59
Vek: 29

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa 007ToMMaS » 25 Mar 2018, 11:15

z akého dôvodu nieje monžé frézovať? na frézovanie treba pevnejšiu konštrukciu tj trapézové tyče a matky? Kvôli tomu že pásy sa naťahujú a tj by nerobilo pekné výrobky? každopádne to budem chcieť minimálne vyskúšať lebo ma zaujíma 3D tlač a frézovanie a vŕtanie PCB.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa jezevec » 25 Mar 2018, 11:29

Na frézování i gravírování potřebuješ tuhou konstrukci, jinak se ti to rozkmitá a nebudeš stačit kupovat frézky. Na to nějaká žu-žu konstrukce, co se používá na běžný 3D tisk nestačí.
Zkusit to samozřejmě můžeš, i marnými pokusy se něco naučíš.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa straciam » 25 Mar 2018, 11:40

3d tlaciaren pouziva na pohyb remene, hotend ma malu hmotnost (par 100g), cize remenom sa da dosiahnut celkom dostatocna presnost s velmi rychlym pohybom, pretoze ked netlacis a potrebujes premiestnit hotend velmi rychlo aby ti nevytiekol filament z trysky, tak preto je to s remenmi. rychly posuv malej hmotnosti s dostatocnou presnostou.

na cnc potrebujes presuvat velku hmotnost (vreteno moze mat aj 1kg), pomalou rychlostou a pritom zachovat presnost napr. 0,05mm. na motore nemas teda prevod a remenom to nedokazes posuvat tak pomaly a tak presne. skus si zobrat aj obycajnu vrtacku na dps, vyvrtaj dierku do dps a skus tlacit vrtackou do strany ako ked sa snazis spravit drazku do dps. aku silu musis vyvinut, ako rychlo ti to pojde, ako ti to bude vibrovat vrtackou a hlavne-ako rychlo zlomis vrtak :) cnc pouziva pre presny pomaly pohyb trapezove/gulickove zavitovky a nedosahuje take rychlosti posuvu ako 3d tlaciaren s remenmi.

ako priklad, 3d tlaciaren vazi cca par kg (3-4kg), konstrukcia zo zavitovych tyci aj ovela menej.
male cnc na plosne spoje moze vazit kludne aj 10-20kg a to je LEN gravirka! nie na frezovanie! ja mam cnc co vazi okolo 200kg a s frezovanim hliniku som na tom celkom dobre. nic nevibruje a je to celkom presne. na zelezo uz treba tonu a viac..

na 3d tlaciaren mozes zalozit akurat uz spominanu fixku alebo laser.

3d tlaciaren sa neda prerobit na cnc frezku a ani cnc frezka sa neda prerobit na 3d tlaciaren.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa sraj » 15 Okt 2019, 16:47

Nová 3D Mini tlačiareň od Prušu
celkom sa mi to páči aj tá cena je dobrá, no uvidíme, uvidíme.... :)
https://shop.prusa3d.com/cs/3d-tiskarny ... sensor-yes
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 15 Okt 2019, 17:29

Ja mám MK3S, spokojnosť. Nejakú dobu som bojoval s vlastnou neznalosťou, ale už som s ňou kamarát.
0

Používateľov profilový obrázok
AndroidSK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 21:15
Bydlisko: MY

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa AndroidSK » 15 Mar 2020, 19:53

Ja som si na zaciatok zaobstaral Ender 3 Pro. Spolu so sklenenou podlozkou ma vysla na priblizne 230 eur z aliexpresu, prisla za menej ako tyzden z ceskeho skladu. Poskladanie bolo celkom jednoduche, da sa to zvladnut za priblizne hodinu. Kvalita tlace je na moje ucely dostacujuca (nemam to na modely, skor na mechanicke veci) - hranate objekty su celkom presne, gulatejsie objekty su viacej kostrbate. Ak by som sa vsak pohral s parametrami a aj mechanickou konstrukciou, verim tomu, ze aj gulate objekty by to tlacilo pekne.

Prusa sa mi tiez paci, najma i3MK3S, nechcel som vsak na zaciatok davat do tlaciarne 800 eur za stavebnicu.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa mclareniak » 16 Mar 2020, 06:53

Ahojte.
Ja som hrdy majitel Creality CR-10S PRO. Som s nou spokojny. Trochu som sa na zaciatku trapil pri zmene materialu napr. z PETG na PLA, ale uz som prisiel co a ako a uz mi to az take problemy nerobi. Tlaci celkom pekne, no gulate predmenty som zatial neskusal. Asi aj zalezi na hrubke trysky a vyske vrstvy. Ja pouzivam klasiku 0,4mm tryska a 0.2mm vyska vrstvy. Pre moju potrebu to bohate staci.
Zacal som aj modelovat v 3D, ale som len zaciatocnik.
Tu mozete vidiet nieco z mojej tvorby

Kód: Vybrať všetko

https://www.thingiverse.com/McLareniak/designs
Ine drobnosti co boli priamo na mieru niecoho a teda by nikomu na nic neboli, som nezverejnoval.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa kukinko » 16 Mar 2020, 09:05

Ja som si na vianoce kupil tevo tarantula pro...
donedavna som bojoval s tym, ze sa modely tazko odlepuju z podlozky ..

objednal som si teda magneticku podlozku, trosku som podvihol os Z nech to netlaci uplne "natesno" a vysledky sa dostavili :)

este musim troska ponastavovat teploty, obcas sa neprilepi roh modelu alebo sa prilis "strapka" okraj prechodu, ale inak som celkom spokojny za tu cenu :)

stale sa iba hrajem s nastaveniami a skusam kadejake maly modely tlacit (drziak na baterie, klasicka 2cm kocka :) a take drobnosti)

zatial "najvacsi" model co som tlacil bol luskacik na orechy (https://www.thingiverse.com/thing:3230634). Telo luskacika tlacilo asi 6 hodin. Trosku som mal obavy ci sa nieco nepokasle, kedze po nejakom case sa uvolnil extruder a pekne mi zarypal do podlozky - nastastie este do starej, ktoru som odlepil a teraz mam tu magneticku...

Tesim sa ak by nam nakazali ostat doma, aspon bude viac casu na hranie sa :) , ale zatial musim chodit do prace

untitled.png
untitled.png (45.51 KiB) 4255 zobrazení
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Mar 2020, 09:28

6 hodín je vážne "najväčší". Niektoré modely mi tlačí aj pol dňa.

Zatiaľ extrém bola pyramída s fraktálom z thingiverse. Nebola síce veľká, ale zato riadne komplikovaná. 48 hodín.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň

Príspevok od používateľa kukinko » 16 Mar 2020, 11:06

no ved iba zatial .... trosku som mal strach aby sa nieco zas nepojebabralo ... to by ma dost mrzelo. Ale uz snad bude vsetko ok, skrutky podotahovane (videl som aj fotky rovnakeho extrudera bez fixacnych skrutiek ... 8O to snad bolo iba lepene :D )

tiez sa chystam na nieco vacsie, len sa este musim pohrat so SW, ako nastavit supporty a pod ..

potom sa pochvalim :)
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok