3D tlačiaren kúpa - rada

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Jan 2016, 21:15

Zdar.
V tomto smere mám len take letmé znalosti, takže by som poprosil tých skusenejších aby sa zapojili do temy.
Chcel by som nejaku 3D tlačiaren. Ale je dobre kupiť ju aj z ebay alebo aliexpres?
Pozeral som napriklad takuto alebo takuto ....
http://www.ebay.com/itm/Geeetech-all-Al ... SwFGNWTtFe
http://www.ebay.com/itm/Upgraded-Reprap ... Swo3pWcLhu
http://www.aliexpress.com/item/Tevo-Bla ... 18400_6149
http://www.aliexpress.com/item/large-si ... 370.yYs4ST

Ale neviem. Chcel by som aby to malo posuv struny s prevodom.
Do budcnosti aj dvojitu hlavu na PVA material. A ako je to so softwerom? stači hocijaky 3D program napriklad SolidWorks?
Nejake postrehy? ja o tom fakt viem iba málo. diky.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 14 Jan 2016, 21:59

ja by som neodporucal ani jednu z nich..
prva ma extruder MK8, ktory si niektory pochvaluju a niektori iba nadavaju. tam by som vsadil na istotu lebo sa budes viac trapit ako tlacit. dalej ma elektroniku sanguinololu a ked ti na nej nieco odide, tak je tazsie zhanat firmware alebo podobne srandy okolo toho.

druha takisto MK8 extruder, a elektronika na jednej doske, spolu s driverami motorov, ktore sa nedaju vymenit.

tretia ma direct extruder a dokonca cez bovden. najhorsie co moze byt. najhorsie sa nastavuje tlac a nastavovanim a odladenim tlace stravis hodiny a minies dost materialu. mne sa bovden neosvedcil a nikdy nad tym nebudem ani uvazovat. a ked uz bovden tak posuv urcite sprevodovany. elektronika bez vymenitelnych driverov. jedine co je na nej dobre je konstrukcia.

stvrta ma tiez dobru konstrukciu, je cez arduino mega + overenu ramps dosku ALE musis dokupit zdroj (aspon 12V/16A), dokupit heat bed, vymenit extruder (za sprevodovany) a tiez je cez bovden co je minus.


ak ti mozem poradit, siel by som do nejakej stavebnice. kupis vsetky diely a podla navodu poskladas.
a nebude ta to tolko stat. nieco sa pri tom aj naucis... (hlavne trpezlivosti :D )

s nakupom dielov ti mozem pomoct resp. poradit kde co kupit/nekupit.

alebo ak chces komplet staebnicu tak tu je jedna:
http://www.brloh.sk/3d_tlac_stavebnica_ ... el_ii_plus

ale moj nazor je ze sa oplati postavit si vlastnu.
sw na ovladanie tlaciarne resp. generovanie gkodu z stl suboru je mnoho. su zadarmo alebo platene. ja pouzivam repetier host.

sw na modelovanie v 3d je tiez mnoho. su zadarmo aj platene. mne sa zapacil openscad. je zadarmo a "kreslis" formou prikazov. skoro ako programovanie.. :)


pri skladani tlaciarne sa velmi vela naucis, co ti ulahci naucit sa spravne tlacit. pretoze sa to naucit musis tak ci tak. naucit sa tlacit je peklo hlavne preto ze kazdy material sa inak sprava a musis tu tlac s tym materialom odladit. a co a ako funguje a preco, sa najlepsie naucis pri stavbe.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 14 Jan 2016, 22:38

Přesně tak jak říká straciam. Toho rebella dvojku můžu jen doporučit, mám ho taky, zrovna ho trochu vylepšuju.
V česku to prodává Petr Zahradník a cena je nižší než dával link straciam, nevim jak je to s dopravou na Slovensko. Je to v pohodě borec, má i nějaká videa na youtube, no udělej si názor sám. Rozhodně se ti s ním bude lépe komunikovat než s někým z aliexpresu. Kamarád si teď koupil Prusa i3 na aliexpressu, nevím přesně jakou, ale ten pojezd X byl hrozný, vůle 1mm na každou stranu, ty domky na ložiska co k tomu dávaj sou smrt. Já mám LM8UU z ebay lineární a sou ok, občas namažu nějakým plastickým mazivem a jezdí to. Nejsou tam žádný síly jako třeba u CNC, takže malá vůle nevadí. Zkus se kouknout na forum http://www.rebelove.org ;)

Elektronika je nejpoužívanější asi arduino mega + ramps 1.4, ten ramps seženeš na ebay za nějakých 150kč, ale doporučuju vyměnit pár součástek. Pojistky, sou strašně pomalý, pak svorkovnice a spínací mosfet na vyhřívanou podložku. Dá se k tomu pak přidat i raspberry nebo podobný ovoce a udělat z toho standalone tiskárnu, která není závislá na komplu, což se hodí, když se windows rozhodne, že se potřebuje aktualizovat uprostřed 5ti hodinového tisku. Vlastní zkušenost. :axe: Firmware do arduina je zadarmo, dá se libovolně měnit, například marlin nebo repetier firmware, další na arduino neznám. Na kompl programy jsou taky zadarmo, jak už zmiňovaný repetier host, je v pohodě, nevidím v něm žádnou chybu, tak jsou i placené, ale neměl jsem nikdy potřebu měnit. Kamarádovi ze třídy teda blbne ten repetier s windows 10, ale možná už to jede, nevím. Program v počítači se skládá ze dvou podprogramů:
Slicer - rozřeže výrobek na jednotlivé vrstvy, vytvoří g-kod pro tisk podle nastavenych parametrů, jako je rychlost, výplň, tryska atd atd.
A samotný podprogram který ti zobrazuje jak je na tom tisk a posílá instrukce do arduina.
Je dobrý si pořídit řídící displej, který se dá nasadit na ramps, musí se udělat nějaká změna ve FW, ale nic hroznýho. Výhoda je v tom, že jakmile něco změníš na displeji, tak se to rovnou provede, zatímco z komplu se ten příkaz pošle ve frontě za předchozíma příkazama a ty se koukáš jak se něco strašně kazí a nemůžeš s tím nic dělat. :D

Plasty se požívají na začátek PLA a ABS, někomu vyhovuje to, někomu ono, já si koupil špulku od každýho a na tom se učil. Většinou to stojí do těch normálních po ty lepší plasty od 500kč do 1000kč.

Tisknutelná plocha pro rebel II je 20x20x20cm, ale není problém to zvětšít tím, že si koupíš větší profily a větší vyhřívanou desku, pak bych doporučil i silnější vodící tyče aspon na osu X. Jinak se většinou ve všech používájí 8mm, někdo má kalené, někdo ne.

Snad to takhle stačí, kdyžtak se ptej. Myslím že v Česku i na Slovensku je komunita už dost velká a sem rád, že to roste. :)
EDIT: http://reprap.org/ tady najdeš uplně všechno. Je tam i seznam skoro všech elektronik které se používají.
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 15 Jan 2016, 18:35

ja len dodam, ze rebel 2 stavebnica sa da kupit tu:
http://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/ko ... -sada-dilu

to je ta lacnejsia co spomina wilous.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Jan 2016, 20:11

Super Vďaka za info nskutočne mi pomohli.
Ako som si toto prečital tak mi to pride take dosť fajne napisane a mi to pride že to bude super . http://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/ko ... -sada-dilu

ale nejake otazky tam sú napriklad, rozdiel medzi nerezovymy tyčami a kalenymy brusenimy tyčami na posuve aky tam je rozdiel?
a potom pružna hlinikova spojka a obyčajna v čom je rozdiel abo jak to funguje na tom krokači?
a myslite že by bolo lepšie si dokupiť ten graficky dysplej či uplne vyhovuje aj ten 3 riadkovy textovy LCD dysplej?

a dalšia vec, trysky: od nich zrejme zaleži presnosť výtlačku.
čim menšia tryska tym večiša presnosť a aj tvrdosť vyrobku? a ked použijem trysku 0,4mm ako to vytlači 1,0 mm hrubú čiaru?
a vy akú bežne použivate trysku? je vhodne si kupiť rozne priemery trysiek?

a aky je rozdiel medzi 3mm a 1,75mm filamentom? a ten rebel 2 nema sprevodovany posuv?

zatiaľ diky :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 15 Jan 2016, 23:15

U malých trysek je "pravidlo" že výška vrstvy=průměr trysky/2, u větších průměrů trysky hraje roli i průměr filamentu, který se musí včas zahřát aby se to pospojovalo.

Pro velké trysky je lepší filament 3mm (rozuměj trysky d=>1mm).. ale 3mm filament má zase oproti 1,75mm filamentu spoustu nevýhod. Je potřeba větší krouťák u krokáčů, drát se kroutí, hůř se dávkuje… Co sem četl, tak se to používá u pruhlednych materiálů s tryskou >1mm, ale s tím zkušenost nemám, prej vynikne ta průhlednost, což dává smysl.
Tady máš třeba video s tloušťkou vrstvy 1,2mm: https://www.youtube.com/watch?v=xqjtiMxBvLY

Taková optimální tryska do začátku je 0,5mm, myslím, že se dodává i k stavebnici. Ale dají se koupit i sady, i po jedné. 0,4mm tryskou 1mm čáru nevytiskneš, to je logický. Ani 0,4mm tryskou není vhodný tisknout 0,4mm výšku vrstvy, protože jednotlivé vrstvy se dotýkají jen okrajově a navíc se ten plast zahřívá jen okrajově, takže ani to nepomáhá. Chce si to s tím pohrát. Taky je dobrý myslet při kreslení nějakého dílu na výšku vrtev. Výška dílu by měla být násobkem výšky vrstvy, aby to bylo co nejpřesnější.

S 0,3mm tryskou už se dají dělat docela hezké výtvory, na oko příjemné. A když ti nesedí nějak vrstvy, tak to stačí naleptat acetonem a ono se to slije, to je hezký u sošek a ozdobných pytlovin. U mechanických částí to moc smysl nemá.

Tvrdost výrobku je spíš závislá na vnitřní struktuře, výplni, prostě infill. :D Daj se dělat různý tvary, jako třeba do hvězdičky, do včelích pláství, to kolečka, do křížku.. :D je super to sledovat.. A dá se to měnit i procentuálně, to už záleží na tobě. Koukni se sem: https://blog.3draty.cz/, je to fajn blog. Jinak těch materiálů z kterých se tiskne je hafo, nejvíc casual sou ABS, PLA a pak to začíná. Nylon, uhlíkový PLA, guma, chlupatej plast, dřevěnej plast, železnej plast. :D Prostě s příměsí různých materiálů a vypadá to docela věrohodně, aspoň na fotkách.

-- Spojený príspevok 15 Jan 2016, 23:33 --

ještě k těm tyčím atd.. já mám nekalené, jednou za měsíc namažu MOGUL LV 2-3 na lineární ložiska a jezdí to jak drak. Displej je podle me jedno, akorat na vetsim toho pujde videt vic..:) Ja měl ten menší a stačilo. Teď budu mít dotykový 7", tak se těším až to konečně pojede :applause: Nevím jaký spojky myslíš, asi na Z ose u krokáčů? Ta pružná je na to, že když to nerazí, tak se nic nezlomí ale jen propruží. Nemám to vyzkoušený, ale já mám nepružný a je to ok. Jinak jsou tam normální závitovky na osu Z, mám v plánu měnit za trapézovky, tak uvidíme jakej to bude mít smysl. :)
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Jan 2016, 23:47

Takže ak chcem vytlačiť objekt kde je hrubka steny 3mm tak to nevytlačim s tryskou 0,4mm? musi byť iba 2,8 alebo 3,2 hrubka steny?
potom mi pride logicke si kupiť trysku 0,25mm aby som vedel robiť na milimetre.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 15 Jan 2016, 23:50

nerezove tyce su fajn, ale kalene su lepsie. a casom tie nerezove vymenis aj tak za kalene.
ja som kupil kalene. nerez je nerez. aj tak je makksia ako loziskove gulicky v loziskach.

co sa tyka spojok. malokto pouziva pruzne spojky, pretoze na zdvih pouzivas obycajne (v lepsom pripade nerezove) zavitove tyce a tie su kadejak krive. navyse nie su ulozene konce v loziskach, takze to hadze do stran. preto sa najcastejsie pouzivaju kadejake hadicky miesto pruznych spojok.
mne sa osvedcili festo hadicky 6x4mm. material oznaceny PUN (polyurethan).

ci graficky alebo riadkovy.. :D ja som jednoznacne za graficky. dokonca som videl na niektorych tlaciarnach aj dotykove lcd displej miesto PC monitora. ja som za graficky a sam som si ho rovno objednal. je to na furt a ked uz sa mam na to hladiet, nech nemam chut si potom vyskriabat oci :)
čim menšia tryska tym večiša presnosť a aj tvrdosť vyrobku?
cim mensia tryska, tym vacsia presnost-kvalita vyrobku. tvrdost si mozes zvolit vyplnou dutin. tie mozes vyplnat aj 10 % materialu aj 100%.
a ked použijem trysku 0,4mm ako to vytlači 1,0 mm hrubú čiaru?
ked pouzijes trysku 0,4mm, vyska ciary bude cca 0,2mm. sirka sa neudava, tu si pocita program sam. a aby bola ciara siroka 1mm, tak proste ulozi viac "ciar" vedla seba.
a vy akú bežne použivate trysku? je vhodne si kupiť rozne priemery trysiek?
zacinal som s 0.4mm tryskou a teraz cakam kedy pridu 0.3 a 0.2mm
a aky je rozdiel medzi 3mm a 1,75mm filamentom?
3mm sa uz malo pouziva prave kvoli jeho zlym vlastnostiam, ktore spomenul wilous. ked si vezmes, ze chces tlacit tryskou 0.2mm, vyska vrstvy bude 0.1mm. a mas 3mm filament, tak to musi NAHRIAT, TLACIT tak silno aby stihalo pri urcitej rychlosti "premenit" priemer 3mm na 0.1mm. a to je dost obtiazne. lahsie spravi 0.1mm vlas z 1.75mm hrubeho filamentu ako z 3mm. :) chapes.. najpouzivanejsi je 1.75, lebo sa s nim dobre robi.

a ten rebel 2 nema sprevodovany posuv?
to si musis podrobnejsie nastudovat. ak aj nema, dolezite je ze posuvne koliesko je kalene resp. z nastrojovej ocele a nie z blata ako ponukaju cinania. a extruder si mozes vymenit kedykolvek za sprevodovany.
Takže ak chcem vytlačiť objekt kde je hrubka steny 3mm tak to nevytlačim s tryskou 0,4mm? musi byť iba 2,8 alebo 3,2 hrubka steny?
potom mi pride logicke si kupiť trysku 0,25mm aby som vedel robiť na milimetre.
aj stenu hrubu 3mm vytlacis 0,4mm tryskou. ja tlacim aj 2,5mm stenu 0,4mm tryskou.. ako?
zadam si hrubku steny v programe povedzme 0,6mm (tj 3 vlasy o sirke 0.2mm) a stenu hrubu 3mm mi spravi ako dve steny hrube 0,6mm a medzi nimi vypln.

a tiez zalezi ako presne chces tlacit. ci potrebujes mat vyrobok presny na 0,1mm alebo nie.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 16 Jan 2016, 12:28

boraicho napísal:Takže ak chcem vytlačiť objekt kde je hrubka steny 3mm tak to nevytlačim s tryskou 0,4mm? musi byť iba 2,8 alebo 3,2 hrubka steny?
potom mi pride logicke si kupiť trysku 0,25mm aby som vedel robiť na milimetre.
Vždyť jsem psal ze výška vrstvy=průměr trysky/2, je to orientační, to si pak nastavis podle sebe. Klidně si teď můžeš stáhnout repetier host a kouknout co všechno se tam nastavuje ;) nebo koukni na nějaký tutorial. Myslím ze ti hodně věcí objasní. Nebo i Josef Průša má videa, tak koukni.
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Jan 2016, 21:11

:D nepytal som sa na výšku borci, ale na širku! napriklad, chcem si vytlačiť pohar s hrubkou steny 1mm a ako vytlačí hrubku steny pohára 1mm keď tryska bude 0,4mm?

dalšia vec, výška vrstvy je daná pevne priemerom trysky? ak mám 0,2 trysku tak je možne tlačiť IBA! 0,1 výšku? a ak mam 0,4trysku tak iba 0,2 atd... ?? a takisto ak mam trysku 0,3mm to je 0,15výška vrstvy, tak tako vytlačim 1cm vysoký objekt? či to musim už dopredu s tým počitať pri navrhu?

ok filament je už jasny, 1,75mm :)

extruder si možem kedykoľvek vymeniť za psrevodovany.áno ale nie su to potom zbytočne naklady naviac ak ten obyčajny extruder použivať nebudem? Radšej by som poriešil rovno ten sprevodovany nech sa tym nemusim zaoberať neskor....

A co taka 3D tlačiaren od jozefa prusu? tota je dosť rozširena. http://shop.prusa3d.com/cs/17-3d-tiskar ... 1452974214

a piše sa že ABS je dobra na funkčne veci. ale možu sa tlačiť len male veci lebo sa potom skrúca. a ten PLA nieje vhodny na fuknčne veci ako nejake diely pre serva motory a tak podobne? lebo robio mi tlačil z PLA materialu jednu vec a je to dosť pevne a davam tomu zabrať s dosť silnym servom a ten diel drži super.

Diky , lebo moja momentálna situacia je že som v belgicku a chodim tu na 6 tyzdnov, dnes mi skončil prvy a ked pridem domov tak ju už chcem doma mať a potom chcem vziať sem do belgicka aby som sa na tom mohol vyšantit po večeroch. A už ma prestava baviť pilnikovať konstrukčne diely na nejake moje hračky s hlinikovych profilov, s dreva, plastu,... je to dosť pracné a nemam doma sklad všelijakeho materialu takže často musim improvizovať a hlavne ani čas na taketo pilnikovanie a v belgicku ani priestor. A takto s tlačiarnou by sa mi to zjednodušilo asi o 90%, Najbližšie potrebujem vytlačiť držiak na krokove motory s laserom https://www.youtube.com/watch?v=yMy_WzYcCAo
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 16 Jan 2016, 21:41

ja viem ze si sa pytal na sirku.
aj stena siroka 1mm sa da vytlacit tryskou 0,4mm.
ked mas zadanu vysku 0,2mm, tak sw vie prepocitat ako rychlo ma tlacit 1,75mm hruby filament aby bol vlas tenky 0,2mm. cize on bude vysoky aj siroky 0,2mm..

ak mas trysku 0,2mm, tak mozes nastavit vysku vrstvy max 75% priemeru trysky ale mozes ist aj nizsie na 50% alebo na 40% menej ako 30% priemeru trysky sa neodporuca nastavovat.

extruder si mozes zmenit to ano. ale ak mas na zaciatku celokovovy hotend typu J-head, tak ti staci kupit plastovy uchyt s prevodmi za 5 eur a len prehodis motorcek, dolozis loziska co je podla mna otazka celkovo max 10 eur.
takze nejake extra velke naklady na to nie su. a wilous vravi, ze sprevodovany extruder na 1,75mm filament nepotrebujes. to neviem posudit. ja mam zatial len 3mm filament a tam som si bez prevodov neskrtol.

abs je vhodne na veci, kde chces aby im nevadila teplota 50 a viac stupnov (do cca 100-150) napr,. do vyhriateho auta v lete :)
abs sa skruca preto, lebo ked chladne, tak sa kusok zmrstuje. tym padom vznika vnutorne pnutie (ako pri zvarani) a zvyknu sa vrstvy oddelovat. tomu sa snazi zabranit vyhrievana podlozka na 110stupnov, aby teplo prenasala do chladnuceho predmetu a tym sa pomalsie ochladzuje. preto sa aj robia tlaciarne uzavrete, lebo sa tam lepsie udrzuje predmet vyhriaty a nechladne rychlo,.

pla je pri cca 60 stupnoch ako plastelina. ale je zase pevnejsie. pri chladnuti sa nezmrstuje ale zase dlho chladne. preto sa mu pomaha pri tlaci ofukavanim z pridavneho ventilatora.

prusa i3 sa mi zda ze ma nesprevodovany extruder.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 16 Jan 2016, 23:02

boraicho napísal::D nepytal som sa na výšku borci, ale na širku

ajo, promin, neumím moc číst.. o to se stará SW, tebe zajímá jen výška vrstvy. Rebela má v mem okoli spoustu lidí, tlačí 1,75mm a převod jim nikdy nechyběl. A myslím, že kdyby s tím problém byl, tak už je dávno vyřešen. :D Nikdy jsem vlastnosti materiálu moc neřešil, protože do náročných podmínek netisknu. Neměl jsem nikdy důvod. Tisknu si různé držáčky, úchytky, sošky a podobné chobotiny. Ale mám v zámečnické dílně, kde se netopí, vytisknutý držák na vrtáky a díry v kterých ty vrtáky stojí se nepohly ani trochu. I když kruhový objekty se podle mě v závislosti na teplotě mění míň než třeba obdélníkový. Ale výhody PLA jsou i ty, že je ekologicky odbouratelný, protože je z kukuřičného škrobu. Ale jinak jak říká straciam, PLA do max 60°C, ABS do max 100°C. A přijsw mi, že už se opakuju, tak toho necham :D
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Jan 2016, 01:14

Neskušali ste PVA? to je ten matroš ktory sa po vytlačeny rozpusti vo vode, použiva sa to s dvojitou hlavou, to by som možno chcel niekedy v buducnosti.

A inač ten extruder, čo to je za špeci vecičku? lebo furt sa to nejak vyvyjalo
http://reprap.org/wiki/J_Head_Nozzle
https://blog.3draty.cz/

to treba na každy material iny hotend alebo ked chcem použivať viacero materialov tak musim použiť nejaky špeci hotend?
a čo to robi ten hotend? len tavi plast ako v tej tavnej pistoly na plastove tyčinky? či čo to vlastne je? diky.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 17 Jan 2016, 08:47

extruder, je vlastne ten pohon co tlaci strunu do tlacovej hlavy-do hotendu.

hotend mas vzdy len jeden. rovnako ako extruder.

dokonca aj trysku mozes pouzit tu istu pre viac plastov.

hotend sa sklada z hlinikoveho chladica, heatbreaku a telieska s tryskou, vyhrievacim telieskom a termistorom.

heatbreak je vlastne nerezova sroba s vonkajsim zavitom M6, nutri s teflonovou vlozkou a asi 1cm od konca zuzenym driekom pre znizenie prechodu tepla z trysky.

potom je vyhrievaci blok co je hlinikova kocka kde je nasrobovana ttryska, vyhrievace teliesko a termistor.

hotend mas PEEK alebo PTFE. PEEK nema hlinikovy chladic. chladic je z prave z toho materialu PEEK.
preto sa to vyvijalo. a vyvija sa to dalej.


ked chces pouzivat viac materialov tak len vymenis strunu, zohrejes hotend na prislusnu teplotu a stary material z trysky proste vytlacis novym materialom. alebo mozes menit trysky pre kazdy material vzdy inu.

to je na tebe.

PVA sa pouziva preto na dvojtryskovych tlaciarnach, lebo sa z neho tlacia LEN opory pre hlavny material. teda ked mas nejaky previs alebo dutinu aby vytlacilo napr. strop v modeli domu tak sa vytlaci podpora pre strop z PVA a hlavny model z ABS alebo PLA. potom sa to PVA rozpusti vo vode a model z ABS/PLA ostava.

pokial nie si architekt tak si neviem dobre predstavit na co by si potrebova PVA. ked robis nejaku dutu krabicku, vacsinou robis dvojdielnu a vtedy pva nepotrebujes.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Jan 2016, 10:56

No dobre teda tak potom ok. Ale dvojita hlava by nebola zla si myslim. Ked by som chcel si spraviť gomik na potenciometer alebo enkoder tak, že vnutro bude z tvrdeho plastu a vonkajši obal s gumoveho materialu :)

Takže na stranke http://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/ko ... -sada-dilu ma napísane že:

Kód: Vybrať všetko

Věděli jste, že za příplatek pouze 600 Kč může mít přesné broušené indukčně kalené tyče a tím získáte lepší přesnost a delší životnost? Za další příplatek 250 Kč můžete mít hliníkové pružné spojky na osu Z a tím získáte vynikající kvalitu svislé plochy.
Je lepšie to kupiť?

A v čom otvorim subot .stl?

-- Spojený príspevok 17 Jan 2016, 11:18 --

nieje vhodnejšia tryska s ofukom koli chladeniu? https://youtu.be/Nx_v0Fzn-8Y?t=564
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 17 Jan 2016, 14:55

Věř mi ze lepší je k dokonalosti doladit jednu trysku a pak řešit druhou. Díly už si na ní pak vytisknes sám. Dost lidi lidi kteří postavili rebel III (rebelové.org je někde prototyp, ještě není oficiálně vydána) se vrátili zpět k jedné trysce. SW dnes dovoluje rovnou do gkodu napsat pauzu, ono se zahomuje, ty vymenis strunu a stisknes play. Jednoduché :D

Neřekl bych ze kalenyma tycema dostaneš lepší přesnost, ale určitě to déle vydrží. Hliníkové pružné spojky vyzkoušené nemám, ale nevidím důvod je mít. Straciam říkal něco o hadickach od festa, třeba sem o tom napíše víc, taky by mě to zajímalo. Jestli investovat do Z osy, tak osobně bych koupil trapezovky místo zavitovych tyčí.

STL je výchozí soubor, který je určeny na tisk. Když něco namalijes v jakémkoliv 3D CAD a ulozis to ve formátu .stl, tak to otevreš v tom repetier hostu. Polozis si to kam chceš, (doporučuju prostředek, má neustalejsi teplotu, u ABS je to důležitější. Muzes to libovolne procentualne zvetsovat, obracet v osach. Jeste muzes zrcadlit, to je dobry u pisma, nevim proc, ale vzdy kdyz dam do repetieru stl, tak je zrcadlove prevracene. Ale dlouho jsem netiskl, mozna je to uz ok.Pak jdeš na slicovani, nakonfigurujes si tiskárnu a věci okolo tisku. Dáš slice, ono to vygeneruje g-kód a pak dáš jen start print. Pohodicka :)

Ja hotend ofukuju malým 25x25mm ventilátorem, to stačí. Měl by se točit furt, reguluje se jen ventilátor na ofukovani výrobků. Na thingiverse je někde určitě model na ten drzacek, já ho dostal ve stavebnici. Teď uz bych stavebnici nekupoval, ale jestli na 90% nevíš co a jak, tak je stavebnice jednodušší.

btw na thingiverse je miliarda výtvorů v stl formátech pro 3D tisk. Od dílů pro 3D tiskárny, quadrokoptery, sošky a tak všechno. Koukni i tam ;)
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa straciam » 17 Jan 2016, 16:51

tak upresnim teda ako som to myslel s hadickami miesto spojok aj ked neviem co na tom nie je jasne.
proste hadicka sa kusok nahreje a tym zmekne. potom ju natiahnem na zavitovu tyc a ona sa chladnutim trochu stiahne. nie moc, ale staci to na to aby naozaj dobre drzala. hadicka sa nesmie nakrutit na zavit inak sa bude vykrucat von.
dolezite je aby bola z polyurethanu (PUN) a najidealnejsie su hadicky urcene na vzduch, maju stenu hrubu 1mm a teda 6mm hruba hadicka ma 4mm vnutorny priemer co po nahriati a nasadeni pefektne drzi na zavitovke M5 alebo na hriadelke s priemerom 5mm.
ja pouzivam hadicky od festa, lebo ich mam dost.

hadicka je inak dost tuha a teda nehrozi nejake skrutenie v prazdnej casti a velmi dobre prenasa krutiaci moment na zavitovku. je natolko pruzna ze jej nevadi vyosenie aj par mm resp. hadzanie do stran.
Prílohy
IMG-20160117-00144.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Jan 2016, 18:50

no dobre tak ja to zoberiem s tymy kalenymi tyčami a grafickym LCD dysplejom. Zoberiem aj nejaku trysku naviac 0,2 ak by som chcel niečo presnejšie. Nebudem to potom znova objednavať a platit poštovne naviac predsa.

Ale ešte otazka ktoru som dal že ak použijem 0,3 trysku tak vrstva sa robi 0,15 alebo sa može nastaviť aj 0,1? lebo ak nastavím 0,15 tak nespravim 1cm vysoký objekt ale iba 0,9 alebo 1,05 ? čiže pri navrhu s tym musim počitať a vytovriť objekt o danej výške?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa willous » 17 Jan 2016, 19:49

To hodnota co jsem rekl byla orientacni, vysku vrstvy muzes dat klidne na 0,1 a uvidis jak to pujde ;)
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: 3D tlačiaren kúpa - rada

Príspevok od používateľa Mat77 » 18 Jan 2016, 18:32

Zdravím,
kedže Boraicho to už sčasti vyriešil, rád by som sa aj ja spýtal niekoho kto mi vie poradiť vo veľmi podobnej veci.

Už dlhšie po niečom pozerám, no vždy to boli prevažne rôzne ebay kity, kde bol takmer vždy nejaký zádrhel. Teraz ako som pozeral spomenutú Rebell tlačiareň, všimol som si aj trošku upravenú verziu, RebeliX, ktorá je podľa mňa a pre mňa vhodná.
http://reprap4u.cz/rebelix/

Skúsenosti s tým nemám žiadne, samozrejme som mierne v obraze, niečo som čítal, no zhodnotiť ju veľmi neviem. Čo by ste povedali na túto konštrukciu? Oplatí sa to stavať, alebo radšej niečo iné?
"Nepáči" sa mi dizajn závitových tyčí ako konštrukcia, Prusa i3 vo mne taktiež vzbudzuje istú nedôveru z pohľadu konštrukcie. Skrátene, podobné ako som spomenul sa mi pozdávaju snáď najviac, možno ja by som bol za viac vystužené rohy a spoje, ale asi to nieje treba :)

Počítal som trochu aj cenu, ložiská, tyče, profily by nebol problém kúpiť u nás ako som pozeral, všetko ostatné z Číny okrem motorov a tlačených dielov, s nimi nemám tušenie čo, takže moja ďalšia otázka je kde by bolo najlepšie kúpiť motory a či by mi prípadne bol niekto ochotný vytlačiť diely. Nejaká veľmi orientačná cena za tlač by potešila, nech to mám komplet.
A extruder tiež nemám poňatia aký/skadiaľ, ale o tom neskôr :)

Ďakujem pekne za rady a postrehy.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok