3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 04 Mar 2016, 09:42

Zdravím fórum,

ak ma niekto sledujete, tak viete, že mám postavenú CNC frézku na výrobu plošákov (a iného). Jedného dňa som sa rozhodol doplniť k mechanike extruder z RepRap-u a tým urobiť 3D tlačiareň.
Ako jednu z výhod som považoval ovládanie z Pronterface a USB portu, namiesto EMC2 a LPT.

Najprv som sa so zmenenou elektronikou pokúšal frézovať DPS, no nedopadlo to dobre - pri skúškach "do vzduchu" som po skončení tlače (frézovania) zadal príkaz G0 X0 Y0 a stroj skončil úplne inde ako na nulovej pozícii.
Myslel som si, že je to spôsobené tým, že používam G-kód, ktorý nepozná Teacup firmware. Teda som vygeneroval kód pre klasickú tlač a spustil výrobu kocky. Tam sa problém ukázal. Prvé vrstvy sú OK, potom ako keby sa to zbláznilo a posunulo o niečo... Potom to ide dobre.

Neviete čím to je?

Elektronika je L297 + L298. Ovládanie z Arduino MEGA 2560, Teacup firmware.
Chcem povedať, že je malá šanca, aby bol problém v mechanike, lebo keď som to prekábloval zas na LPT, tak plošáky bežia v pohode.
Prílohy
Prvý výrobok, posunutie horných vrstiev voči spodným.
Prvý výrobok, posunutie horných vrstiev voči spodným.
0

OK2HAZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Mar 2013, 16:00
Bydlisko: Praha
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa OK2HAZ » 04 Mar 2016, 12:36

Ahoj,
jako první bych zkontroloval teplotu driveru. Při zátěži se dost zahřívají, pokud se přehřejí začnou se vypínat a vynechávají kroky.
Takže je potřeba chpadič, připadně stáhnout proud pro motory.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa straciam » 04 Mar 2016, 15:59

moze to byt prehrievanim driverov ale on ma driver cez L297+L298, tie by mali vydrzat viac ako A4988 ci jemu podobne.
bud je to toto, alebo sa mu vibracie prenesu do koncaku a zopnutie koncaku pocas tlace sposobi posunutie. potom mu to uz tlacilo "dobre". vo fw byva taka moznost, ktora zapina kontrolovanie edstopov aj pocas tlace. to sa da v nastaveniach fw zmenit a treba nahrat fw nanovo z novymi nastaveniami.

posun mas cez trapezove tyce alebo cez remene?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 04 Mar 2016, 22:52

Ahoj,
L298 sa hreje dosť, preto mám na ňom dosť veľký chladič. Rukou sa chladiča ešte dotknem. Je zaujímavé, že ovládaním z LPT to nerobí problém. Aká je pravdepodobnosť prehrievania pri inom riadení, keď L297 obsahuje regulátor prúdu?
Koncové spínače nemám vôbec. A posuv je cez metrické tyče, 1,5 mm/ot. Pri full kroku to je 133,333 impulzov na milimeter. Môže to byť tým, že má veľa impulzov a že sa niekde prepočíta?
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa straciam » 04 Mar 2016, 23:35

ja sa cudujem ze ti to vobec ide ale necudujem sa, ze ako ti to vlastne ide.
pri riadeni z lpt asi nepouzivas arduino mega.
pri riadeni z usb to ide cez arduino mega.
zaujimalo by ma na aku rychlost tlace si generoval gkod.
s tymi zavitovkami nedosiahnes rychlost pohybu 100mm/s. ak hej tak ti to extruder vystreli cez okno a pristane niekde v zahrade. pretoze by si potreboval rozkrutit zavitovku asi 3900 otackami za minutu. neviem si predstavit v takej rychlosti brzdit a rozbiehat do tej rychlosti.
posun zo zavitovymi tycami (ci uz trapez, gulickove alebo metricke) NIE JE vobec vhodny na 3d tlaciaren a 3d tlaciaren s takymto posuvom nebude nikdy plnohodnotne fungovat.
pri full kroku pises ze mas 133impulzov na mm.
ak si gkod na tlac vygeneroval ze ma ist povedzme 50mm/s tak to chce poslat do motorceka 6650 impulzov za sekundu. myslim ze ten motorcek to nezvlada a ak hej tak je to na hrane jeho moznosti.
cize, moze to byt tym ze sa potrebuje presunut rychlo na druhu poziciu ale motorcek proste vynecha kroky.
skus tlacit rychlostou povedzme 10mm/s. vygeneruj si gkod na takuto rychlost tlace a skus ze ako ti to pojde.

a ak sa L298 velmi hreje, skus znizit prud do motorceka. aj ked ide donho velky prud, moze stracat kroky.

este mam doplnujuce otazky:
-s akou rychlostou tlace generujes gkod?
-ake mas krokove motory? typ, max prud, max moment a max otacky
-preco nemas koncaky? pri 3d tlaci to je nutnost. aspon na Z os.

zatial to vidim na problem v rychlosti tlace.
napr. moja tlaciaren s remenmi tlaci rychlostami 100-150mm/s

mam tiez domacu cnc frezku a chcel som ju prerobit na 3d tlaciaren ale nakoniec som sa rozhodol pre samostatne zariadenie. predsa len je tam inak riesena konstrukcia.

a pre porovnanie:
na cnc frezke dosiahnem max rychlost posuvu cca 1300mm/min. na 3d tlaciarni cca 9000mm/min.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 05 Mar 2016, 09:29

Máš úplnú pravdu. Po tom, čo si napísal sa ja teraz už čudujem tiež. Nevedel som, že sa to nedá, teda som to urobil.

LPT vs. Arduino: To bol môj pôvodný zámer, aby som nemusel používať starý PC (ktorý nie vždy nabehne...), ale notebook s USB. Neskôr možno aj bluetooth, no najprv to musí ísť po starom, až potom môžem vymýšľať.
Chcel som na frézovanie DPS použiť systém RepRap s G-kódom pre plošáky, no ubiehalo mi to. Preto som namontoval extruder a vygeneroval kód na tlač.

Prúd som už sťahoval, len ho neviem pomerať, aby som napísal aký mám nastavený. Už som videl ako motorček tancuje, keď do neho tlačím veľký prúd.

Rýchlosť tlače:
Nastavená rýchlosť tlače v Slic3r
Nastavená rýchlosť tlače v Slic3r
Motory: LDO-57STH56-2804A Dole na stránke je link na datasheet.

Koncové spínače: Celý koncept CNC začal na strednej ako SOČ. Tam som to potreboval na rýchlo, aby sa to ako tak hýbalo. Potom som doplnil elektroniku so systémom step/dir, vymenil motory z tlačiarní za 57STH... Zistl som, že pri nastavovaní v EMC2 potrebujem tak, či tak manuálne určiť nuly (aj na Z, lebo vždy inak upnem frézku/vrták), teda koncáky mi prišli ako luxus, za kt. by som ako študent musel platiť.

Ďakujem za praktické rady.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa straciam » 05 Mar 2016, 10:17

prud by som pri tychto motoroch neriesil. su dost silne na 3d tlac. az moc. ked nemas ako merat prud do motora, tak ho mozes urcit odoka tak, aby boli motory primerane zohriate po case chodu. nesmu byt moc horuce ale nemali by byt ani studene. ak su take vlazne tak je to ok.

rychlost tlace mas 7,5mm/s a uz vies teda o com som hovoril. ja mam 100-150mm/s a teda vidis ten rozdiel.
a si predstav ze mam tlac niekedy aj na 3-4 hodiny. u teba to vyjde aj 12-15 krat dlhsie.
proste to nie je na 3d tlac urcene a nebudes moct plnohodnotne tlacit.
ako som pisal, aj ja som studoval ako prerobit cnc na 3d tlac, dokonca som nasiel riesenie aj z emc, ale mechanika to proste nedovoli.

koncaky nemas. ja mam koncaky na frezke X a Y. stlacim jedno tlacidlo a automaticky sa mi nahomuju obidve osi naraz. Z je jasne ze musim nastavit nulu podla nastroja.

na 3d tlaciarni mam 3 koncaky a jednym tlacidlom/prikazom/ sa mi nahomuju vsetky tri osi a mozem tlacit.

koncaky su dobra vec. niekedy ti to zachrani motor, pruznu spojku alebo aj frezku..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 05 Mar 2016, 17:42

Chápem, táto mašina asi na tlač nie je stvorená.
A do budúcna je potrebné doplniť koncáky. Motory sú, ako píšeš, vlažné.

Ale čo s myšlienkou používať zapojenie s Arduinom ako CNC frézku? Stále ma trápi ten posun vrstiev. Pri tlači je ho vidieť, frézovať som sa neodvážil - škoda plošákov, no pri behu vo vzduchu a zadaní G0 X0 Y0 skončí niekde mimo.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D tlačiareň (CNC mechanika) - posun vrstiev

Príspevok od používateľa straciam » 22 Máj 2016, 22:30

co to znamena ze ti to ujde "niekde mimo" ?
akoze frezka sa nahomuje niekde mimo alebo suradnice ti skocia mimo? skus to napisat presnejsie..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok