3D Tlačiareň s AL dielov

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Apr 2016, 22:14

a ked ti skonči demo?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Ján Zapalač
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 08 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa Ján Zapalač » 04 Apr 2016, 08:39

Skúšal som aj Repetier firmware ale ani on nekomunikoval.Merlin som mal 1.1.0-RC3.
Ja si myslím že to je len Arduinom klonom,lebo skúšal som to aj pod Win xp.Hlava na tom robote je fakt vytlačená dokonale.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa mirosne » 04 Apr 2016, 08:44

boraicho napísal:Neviem či by nebolo vhodne spraviť novu založku vo fore ohľadom 3D tisku lebo komunita sa tu rozrastá,a ja som už tiež majiteľom rebela 2 a ako vidno pomaly sa to rozširuje.
Vytvorenie novej záložky,nie je problém,tiež by sa mi to páčilo,keby bolo všetko pokope,ale otázne je,či budú prispievatelia súhlasiť so zlúčením do jednej témy,ktorá by sa označila ako "dôležitá" a mala by názov napríklad Všetko ohľadom 3D tlače. :pain:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa tom666 » 04 Apr 2016, 09:03

Som za vytvorenie samostatnej hlavnej sekcie "3D Tlač" v oblasti "Elektronika". Pod ňou by boli všetky témy (vlákna) zaoberajúce sa témou 3D tlače (HW, SW, ukazky 3D tlace, tipy a pod.).
Ján Zapalač napísal:Skúšal som aj Repetier firmware ale ani on nekomunikoval.Merlin som mal 1.1.0-RC3.
Ja si myslím že to je len Arduinom klonom,lebo skúšal som to aj pod Win xp. ...
Myslim si, ze dovodom problemu boli nastavene nespravne parametre komunikacie v konfiguracnom subore firmwaru. Pred par dnami som experimentoval s firmwarom na mojej doske MKS Gen v1.2. Skusal som Repetier aj Merlin a obidva fungovali.
0
Naposledy upravil/-a tom666 v 05 Apr 2016, 10:18, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa straciam » 04 Apr 2016, 17:56

presne ako vravi tom.
marlin 1.1. rc3 mal default nastavenu nejaku inu dosku. nie arduino +ramps.
marlin 1.0.2 r2 mal defaulte nastavenu arduino + ramps.

spravne nastavenie pre arduino + ramps (malo by to fungovat aj na klony arduino mega)

Kód: Vybrať všetko

#ifndef MOTHERBOARD
  #define MOTHERBOARD BOARD_RAMPS_13_EFB
#endif
suhlasim so sekciou 3d tlac, ale nesuhlasim zlucenim vsetkych prispevkov do jednej temy.
nech temy ostanu ako su. a aj vznikat mozu nove, ale v kategorii 3D TLAC.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa mirosne » 04 Apr 2016, 23:05

Samozrejme som sa zle vyjadril,myslel som vytvoriť novú sekciu a tam presunúť vaše témy.Počkáme na vyjadrenie zvyšných 3D tlačiarov a potom niečo poriešime.Samozrejme sa táto téma prečistí a ospravedlňujem sa za vytváranie OT.
0
Pozdravuje vás Miro.

Ján Zapalač
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 08 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa Ján Zapalač » 05 Apr 2016, 09:22

S tým nastavením v Merline ste mali pravdu.Ale zatiaľ nejdem meniť firmware.
Ale mám iný problém doteraz som si nevyskúšal zohriať hotbed na 110 C a dosiahol som iba 81 a dosť.Mám iba 16A zdroj,napätie na hotbete len 11v.
Tiež súhlasím so sekciou 3d tlač.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa tom666 » 05 Apr 2016, 10:59

Mozny problem s mosfetom na RAMPSe (nedostatocne otvoreny), pripadne zvacseny odpor vratnej PTC poistky (skus ju premostit).
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa Robio » 05 Apr 2016, 12:22

Ján Zapalač napísal:S tým nastavením v Merline ste mali pravdu.Ale zatiaľ nejdem meniť firmware.
Ale mám iný problém doteraz som si nevyskúšal zohriať hotbed na 110 C a dosiahol som iba 81 a dosť.Mám iba 16A zdroj,napätie na hotbete len 11v.
Tiež súhlasím so sekciou 3d tlač.
Treba zaizolovat spodnu cast podlozky.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa straciam » 05 Apr 2016, 19:14

ramps z ciny treba takmer vzdy upravit:
1)vratne poistky vymenit za sklenene alebo premostit (ja som premostil kvapkou cinu) su to tie dve zlte "placky" pri konektore napajania.
2)pokial chces vyuzivat vystupy z mosfetov, tak vymenit mosfety za vykonnejsie s nizsim odporom v otvorenom stave. tieto maju vysoky odpor, hreju sa a teda teplo ide do nich.

ja mam 400W zdroj z PC, 12V vetva ma 12V, prud by som mal mat 18A (stitok pise 20A), heatbed mam zaizolovany od spodu a napajam ho priamo zo zdroja cez 16A vypinac(nie cez ramps) a zohreje sa na max 100 stupnov.
SILNE odporucam nepouzivat heatbed z ciny ale kupit drahsi z overeneho obchodu.
tie sa rychlo zohreju aj bez izolacie aj na 130 stupnov.

ale ak pises ze mas 11V tak ti ho zrejme heatbed stahuje cize mas slaby zdroj. izolacia od spodu ti pomoze minimalne. neoplati sa to.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa tom666 » 05 Apr 2016, 19:59

Mosfet je dostatocne vykonovo dimenzovany, avsak problem spociva v nevhodne navrhnutom budeni mosfetu priamo z AVRka (5V). Povodny mosfet (vacsinou STP55N) je preto nedostatocne otvoreny (v tomto stave ma vacsi odpor) a to je dovod preco tieto mosfety tak kuria. Je doporucene pouzit mosfety s nizsim RDS(on). Napriklad IRL3803, IRLB8743PbF, alebo IRLB3813PbF.
Prílohy
RAMPS_Mosfets.png
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 05 Apr 2016, 20:38

Tiež súhlasím so sekciou 3D tlač. Bude v tom prehľad.

Aby som nekecal len tak, s tým budením MOSFETov je to tak, že 5 V ho askosi slabo otvára. A tiež si treba dať pozor na chybu, ktorú som urobil ja - zvončekové drôty na napájanie. Potom je jasné, že sa mi tam dostatočný prúd nedostane.
0

Ján Zapalač
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 08 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa Ján Zapalač » 06 Apr 2016, 13:01

Tak dnes som trochu po upravoval napájanie hotbedu ,dal som silnejšie a kratšie káble a dal som malý chladič na ten mosfet a zrazu som mal 108C zohriaty hotbed a celkom rýchlo. Ešte sa pozriem na ten mosfet ,mám tam P55NF06.
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa stefanSK » 06 Apr 2016, 13:24

Otázka pre straciam:

Ak to nie je tajné - čím/ako si izoloval heatbed od spodu ?
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa tom666 » 06 Apr 2016, 14:31

Sice otazka nebola smerovana na mna, ale dovolim si upozornit na:
http://reprap.org/wiki/PCB_Heatbed
Tam urcite najdes odpoved na "thermal insulation".
Ján Zapalač napísal:... dal som malý chladič na ten mosfet a zrazu som mal 108C zohriaty hotbed a celkom rýchlo. Ešte sa pozriem na ten mosfet ,mám tam P55NF06.
Dolu uvedene zapojenie, ktore som narychlo nakreslil by mohlo riesit problem s nedostatocne otvorenym mosfetom. Doplnilo by sa to medzi Arduino a RAMPS. Myslim, ze by potom nebolo treba pouzit ani chladic na mosfete. Nemam to overene, ale verim, ze by to mohlo fungovat.
Prílohy
MOSFET Driver.jpg
0
Naposledy upravil/-a tom666 v 10 Máj 2016, 13:53, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa straciam » 06 Apr 2016, 19:38

od spodu som mal korok(zvysky z korkovej podlahy) a samolepiacu hlinikovu pasku.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: 3D Tlačiareň s AL dielov

Príspevok od používateľa BgDestroy » 18 Nov 2018, 21:47

I ked je tato tema uz stara ale este napisem jeden poznatok a nebude 100%-tne riesit problem autora clanku. Jedna sa o konstrukciu extruderu.

Ono je dolezite aby hlava na Z osi bola co najlahsia a to z dovodu vibracii. Cim vacsiu hmotnost na Z osi pohybujeme a hlavne cim vyssie od taziska tlaciarne ju mame to cele viacej vibruje a s tym vznikajuce problemy ako rozny duchovia na tlaci.

S toho dovodu su dva zakladne typy extrukteru:
a.) Podavanie filamentu s motorom sa nachadza hlave tlaciarne spolu s extruderom. Vystup podavania je blizko a smeruje priamo do extrudera.
b.) Podavanie filamentu aj motor sa nachadza mimo hlavy. Filament z podavania je vedeni v bowdenu do extruderu.

Ak mame cele podavanie externe a filament vedieme cez bowden. Tym odlahcime celu hlavu a znizime aj vibracie a tym aj tzv. duchov. Hlava pri tlaci sa moze pohybovat razantnejsie. Celkova kvalita tlace je vyssia. Tento sposob dost preferuju napriklad letecky modelari. Lebo ked si idu tlacit trup, kridla lietadla musia mat dielce malu hmotnost. Steny su tenke a dlhe. Tlac je kvalitnejsia. Ale ma to aj problemy, ktory tento system ma a po odladeni dosiahneme velmi kvalitnej tlace.

Ked tlacaren prestane podavat filament. Este nejaku dobu sa z extrudera uvolnuje filament. Preto pri tlaci nastavujeme aj tzv. retrakciu (Re-Track). Teda podavanie si nazad zoberie filament aby v extruderi uvolnil tlak. Ak by tak nerobil pri tlaci by sme sme mali rozne vlasky.
Obrázok

A tento problem je u externeho podavania vyraznejsi, lebo filament navyse vo bowdene vytvara pnutie (vacsiu zotrvacnost neziaduceho uvolnovania filamentu z extrudera). Samozrejme nie je to neriesitelne len musime retrakciu nastavit vyssiu. Teda podavanie si viacej zoberie filamentu nazad. Toto nastavenie ale predlzuje dobu tlace. A kludne to moze byt aj o 1/3 dlhsi cas tlace. Napriklad 3 hodin tlace to moze byt aj 4 hodiny.

Ak mame podavanie na hlave, teda filament ide priamo do extrudera mozeme retrakciu nastavit na mensiu hodnotu a tlac je rychlejsia. Ale kontrukcia tlaciarne musi byt na to prisposobena lebo nie kazda tlaciaren je konstrukcne vhodna na to aby podavanie bolo na hlave. Preto hlavne u lacnych 3D tlaciarnach, kde sa setri snad vsade. Je vhodnejsie externe podavanie. Ja mam Ender 3 Pro a zdvihanie Z osi je pochydernejsie len z jednej strany. A neviem si predstavit aby Z osa este tahala so sebou este dalsiu vahu navyse.

Ked sa autor vlakna rozhodol aby podavanie bolo na hlave (coz ma aj svoje vyhody), preto by som autorovi clanku odporucal, aby hlavu odhlahcil. Nedaval tam hlinik. Ale vytlacil si cele puzdro extrudera s podavanim (len nie PLA). Takto to ma riesene jak Prusa, Rebel ale aj ine modely tlaciarni.

-- 19 Nov 2018, 11:08 --

Doplnok: Ghosting - duchovia tlace sposobene vibraciamu
Obrázok
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok