3D struny

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Jan 2021, 17:21

Ako zvyknem , spravím tu rozbroje ale ABS je prežitok, už dávno. Veľa ľudi prechadzalo z ABS na PETG a ABSka na kila predavali lebo to nechceli už použivať.. Nie je dovod používať ABS. Sú s nim iba problémy. Vždy boli a vždy budú. pred mesiacom sa mi zlomil ABS držiak motora Y počas tlače. Ked som skušal pevnost tak sa mi doslova rozkrušil medzi prstami.
Prílohy
IMG_20201126_143156.jpg
1
Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa wizing » 05 Jan 2021, 18:11

Môže byť ...... nehovorím že nie ..... vôbec ti neoponujem ..... aj to smrdí viac a tá páľava z tej tlačiarne počas ABS tlače je tiež celkom markantná ... ale za štyri roky čo mám tlačiareň tak z ABS sa mi veru takto výrobok nerozpadol a môžem povedať že som tlačil výrobky ktoré boli celkom slušne namáhané .... odkedy som začal tlačiť ABS tak ako som písal vyššie bol som s ABS nadmieru spokojný .... možno nieje ABS ako ABS ... ja používam Gembird a spokojnosť vysoká ..... ale ten tvoj filament môže byť fajn ... skúsenosti ale snim nemám ... vyskúšam ...
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Jan 2021, 20:19

Škoda že nepoznam žiadneho tlačiare z PO ktorý by tlačil aj z ABS.
Rád by som spravil taky test medzi PETG a ABS ktorý material je pevnejši.
1
Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa 21stano21 » 05 Jan 2021, 21:06

Načo by si to robil keď je toho plný internet. :wink:
1
Obrázok 1
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Jan 2021, 22:04

Je toho plný internet. Videl som viacero porovnavania, ale s viacerými som nesúhlasil kôli tomu ako mali nastavene parametre tlače. Vo večšine prípadov bolo málo filamentu, po zlomení dielu bolo vidno v mieste zlomu jednotlive vlákna, menej prietoku znamená presnejšiu a krajšiu tlač ale potom ja zlá pevnosť. Ja naopak diely preplnujem, takže mi to ubera na estetike(máličko), a robi to hrubšie steny alebo menšie diery, o +0,15mm. Ale po zlomení dielu je v mieste zlomu výtlačok úplne zliaty do jedneho kusu.
Takže chcel by som si to otestovať s mojímy parametrami. Tlačím 4 roky.
Ale vlastne už ma nejaké testy ani nezaujímajú, viem kde je pravda, 4 roky pravidelne sledujem forum rebelove.org kde ešte pred 4 rokmi sa bežne riešili problemy tlače s ABS, potom ľudia písali ako prechadzali z ABS na PETG a v poslednom čase o ABSku nieje ani chýru.
2
Obrázok 1 Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa 21stano21 » 05 Jan 2021, 22:32

Boraicho ja netlačím 4 roky ale problém by som hľadal skôr v teplote hot-endu, chladení a rýchlosti posuvu pri tlači ako v "preplňovaní". Ak sa ti vrstvy "nespoja" zrejme bude problém v tomto a nezáleží aké hrubé sú vrstvy. Opravte ma ak sa mýlim.
1
Obrázok 1
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Jan 2021, 23:21

tak to je blbosť. Bez urážky. Daj si tlačiť 3 male objeky a nastav si perimetre (zrejme maš 0.4 trysku) 0.36 potom 0.4 a do tretice 0.44 a hned zistiš, že čo si napisal je blbosť.
(nevravim že ostatne parametre niesu doležite, ale ak tam ten material "nevyleješ" tak nemaš čo spájať a žiadna teplota ti nepomože)
1
Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa straciam » 06 Jan 2021, 09:31

spravny vytlacok ma mat dobre spojene vrstvy a ma aj esteticky vyzerat.. myslis ze je nejaky rozdiel v tom, ci das 10 perimetrov o sirke 0,4mm alebo das 20 perimetrov o sirke 0,2mm? pri rovnakej teplote a rychlosti. popremyslaj co je pevnejsie a co bude krehkejsie.. to ze tlacis preplnovane, tak to nie je tlacenie.. to si mozes kupit modurit a naplacat "vytlacok" z toho.. bude to pevne a tiez to nebude pekne.. 3d tlac je o tom, ze dokazes robit pomerne presne diely, ktore do seba pasuju a aj vyzeraju pekne... a ked navrhnem aby diera mala 20mm tak moze mat 20,05.. ale aby mala 20,2 tak to uz je nieco nie dobre... mne to skor pride ako nie dobre vyladeny slicer.. ja som tiez zacinal nejako ale kazdy musi na sebe pracovat.. to ze sa ti nedarilo vytlacit pekne vytlacky ktore by boli odolne si vyriesil jednoduchym preplnenim.. teraz mas skarede vytlacky, ktore vydrzia.. o tom nie je 3d tlac... nevravim ze mam dokonale vytlacky.. stale mam co zlepsovat ale posunul som sa uz dost daleko... ja ked vytlacim nieco z PLA alebo PETG tak to vydrzi a aj to vyzera k svetu.. kolega v praci tlacil diel z PLA do priemyselneho zariadenia.. ten diel vydrzal viac ako original z nejakeho silonu... takze vzdy je to o tom vyladit tu techniku tlace, tak aby vytlacok splnal nejaku pevnost a aby aj pasovali otvory a rozmery. inak je to len polotovar... a nie hotovy vyrobok..

k ABS.. ani ja uz nepouzivam ABS... presiel som na PETG a je to omnoho lepsie.. aj co sa tyka sposobu tlace aj co sa tyka pevnosti a teplotnej odolnosti..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Jan 2021, 10:48

Ja čo si spomínam, problém s lepením vrstiev som mal asi v dvoch prípadoch.

Keď sa mi zamotá filament na cievke, a potom nefunguje podávanie, tak je výtlačok v háji.
No a krátko po kúpe tlačiarne som mal fakt zlé výsledky, na vyšších vrstvách mi tlačiareň asi viac zbabrala ako dokončila v poriadku. Problém bola nakoniec poškodená tlačová podložka, asi od starého riedidla c6000. Teraz používam severochemu IPA a občas acetón, bez problémov.


Ešte by ma zaujímal názor na ASA filament.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Jan 2021, 11:17

nie, slicer mam vyladeny dobre, presne tak ako potrebujem.
tu neide o 10perimetrov 0,4 alebo 20 perimetrov 0,2. O to vobec nejde, ide furt len o preplnovanie.
ak to nevyplniš nebude to pevne. nikdy. každy a určite aj ty, viem že to preplnuješ, niekto menej niekto viac. Proste v advanced maš nastavene nie 0,4 ale 0,41 alebo 0,42 (proste viac ako 0.4)

Pozri obrazok, v prípade že použiješ uplne maly prietok tak sa ti tie vrstvy nedokažu ani spojiť ,
v prípade že nastaviš prietok tak akú maš trysku, tak sa tie vlakna budu dotýkať len z malej časti a nebude to pevné, preto sa to preplnuje. V 3tom obrazku sa to čo sa prekrýva v podstate vyplni ten prazdny priestor.
0,4mm tryska ma obsah 0,13 a chceš ňou vyplniť priestor o obsahu 0,16 ako to dosiahneš ak nie preplnovanim? teplotou? Ja použiva iba 0,5trysku a všetky perimetre mam nastavene na 220% čo je 0.55
infill dokonca až na 0.7
(viem realne je to nie kruh ale elipsa, ale platí to rovnako tak si tie čísla vydeľ na polovicu)
Prílohy
preplnovanietrysiek2x.png
1
Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa straciam » 06 Jan 2021, 12:07

iba si potvrdil co som si myslel..ze tomu nechapes..
mam trysky 0,4 a aj sirku vlakna mam nastavenu na 0,4 a to vsade.. pardon..pre vrchnu a spodnu vrstvu mam nastavene aby vypln zasahovala 5% do perimetrov..
to, co sa na to ma spravne pouzit je "inset" alebo "overlap" kde sa drahy nastavia tak aby sa v malom % navzajom prekryli bez nejakej neziaducej deformacie objektu vplyvom prilis velkeho vlakna.
to nastavenie je prave na toto co ty potrebujes ale "vyriesil" si to tak ako si. ak ti to nevadi, ze to nevies nastavovat, mne tiez nie. a inak, ked mas dobre skalibrovany extruder aj flowrate, tak sa ti tie vlakna vzdy spoja.. ci uz horizontalne alebo vertikalne.. inak by to nedrzalo.. ved si to pozri pod mikroskopom.. a nepotrebujes preplnovat sirkou vlakna na 220%
a použiva iba 0,5trysku a všetky perimetre mam nastavene na 220% čo je 0.55
nechcel si napisat 120% ? ale aj to mi vychadza 0,6... takze neviem ako si to myslel..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa 21stano21 » 06 Jan 2021, 12:19

Ten obrázok je nesprávny. Keď sa pozrieš na trisku zospodu zistíš že je plochá. Vo finále to funguje tak že vytlačený filament triska ešte roztlačí, čím sa dotknú aj kraje kde si nakreslil medzeri a vrch aj spodok je plochý.
0
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa tom666 » 06 Jan 2021, 12:56

@boraicho
Nápoveda:
1. Extruder Calibration
2. Extrusion Multiplier Calibration
3. Flowrate Calibration
0

Napísať odpoveď