3D struny

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Jún 2016, 20:34

Zdar, aky material zvečša použivate?
veľmi dobre sa mi tlači s PLA ale koli tomu že ma teplotnu odolnosť iba 60° tak to veľmi použivať nechcem. ABS takisto nie, nejake mi to pride zložite na tlač ale PETG by možno bolo fajn, neviem, neskušal som, mam buildtak tak s dúfam že s PETG to pojde ako s PLAčkom
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa straciam » 09 Jún 2016, 21:43

preco nechces ABS? nemas heatbed?
ked mas buildtak a mas aj heatbed tak nemas problem.
celkom ma zaujima ako to bude drzat na buildtaku :)
ak by som nechcel/nemohol tlacit ABS tak by som siel do PET alebo PETG. je pevny ako PLA a teplotne odolny ako ABS.

a kde si kupil buildtak?

(uprav nazov temy "3D struny-aky material pouzivate" lebo som myslel ze chces kupit a nevies kde)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Jún 2016, 21:50

zahradnika mam, a mam všetko dokupene čo sa dokupiť dalo čiže aj ten buildtak. len kym to nahreje na 120°tak to trva dlho jak fras. nechce sa mi tak dlho čakať. build tak som ešte neskušal, PLA mi v pohode drži aj na skle a lepidle tesa či čo, take trojuholnikove.

Ide o to že chcem napriklad vytlačiť držiak na krokače hej alebo na chladiče na 100W diody a tam PLAčko použiť nemožem, a tak celkovo ten PLA je dobry asi tak na sošky a na stojaniky, ako material je super, tvrdy jak kamen, tlači sa super, ale ta teplotna odolnosť to všetko kazí, preto chcem prejsť na material ktory je aj pevny aj dobre sa tlači aj teplotna odolnosť vysoka a bez nahrievania heatbedu alebo aspon do tych 50°. a ABS mi pride nejak zložity na tlačenie, čom som si spravil taku mienku čo som o tom čital.

inač, v slicery mam problem že ak nastavim prvu vrstvu na 50°a zvyšne na 0° tak je heatbed nahriaty na 50°celu dobu tisku a neviem prečo,
A ty maš tu vyhrevnu DPS otočenu ako? plošakom hore ku sklu?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa straciam » 09 Jún 2016, 21:57

zahradnik predava aj buildtak? to musim obzret.

ABS musis nahrievat heatbed len kvoli tomu, lebo ABS sa chladnutim zmrstuje a ohrievanim celeho objektu tento proces spomalis a zmrstovanie nie je take rychle a nerozliepa to potom vrstvy.

heatbed by ti malo nahriat za 5-10 minut. mne ho nahrieva 10-20 minut na 100 stupnov (viac nedavam-netreba) a to som vymenil privodne kable za 2,5mm2 a zapinam ho 16A vypinacom, nie mosfetom. co som cital, tak cinania robili chvilu zle tieto heatbedy a maju iny odpor ako maju mat. preto sa dlhsie nahrievaju. aj zahradnik kupuje od cinanov :)
original heatbed sa ma nahriat do 10 minut. dlhsie urcite nie.

aky slicer pouzivas? ono mne v cura engine neslo napr. zapinanie ventilatora. mam ho na vypinac a je pokoj :) treba skusit novsiu verziu slicera..

heatbed mam tym meandrom smerom hore.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Jún 2016, 22:04

http://www.clexpert.cz/3dtisk/prislusenstvi/

2,5 kable mam na heatbede aj ja, zahradnik ich dodava a so silikonovou izolaciou.
zopinanie mam cez mosfet ale povodny mosfet na ramps je vymeneny.
hej to zapinanie ventilatora je tiež nejake divoke, neviem to nastaviť tak ako ja chcem. furt to robi nejak inač.
ja topnu DPS otočenu smerom dole, ale asi to otočim hore ku sklu.

a tiež už rozmyšľam že si kupim lepši ventilator na ofuk modelu plus vytlačim si na neho trysku a spravim si normalne regulaciu potenciometrom. aj tak najhoršie su len prve vrstvy a potom už je to v pohode, len stále na fore rebelove sa rieši že ako dorobiť k tomu arduinu ešte regulaciu a zapinanie aby to robilo samo , neviem mne to nejak vadi, ja si tie ventilatory asi dam na vypinače a hlavne ten mali čo ofukuje hotend, ten huči jak raketa, a je napevno na 12V takže vždy ked je zapnuta vyťahujem konektor, ale potom je problem ked dam tlačiť tak ho zabudnem zapnuť a PLA sa mi potom zasekne v hotende :D treba na to zrobiť nejaku automatiku ale mimo arduina,
(ak začne topiť hotend tak sa zapne ventilator a po vypnutí hotendu sa bude ešte ventilator točiť aspon 5 minut dlhšie aby ho schladilo)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa straciam » 09 Jún 2016, 22:18

ja mam vytlaceny taky chvost, ktory je zaroven na drziaku chladenia hotendu.
cize jeden ventilator mi chladi aj hotend aj objekt. mam spraveny taky panel na ovladanie heatbedu, osvetlenia a ventilatora.
mam tam aj pripravu na digitalny termostat z ciny s LED displejom ak by som chcel teplotu heatbedu regulovat. dalo by sa to pouzit aj na ten ventilator na hotend. len zase tahat termistor na hotend.. to asi nie :)

-- 10 Jún 2016, 22:04 --

ked potom vyskusas ABS na buildtak, daj vediet. celkom ma to zaujima.
Prílohy
IMG-20160204-00195.jpg
IMG-20160204-00196.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa tom666 » 13 Sep 2016, 09:56

Trosku to tu ozivim :wink:
boraicho napísal:Zdar, aky material zvečša použivate?
veľmi dobre sa mi tlači s PLA ale koli tomu že ma teplotnu odolnosť iba 60° tak to veľmi použivať nechcem. ABS takisto nie, nejake mi to pride zložite na tlač ale PETG by možno bolo fajn, neviem, neskušal som, mam buildtak tak s dúfam že s PETG to pojde ako s PLAčkom
Pouzivam PLA, ale aj ABS. S ostatnymi materialmi zatial skusenost nemam. Vcera som tlacil z ABSka skrinku pre Tomasa (TomasNM) podla navrhu pre jeho datalogger. Skrinka je pomerne velka (jeden diel 120x166x33mm), ale tlaciaren to zvladla bez problemov. Teplota podlozky bola nastavena pocas celej doby tlace (cca 5 hodin) na 120°C.

Parametre tlace:
Rafts: No
Supports: Yes
Resolution: 0.25mm (ABS)
Infill: 25%
Default Printing Speed: 55.0 mm/s
Prílohy
dolny_kryt_1.jpg
dolny_kryt_2.jpg
dolny_kryt_3.jpg
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Sep 2016, 14:36

Noo chlapci, ja vam normalne ze zavidim ze mate hentake masiny co dokazu uz nieco taketo spravit, vid hore.
0

kajfa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 21 Feb 2017, 10:20

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa kajfa » 05 Jan 2021, 13:15

S tymto to mam nahriate za 60 sekund na 130C. Staci spravit jednoduche ovladanie cez triak.

https://www.ebay.com/itm/110V-220V-Ther ... 2749.l2648
Prílohy
image.png
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa StefanST » 05 Jan 2021, 14:03

tom666 napísal:
13 Sep 2016, 09:56
... Pouzivam PLA, ale aj ABS. S ostatnymi materialmi zatial skusenost nemam. Vcera som tlacil z ABSka skrinku pre ... Skrinka je pomerne velka (jeden diel 120x166x33mm), ale tlaciaren to zvladla bez problemov. ...
Koľko vyjde taká skrinka nákladovo? Aspoň odhadom, aby som bol trochu v obraze. Oplatí sa to aj pre bežnú produkciu, alebo len pre prototypy, ktoré majú vyzerať k svetu a cena prototypu je v cene vývoja?
0

kajfa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 21 Feb 2017, 10:20

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa kajfa » 05 Jan 2021, 14:12

Tak, nakreslit to v 3D programe je otazka par hodin, pre sikvnejsieh mozno par desiatok minut, kolko by niekto za to pytal neviem ani som to nezistoval lebo si to kreslim svojpomocne. 1Kg ABS struny stoji cca 25 Eur, ked ta krabicka vazi 100 g tak realna cena materialu je cca 2.5 Eur, plus nejake centy za el. energiu a opotrebenie 3D tlaciarne. Nevyhoda je ze tlac jednej krabicky moze trvat radovo niekolko hodin takze s velkymi seriami sa neda pocitat. Moznoze to vedia spravit cinania ale to sa treba popozerat na nete.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 14:13

Ja kupujem cievky za takých 20-30 eur na kilogram. Pri niektorých modeloch sa väčšina cievky zužitkuje na vytlačenom objekte, inde je nutné obetovať kus materiálu na podpory.

Spotrebu elektriny, isopropylu a podobne nemám odsledovanú.

EDIT: Tak kajfa ma predbehol.
0

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa 21stano21 » 05 Jan 2021, 14:25

Ak to nieje extra veľké tak prečo nie aj sériová výroba. Rozhoduje však čas tlače. Pokiaľ viem Prusa má najväčšiu farmu 3d tlačiarni kde tlačia plastové diely na svoje tlačiarne. Na 3d tlačiarni si hlavne môžeš vytlačiť diely ktoré sa nedajú kúpiť.
0
The power of Linux.

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa wizing » 05 Jan 2021, 15:18

Ja mám prusu mini a prusu I3 MK3 ... na oboch tlačím z PLA a z ABS. Ani jedna tlačiareň nemá
krytú tlačiacu plochu a všetky nastavenia pred tlačou používam tie čo sú prednastavené výrobcom.
Ešte som nikdy neriešil zmenu nastavenia či už nastavenie prvých vrstiev teploty a podobne.
Z PLA problém tlačiť samozrejme nie je.
Pri ABS mi vždy výrobok celý povykrúcalo alebo sa to odlepilo od tlačovej plochy. Ale poriešil som to tak
že vždy okolo výrobku nechám tlačiť tenký kruh na výšku výrobku. Postupne ako sa to tlačí tak teplota mi neuniká mimo výrobku ale rovnomerne sa drží v tom kruhu takže až do vytlačenia je tam stále rovnomerná teplota počas tlače. Od kedy to takto robievam tak som nemal z ABSkom žiaden problém a výrobok bol vždy pekne vytlačený. Je tam samozrejme väčšia spotreba filamentu ale tak všetko má svoje pre a proti :-)
IMG_20210105_151349.jpg
sivé je PLA a červené je ABS .... tu som týmto spôsobom tlačil držiak krokového motora a ozubené koliesko pre remeničku.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa mclareniak » 05 Jan 2021, 15:22

Trochu mimo. Mal som tu cest sa ist pozriet na Prusa farmu
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
ford-galaxy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:22

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa ford-galaxy » 05 Jan 2021, 15:31

Panove existuje nejaka tiskarna ktera by mela tiskovou plochu 40x40 cm ?
A jeste jeden dotaz , da se oskenovat nejak krabice kterou bych chtel tisknout ?
Je ruzne poohybana . Udelat kopii ...
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 15:53

mclaneriak: No do kelu, to sa vám ako podarilo? Ja mám už dlho MK3ku, ale tú farmu som videl zatiaľ len z oficiálnych foto.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa mclareniak » 05 Jan 2021, 16:03

Synator mi byva v Prahe a boli sme ich pozriet este pred koronou. Vsimol som si, na velkom bilboarde, ze mavaju den otv. dveri pre fablab. Tak sme tam sli na ten fablab a ked to skoncilo, tak som ich poprosil, ci by sme nemohli vidiet farmu ked sme prisli az zo SR. Tak ze ano, ale len tak z rychliku bez nejakeho komentara. Vyfasovali sme zlte vesty a rfid karticky a jeden mladenec nas tam previedol. Samozrejme na vsetky nase otazky odpovedal a nenahanal nas. Mohli sme si urobit foto video, ale len tak aby nebolo vidiet tvare pracovnikov. A este som dostal aj nejaku PLA vzorku Prusament. Zazitok paradny.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2021, 16:48

Povedali vám aj, koľko tam majú tlačiarní, a ako dlho počas dňa ich majú zapnuté? 24/7, alebo x hodín denne?

EDIT: Tak som to aj našiel na webe, vraj 500ks nonstop.
0

kajfa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 21 Feb 2017, 10:20

Re: 3D struny

Príspevok od používateľa kajfa » 05 Jan 2021, 17:06

Ja unik tepla riesim takto. :-)
Prílohy
1609853901446.jpg
0

Napísať odpoveď