Magnetic Bowden Extruder Mk8

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa tom666 » 19 Sep 2016, 16:22

Magneticky bowdenovy extruder Mk8 pre 3D tlaciaren Sunhokey Prusa i3 a ostatne

Prispevok by mal sluzit len pre inspiraciu.

Popis problemu:
Pritlak kladky extrudera je vo vacsine pripadov rieseny strunou specifickych parametrov. Jemne doladenie takehoto mechanickeho systemu je preto niekedy problematicke a to hlavne pri tlaci z materialu typu flexi. Existuju sice rozne komercne predavane riesenia v podobe specialnych extruderov ako napr. "Flexion Extruder (US$ 149)", ale ich cena je pomerne vysoka. Aby som teda eliminoval mozne problemy s povodnym extruderom, tak som sa ho rozhodol vylepsit.

Inspiracia:
Po kratkom case hladania ma velmi zaujalo riesenie, ktore vyuziva neodymove magnety:



Riesenie:
Pri navrhu a uprave som vychadzal z nasledujucich projektov na Thingiverse:
* Super Bernis Simple MK8 Bowden Extruder
* Bowden Extruder Hanger for 6mm Frame

Extruder som tlacil z ABS materialu. Po finalnej montazi na tlaciaren bolo samozrejme treba spravit novu kalibraciu + male upravy vo firmware. Pocet povodnych 95.9 krokov na milimeter sa zvysil na 144.9 - tzn. zvysenie presnosti davkovania filamentu o 51%. Taktiez bolo treba v software upravit smer otacania krokoveho motora.

Ukazka (kratke video + fotografie):

Prílohy
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Back
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Back
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Front
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Front
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Lever
Magnetic Bowden Extruder Mk8_Lever
Povodny extruder
Povodny extruder
0
Naposledy upravil/-a tom666 v 19 Sep 2016, 18:11, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa straciam » 19 Sep 2016, 17:28

krasne, elegantne, ciste riesenie.. ziadne povolovanie a spatne nastavovani pritlaku. cez zimu idem prerabat tlacku na dvojextruderovy rebell II HD tak to pouzijem tam. proste krasa.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Sep 2016, 18:41

nechapem tomu, aky je problem s pružinkami?
žiadne povolovanie a spetne nastavovanie pritalku? nechapem, to sa na extruderi musi nejako špecialne nastavovať?

tom666 aky je rozdiel vlastne v tom čo si vyhodil a v tom čo si si vyrobil?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa tom666 » 19 Sep 2016, 19:22

@boraicho
Ako som uz v popise uviedol vyhodou oproti povodnemu rieseniu je preciznejsie nastavenie pritlaku (dolezite v pripade pouzitia maksieho materialu) a 51%tny narast presnosti davkovania filamentu. S originalnym extruderom som mal zo zaciatku mensie problemy, ktore sposobovali vytrhavanie materialu a zanasanie ozubenej kladky (Mk7). Pri malom pritlaku extruder obsas nevytlacil na niektorych miestach filament. Bolo to rozne a zavisle od rychlosti tlace. Caste bolo taktiez obcasne cvaknutie motora co malo za nasledok vynechanie krokov. Pozri prilozene video, ktore dokumentuje tento stav. Musim vsak podotknut, ze u mna to nebolo take vyrazne :) Avsak bolo to spociatku obtiazne nastavit. Zaroven bolo nutne zvysit prud na prislusnom driveri pre motor na 1.5A.

Toto je zvycajne problem vacsiny nesprevodovanych (direct) extruderov pokial sa pouzije slabsi motor. Alternativou by bol sprevodovany (geared) extruder typu "Greg's Wade Reloaded", ktory som si aj vytlacil a skompletoval (http://www.thingiverse.com/make:239023 - pripadnemu zaujemcovi viem predat), ale nakoniec som siahol po elegantnejsom rieseni, ktore funguje k mojej plnej spokojnosti :wink:

0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Sep 2016, 19:44

hm, nechapem, asi to bude tým že mam malo skusenosti.
občas sa mi stane že mi to pukne v extruderi, doteraz som si myslel že je to tym že preskoči zubatica po filametne ale až teraz viem že to vlastne zaskene krokač a preskoči krok už chápem, tento problem sa vyskytuje u mňa zatiaľ zriedkavo, zrejme ked nahrejem trysku a netlačim (nahrievam trysku ručne pred tlačou) tak zvykne vtedy ale ako pišem je to len občas a ak sa to stane tak sa to vždy objavi na začiatku tlače takže zrušim tlač vytiahnem filament , odcvaknem guľku na konci filamentu zatlačim filament speť a už tlači bez pukania.

vobec netušim ako spraviť test či mam spravne nastaveny pritlak ložiska na zubaticu :pain:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa tom666 » 19 Sep 2016, 21:02

@boraicho
O ziadnom teste neviem :pain: Moj test zacal tym, ze som nastavil najmensi mozny pritlak a potom som postupne utahoval (po niekolkych zavitoch) skrutku nastavenia pritlaku tak, aby mi material neklzal medzi ozubenou a pritlacnou kladkou (s povodnym extruderom sa to dost blbo nastavovalo). Pokial k tomu dochadzalo, tak som mierne zvacsil pritlak pridanim par zavitov a opat som vsetko pozorne sledoval a pocuval :) Je tiez velmi dolezite, aby nastavenim vacsieho pritlaku nedochadzalo k deformovaniu filamentu, pretoze v opacnom pripade by to mohlo sposobit tazsi pohyb a neumerne zatazenie motora v dosledku coho by opat mohlo dochadzat k vynechavaniu krokov. Problem s cvakanim motora moze suvisiet aj s nedostatocne nastavenym prudom na driveri, alebo nizkej teploty tavenia filamentu. Pokial sa ti to objavuje pri tlaci prvych vrstiev, tak pricinou moze byt mierne ochladenie trysky pri dotyku s podlozkou. Skus zvysit teplotu tavenia filamentu pre prvu vrstvu o 5°C. Ja tlacim vzdy prvu vrstvu s vyssou teplotou o 10°C. Napriklad s aktualne pouzivanym ABSkom tlacim prvu vrstvu pri 270°C a nasledujuce vrstvy pri 260°C. Teplotu heatbedu mam pocas celej tlace nastavenu na 120°C.
straciam napísal:... cez zimu idem prerabat tlacku na dvojextruderovy rebell II HD ...
Tiez sa chystam na vylepsenie tej mojej "Sunhokey Prusa i3" na HD :)
Uz mam dokonca aj nakupene diely:
* remen GT2 - http://www.ebay.com/itm/401042420247
* remenicky GT2 / 16 zubov - http://www.ebay.com/itm/182120114586
Povodne zavitove (trapezove) tyce su OK a loziska som uz vymenil.
Len keby mal den aspon 48 hodin :D
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa straciam » 30 Sep 2016, 19:53

mas niekde podklady na tvoj magnetic extruder na thingiverse? stacili by stlka. ake magnety donho idu?
ako to zvlada direct drive cez bovden? aky dlhy mas bovden od extrudera po hotend?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Magnetic Bowden Extruder Mk8

Príspevok od používateľa tom666 » 02 Okt 2016, 17:26

* Lutujem, podklady nie su public.
* Pouzil som neodymove magnety rozmerov 10mm x 15mm, tak ako je uvedene vo videu.
* Pouzitie bowdenu pre variant "Direct" je zbytocne. V podstate to moze fungovat ako klasicky nesprevodovany (priamy) extruder.
* Pouzil som bowden o dlzke 50 cm.
straciam napísal:... cez zimu idem prerabat tlacku na dvojextruderovy rebell II HD ...
Bude to nieco ako chystany novembrovy "Multi-Material" upgrade pre Prusa Mk2 (multi extruder + doska multiplexera) :?:

Riesenie na sposob "Poseidon DUO" sa mi vobec nepaci a preto som celkom zvedavy na tvoju upravu.

0

Napísať odpoveď