Odlepuje sa výrobok

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 30 Dec 2016, 09:48

Zdravím fórum,

asi mám problém so základmi 3D tlače.
Tlačil som napr. toto: http://www.thingiverse.com/thing:1351565 a rohy sa mi pekne odlepili od podložky a tým je výrobok pokazený... Podobná vec sa mi stala, keď som si tlačil krabičku na merák (podstava 6 x 12 cm) ale výška bola 4,2 cm a keďže som mal stenu hrubú 2 mm, tak ni to až tak nevadilo.
No k veci. Kde robím chybu, že sa mi rohy odlepujú? Viem, materiál sa zmršťuje, no ako sa dopracovať k čo najlepšiemu výsledku?

Parametre tlače:
Tlačiareň: Geeetech prusa i3 pro B
Tryska: 0,3 mm
Výška vrstvy: 0,2 mm
Materiál: ABS (škaredá zelená, 1,75 mm)
Teplota extruder: 235 °C
Teplota podložka: 90 °C

Tlačím na sklo dodané s tlačiarňou, pod ním mám vyhrievanú podložku. Sklo pred tlačou natriem tým istým zeleným ABSkom rozpusteným v acetóne.
0

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa LubosFiala » 30 Dec 2016, 10:52

Nazdar,
skúsil by som tlačiť prvé vrstvy vyššou teplotou a možo aj bez ofukovania výtlačku vzduchom. Prípadne skúsiť tlačiť s použitím dodatočnej podstavy na zvýšenie adhézie - raft, brim. Tlač na rozpustené ABS by mala byť v poriadku. Ešte skúsiť skontrolovať kalibráciu výšky tlačovej plochy, ak je tam väčšia medzera, nemusí sa prvá vrstva dobre spojiť s podkladom.

Ja tlačím z PLA bez vyhrievanej podložky a bez raftu je veľká šanca, že sa výrobok odlepí. S raftom síce miniem viac materiálu, ale úspešnosť tlače je veľmi vysoká, čo v konečnom dôsledku ušetrí možno aj viac materiálu.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa straciam » 30 Dec 2016, 12:52

abs sa chladnutim zmrstuje. preto treba pocas celej tlace udrziavat vytlacok co najviac zohriaty.
to sa da zabezpecit:
-uzavreta tlaciaren v boxe, heatbed na 100 stupnov.
-v pripade tlace bez boxu, vyhrievany heatbed aspon na 110 stupnov.
-vytlacok v ziadnom pripade neofukovat. ofukuje sa iba PLA.

to ze sa odliepaju rohy od skla spolu s abs dzusom je normalna vec. skus sklo odmastit a tak potriet abs dzusom (tak sa nazyva abs rozpustene v acetone). ak ani to nepomoze, tak este pomoze sklo natriet tycinkovym kores lepidlom za studena, nechat zaschnut, a tak natriet abs dzus.

potom su este moznosti pouzit buildtak nalepeny na skle, alebo ja pouzivam PET foliu nalepenu na skle a tenka vrstva kores lepidla. drzi na tom ABS aj PLA perfektne.

raft sa mne osobne nepaci, lebo zdvihne vytlacok vyssie a spodok nie je taky pekny. brim tiez pomoze, ale nepaci sa mi ked je sucastou vytlacku, potom treba cistit hrany.. :) este som kedysi pouzival papierovy maskovaciu pasku TESA 4348. obcas drzalo absko aj na nej bez abs dzusu. obcas to chcelo potriet abs dzusom..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Dec 2016, 16:01

ja s odlepovanim nemam žiaden problem, s PLA a PETG. sklo a lepidlo tesa easy stick
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa tom666 » 30 Dec 2016, 16:37

@boraicho
Nerozumiem tvojmu prispevku, pretoze on predsa riesi problem s ABS :!:

PS:
Prosim odstran tento tvoj OT prispevok a postni si ho niekam inam.
Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Dec 2016, 17:23

aj na ABS sa da použiť easy stick.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa tom666 » 30 Dec 2016, 18:08

@boraicho
To je sice s tym lepidlom pravda, ale len ciastocne. Myslim, ze uvedenu problematiku dostatocne zhrnul Martin aj Lubos. Mne to trvalo v podstate niekolko tyzdnov nez som prisiel na optimalne nastavenie tlaciarne a vhodnu pripravu podlozky (ABSko tlacim na vyhriate sklo pri teplote 120°C + KORES lepidlo).

Ak si vsak dobre pamatam z tvojich predoslych prispevkov tu a na rebelove.org, tak z ABSkom mas stale problem. Alebo sa mylim a uz to mas zmaknute :?:
0

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa minicico » 30 Dec 2016, 21:00

ja tlacim ABS na hlinikovu podlozku s kaptonovou paskou vyhriatu na 120 srupnov.zdrsnim ju jemnym smirglom a pred kazdou tlacou pretriem izopropanolom na odmastenie.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Dec 2016, 21:53

TOM666 ja som s ABS nikdy netlačil a ani neplanujem tlačiť. veľa ľudi ma s tym problemy a ako píšu ma tendenciu praskať medzi vrstvami. dokonca už mam prasklinu medzi vrstvami na ľavom kr. motore osi Z, naštastie nie uplne pozdlž takže to ešte drži ale kto vie dokedy, budem musieť čim skor vytlačiť novy držiak. ja už iným ako PETG neplanujem tlačiť. ma to len same výhody.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa minicico » 30 Dec 2016, 22:20

boraicho hned som to hodil do gogla a dost ma zaujal PETG material. ako sa s tym tlaci oproti ABS, PLA ? da sa opracovat brusenim, vrtanim ako ABS? ma velku tepelnu vodivost ako PLA ze vyssie naroky na hotend? je treba ofuk vrstvy ako pri PLA? dik za info.aj ceny sa zdaju byt priatelne
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Dec 2016, 22:39

PETG tlačim rovnako ako PLA(PETG trošku vyššie teploty). ja som nemal problem ani s PLA, žiaden. občas špuntik pokiaľ bol nahriaty hotend a netlačil som (po nahriati som musel hned tlačiť).

PETG som problem nemal. žiaden špunt sa nerobi ani ked je nahriata tryska a netlačim či sa mi veľmi veľmi páči. použivam čierny DD a vyzera byť super. či sa da nejak špecialne opracovať vrtanim brusenim neviem, ked chcem navrtať tak zoberiem a navrtam nieje problem a brusiť som nebrusil ale nevidim problem. aj na petg by sa mal použivať ofuk, ale neviem ked tlačim maly predmet tak mam zapnuty ofuk ak veľky predmet tak vypinam. ABS ma tepl. odolnosť do 110° PETG do 85° ale inač iba viac výhod.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa tom666 » 31 Dec 2016, 11:56

boraicho napísal:... ja som s ABS nikdy netlačil a ani neplanujem tlačiť. veľa ľudi ma s tym problemy a ako píšu ma tendenciu praskať medzi vrstvami. ...
To je chyba, pretoze pokial si to nevyskusal, tak nemozes zovseobecnovat nazory neschopnych jedincov a vlastnikov 3D tlaciarne.

Naproti tomu ja s ABSkom problem nemam a to vlastnim obycajnu cinsku skladacku :) :wink:

Treba vsak dodrzat minimalne tieto podmienky (to plati viac-menej aj pre ostatne typy materialov):
* mechanicky nastavena, vyladena a nakalibrovana tlaciaren
* spravne pripravena podlozka
* optimalna teplota tavenia materialu, vyhrievania podlozky, rychlosti tlace a intenzity ofuku (na ABSko sa ofuk vo vacsine pripadov nepouziva) - s tym suvisi samozrejme aj spravne nastavenie slicera
* eliminacia prudkeho ochladzovania modelu pocas tlace = zamedzenie praskania vrstiev (plati pre ABS)

Poznamka:
K neziaducemu ochladzovaniu modelu moze dochadzat aj v dosledku zle navrhnuteho a umiestneneho ventilatora na chladenie hot-endu.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Odlepuje sa výrobok

Príspevok od používateľa jezevec » 31 Dec 2016, 12:29

boraicho napísal:.. dokonca už mam prasklinu medzi vrstvami na ľavom kr. motore osi Z, naštastie nie uplne pozdlž takže to ešte drži ale kto vie dokedy, budem musieť čim skor vytlačiť novy držiak...
Nemusíš tisknout nový, ABS se velmi dobře lepí acetonem. Lepší pevnosti než samotným acetonem (nebo ředidlem C6000) docílíš slepení kašičkou z rozpuštěného ABS v acetonu.
0

Napísať odpoveď