Problem s rusenim krokovych motorov

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Feb 2017, 14:00

Zdravim, pri stavbe CNC frezy som narazil na problem, z rusenim. Na 99% ho sposobuje regulator vretena 500W / 100V vreteno.

Link na regulator s vretenom : https://www.aliexpress.com/item/NEW-Spi ... c348ad3640

Popis problemu :
Po zapnuti riadiacej jednotky CNC frezy (mach3 je spusteny a ziaden G kod nieje nacitany), a naslednom zapnuti vretena a nastavení maximalnych otacok (RPM 12000) sa samovolne zacnu "hybat" krokove motory na osiach - to znamena ze same "idu".

Skusal som kde co... Tienene privody su vsade, ferity - bez uspechu, pridanie elitu na napajani vretena - bez uspechu...

Doteraz to akurat "vybliskavalo poistky, raz sa odporucala jedna z usmernovacich diod P600, a raz IRFP460....

Vedel by niekto cim by to mohlo byt?

Ps: schemy nemam, lae viem podla potreby aspon nafotit.

Dakujem za kazdu radu a pomoc
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa lh » 07 Feb 2017, 14:15

Skúsil si dať sieťový filter pred zdroj vretena? Nemáš káble k vretenu vedené blízko driverov, resp. step signálov? Ako máš zapojené tienenie tých káblov? Pofoť, budeme múdrejší.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Feb 2017, 14:28

Sietovy filter tam zatial nieje... vyhovel by typ z radu TC 241 a podobne? mam jeden niekde ale na nom pise nejake 3A max? bude stacit?, Regulator je v kovovom puzdre - teda ten by mal byt nejakym sposobom odtieneny... ci? Privodne vodice su sice tienene - ale oplet a lanka niesu pripojene, asi to tak nebude spravne, ci?
Na margo regulatora vretena - nema vyvod na svorkovnici GND - bezi v dvojvodicovom zapojeni

Cele je to tu nafotene : https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8af06d1b58

Pokial treba viac foto, nieje problem

PS: pred chvilou zas v tom nieco slahlo ale este som nekukol co
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa magic_touch » 07 Feb 2017, 15:00

Skusal si odpojit ten LPT kabel? Stretol som sa aj s tym, ze sa indukoval nejaky sajrajt.
Tienenia rozhodne zapoj, s tym nepokazis urcite nic. Ja mam z tych fotiek nejaky taky pocit, ze ten regulator na vreteno vyzaruje zlu karmu na tu dosku. A este aj cela krabica je plastova, to tiez nie je buhvico. Ten riadiaci plosak je vystaveny napospas vsetkemu, co len vo vzduchu najdes, od slnecneho vetra az po impulzy z regulatora.
Skus to rozobrat a dat co najdalej od seba, alebo otoc o 90 stupnov. Elektronkaci potvrdia, ze s rozlozenim veci sa da vselico vyladit...
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa lh » 07 Feb 2017, 15:24

Tienený kábel bez pripojeného tienenia nie je tienený kábel. Pripoj ho na jednej strane k PE. Ak som dobre pozeral, máš tam 3 spínané zdroje. Potenciálne zdroje rušenia. Napájací kábel k vretenu Ti ide vedľa LPT, PWM signál Ti môže zarušiť už vstup z PC. Je mi jasné, že prerábať skrinku asi nebudeš, ale máš tam príliš veľa potenciálnych zdrojov rušenia veľmi blízko pri logike. Skús napájať zdroj pre logiku driverov z inej fázy ako vreteno a dosku driverov odtieniť napr. plechom spojeným s PE. Sieťový filter na začiatok skús zo starého PC zdroja.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problem s rusenim krokovych motorov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Feb 2017, 17:23

Pulzne zdroje su v zapojeni 2 (teda ak neratam zdroj z PC), inu fazu vyuzit nemozem, pretoze sused ma v dome bohuzial iba 220V, teda jednu fazu.
Zdroj 1: 24V/250W - napajanie logiky a krokovych motorov
Zdroj 2: PWM vretena - 100V/500W

pomohla by na experimentovanie kovova deliaca prepakza medzi logikou a PWM vretena? S tym, ze ju spojim s PE vodicom a zaroven s tienenim pripojenych vedeni ku krokovym motorom? EMI filter z PC bohuzial nemam... akorat jedno TC 241? myslim

-- 08 Feb 2017, 23:09 --

Takze vyriesene, konecne... dakujem aj Vam kolegovia :)

Rusenie vznikalo na uhlikoch motora, ktoremu chybali feritive kruzky... sudruhovia zasa sporili - no na nespravnom mieste :D

Kruzky aj s namotanym drotom som pouzil zo starej susedovej frezy, zaroven tomu trochu na 80% pomohol aj TC 241 a vytienenie vsetkych vedeni krokovych motorov.

Kolecka :

Obrázok

Rozobraty regulator :

Obrázok

Takze jak sa vravi... "Doveruj, ale preveruj" - o cinskom tovare to plati dvojnasobne, uvadzat, ze ma motor 48V a pritom je to 100V motor, pisat, ze nema uhliky a pritom ich ma... druhykrat by som asi do toho nesiel... vyhorene diody P600 v usmernovaci, asi 6ks 6A poistiek a 2ks IRFP460 , len dufam, ze to opät neskonci u mna na stole v dielni :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok