v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Moderátori: Drakoush, Moderátori

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa wizing » 14 Okt 2018, 10:09

Dobrý deň.
Tlačiareň som si kúpil rozloženú a po poskladaní mi krásne tlačila hneď po úspešnej kalibrácii. Vytlačil som asi 20 výrobkov a tlačila stále pekne. Potom mi pri jednom výrobku spravila také vrabčie hniezdo spletencov a na LCD display mi vypísalo hlásenie Err: ESTR. FAN ERROR. Tlačiareň som vypol vyčistil ju celú od spletencov ktoré narobila (boli po celej tlačiarni). Skúšal som ju opätovne kalibrovať ale pri kontrole osi x mi vypisovala chybové hlásenie. Nakoniec sa mi ju podarilo úspešne nakalibrovať a selftest dopadol taktiež dobre. Začala mi ale v osi x uskakovať vrstvy a tlačí v osi x nejak zo šikma. Na fotke vidno výrobok predtým a výrobok tak ako mi tlačí teraz. Neviem si už dať rady. Veľmi pekne ďakujem za radu
Prílohy
toto sa mi stalo
toto sa mi stalo
takto mi to tlačilo a tlačí teraz
takto mi to tlačilo a tlačí teraz
0

Dzedusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jan 2018, 21:39
Vek: 39

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa Dzedusko » 14 Okt 2018, 11:39

Zdravim.
V praci sa nam stalo nieco podobne, ale tam mame laserovu gravirku a pre rychlost gravirovania sme vyuzivali palenie v oboch smeroch posunu. Pred nedavnom sa nam stalo, ze v smere tam to bolo ok a v smere nazad nastala odchylka cca 0.75mm, tak palime len v jednom smere, ale problem nastal nie v elektronike ale v mechanike posunu v smere X a to konkretne opotrebovania remena. Skus aj ty pozret ci nemas predrany remen, alebo pootocenu remecku, alebo ak tam mas zavitovu tyc ci nieke nejak posunuta(povolena) alebo aj opotrebovana.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa misocko » 14 Okt 2018, 12:48

problem s napajanim alebo nieco zblbnute - spojene v riadeni krokacov, pri prechode na vyssiu vrstvu , zjavne uroby krok aj X-ovy krokac ale riadenie o tom nevie.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Okt 2018, 15:18

Může to být i mechanická vada, při té havárii se něco mohlo pohnout a teď to může v některém místě zadrhávat.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa wizing » 14 Okt 2018, 17:06

Vdaka moc chalani za rady.
Misocko tiež ma napadlo či to nie je elektronika. Ak zblbol procesor možno ... neviem, skúsim nahrať novší fimware od výrobcu či by sa chyba neopravila. Tú haváriu muselo niečo spôsobiť a nič iné ma nenapadá ako zblbnutý program. Skúsim to ešte celé rozobrať, poprípade vyčistiť a znova zložiť. Možno to pomôže.
Skúsil som ešte napnúť remene v oboch osiach a dať znova kalibrovať ale už pri self-teste mi vyhadzuje error pri x-ovej osi a keď dám z menu rovno kalibrácu xyz bez self testu tak prvé tri body mi z kalibruje ale pri poslednom mi vyhodí hlášku o neúspešnej kalibrácii
Občas pomôže po zariadení riadne tresknúť možno kopnúť do toho ale bojím sa túto metódu použiť na toto zariadenie :-)) .... ale nie som ďaleko od toho
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa straciam » 14 Okt 2018, 17:52

posledny kalibracny bod nenaslo bud preto ze mas X os dosikma (jeden koniec smerom mierne dohora) alebo mas X a Y voci sebe nakrivo.
skus si to vsetko prekontrolovat. ak ti to slo dobre, tak to chybou programu asi nebude a prehratie fw ti moc nepomoze.
skor to vidim na mechanicku vadu alebo chybu v elektronike.
naozaj to totiz vyzera ze spolu zo Z motormi pohne aj motor X. tu chybu co ti vyhodilo povodne je chyba ventilatora na ofuk extrudera. pozri ci je dobre zapojeny a ci su vsetky konektory dotlacene do hlavnej dosky.

ked si spanoval remene, skontroloval si aj zuby na nich? hlavne na x? mne sa stavalo nieco podobne ze pri prespanovani mi na jednom mieste zdeformovalo zuby na remeni a ked remen na tom mieste presiel remenicou tak sa to v tej osi posunulo vzdy o jeden zub. moze to byt aj tvoj pripad. ak ti to preskakuje o jeden zub na niektorej krajnej polohe osi x tak by to vysvetlovalo postupne posuvanie vrstiev v osi x.

teraz ma napadlo ze ak ti remen preskakuje o jeden zub, moze to byt prave vtedy ked ide od tretieho bodu k stvrtemu a remen ide cez remenicu. ak by pocas tohto presunu preskocil remen o zub, tak tiez najde posledny kalibracny bod. takze by to mohlo byt tym.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Okt 2018, 19:10

wizing napísal:Dobrý deň.
Tlačiareň som si kúpil rozloženú a po poskladaní mi krásne tlačila hneď po úspešnej kalibrácii. Vytlačil som asi 20 výrobkov a tlačila stále pekne. Potom mi pri jednom výrobku spravila také vrabčie hniezdo spletencov a na LCD display mi vypísalo hlásenie Err: ESTR. FAN ERROR. Tlačiareň som vypol vyčistil ju celú od spletencov ktoré narobila (boli po celej tlačiarni). Skúšal som ju opätovne kalibrovať ale pri kontrole osi x mi vypisovala chybové hlásenie. Nakoniec sa mi ju podarilo úspešne nakalibrovať a selftest dopadol taktiež dobre. Začala mi ale v osi x uskakovať vrstvy a tlačí v osi x nejak zo šikma. Na fotke vidno výrobok predtým a výrobok tak ako mi tlačí teraz. Neviem si už dať rady. Veľmi pekne ďakujem za radu
Dobrý večer,

Aj ja mám problémy s Prusou. Rovnako prvý výtlačok bol perfektný, potom to išlo dolu vodou. Problémy s kalibráciou nie sú (ak nemám zle kalibračnú sondu). Raz mi na Adalinde narobilo layer shiftingy a kolízie, no v prvom rade stále horšie a horšie chytalo prvú vrstvu, až momentálne sa na nej tlačiť nedá. Pritom zvyklo zbierať samú spáleninu po celom heatblocku. Výmena trysky nepomohla(ak teda bola vykonaná správne :D - prvá tlačiareň). No a prvá vrstva, to je vám riadne zvláštna vec. Aj keď sa mi podarilo nastaviť výšku prvej vrstvy tak, že by mala byť správna priľnavosť, niekde bola, niekde nie, a niekedy tuším aj vynechávalo.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa wizing » 14 Okt 2018, 19:19

chalani už mi to ide. Nadávajúc a kľajúc ako pohan som rozobral celý extruder a zistil som že tam nič zvláštne nevidím tak som to zložil spustil self test a ten zrazu prebehol úspešne. Úspešne prebehla aj kalibrácia a výrobok mi vytlačilo pekne rovno. Netuším čo som stým spravil :-) ale ide to :applause:
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa deepspace » 14 Okt 2018, 19:40

Trochu mimo temy, ale ohladne prvej vrstvy.. pouzivam od zaciatku na Heatbed maliarsku papierovu pasku, a problem s prichytenim prvej vrstvy mam iba vynimocne. Je fakt ze tlacim len PLA.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa wizing » 14 Okt 2018, 19:53

ja vždy prečistím dosku riedidlom a prichytilo mi to vždy. Ale je pravda že tiež len PLA. skúšal som ABS a zatial bezúspešne. Vždy po prvej vrstve sa mi to odlepilo. Ale pri ABS je dobré mať krytú tlačiareň čo prusa nie je. Čo som čítal po fórach tlačiť ABS je celkom umenie
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: v osi x posun vrstiev po celej výške výrobku

Príspevok od používateľa kamilko » 14 Okt 2018, 20:53

Pri pouziti hall dotykoveho senzora nieje problem ani abs, akutat sa zmenšuje.Zmrstuje. ale existuje vylepsene abs...
0

Napísať odpoveď