Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Moderátori: Drakoush, Moderátori

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 20 Mar 2021, 21:24

@mac26
Desku mam MKS Robin Nano 1.2V(ako verzia). Ale momentalne tie dva motory 42SHDC3025-24B na jednom TMC2209 fungju dobre. Akurat ta cena motoru je zla. 6 taky motorov is urcite nekupim. Potrebujem nejaku porovnatelnu lacnu nahradu a mozno pridat ten driver ak to zvladnem?

Mam tam step+dir. A ako by sa tam dal pridat/pripojit dalsi driver?

https://www.aliexpress.com/item/4001260 ... 5608%23196
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa mac26 » 20 Mar 2021, 22:47

Ta doska podporuje dva extrudery. Pouzivas oba, alebo mas iba jeden? Ak jeden, tak ten druhy by si mohol pouzit na zapojenie toho tvojeho druheho Z krokaca a zmenit nastavenie FW
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 21 Mar 2021, 10:56

@mac26

Hej pouzivam obe extrudery, ale som stoho sklamany, stale to este testujem, lebo len pred 2 tyzdnami som do pridal/dorobil. Po technickej stranke to funguje dobre, ale zmiesava to nechcene farby. Je tam taka utilita "veza" kde by sam mal vytlacit prechodovi/zmiesany material ked sa vymenia filamenty, je to obrovsky odpad! Povodne som to chcel pouzit na tlac komplikovanych suciastok, ktore potrebuju neodstranitelny support z materialu PVA(rozpustny vo vode), ale kym sa materialy miesaju tak je to nemozne. Uz som znacne zvacsil tu vezu, farby su sice uz jasnejsie, ale stale sa to miesa a ta veza je vlasne odpad.Cena toho PVA je 4x vysia ako bezny filament PLA, takze to bude asi nepouzitelne. Uvidim.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Mar 2021, 16:04

Keď to ide cez jeden hotend, tak si myslím že sa wipe tower nevyhnete.

Odpad to je, ono aj akékoľvek podpory sa dajú brať ako odpad, ale niečo za niečo. Treba si zvážiť kedy sú nutné rozpustné podpory.
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 25 Mar 2021, 17:56

mac26 napísal:
20 Mar 2021, 20:51
Neviem aku mas dosku a ako je ten driver pripojeny (uart / step+dir), ale ak vies aspon trochu dobre spajkovat, tak by sa mohol dat ku nemu pripojit druhy driver
Nasiel som driver-extender priamo od vyrobcu desky a je lahko pripojitelny: https://www.aliexpress.com/item/1000007 ... cBgpI&mp=1
Nasiel som aj navod na paralelne pripojenie ako sekundarny z-motor.
https://www.youtube.com/watch?v=vIChqkEAuto&t=525s
Dalej mam jednoduchy navod ako zapojit UART-mode, len nevien ako zapojit ten kabel co pojde od sekundarneho driveru pin(R8 UART). Ci do toho isteho, ako primarni motor PA7?
image.png
Tiez sa mi podarilo nakompilovat Marlin a funguje dobre.

Takze neviete niekto posudit kam sa pripoji ten kalel? Na ten isty pin PA7?
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 06 Jún 2021, 17:21

Tlaciaren je poskladana a funguje. Akurat som si vsimol nejake divne spravanie motora na extrudery.
Prv som myslel, ze pesmykuje (kvoli vysokemu pritlaku o platnu), ale ked som sa nan detailne pozrel, tak sa obcas vrati akoby o krok spat.
Co by to mohlo byt? Nizke napatie nastavene na drivery, alebo chybny motor?

Rathet current pre tento motor je 1.3A. Ovladanie napatia motora mam cez UART mode. V marline je uvedene ze napatie na drivery ma byt 1.414 x mensie ako Rathet current "(mA) RMS current. Multiply by 1.414 for peak current)", takze som ho dal na 919mA. Mozem sa pokusit tuto hodnotu zvacsit? Ak ano, tak o kolko?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Jún 2021, 17:54

0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 06 Jún 2021, 19:47

Ne, nie je, robilo to pocas tlace suportu a vnutornych obvodovych stien( ked sa tlaci rychlejsie).
Pri tlaci vonkajsich stien( pomalsia tlac) to nerobi. A hlavne, ked dojde k retrakcii, tak sa filament posunie do minusu o 6 mm.
Ked nastane ten problem, tak os motora poskoci/pootoci v opacnom smere asi o jeden zub, ako keby smykol ale vtedy by mal skocit dopredu a nie opacne. Nerozumiem tomu.

Skusal som sa pohrat s kalibraciou extruderu, lebo som si myslel ze mam nastavenu vysoku/nespravnu hodnotu pre DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT. Mam tam pre E0 a E1 95, ale test mi ukazal, ze to mam dokonca zvacsit na 101. Takze to bude este vacsia zataz na extruder.

Nemate nejake napady co by to mohlo byt?
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa straciam » 06 Jún 2021, 21:07

nemas nizku teplotu hotendu? ak je pretlakovany a snazi sa nasilu tlacit strunu, tak moze strunu tlakom vytlacit aj proti zubom.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 06 Jún 2021, 22:08

Mozno, neviem? Tlacim PLA na 190 stupnoch. kolko mam pridat? Zisiel som dole s teplotou koly stringing-som.
Fakt je ze este nemam vyskusane ako sa tato tlaciaren chova a co funguje na jednej nemusi rovnako na druhej.
Zdvihol som teplotu na 200 stupnov a rozdiel tam je, ale to asi znacne zhorsi tie stringings.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa straciam » 07 Jún 2021, 06:59

ale stringing sa da osetrit aj inymi vecami, nielen teplotou. retrakcia, coast at end, obmedzit presuny trysky ponad prazdne miesto.. 190 je spodna hranica pre vacsinu pla. ale uz som videl tlacit pla aj na 185. urcite zvysuj po 5 stupnov a uvidis ako sa to bude zlepsovat. tiez je otazne ci mas spravny termistor, kontakt termistora s heatbokom. aj meranie teploty ti mozu ovplyvnovat rozne veci.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 07 Jún 2021, 07:51

No jednoznacne ta teplota to takmer uplne odstranila.
Rozmyslal som ze mozno fakt nevladze ten motor extrudera pretlacit filament(pri kombinacii nizsej teplote a rychlejsiej tlaci), tak sa krok motora neukonci a hodi ho spat do vychodzej polohy lebo extruder nepresmykne(mozno).

Mozno by sa trebalo pozriet po extrudery s prevodom. Nejake som videl na Aliexpresse, ale u nas nie.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Jún 2021, 08:41

Skúste si nainštalovať PrusaSlicer a z neho nakopírovať nastavenia do vášho slicera. PLA je tam hotend 215 heatbed 60.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa straciam » 07 Jún 2021, 15:05

skus sa poobzerat po bmg extruderi. ma prevod 1:3 tusim.
a najdes ho aj v sk obchodoch (cinsky klon), jedneho casu ho ponukal aj uzivatel tu na fore s nickom tom666.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 09 Jún 2021, 21:53

Zohnal som extruder TITAN s prevodom 1:3 to by malo poriesit ten problem s neukoncenim krokom + mensia zataz na motor = mensia zataz na driver = mensia teplota na drivery(nie ze by bol extra horuci, ale je najteplejsi zo vsetkych driverov).
Jediny problem je ze ho nemaju ho verzii lava/prava(mam tam 2 extrudery), ale nasiel som 3d modely extrudera tak si skusam vytlacit zrkadlove kryty. Uvidim ci sa to bude dat pouzit.
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 07 Júl 2021, 22:35

Neviete mi niekto poradit s problemom ohladom supportu v cure a parametrom "z-distance"?
Problem je, ze ak napriklad tlaci pri vrstve 0.2mm a nastavim "z-distance" supportu na nizsiu hodnotu ako 0.2mm, tak je ignorovana a stale je tam 0.2mm.
Pri supporte mam zapnutu "Support interface" a pri z-distance 0.2mm sa cast vytlacku nad interface dostatocne nespoji s podkladom a ciary sa posunu/deformuju. Ak parameter z-distance zmensujem, tak by to malo lepsie prilnut, ale nic sa nedeje, stale je tam dost velka medzera medzi "Support interface" a castou vytlacku nad nou.
Na forach som cital, ze by sa tam mala vytlacit nejaka uzsia medzivrstva, ale ocividne tam nic nieje, ani ked si zvacsim obrazok v cure, je tam vynechana len jedna vrstva(0.2mm).
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa ace1x » 08 Júl 2021, 15:38

Hledal bych nastavení minimální výšky perimetru. V Prusasliceru je to v nastavení extruderu. Pokud máš min. výšku nastavenou na 0,2 mm, může v tom být problém. Curu neznám.
Layer height limity na obrázku
Prílohy
7171-35383-retraction.jpg
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 12 Júl 2021, 11:37

No vyzera to tak ze na CURE nie je mozne tlacit jeden model a pouzit rozne layer height. Je tam sice funkcia "use adaptive layers", ale tam sa neda definovat kde sa ta hrubka ma zmenit, je to skor o lepsich oblukoch.

Skusal som zmenit hrubku vrstvy z 0.2mm na 0.16mm. Tam sa ten problem takmer odstranil, ale stale je ta prva vrstva po supporte-interface horsia ako na PRUSI pri hrubke 0.2mm(vsetko ostatne v kvalite je porovnatelne s PRUSOU).
Co by som mohol zmenit aby sa zlepsila lepivost medzi poslednou vrstvou po supporte/interface a castou vytlacku, ktory nasleduje za nou?
Aj pri hrubke vrstvy 0.16mm je stale pomerne lahke odlepit support interface od vytlacku.
Popripade dajte link na nejake forum kde sa venuju viac 3Dtlaci.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa mac26 » 12 Júl 2021, 21:44

Skus interface vypnut, ja mam tak lepsie vysledky.
Vies si vytvorit objekt (tusim posledne alebo predposledne tlacidlo na lavej strane) a nastavit ho ako modifikator. (Myslim ze modify settings on overlap alebo take nieco tam hladaj). Potom si vies navolit ake nastavenia chces zmenit pre oblast, kde sa prekryvaju. Ale ci sa bude dat zmenit aj vrstva neviem, no dost o tom pochybujem. Ale skusit mozes.
0

madurani
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 19 Mar 2021, 07:21

Re: Heat Bed pre 3d tlaciaren a tepelne parametre

Príspevok od používateľa madurani » 15 Júl 2021, 13:15

[Problem som nasiel, ale neviem ho vyriesit.
Ked sa tlaci prva vrstva po medzere nad suport-interface tak sa ukladane vlakno od istej dlzky ciary zacne krutit smerom von a vytvara dost vysoke/skarede vlny, ktore dalsia vrstva sice zarovna ale kvalita/vzhlad vrstvy nad suportom je zla.
Skusal som menit teplotu tlace hore, trochu to pomohlo, ale nic moc. Potom so skusil vypnut ventilator pocas tlace spominanej vrstvy a vlny uple zmyzli. Problem je ze v CURE neviem najst ziadnu funkciu, ktora by menila otacky ventilatora pocas tlace prvej vrstvy nad supportom.
Skusal som znizovat otacky ventilatora, ale zase vypnut ho nemozem, tak neviem co s tym.
IMG_20210715_205415.jpg
Support-interface je uplne hladky-rovny, ale vrstva, ktora nasleduje sa nejako vlni, neviete co to moze byt?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok