Co je CAN bus?

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 19 Máj 2011, 14:12

priamo na CAN sa da bez problemov pripojiť. Stači sa paralelne odpichnuť v hociktorom mieste. Je potrebné mať na to ale diagnostiku ktorá ovláda CAN-bus, čo zrovna lacné veci niesu...
Bežná lacná diagnostika má len K-line
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Máj 2011, 14:30

CAN bus je skratka pre kanadsky autobus. Najcastejsi vyskyt na MS v hokeji, vozili sa nim CAN hraci (hokejisti Kanady) z hotela na lad a spat.
CAN L je skupina nizsich hracov, CAN H je skupina vyssich hracov.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 19 Máj 2011, 17:46

Napster050 napísal: Bežná lacná diagnostika má len K-line
Na Monomotronic vo Favorite stačí :lol:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 19 Máj 2011, 23:01

myslim že vo favorite sa človek zaobide aj bez tej diagnostiky... :)
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 19 Máj 2011, 23:53

Najradšej by som bol, keby bol miesto tej elektroniky karboš-kamoš ale ten by si nerozumel s riadiacou jednotkou LPG a s tým oným ... jako sa to ... kat..ket...katy..kazet...jáj :D katalyzátorom :evil:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 20 Máj 2011, 22:06

holt, to je už daň za "High-End Favorit" :D
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

manji1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Dec 2011, 15:15
Bydlisko: BA

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa manji1 » 12 Dec 2011, 15:19

hocikde na CAN sa teoreticky pripojiť nemôžeš . A okrem toho existuje vo vozidlách viac CAN zberníc kôli vyťaženosti liniek CAN správami . Možno je to prípad spominanej riadiacej jednotky kde je CAN1 , CAN2 . Takže je dosť možne že funguje ako switch medzi správami roznych CAN zberníc nakolko jedna zbernica môže mať len určite množstvo správ a niekedy tých správ treba daleko viac ako zvlada jedna zbernica
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa Napster050 » 12 Dec 2011, 15:50

milujem týchto ľudí, čo sa tu zaregistrujú len kvoli tomu aby mohli vytiahnúť rok staré témy
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

manji1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Dec 2011, 15:15
Bydlisko: BA

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa manji1 » 12 Dec 2011, 17:26

a ja milujem chytrákov čo píšu OT
0

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa iwo1222 » 09 Feb 2012, 00:03

sakra, az ted som si kukol datumy temy, a ja som tiez chcel reagovat.. ale kukam ze je to uz paseeee
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa mano » 09 Feb 2012, 07:46

noooo - mal by som tu niečo na odreagovanie :-) Na dvore mi stojí už asi 3 mesiace Mercedes A170 CDI - s chybou "CANBUS communication error" - nekomunikuje riadiaca jednotka s riadiacou jednotkou poloautomatickej prevodovky - tým pádom nedovolí zaradiť rýchlosť pri bežiacom motore. Dosť by mi pomohlo keby mi niekto poradil či sa dá nejako primitívne odmerať či do tých vodičov aspon niečo "lezie" aby som zistil pokiaľ sú mrtve resp. pokiaľ ešte žijú....
vdaka za každú radu
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Feb 2012, 21:32

Tak to mas jednoduche. CAN vo vozidle je tvoreny dvoma vzajomne skrutenymi vodicmi tak si ich najdi na konektore pocitaca motora a prevodovky a skus premerat ci su vodice v poriadku. Da sa ti diagnostikou komunikovat s pocitacom prevodovky? Treba overit aj to ci su vobec pocitace źive a schopne komunikovat. Ak najdes vodice a premeras ich ci su ok a budu v poriadku tak odpoj pocitac motora a zmeraj napatie na jednom a potom na druhom vodici vzhladom na kostru. To iste sprav aj opacne cize odpoj pocitac prevodovky a pocitac motora bude zapojeny a opat zmeraj napatia na vodicoch. Samozrejme zapnute zapalovanie nech ide na pocitace stava.
0
nie som tu

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa mano » 10 Feb 2012, 07:46

Dakujem za odpoved - každá rada je dobrá pretože ak ten Mercedes nerozbehám prídem minimálne o 1000€ . Práveže tie CAN__BUSY si každá automobilka robí tak nejako po svojom nie sú jednotné ani farebne a dokonca nemusia byť ani stočené. Prikladám link: http://www.racelogic.co.uk/_downloads/v ... _GUIDE.pdf
Mám dokonca aj schému zapojenia a u mňa by to mala byť dvojlinka - zelený + zelenobiely vodič.
Teraz ma napadlo, že ked bol u mna s diagnostikou tak jednotka spojky komunikovala bez problémov čiže logicky to fakt bude niekde preušené....Viem to teda odmerať proti kostre aj nejako primitívne - multimetrom ? Tiež myslím, že ak to odpojím na oboch stranách tak by to malo ísť ako sa hovorí "prezvoniť" bez toho aby sa niečo stalo nie?
ešte raz vdaka
0

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa popopepe » 10 Feb 2012, 08:02

mano napísal:Viem to teda odmerať proti kostre aj nejako primitívne - multimetrom ? Tiež myslím, že ak to odpojím na oboch stranách tak by to malo ísť ako sa hovorí "prezvoniť" bez toho aby sa niečo stalo nie?
ešte raz vdaka
Na obě otázka ano. Multimetrem na rozsahu voltů DC změříš proti kostře napětí, pokud to odpojíš na obou koncích, můžeš ty holé dráty prozvánět, jak je ti libo :-)
0

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa mano » 10 Feb 2012, 08:12

tak to je dosť dobrá správa :D ....a potom už len hladať kde to je prerušené...a že sa to tam točí celé ako v bludisku to asi nemusím zdôrazňovať 8O
Ešte ma napadlo - čo tak natiahnúť na skúšku nové vodiče priamo z ECU motora do ECU spojky ? "vzdušnou čiarou" je to necelý meter :D
len aby sa niečo ešte viac nepototo :rolleyes:
0

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa popopepe » 10 Feb 2012, 08:55

Nejdřív zkus proměřit ty stávající. Pak můžeš laborovat s novými.
0

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa mano » 10 Feb 2012, 09:26

ešte raz dakujem - pustím sa do toho hned ako bude vonku aspon okolo 0°C :? Ja som sa bál, že kedže sa jedná o dátové vodiče tak tam nenameriam s voltmetrom zhola nič, resp. že tým meraním to zničím...to sa dúfam nestane 8O
0

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa popopepe » 10 Feb 2012, 09:48

Ne, voltmetrem fakt nic nezničíš.
0

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa mano » 10 Feb 2012, 11:41

....ešte ma napadlo ked som takl nad tým rozmýšľal, že ten prvý spôsob, teda meranie nejakého napätia na koncových bodoch asi nebude dosť dobrý, nakoľko CAN_BUS je pokiaľ viem zbernica od všetkých riad. jednotiek a senzorov a napr. aj autorádia, čiže nejaké napätie tam bude asi vždy.....opravte ma ak sa mýlim - dakujem
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Co je CAN bus?

Príspevok od používateľa elmoto » 10 Feb 2012, 11:48

ved to odpoj od toho pocitaca co nekomunikuje a na jeho konektore meraj napatie ak tam napatie bude okolo 2.5v pripadne 1.daco a na druhom 3.daco tak su dobre vodice ale mozes ich komplet odpojit a zmerat prechodnost od pocitaca motora k pocitacu prevodovky. Do riti ved to je robota na 3minuty. Kasli na to a daj to niekomu spravit ked nevies ani multimeter drzat v ruke. Takyto opravari potom vsetko **** a ked to auto dostavia do poriadneho servisu tak ten chudak co to ide robit moze zosaliet, ze co tam uz porobili.

TAKZE SA NA TO VYSER!!! a odvlec to do servisu.
'°°' Pravidlá bod 5)
0
nie som tu

Napísať odpoveď