Auto - výber (benzín? dízel?)

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa ferguson » 11 Jan 2014, 22:25

Robio napísal:tepelnú kapacitu ? a čo tá ma spoločné s výkonom. Tá voda vo vzduchu sa proste vyparí a vytvorí väčší objem (tlak). Rovnako ako v prúdových motoroch.
To bola asi hned prva alebo druha prednaska, co nam hovoril profak. Ziadna para a toboz nie rozklad vody na H2 a O2 ako sa to niekde uvadza... Ak si to dobre pamatam, tak pri nasavani zmesi do valca vznika podtlak a klesa teplota nasavaneho vzduchu. Ten nasledne prijma teplo zo stien valca. Ak je tam urcite % vody, tak vplyvom toho ze ma vyssiu tepelnu kapacitu ako vzduch, pohlti viac tepla a teda vzduch ako taky sa ohreje menej. Ma tym padom mensi objem a do valca sa ho da nasat viacej. A viac vzduchu sa rovna vyssi kompresny pomer->vyssi tlak na piest->vyssi vykon. Radovo do 2% myslim.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jan 2014, 22:27

ale je tam viac pary namiesto O2.

je to tak ako hovoril Robio , proste sa prebytočným teplom odparí a expaduje obsiahnutá voda a to je všetko. V podstate sa tak ani nemusí zmeniť výkon, ale šetrí sa palivo. Bežne nafta obsahuje do 3% vody a robili sa testy až s 30-35% vody a všetko funguje. Problém je že baktérie po krátkom čase rozkladajú potom naftu a tiež sa obsiahnutá voda začne oddedľovať, alebo jednoducho vymrzne. Žiadne emulgátory niesú dosť stabilné na toto.

Tu je možno na nieste ešte sponemúť našich ekológov, čo tvrdia že ropa , olej a nafta sú svinstvá a pri tom to chutí baktériám :D ale to nik nepovie, bohvie pre čo ....
0

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa MT » 11 Jan 2014, 22:32

hovoril som o starych skodovkach co jazdili na benzin, nemyslel som traktory a tanky...
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa pettter » 11 Jan 2014, 22:32

No ano, je tam aj tá para, ale viac vzduchu, istý kompromis za účelom zvýšenia výkonu. Spitfáci a mesermani na tom lietali už cez ww2...
Spiťáci aj kvôli istému tech. nedostatku motora Merlin. Poslednému valcu od vrtule sa nedostávalo chladenia a zvykol sa pridrieť. Až do verzie 9 to bol problém, potom to vyriešili v bloku motora, ale tú vodu do sania púšťali furt. Teda furt... iba pri max, alebo nadmax výkone. Piloti mali záražku pre max plyn, ale mohli ju odstrániť a na pár 10tok sekúnd dal motor aj 120% za cenu životnosti...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jan 2014, 22:34

to platí aj pre benzíňaky, proste teplom aj samotná para expanduje, a teda aj v benzináku máš vyšší expanzný pomer a tým pádom ti to bude lepšie spaľovať. Nezabúdaj že ak je vlhko, tak je aj zima a teda celková hudtota vzduchu je vyššia, a teda nasaješ viac do valca a teplom sa ti ešte aj tá para roztiahne , takže to je aj reálne cítiť
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa ferguson » 11 Jan 2014, 22:36

Mato: odkial mas tie info o "expandujucej pare"?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jan 2014, 22:37

plyn sa teplom zozťahuje a používam parné ohrevy
0

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa MT » 11 Jan 2014, 22:40

ja som mal na mysli tu poznamku o bakteriach...
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa pettter » 11 Jan 2014, 22:41

mato3000 napísal:...Tu je možno na nieste ešte sponemúť našich ekológov, čo tvrdia že ropa , olej a nafta sú svinstvá a pri tom to chutí baktériám :D ale to nik nepovie, bohvie pre čo ....
Ja som bol v 95 v rusku a tam sa tankovalo tak, že si musel povedať koľko chceš, Bábuška ručnou pumpou načerpala do takej okótovanej bandasky na stojane požadované litre a tie samospádom tiekli s 3/4 cólky do nádrže. Ak si povedal veľa tak to išlo do zeme.
Pri prvom tankovaní som chytil paniku, že to tečia do zeme a spravil som malý cirkus n apumpe, že podaj niečo lebo otrávime okolie.
Bábuška prejavila nad mojím pocitom, že škodím prostrediu značné počudovanie a okomentovala to slovami:
"što ty durak, vyšlo iz zemli, v zemľu pašlo...(čo si debil? Zo zeme vyšlo, do zeme vošlo)..."
U nás stál benzín tuším 24, či 28 už neviem, a tam v prepočte asi 4,50...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jan 2014, 22:47

niet nad ľudovú múdrosť ...

inak nikto sa netrápi tým množstvom ropy čo sa vylialo do oceánov počas WW2, postrehli ste niekto nejakú eko. katastrofu ? že nie, no tak asi prečo ?

pred pár týždňami som sa ale pobavil, na Dunaji bola naftová škvrna. Plávala na vrchu a čo robia naši ekológovia ? No proste ju posypú nejakým mydlom, aby sa zaemulgovala do vody a je po probléme. Inými slovami čo je vino z toho sa dá vyťažiť kopa prachov len treba ľudí trošku pomasírovať štúdiami . Takže nafta z povrchu sa priamo dostala do vody a je tak možnosť že sa dostane aj do spodnej vody. Na druhú stranu v rozpustnej forme ju skôr baktérie zedia.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jan 2014, 22:48

MT, no to je bežne známa vec, si poštuduj trochu niečo o stabilite palív. Dokonca aj štátne hmotné rezervy sa musia obnovovať, lebo inak sa nafta a benzín rozložia. Tiež je tam aj výrazné percento samooxidácie, lebo je to zmes koopy látok, a mnohé sa tak podieľajú na samotnom rozklade.
0

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa Ememe » 11 Jan 2014, 22:58

zdravim, necital som to cele, ale konecne som uz na mieste teda uz skoro rano som bol som klientovi daval jeho tazky stroj, ktory som mu rozbehal uspesne, takze cesta bola zase s komplikaciami na aute... a ani neviem ci mam na nej odvahu ist naspat zajtra rano najneskor by so mal vyrazit spat, musim sa vyspat, inak to nejde. Teda idem spat do Strasburgu, nie na slovensko este, az o tyzden by som mal byt na SK (mozno ak sa to auto cestou nerozpadne na kusky).

No takze popis cesty strucne s nalozenym nakladom:
- kupil som ten olej ale nestihol naliat, musel som uz vyrazit cim skor, aby som nesiel naozaj celu cestu v tme
- no, ze z vyfuku fukalo cierny dym, to som uz asi pisal,
- prvych asi 350km bolo v pohode, az niekde ani neviem kde to uz bolo, na dialnici uz bola relativne tma, a jeden rumun sa za mnou tak rychlo objavil, a ihned blikal, ihned som mu isiel uhnut, bo takychto nemam naozaj rad za sebou, aleuz ma zprava predbieha, moja rychlost bola cca 140km/h, no ihned sa zaradil predomna a sliapol na plnu brzdu, tak to bula supa som sa zlakol, aj ja som max co dali brzdy az trosku to chytilo smyk, som to vybalancoval, no debil najvacsi, od vtedy mi brzdy brzdia uz nie tak jemne, a musim viac zatlacit, a trosku aj piskaju...
- no potom som isiel tankovat a trosku si oddychol, este by som potiahol aj dalsich 100km aspon, ale tento debil ma dost vycerpal, jeho kuskom...
- potom dalsi debil nejaky, uz bola dialnica dost prazdna a nejaky tuning maniak pretekar, isiel presne takou rychlostou ako ja, ja som isiel v pravom pruhu a on v lavom, cize kludne mohol ist dalej, nikto mu nebranil, lenze on presne ako moje auto, narovnako sme isli az sem tam pridal ubral, uz po desiatkach km, ma to prestalo bavit, lebo uz sa natlacal na mna, a chcel ma asi vytlacit ci co, a to uz nebolo moc prijemne, takze ked pridam na 5ke tak on prida takisto nepredbehnem ho, no zastavit bola jedna moznost, ale stratim zase cas, ktory som nechcel stravit na nejakom tmavom odpocivadle, ubral som na cca 110km/h a nasledne na plny plyn na 4ku a sup som ho predbehol ani sa nespamatal, mozno uz spal alebo co, sup do lava a tahal som co to dalo az po limiitaciu a potom na 5ku a uz som ho viac krat nevidel. No a potom mi neskor, zasvietila kontrolka oleja, no i tak som sa chcel ist najest takze som hned aj nasiel fajn miesto, a ked som sa najedol isiel som s tim olejom co som kupil, doliat trosku som nalial aj vedla nahodou, nevidel som rysku do kedy mam liat v tom svetle takze podla odhadu, ale uz potom nesvietila kontrolka takze asi snad ok.
Odleteli mi krytky na prednych kolesach tie plastove co tam boli, asi ked som nadoraz brzdil pri tom magorovi.
To vsak nebolo vsetko, idem nastartovat a len tak tak to naskocilo, no radsej som neskusal znova nastartovat, a isiel som dalej, lebo by som tam stravil nabijanim baterie asi dalsiu chvilu, asi dajako zle nabija bateriu alebo nestiha neviem...
No a este som si nevsimol a zase mi nesvieti vpredu svetlo ale teraz stretavacie, no bola relativne cista dialnica takze s dialkovymi som to tahal dost dlho, uz som tam cim skor chcel byt, bola uz hlboka noc, ked som prisiel, a teraz kde prespat, nakoniec som prespal v aute, lebo uz som bol tak unaveny ze to nebolo mozne...
Dneska v meste, som zistil ze prevodovka tazko radi z 1 do 2, aj 5 a 4 prevody nie su ok, a do jednotky z neutralu to tiez nie je bohvieco.
Brzdy su take, ze na vymenu zrejme, lebo druhykrat by som neubrzdil podobneho debila na dialnici zrejme
Jedna pneu, ktoru som dneska musel nafukat na cerpacke, a vypada ze este rano ju pojdem znova nafukat, tej sa neviem co porobilo.
To uz nehovorim, cely vyfuk vybruje vzadu ked je na neutrali a celkom husty cierny dym, ked pridam plyn tak to je riadne co vidim v spatnom zrkadle, spinave cierne vzadu ked som sa chytil otvarania kufra som mal cele cierne ruky.
Startovanie dneska islo celkom ok, az nato, ze ked nastartujem tak musim spojku niekolkokrat vytlacit a spat, aby som zaradil rychlost, a este k tomu nieco hrkoce pri motore ale par sekund kym sa zahreje je to uz ok.
Same problemy s timto autom, ale tak musel som to niekde povedat, aby ste videli, ze som dobry kkt, ze som naletel, ale tak viete clovek prvy krat kupuje auto a nema vela penazi aby vsetko dal na auto, predtim auto som dostal, to malo tiez 200 000km, a islo to v pohode u mna preslo asi 80 000km a az vtedy skoncilo, ale dovtedy som mal jednu opravu za 500e, rozmyslam, ze toto auto ak podari dostat naspat do Strasburgu co je zase cca 1100km, a este odtial tiez tolko cca km az domov na slovensko, tak to bude pri tomto tempe chyb, ze je pravdepodobnost dost nizka.

Takze co mu mam povedat ? urcite mi neda naspat peniaze, to by som zase musel pravnika platit a pod. a nemam cas sa s tim jebat tolko, takze podla mna mi povie aby som si vybral dalsi vrak z jeho autoparku, to by som bol uz fakt cisty kkt, ze by som zobral od neho dalsie auto. Alebo mi vrati nieco z tych penazi, potom mam moznost repasovat stareho francuzkeho peugeota, ale isto by potreboval komplet generalku,a karoseria dost vela hrdze... no skor to uz nechcem.
Auto z bazaru uz vobec nie
Auto od niekoho koho poznam a ma relativne ok auto, nepoznam bohuzial, take 10 a viac rocne naozaj nechcem aj ked viem ze sa majitelia o auto viac menej starali.
Nove auto - asi pre mna najlepsia moznost, ale potom niektore veci musim dat bokom, ktore som planoval - rekonstrukcia domu, dovolenka bokom.
Nove auto nechcem dat viac ako 10000eur, aj to po 5000e by som vedel za rok dat, cize za 2 roky by som mohol zaplatit.
Rocne najazdim tak 60-70k, urcite diesel, a aby sa mi oplatilo nechcem aby sa kazilo no to bude problem asi pri tejto cene a este to aby sa mi toto ako tak oplatilo musi vydrzat aspon 4 roky, idealne tak 5-6rokov. Nic ine neriesim ako velkost ani nemam specialne poziadavky, len aby nebolo moc kazive.

som sa tak rozpisal, tak zajtra mi drzte palce aspon aby som nemal problemy dalsie...
0

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa MT » 11 Jan 2014, 23:09

nemam ani sajnu ako to funguje ale nemate skusenosti s auto pozicovnami? Mozno by vedelo aj toto vyriesit ten problem. Ale znova, netusim ake su tam podmienky, cize mozno je to nevyhodne..
0

oravan

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa oravan » 11 Jan 2014, 23:42

držím palce aby si došiel a auto vratit

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa ferguson » 12 Jan 2014, 10:34

Nove auto do desiny? Neviem neviem. Skor asi nieco taketo: http://www.eurodiesel.sk/ford-focus-130-3603.html
0

ynotech
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 01 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Pezinek ( pezinok )
Vek: 34

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa ynotech » 12 Jan 2014, 13:11

Čo tak Focus 1.0 ? Ten v +- podobnej cene kupis, model 2013. Nie je to diesel, ale spotreba je krasna. Ma to 6kvalt a na dialnici nestraca dych.
0
Nikdy mi nič nefunguje na prvý krát :-D

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa bonatius » 13 Jan 2014, 20:44

Ma niekto skusenosti s japoncami? Na co si pri nich dat pozor a comu sa vyvarovat?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa Robio » 13 Jan 2014, 20:48

veľmi všeobecná otázka...dá sa zničiť kvalitné auta za pár rokov ale taktiež sa dá udržiavať šrot relatívne dlho...čiže.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa BFX » 13 Jan 2014, 20:56

tak v porvom rade si overit vozidlo cez ht[url]tp://www.ko.sk/Kontrola.aspx?Menu=id:Kontrola&lng=SK[/url]
tusim funguje iba pre Sk ale aj tak dobry pomocnik
Cize kupit auto ktore tam ma aspon 5-10 rocny log. ak uz stare ...
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
risototh
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 08 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto - diesel - vyber

Príspevok od používateľa risototh » 13 Jan 2014, 21:39

bonatius napísal:Ma niekto skusenosti s japoncami? Na co si pri nich dat pozor a comu sa vyvarovat?
Japonci? Ja mam japonca, Hondu. Tak ti poviem, jednie co sa snad pri 170k kilometroch v servise riesilo (ak neratam polku predku po nadrbani do toho predomnou :D) bola iba hadica na hydraulicke servoriadenie. Zacala mi slzit pri manzete... Japonske auta su vo vseobecnosti velmi spolahlive, chodi sa s nimi menej do servisu... Trh s nahradnymi dielmi je mensi (nie je to ako skodovka = pojazdne nahradne diely) a preto je aj servis spravidla drahsi... Ja na moju Hondu CR-V nedam dopustit. Kupil som ju pred rokom a pol z druhej (tretej?) ruky, samozrejme ze nestocene kilometre (isto, ked to clovek kupuje od slovenskeho priekupnika...), malo to udajne 130k. V servise to asi nikdy ani nebolo, ale ja som to obratom zobral k mojmu servisakovy. Ten neodolal a dal si to na zdvihak, pokukal to cele, posparal sa v tom a povedal ze dobre som veru kupil. Aj ked k nemu vzdy pridem pozriet, furt tam ma Fiat, Peugeot, Opel, VW, Skoda, BMW.... Japonca som tam stretol asi iba raz, aj to nejaku velku Toyotu co beha po kysuciach...
Ta moja Honda je 2x4 (teda dvojkolka s automatickou hydraulickou spojkou, pri presmyku prednych kolies pripoji zadok). Ma to svoju dost dobru vyhodu, a tou je spotreba. Je to SUV, dlhodoby priemer mam 7.2, ale zase ja na to dost slapem. Ked idem "normalne" (pokludne, nie dynamicky), tak nie je problem urobil pod 6.5. Ma to 2.2 litrovy TD motor, 140k, 340Nm, takze ked na to clovek slapne, tak aj pri tom, ake to je velke to ma tah. A hlavne je to neskutocne pohodlne auto a ani ti vzadu sa nikdy nekrcia a maju more miesta... Samozrejme, za tych 8k co som za to dal sa da uz kupit aj nove auto, ale nemenil by som za nic (toto v novote stalo asi 34k). Do Oktavky by som napriklad uz na dlhu cestu nesadol ani keby platili... Jedna cesta do Ceskych Budejovic s kamosom pred rokom a uz nikdy viac. Ja viem, zere mu to asi o dva litre menej, ale nestoji mi to za to...
0
Všetky životné problémy sa dajú vyriešiť dvoma vecami - "duct tape" a WD40. Ak sa to hýbe a nemalo by sa, potrebujete "duct tape". A pokiaľ sa to nehýbe a malo by sa, potrebujete WD40.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok