Elektronika štvorkolky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 11 Feb 2015, 20:03

Zdravím chalani, dnes tu mám taký problém- štvorkolka.
Mám štvorkolku ale bohužial neviem čo to je za typ ani značka- je to len kostra a motor a k tomu ešte bola spleť káblov spolu s krabičkami viď. foto.
Samozrejme zapalovaciu cievku mám tiež- tá funguje. Z dynama idú - Zelený (pripojený na kostru) žltý (1.cievka-dáva napätie pri tlačení štvorkolky) ružový (2.cievka-dáva napätie pri tlačení štvorkolky) modrý (ide do nejakého prerušovača alebo skôr inej cievky pretože má odpor cca. 200R ale určite mení napätie alebo odpor pri otáčaní dynama) a čierny ktorý nejde pravdepodobne nikam.
Jedno z tohoto by mali byť tyrostory ale niesom si istý ktoré nakolko som zatial mal v rukách len pinčla kde niesu alebo babetu kde boli už zapojené...
Ešte k tej čiernej krabičke- na nete som našiel maďarské fórum kde bola podobná a zapojil som to podla toho- farby vodičov sedeli - modrí na modrý dynama, zelený zem, čieny cievka no nefunguje to a neviem ako zmerať či je to funkčné, ak s tým niekto máte skúsenosti tak by som poprosil o radu, nieje na tych krabičkách nič, len na tej hliníkovej je HX...
Ak bute treba ešte foto niečoho tak vám to rád nafotím, teraz k nej ale nemám prístup tak keď tak zajtra...
Fotografia-0002.jpg
Fotografia-0003.jpg
Fotografia-0004.jpg
Fotografia-0005.jpg
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa smotek7 » 11 Feb 2015, 20:19

Jednu taku rozborku a zborku mam za sebou. Ono je to vsetko na jedno kopito, farby z hlavi si nepamatam.
Skus hladat napr. Loncin alebo Lifan 110, 125
to prve je usmernovac regulator
http://www.minibikemania.sk/101octane_r ... p-601.html
to druhe zapalovanie CDI
http://www.minibikemania.sk/yxklx110_cd ... p-312.html
skus tu http://ducatimonster795.blogspot.sk/201 ... agram.html

-- Spojený príspevok 11 Feb 2015, 21:23 --

Tu aj s farbami ale tie nemusia sedet.
http://motochina.cz/storage/1203715994_ ... tro110.jpg
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 11 Feb 2015, 20:43

Paráda, díky moc :wink: Teraz už viem čí som, a keď tak viem čo hladať , díky :wink:
Edit: dá sa nejko zistiť či to CDI funguje či len zapojiť ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

jester
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 29 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa jester » 11 Feb 2015, 21:09

Ahoj!
Ja som motor z štvorkolky zapojil podľa schémy v prílohe, ak Ti to pomôže.Farby drôtov asi nesedia a ani schéma nie je pekne nakreslená:)
Prílohy
SCHÉMA-MOTO.doc
(34 KiB) 997 stiahnutí
0

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa smotek7 » 11 Feb 2015, 21:31

Skor by som premeral zbytok, cievky, inducku a ak to nepojde vymenit.
Inak tu je vnutro http://elektrotanya.com/files/forum/201 ... f59ac7.png
Otvorit sa da :D ale uz to nerozchodi :D
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 12 Feb 2015, 19:08

No dobre chalani, ďakujem vám všetkým za rady, už to funguje ako má, už len detaili dorobiť :D
Ďakujem :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 17 Feb 2015, 19:46

Ešte mám jeden problém, zapojil som to takto a je to dobre, no problém je že ničí sviečky... Myslel som že bude niečo zle napojené ale dozvedel som sa že ona to robila vždy, neiekdy hne´d, niekedy po týždni, asi podla nálady...
Kúpil som tam sviečku a fungovala pekne no išla deň a dnes už nejde, sviečka medzi elektródami nehádže iskru keď ju oprem o kostru, ak ju ale dám asi 2 mm od kostry preskočí iskra z oboch elektrod viď foto. Predpokladám teda že sviečka bude asi niekde prerazená a keď ju oprem o kostru tak výboj prechádza niekde inde ako medzi elektródami- merákom má nekonečný odpor. ...

Ešte som skúsil takú vec že som trošku skrátil strednú elektródu (tú čo nejde na zem) pretože niekedy akoby výboj unikal po keramike miesot toho aby išiel do druhej elektródy a tak už nemal kade ísť pretože druhá elektróda bola bližšie ako okolitá kostra... Vonku mi hádže iskru medzi elektródami ale keď ju dám do motora tak zasa nič, dostáva všetko a dokonca raz som to dal úplne na tesno a odpalovala asi 5 minút no potom zdochla a zasa nehádže iskry, nechápem či je cievka zlá že dáva velmi vyšoké napätie alebo to tyristorové zapalovanie ale je jasné že niečo je zle.
Vedel by mi niekto poradiť kde môže byť chyba aby som nemusel zbytočne niečo nové kupovať, prípadne odkaz na stránku kde sa rieši problematika ohladom nadmerného ničenia sviečok ? Vďaka :?
sviecka.png
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa enigma » 17 Feb 2015, 19:55

aké sviečky tam dávaš ?
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 17 Feb 2015, 19:56

Pfú neviem ti takto povedať, zajtra ju môžem pozrieť... Ale nemyslím že to bude v tom elbo to mal aj kamoš keď ju opravoval a vraj za 3 dni zničil 4 sviečky... a pôvodný majitel vraj menil sviečku skoro pravidelne po 5 dňoch...
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa enigma » 17 Feb 2015, 20:50

pozri si aké údaje uvádza výrobca ... aké sviečky tam majú isť . nie je sviečka ako sviečka .
0

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa smotek7 » 17 Feb 2015, 20:53

Najskor zisti typ sviecky a vyrobcu.
Nedoszvedeli sme sa aky je to vlasne motor a aky to ma karburator.
A aku ma farbu ked ju vytiahnes ?
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 17 Feb 2015, 21:05

Zajtra vám to všetko pozriem... Ako myslíš aký to má karburátor ?

No ona nikedy je trochu opálená ale stalo sa aj že bola celá čierna po pár pretočenaich motora... Môže to byť napríklad tým, že cucá vela benzínu ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa smotek7 » 17 Feb 2015, 21:20

Preto som sa pytal na karburator, cierna nemoze byt.
Nespekuloval stym niekto? Tryska, vzduchovy filter....
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 17 Feb 2015, 21:36

Vieš čo neviem, ono som ju dostal a keď som ju rozobral v karburátore bola voda takže moc sa s ňou nehrali... Ale ona tie sviečky ničila aj predtým, vraj tá prvá sviečka držala dobre, ďalšie už potom ničila...Asi to bude tým typom sviečky... Ale prečo tieto tak zašpní nechápem, jedine ma napadá že má vela paliva lebo karburátor mal plavák zaseknutý na zavretom tak to som robil a teraz neviem ako ho presne nastaviť...
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa enigma » 17 Feb 2015, 21:41

plavák nastav na stred .... a sviečku daj presne ako uvádza výrobca . asi si daval chladnejšie sviečky .... a čierna musí byť , lebo spaľovanie je zlé .....
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 17 Feb 2015, 21:44

No plavák si myslím že už som dal dobre lebo predtým držal furt zavreté, potom zase pretekalo cez prepad... teraz je to tak akurát- je tam benzín a nevyteká...
Ako to že spalovanie je zlé ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 19 Feb 2015, 17:07

No páni, štvorkolka je HB-ATV 125... vedel by mi niekto povedať aká origo sviečka by tam mala byť ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa smotek7 » 19 Feb 2015, 18:43

No tazko povedat co je origo.
ked das do gugla ATV 110 alebo 125 sviecka, tak co najdes.
Niektori hovoria ze cinska niekedy vydrzi viac jak napr. NGKcka.
Neporadim ti co v tejto zime tam dat, ale bezne by som tam skusil 7ku.
http://www.motobike.orava.sk/svie%C4%8D ... ch=sviecka
http://www.motobike.orava.sk/svie%C4%8D ... ch=sviecka
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
DAN545
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 10 Feb 2013, 18:48
Bydlisko: BJ

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa DAN545 » 19 Feb 2015, 20:12

To že je čierna ti sposobuje to že máš zle nastavené zapaľovanie a ta sviecka to je tazko povedat moze to robit indkcka alebo to moze robit blba fajka treba to vsetko prekontrolovat.
Este ma napadlo ked vytocis motor na vyssie otacky "striela" ti z vyfuku ?
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektronika štvorkolky

Príspevok od používateľa Roy820 » 18 Júl 2015, 11:11

Chalani, mám ďalšiu túto štvorkloku len 110nu... mám doma vlastne obe a obe maju ten istý problém, ničia sviečky... u tej prvej som to už nechal tak, tá nebola moja... no kúpil som si ATV110 z roku 2008 a neviem kedy bola na nej menená sviečka no ako mi ju doniesol chalan tak v pohode aj mesiac fachčala... skúsil som dať tu sviečku do druhe štvorkolky a zničilo ju... tak som šiel do predajne že chcem takú istú, stála nejakých 5E, typ to bol CR7HSA no keĎ som ju dal do svojej po dvoch jazdách zničená... a zničila mi už 5 nových sviečok, všetky boli rovnaké- CR7HSA.
Tiež som myslel že do nej ide vela paliva no dal som do nej aj novú ihličku ešte som ju aj nastavil na najmenej ako sa dala- tj viac sa otvára vzduch ako benzín... šrubka na nastavenie väčšieho množstva paliva je úplne zatvorená a "nasávanie" do hlavnej trysky som ešte z polovice upchal no aj tak to robí... podla mna bude chyba v zlom type sviečky, ale stará bola tiež CR7HSA a fachčala poriadne... :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Napísať odpoveď