Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Jún 2019, 15:00

Poďme sa baviť trochu reálne. Vieš, aký výkonný alternátor máš v aute ? A asi koľko času priemerne jazdíš denne ? A si koľko času priemerne používaš tú adiozostavu denne ?

Ide o to, že ten alternátor nie je zas až tak stavaný na trvalú prevádzku s plným výkonom (prúdom). Totiž, po naštartovaní ten alternátor dáva plný prúd rádovo pár minút a potom už prechádza do režimu regulácie napätia a postupného klesania prúdu.

Já som pred časom používal baterku v aure, cez menič, na svietenie na chate. A tá baterka vtedy dostala fakt zabrať a vybila sa takmer na hranicu naštartovania, (čiže nie úplne). Keď som potom naštartoval auto, tak za pár minút na voľnobeh ten alternátor bol neuveriteľne žeravý, "až smrdel". Vždy som sa modlil, aby alternátor neodišiel. Našťastie, to prežil ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa muziker » 06 Jún 2019, 18:36

Martinez napísal: V aute mám spravené audio, kde zosilňovače dokopy majú čistý výkon okolo 700WRMS. Zosilnovace sú značky rockfordfosgate a reproduktory a subwoofery značky vibe, gz a jl audio. Prierez káblu mám 20mm. V aute mám použitú batériu 72Ah od varty ale už má 4roky, síce zatiaľ bezproblemov naštartujem...
Dovoľte mi pár poznámok k danej téme (nechcem tu vôbec mentorovať či kritizovať nikoho a nič - je to nakoniec na každom jednotlivcovi ako sa rozhodne a čo považuje za vhodné pre seba, ale nedá mi neupozorniť na niektoré dôsledky takýchto počinov): Síce pochopím (všetci sme raz boli mladí :D ) počínanie nerozvážnych mladíkov z púhej rebélie, alebo zo snahy zaujať svoje okolie - aj keď bez zamyslenia sa nad následkami, lebo to jednoducho patrí k ich veku, no je tu to povestné ale ...
Odznelo tu už všeličo, a posúdené z každej strany, len pre mňa je ťažko pochopiteľný motív namontovať 700W RMS audiozostavu do auta (?akého?). Ak ide staršie auto, tak to bude asi stačiť aj na jeho "rozobratie na súčiastky", ale ani novému to určite neprospeje.
Ďalší pohľad na tento počin je - ako taký vodič môže reagovať na prípadné vonkajšie zvukové impulzy počas jazdy (napr. autá hasičov, zdravotníkov, ...) keď mu duní spomenutých 700W RMS - tu už musí ísť minimálne o zdravie ak nie priam o život nielen takého vodiča ale aj všetkých s ktorými sa stretne na cestách (myslím že ani dopravní policajti inak nebudú veľmi nadšení takýmito účastníkmi cestnej premávky).
Ak to obmedzíme na elektrickú stránku veci - tak odber prúdu z akumulátora pri tomto výkone audiosústavy určite prekročí 60A. Aj keď to 72Ah akumulátor nejakú dobu bude znášať, určite mu to neprospieva a jeho životnosť sa rapídne skráti, ...a asi sa nikdy nestihne dostať do stavu plného nabitia (o zimných mesiacoch radšej už ani nehovorím ako môže chudák akumulátor roniť krokodílie slzy)...a to už ani nehovoriac o trápiacom sa chudákovi alternátorčeku, ktorý sa bude snažiť čosi "natlačiť" do takého večne vybitého akumulátora.
Aby bol pohľad na problematiku kompletný, pozrime sa aj na zdravotnú stránku používania takejto audiozostavy v aute. Je vôbec niekto aspoň čiastočne presvedčený, že majiteľ takého auta bude ešte čosi vôbec počuť po dajme tomu pár rokoch? Mám kopec známych ktorí sa pohybovali v hlučnom prostredí (muzikanti, ale aj poslucháči hudby, samozrejme tu dominujú aj užívatelia rôznych slúchadiel - najmä "štuplíkov" do uší) ktorí majú veľký problém zo sluchom. Akosi to už dnes tolerujeme u starších, teda 50 a viac ročných, ale bohužiaľ je aj mnoho 30-nikov ktorí sú nahluchlí ako to povestné poleno. Je totiž všeobecne dokázané, že počúvanie hudby s akustickým tlakom 100 dB a viac neodvratne poškodzuje sluch, pričom tieto hodnoty bežne dosahujú mnohé reprosústavy ako aj slúchadlá. Pre ilustráciu 120 dB hluk dosahujú štartujúce stíhačky a personál bez chráničov sluchu pri práci okolo nich ani prakticky nevidno (počúvať hudbu v aute s chráničmi sluchu by bolo ale ozaj veľmi bizardné). Preto je prinajmenšom divné, že niekto investuje nemalé peniaze a úplne dobrovoľne si chce privodiť zdravotné problémy bez akejkoľvek možnosti nápravy, ak pominieme naslúchacie prístroje aby aspoň ako tak vnímal zvuky okolo seba.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Jún 2019, 18:52

Muziker Tvoje otázky, nebo spíše rozvahy mě napadly jako vůbec první když jsem téma otevřel. Ale říkal jsem si že je již zbytečné hned prvním příspvkem dmýchat ohně. Jelikož tito lidé mají svůj pohled na věc a NIKDO jim nevysvětlí že se mýlí. Bratr tak trochu audio do aut montuje a myslím že na dost profesionální úrovni, včetně vytlumení a zpevnění veškerých dveří, bočnic atd. (ač jsem dodones nepochopil k čemu něco takového v autě je, když v principu za několik desítek tisíc pozlatíš výkal), takže s těmito lidmi občas přicházím do styku a musím bohužel konstatovat že ani s jedním jsem se nedohodl. Všichni vidí jen čísla 500W a výš, jsou Ti schopní tvrdit že 500W basák s průměrem membrány 12" umístěný do ozvučnice o oběmu 20l je adekvátní zařízení s deklarovanými parametry, zesilovač který má pojistku 30A dodá výkon 500W, nevysvětlíš jim že zesilovač ve třídě AB má ve výsledku 50%ní účinnost, takže chladič o rozměrech 20x30 cm tvořený dvojkou plechem se směšnými žebry prostě 500W konec neuchladí a mohl bych pokračovat do blba. A proto jsem radši tyto otázky vynechal. tím nechci urazit nebo škatulkovat autora, třeba má opravdové znalosti v této problematice.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Jún 2019, 19:26

muziker napísal:... (počúvať hudbu v aute s chráničmi sluchu by bolo ale ozaj veľmi bizardné).
A možno aj nie. Tí vonku to nemusia vidieť a auto stŕpa od basov rovnako.

Raz som bol šokovaný, že Janda z Olympic-u v telke ako prvé menoval tlmiče (štuple) do uší, keď sa ho pýtali, čo si berie zo sebou na koncertnú šnúru ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jún 2019, 19:59

5 alebo 10 W musi do auta bohate stacit :) Aj to som najskor este prestrelil.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jún 2019, 00:06

Martinez napísal:Ďakujem za upozornenie, ale sklamem vás znovu ako aj s tým, že 150W rms mi vybije mozok z hlavy ... Sú bezudržbové resp. Nejak sa nedajú otvoriť a pod ...
Máš pravdu, sme z Teba sklamaní.
Na druhej strane ani nie, rozumným patrí svet, čím ich bude menej, tým bude aj konkurencia menšia. Aspoň tak to hovorím už roky a nejako to neprichádza. Nechcem vedieť, čím to je.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Juroo » 07 Jún 2019, 11:31

Bože chlapi ... toto je zas mižmaž teoretikov ...
Porovnávať PA kde jednému stačí 1W na 100dB a druhému pomaly 50-100W na to isté ... :confused: a že s hlasitosťou výkon stúpa násobne
To isté ako niekomu doma stačí 5W (veľmi ale veľmi nenáročný poslucháč :thanks: ) a niekomu je aj 300W málo lebo to nemá tu správnu rezervu a dynamiku ...
Za prvé, 10-12 palcový basák v 20-30l búdke reálne naspodku nič nehrá (100l almary snáď nikto v aute nevozí). Zapája sa do toho akustika auta ktorá to vie na spodku ako tak zosilniť a začne to hrať, ale stále bude ta citlivosť niekde na 85dB +/- možno ... (konštruktér by povedal že citlivosť na basoch je závislá hlavne od objemu, malá bedňa - malá citlivosť, veľká bedňa - veľká citlivosť ... reproduktor je až druhoradý).
Druhá vec je, že keď má niekto 700W zostavu, tak to neznamená že tak počúva stále a nonstop sínus naplno ...
Ďalšie škatulkovanie a dookola omielaný fenomén je dunacie hučiace auto na ulici ... ja mám zostavu v aute kvôli častým nudným diaľničným cestám. A takých je nás väčšina. Pod oknami s tým nikomu nehučím ... že Vám niekto nevychovaný prejde raz za čas cez ulicu za to ostatný nemôžu. Nepamätám sa kedy som podobného videl ... čo potom motorkári, špeciálne chopre a pod. (na tie sa ani športové auta nechytajú), pištiace vlaky ... nevychované uškriekané decká ... toho by sa dalo vymenovať ...

Sám mám v aute celo-aktívne zapojenie (aktívne výhybky), cca 2x20W na výšky, 2x60W na stredobasy a asi 200W na basák (uzavretý 8 palec v cca 20l). Hlasitosť pred tým ako to začne skresľovať je tak akurát, je to nahlas ale žiadny extrém ako napr. na koncertoch.
A teraz si to zoberme teoreticky, chcel by som mať rezervu alebo pridať hlasitosť 3dB, už som na 400W na basáku ... ďalšie 3dB a už som na 800W ... chcieť mať rezervu na koncertnú hlasitosť (100dB+) už som kde ... cez kW ...
Slušné zosilňovače tie výkony majú. Problém je že hifi reproduktory ako také majú malú citlivosť, aby to v tých malých objemoch ako tak vôbec hralo ... druhý problém je hluk auta, pri ktorom Vám ta hlasitosť vysoká ani nepríde ... dohnať to znamená výkon navyše a bohužiaľ je to násobne vyššie. Keď to niekto chce je to jeho vec (či už to chce pre seba alebo na výstavy/súťaže), nie Vaša.
Tak že Vás prosím, odpustite si tie neustále rýpačné narážky ... odrádza to ostatných sem vôbec písať.
Martinez má z môjho pohľadu výkonovo normálnu zostavu, žiadny extrém ...

@Martinez. Nad kondenzátorom ani nepremýšľaj, škoda peňazí (je to taká záplata ak máš zlú kábeláž alebo body napojenia a preblikujú ti svetlá atď). Ak tak, jedine druhá baterka. Do kufra baterka môže ísť, ale nie hocijaká. Z baterky sa cez špáry (aj keď je na oko bezúdržbová) uvolnujú plyny. Musia, inak by pri nabíjaní alternátorom praskla ... Auta čo ju majú od výroby v kufri, majú batériu ktorá ma odvod plynu z boku, naň je potom pripojená hadička čo ide von z auta.
Druhá vec je, že treba vyriešiť poriadne ukotvenie aby ju z bezpečných dôvodov neutrhlo, presne tak ako ju máš ukotvenú vpredu ... to sa ale dá vyriešiť.
Byť tebou tak to neriešim, nepočúvaj s vypnutým motorom :wink:. Sám mám batériu asi 65Ah ... momentálne má asi 13rokov :lol: a ešte som problém nemal (jazdím štýlom cez týždeň krátke trasy a cez víkend dlhé, cca 500-600km za týždeň).
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Jún 2019, 12:14

Já Ti nevím, ale kdy už jsme u toho a hovoříš o hifi a pohodlném poslouchání. Mě vždycky učili že třeba ozvučnice má být co nejtužší, má určité mechanické topologie, vytlumení, přepážky. Proto aby se vytvořilo určité akustické prostředí pro měnič. Měnič má určité parametry jako tuhost membrány, kompenzují se difrakce atd. Takže narvat autoreproduktory, které beztak mají výškové měniče umístěny na sobě do ozvučnice nedefinovaného tvaru, tuhosti hazlpapíru kde čelní stranu tvoří plast je zvrácenost. Pak nechápu nač do něčeho takové investovat takové peníze a ještě tvrdit že to je hifi a komfotní poslech. Rádio v autě mám jako kulisu, když si chci poslechnout něco kloudně tak si pustím adekvátní soustavu. HOW
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Juroo » 07 Jún 2019, 13:07

jenda23, to ze máš ty v aute rádio ako kulisu je tvoja vec a nikoho to nemusí zaujímať. Tak isto ako nikoho nemusí zaujímať že chcem mať ja v aute dobre hrajúcu zostavu. Toto sú príspevky typu, napíšem len aby som napísal ale nikoho to nezaujíma. Ako to vyriešilo Martinezov problém ? Nijako, len sú tu dve strany moralizačných žvástov ... a že prečo z tadeto ľudia odchádzajú ...
Nikto nespomenul batérie s odvodom plynu, ale hlavne že by ste ju tam nedávali ... pritom polovica áut ju tam má (základ je aby bola za zadným nosnikom a poriadne upevnená).

Napriek tomu čo si tu už popísal, myslím že si dobrú zostavu ešte nepočul a so stavbou zostavy nemáš absolútne žiadnu skúsenosť.
Najlepšie je že ťa to v princípe ani nezaujíma (...kulisa...), napriek tomu tu ty a ostatný moralizujete ... inak by ste vedeli aké sú dnes možnosti a ako dosiahnuť uspokojivý výsledok. Tak že píšeme znova v princípe o ničom ... Nechcem vyvolávať zbytočné hádky, ale bohužiaľ ten čo o tom niečo vie to vidí ...

Človek čo to myslí aspoň trochu vážne vytlmí a spevní dvere, eventuálne upraví mriežky aby reproduktory nemali výrazné difrakcie a vyústenie ostré hrany. Do dverí dá normálny stredobas. Výškove reproduktory, ktoré sú obzvlášť dôležité v autohifi sa dávajú na priamu viditeľnosť bez prekážok na palubnú dosku, do A stĺpikov alebo tapacíru a pod (je viac možností so svojím výhodami a nevýhodami). Čím nižšie frekvencie vie výškový reproduktor neskreslene zahrať tým pre zvuk lepšie. Pri high ende sa to rieši stred+výška alebo s kompromisom dobré malé širokopásmo. Basáku spraviš dostatočne pevnú ozvučnicu bez problémov... tak že toto úplne preskočím ... každý problém je riešiteľný.
Nadviazanie pásiem a vzdialenosť reproduktorov vyriešiš časovým nadstavením a pásmovými priepusťami (to je ten aktív čo spomínam), problém zložitosti akustického priestoru vyriešiš plne nastaviteľným EQ ... vo výsledku dokážeš mať úplne v pohode príjemne a neutrálne hrajúcu zostavu porovnateľnú s tým čo máš doma. Všetko záleží od toho ako to vieš nadstaviť a či vôbec máš na to znalosti a vybavenie.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Jún 2019, 13:51

V čem je problém, že uspokojivý výsledek v prostředí jako je vozidlo prostě neexistuje pokud hodláš používat pojem HiFi. Nač budeš honit difrakce když narveš reprák do dveří kde hned na proti je sedačka a nohy (ano všechy nauto to nemají ve dvěřích). Nemluvě o tom že před něj narveš nějakou mřížku. Doma si taky dáváš repro do úrovně kotníků? Vytlumení zpevnění dveří je realizovatelné, ovšem ne do úrovně tuhosti klasických ozvučnic. Netvrď mi že obsah dveří jako jsou lanovody, stahovačka okna, a různé mechanismy nevadí. U ozvučnic bez basreflexu se honí těsnost ve spojích, kvůli těsnosti a pevnosti se lepí a tmelí apsoň co jsem u solidních výrobců viděl. A tu to máš jak průchoďák s milionem různých škvír nedefinovaných průřezů. Dál myslím že můžu zabřednout do problematiky odrušení celé soustavy, těžko můžeš odrušit celou soustavu kde vše vedeš po kostře (startér, alternátor, veškerou elektroniku a vbec všechno) aby dosáhla solidních parametrů. už sme taky předělávaly celý auto na kostření po drátech a dráty se stýkaly v jednom bodě. Nemluvě o tom že signálové kabely táhneš spolu a kabeláží auta kde krom datových linek je tisíc dalších druhů zdrojů rušení. Jen párkrát jsem viděl umístěný zdroj zvuku vzadu u zesilovače. Dalším tématem k diskuzi je topologie autozesilovačů. Zatím jsem nenrazil na autozesilovač i v těch nejdražších topologiích který by měl měnič provedený byť podle základních pravidel spínaných zdrojů. Z 99% bastl s TL494. A už vůbec mi nikdo nyvsvětlí že je košer mít sobwoofer v kufru...

A ukaž mi dneska tu polovinu vozidel co mají baterii v kufru...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa kubri » 07 Jún 2019, 14:44

ja by som to nechal tak, pokial nemas s tym problem. Baterke nevadia pulzne / polsinusove odbery na ten vykon co tam mas. Pripadne daj kondenzator s nejakym nabijacim obvodom resp. kapacitor. Baterka v kufri by tiez plnila len ulohu kondenzatora.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 07 Jún 2019, 14:58

kapacitor je dle mého jak kdyby tam nic nebylo. Jelikož stejně vykrývá celou spotřebu vozu. Když tedy vynechám osobní názor na tuto věc, tak pokud autor hodlá využívat daného výkonu i za zhaslého motoru.... tak do kufru řádně připevněnou trakční baterii s odvětráním mimo prostor kufru, tu od systému oddělit odpojovačem (aby se zabránilo vybíjení startovací baterie), aletrnátor vyměnit za silnější, nebo osadit druhý. Pak by šlo vynechat odpojovač. Přívody obou polů alespoň vodičem o průřezu minimálně 50mm2, jištěny pojistkou 100A.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Juroo » 07 Jún 2019, 15:14

Nie každé auto je na to vhodné, ak niečo také chceš musíš na to myslieť dopredu. Tak isto ako nebudem chcieť od malého litrového auta športové výkony.
Je to kompromis ale do určitých frekvencií to až taky problém nie je že je repro dole ... preto nízke delenie a stred+výška na palubke je cesta. Pokiaľ sa nejedná o sedan, to že je sub v kufri je úplne bez problému. Dvere sa dajú vytlmiť a spevniť, stačí sa pri montáži lepšie zamyslieť, trocha hliníkového plechu a asfaltu. Aj tak tam kde to ma hlavný význam, nízke frekvencie, to presunieš z dverí na sub. Na stredy nepotrebuješ takú pevnú ozvučnicu, potrebuješ tlmiť hlavne stojaté vlnenie. Sub si potom môžeš urobiť aj z betónu.

Inak ozaj sa chceš dohadovať na slove hifi ? Vieš čo ta norma znamená a hlavne kedy vznikla ? Aj to tvoje kulisné rádio ju možno splní. Mám zosilňovač ukostrený o karosériu, tak ako XY vecí v aute s ďaleko väčším odberom, tahané kade tade stredovým tunelom ... a nič mi nebzučí, nešumí ,nebliká, nevypadáva aj keď podľa teba by malo ...
Prestaňme sem ťahať zbytočné veci. Zdroj zosilňovača je vec konkrétneho modelu ...
jenda23, prosím ťa ... nechcem sa hašteriť ... považujem sa za veľmi náročného poslucháča a veľa vecami som si preskákal ... roky som študoval ako merať a zhaňal vybavenie, niekoľko zostáv som odladil doma aj v aute ... áno, stále sa učím ale čokoľvek čo si zatiaľ menoval ako problém sa dá riešiť alebo obísť. Stojí to viac peňazí ako spraviť dobru zostavu doma, to je pravda. Ale keď niekto viac cestuje ako ja ... alebo si nemôže hudbu užiť doma ... alebo z akéhokoľvek dôvodu to chce mať v aute ... nech si to dopraje :wink:

Batériu v kufri má napr, Volvo, BMW, mercedes atď ...
Obrázok
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 08 Jún 2019, 03:57

Neviem či to má zmysel to tu ešte komentovať ale k veci . Niektorých by som vrátil do školy učiť ich znovu sa učiť čítať . Ako som písal, mám dva modely zosilnovačov . Jeden je pre repra, druhý pre basák . Ten kto to tu číta a či už má muziku v aute alebo sa o to zaujíma, tak vie, že značka rockfordfosgate niečo znamená . (Pre tých čo nevedia, tak každý výrobok - zosilňovač je pred zabalením otestovaný a nameraný reálny výkon ktorý je vlastnoručne vypísaný a podpísaný . ) preto ta značka má svoje meno - hlavne v Amerike . Samozrejme vyrába aj lacné produkty a vyrába aj drahé produkty ktoré sú odzrkadlené na kvalite . Ten kto neverí tej značke, nech si sám vyskúša ho doma napojiť na paralelne napojených batériách a vyskúša to na hi-fi bednach ktoré majú 40W sinus a určite pri plnom vybudení zosilnovaca tie repro neprežijú . Samozrejme splniť kvalitne napájanie a nie napájať zosilňovač PC zdrojom . Ale to už nech si tvrdí čo chce, kto chce . Podľa môjho názoru porovnať domácu sústavu a porovnať auto zostavu je uplna kravina a je to neporovnateľne . Keď vy máte origos rádio na origos reprakoch a ste s tým spokojný ako to hraje, nech sa páči . Každý má iný v kus, ale odporučil by som Vám sadnúť do upraveného vozidla čo sa týka muziky . Te kto jazdi veľa a rad počúva hudbu, tak to ocení . Samozrejme je xxxx veľa zosilnovacov, čo majú nereálne výkony a áno majú len 20Amp pojistky a chladic z 2mm plechu .. a napísané 2000watt . Ďalšia vec je, že som nikde nepísal, že mám subwoofer na cely kufor a robím s tým Rámus pred domom . Tie videá čo som Vám poslal boli, že som Vám chcel ukázať, že tie sinusove výkony čo púšťajú do subwooferov sú určite väčšie, ako tých vašich 150W . Za mna sa to nedá proste porovnávať . S hi-fi zosilňovačom, ktorý by dal čistý výkon 150W by ste spravili koncert ale v aute to nejde proste tak, ten výkon sa stráca, inakšie sa správajú reproduktory v dverách ako v ozvucniciach ..

Takze ako sa Vám písal, v aute mám dva zosilnovace . Sériové Repro boli všetky vymenené . Auto som si tlmil celé sám a s pomocou kamaráta, ktory sa venuje audiu a to tak, že som mal cely interiér von a použili sme gumené plátna DYNAMAT . Používali sme rôzne hrúbky na strechu, podlahu, dvere, kapotu ... pre tých čo to zaujíma, tak sme sa tým vyplnením zbavili plechového zvuku, pripravili sme ozvucnicu tak ako tak a zbavili sme sa hlučnosti v aute pri jazde a hluk v aute nám pri rôznych rýchlostiach klesol od 3-6 db . Nikde som nepísal, že púšťam tu hudbu na plno . Basy mám nastavené decentne, pretože bolesť hlavy nemám rád a časom by to každého omrzelo počúvať len dunenie v aute a pri plnej hlasitosti sa tam horko ťažko vydrží ... odporúčam každému sadnúť do auta, ktoré je komplet a kvalitne vytmene a garantujem Vám, že budete veľmi milo prekvapený . Ja Som tu možnosť mal a som bol prekvapený tak, že som si to aj ja nakoniec spravil tsk, možno to nebude spravene až tak super, ako to robia iný čo sa tomu venujú, sle ušetril som € na tom, že sme to robili v domácich podmienkach . Keby som mal má to rozpočet, tak určite by som vymenil alternátor a do zadu (rezervy) by som prirobil dve batérie originál na to určené (muziku) len taká batéria stojí aj 300€ lacnejšia . A ako som písal, jazdím často po meste a preto som chcel mat len istotu, že keby som do zadu prirobil ďalšiu klasickú batériu, že by som kus pomohol tej sériovej sa menej trápiť a keďže má už vek tak zväčšiť kapacitu . Konkrétne má len zaujimalo, keďže majú svoj vlastný odpor, či Sa budú mat v láske a nebudú sa navzájom nejak extrémne vybíjať alebo podobne .. keby sa dalo, kúpil vy som batériu väčšej kapacity, len priestor nepustí a zase by trebalo tam pár veci upraviť .. tak prečo nevyužiť tu možnosť, že danú batériu mám, káble mám a jedine na čom investujem je len kovový rám, ktorý prirobim do kufra a za od € som hádam kus pomohol danej veci na istý čas . A tým, čo mali rozumný argument ďakujem za pomoc s tým, čo mali z časti pravdivý argument ale od veci, tak nech si počúvajú 10W sinus z autorádia, nech si počúvajú tie “plastové basy v dverách” . Niekomu to vyhovuje, niekomu nie ... ale ako som písal, odporúčam Vám si sadnúť do auta, ktoré je vytlmene či už z pohodlnej tichej jazdy alebo zlepšenia kvality zvuku bez rezonancii .. odomna už všetko ...

Ps - po prečítaní pár tém na tomto fóre som sa dozvedel, že vo veľa prípadoch si tu niekto musí tvrdiť stále svoje, komentovať veci zbytočne a niekto kto chce poradiť s niečim sa ani tej rady nedočká len pič****nia .. ja byt adminom, to by boli zákazy :D

A ten kto o dočítal až sem, za odmenu mu dávam popcor a nejaký ten nápoj :D ale každý kto sa tu vyjadril mal v niečom pravdu
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 08 Jún 2019, 06:19

Jen poslední OT, spíše taková technická poznámka, kvalitní zesilovač ve tříde AB o sinusovém výkonu 600W neváží 5,8kg i s měničem o potřebném výkonu alespoň 1500W. Protože ani ta nejlepší firma na světě zatím neumí obejít fyziku :agree: ale musím uznat že aspoň parametry uvedé k zesilovači jsou cca reálné co se týče proudových spotřeb.

PS: ale jinak musím uznat že jsem se v Tobě zmýlil :agree:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Wili » 08 Jún 2019, 11:26

jenda23 chapem tvoje nazory, ale zijeme v inej dobe. Vacsina autozosilnovacov nad 200W uz nieje AB ale vsekto je Dcko, tam mas ucinnost nad 90% a teda tvoje prispevky tykajuce sa efektivity su zcestne. Dnes uz je dokonca aj vacsina beznych autoradii v D triede.

Okrem toho ak narazas na nezmyselnost maloobjemovych boxov a ich parametrov treba si uvedomit ze autoreproduktory su ine reproduktory, maju ine povolene pracovne teploty ako hifi a profi, su navrhnute priamo tak aby pracovali v malom objeme a zamerne maju malu citlivost a ak sa aspon trochu vyznas do reproduktorov tak vydedukujes preco maju tak malu citlivost, a nie nesuvisi to s ozvucnicou ani objemom.

Ak si myslis ze je mala ozvucnica pre subwooferove autorepraky zla, skus si aspon raz nasimulovat taky reprak do realnej ozvucnice a tak nejako prides na to ze proste vo velkej ozvucnici to hrat dobre nebude, ze si to doslova vyzaduje ten maly objem aby to hralo dobre...

Len pre nazornost ako spominal Juroo a dobre podotkol citlivost, tak vzorec pre vypocet priblizneho akustickeho tlaku z vykonu je:

[(log P / log 2 ) * 3]+citlivost repro v dB = max SPL v dB

z toho zistis ze ak naladujes REALNYCH 500W do 86dB/w/m subwooferu dosiahnes rovnaky akusticky tlak (113dB) ako ked das 10W do 103dB lepsej profi reprosustavy. A teraz berme ze sa jedna o subwoofer, myslis ze by ta celopasmova profi reprosustava co ma 103dB/w/m zahrala 18-80Hz rovno a bez poklesu? dost pochybujem. Spominali ste tu alternator, alternator je z vyroby u vacsiny aut stavany na 80-120A, a pri jeho zatazeni sa nehreje az tak alternator, ale jeho usmernovacie diody nalisovane v jeho puzdre. Je stavany na tu zataz a pri hudbe sa jedna skor o premenlivy charakter ako o trvaly odber takze to vydrzi, na pokrytie spiciek tam je baterka a ta je prave dimenzovana na obrovske spickove odbery prudu, o to viac ak sa jedna o auto so start-stop systemom. Tiez povedzme si uprimne ze malokto vydrzi s takym randalom pocuvat hudbu hodinu vkuse a ak uz ide do extremov tak autohifisti co mavaju 1kW hudbu v aute, mavaju alternatory dva a niektori profici aj 24V alternatory na vysoke vykony...

A bezny scenar u bezneho auta... skuste si tipnut kolko je odber z autobaterky ak mam zapnute svetla, do toho nastartujem a naraz zacnem stahovat vsetky 4 elektricke okna naraz?

Toto cele pisem nie preto ze mam potrebu bojovat o nazor, ale preto aby zbytocne niekto nemudroval ak sa do danej problematiky nevyzna... niesom autohifista a tiez ich nemam rad, pocuvam zvuk motora, lebo ten ma lepsi zvuk ako akekolvek autohifi :)
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 09 Jún 2019, 00:34

Wili, nemám problém s tím co hovoříš, protože to je pravda. Osobně se nevěnuji tomuto odvětví audiotechniky, co se týče konstrukce ozvučnic. :agree: Ano vím že autoreproduktory mají jiné paramery než reproduktory určené do "běžných" ozvučnic. Vím co jsou jednotlivé třídy zesilovačů a jaké mají parametry, ale sám výrobce u zesilovače typu Rockford Fosgate PUNCH P600X4 udává že se jedná o koncový stupeň třídy AB, a myslím že jsem zesilovačů postavil a oměřil dost na to abych věděl že koncový stupěň v této tříde, o tomto výkonu, při tomto chlazení není schopen tento výkon spolehlivě dodat po delší dobu. I při účinnosti 90% samotného měniče nemáš šanci ztrátový výkon měniče cca 150W uchladit takovýmto chladičem. Nehovořím o tom že takový koncový stupeň schopný dodat 4x 130W/4ohm má klidový proud minimálně takových 100 - 150mA na jeden kanál, což při napájení potřebných nejméně +-40V dodá tepelné ztráty cca 50W jen v klidovém proudu.... z toho mi vyplvývá že celkových 5,8kg, včetně krabice a obalů je prostě málo. Ale nepopírám že mé doposud získané praktické poznatky můžou být zcetsné, či zkreslené. :rolleyes:

Co se týče alternátrorů, minulý rok jsem testoval pár alternátorů kolegovi pro větrnou elektrárnu a na soustruhu jsem jich nez zrovna pár utavil při jejich max výkonu. Věř že zrovna sycení žěleza a průřez vinutí je navrhnutý po modernu, čili ne už ani na knop, ale raši na 70% jmenovitého výkonu. A jak říkáš, když zasvítíš, do toho běží systémy potřebné k funkci vozidla tak laternátor brečí. A když k otmu přidáš dalších 300 - 500W požadavku na víc .... bohužel, konstrukční velikosti a hmotnosti točivých strojů se změnily a to směrem dolů min o 30- 50%, zatím co jejich konstrukce proti strojům vyráběných před 50 lety se nezměnila vůbec. Železo i vinutí jsou ze stejného materiálu. Pouze se spoléhá na to že oproti dříve používaným dielektrickým materiálům v točivých strojích vydrží vyšší pracovní teploty. Moderní generátory/ motory jsou konstruovány na pracovní teplotu vinutí cca 120°C - 150°C. Nemusím Ti asi vysvětlovat že vyšší pracovní teploty má na svědomí menší použitý průřez vodičů a větší sycení magnetických obvodů. Ale i přes supermoderní vlastnosti to materiály nevydrží.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok