Meranie spotreby paliva

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 12 Máj 2013, 12:41

Máš pravdu, po porade z google :D som zistil že karburátorové verzie sa v europe ani nepožívali, o tom karb. mi povedal nejaký blb :D a ja som mu veril. Takže sú dva typy a ja mám jednobodové vstrekovanie (Bosch Mono Motronic). Takže už viem že nejaký prietokomer je hlúposť :) Ale vďaka za info a môžem začať odznova :D
0

Používateľov profilový obrázok
scd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 17 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 35

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa scd » 12 Máj 2013, 12:55

ja som kedysi tiež nad takýmto meraním spotreby paliva cez prietokometer uvažoval. Vtedy som to chcel riešiť tak, že použijem dva prietokomery, jeden na hadičku ktorá ide do vstrekovacieho čerpadla a druhý na hadičku prepadu(neminutá nafta čo sa vracia do nádrže) a tieto dve hodnoty potom odpočitať. Lenže keď som videl koľko stojí jeden prietokomer, hneď som nad tým prestal uvažovať. Jedine, že by sa mi dostali pod ruku nejaké staré prietokomery z wartburgu zadarmo :)
0
Keyboard not present. Press ENTER to continue...

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 12 Máj 2013, 13:00

scd napísal:ja som kedysi tiež nad takýmto meraním spotreby paliva cez prietokometer uvažoval. Vtedy som to chcel riešiť tak, že použijem dva prietokomery, jeden na hadičku ktorá ide do vstrekovacieho čerpadla a druhý na hadičku prepadu(neminutá nafta čo sa vracia do nádrže) a tieto dve hodnoty potom odpočitať. Lenže keď som videl koľko stojí jeden prietokomer, hneď som nad tým prestal uvažovať. Jedine, že by sa mi dostali pod ruku nejaké staré prietokomery z wartburgu zadarmo :)
Presne, tá cena je vždy odradzujúca pre feliciu. Ale ako písal MISOCKO:
Kolko paliva zobral pocita podla toho na aku dobu otvara vstrekovac/vstrekovace, takze nepotrebuje ziaden prietokomer (niekto niekde zistil ze ak otvori vstrekovac dajme tomu na 1sec tak vytecie 1ml paliva
takže stým vstrekovacom a časom to treba NEJAK :D poriešiť, snáď na niečo prídem :P
0

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 18 Máj 2013, 13:54

misocko napísal:@po4433: ani na meranie "kolko som uz spotreboval" nieje prietokac z linku vhodny, nedokaze merat tak maly prietok ako je v aute a skratka nebude davat vobec ziadne impulzi
Na obrázku je palivový filter pre feliciu. Neviem či tam je až taký malý prietok paliva, ako vravíš, keďže tie vývody pre hadičky majú priemer 8mm. Myslím že v pohode by sa tam dal umiestniť prietokomer, napr. aj ten z EBAYu :D
Prílohy
6U0201511D.jpg
6U0201511D.jpg (6.01 KiB) 9007 zobrazení
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa martin63 » 18 Máj 2013, 14:13

tiež by som si spravil meranie spotreby paliva, ale tá cena prietokomerov na môj vkus je vysoká :)
0
Naposledy upravil/-a martin63 v 18 Máj 2013, 20:20, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 18 Máj 2013, 14:21

:D Ak máš na mysli ten z TME tak to áno, 30€ je dosť. Ale nevzdávam to a hľadám nejaké lacnejšie alternatívy :wink:
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa martin63 » 18 Máj 2013, 16:03

Rozmýšľal som nad týmto http://www.conrad.com/ce/en/product/155 ... view1&rb=2 . Ale mne na diesel treba dva takže je to celkom dosť.
0

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 18 Máj 2013, 16:21

Budem sa stým musieť zmieriť :D ale nižšiu cenu ako 20€ (conrad) nenájdem. V popise píšu, že to vydrží aj žieraviny + počíta to už od 0,015 l/min. Už ostáva len šetriť :cry: Ale myslím si, že informácia o presnom zostatku v nádrži je na nezaplatenie :D
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa misocko » 18 Máj 2013, 16:53

po4433 napísal:
misocko napísal:@po4433: ani na meranie "kolko som uz spotreboval" nieje prietokac z linku vhodny, nedokaze merat tak maly prietok ako je v aute a skratka nebude davat vobec ziadne impulzi
Na obrázku je palivový filter pre feliciu. Neviem či tam je až taký malý prietok paliva, ako vravíš, keďže tie vývody pre hadičky majú priemer 8mm. Myslím že v pohode by sa tam dal umiestniť prietokomer, napr. aj ten z EBAYu :D
je vidiet ze sa msis este vela ucit :D , ano cez filter tecie dost, ale velmi podstatna cast toho co ce neho pretecie sa vrati cez pretlakovy ventil spet do nadrze

takze by si musel jednym pocitat to co tlaci cerpadlo z nadre a druhym merat kolko z toho sa vrati do nadrze, rozdiel tych dvoch by bola spotreba
0

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 18 Máj 2013, 21:50

Ono sa aj niečo vracia späť ? 8O 8O som myslel že to len pri naftovom motore :?
0

neznamy

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Máj 2013, 22:47

tak to som celkom zvedavy ako sa bude tym plastom pacit non stop kontakt s palivom a co sa stane ked ti tam naaaaaaahodou preskoci iskra

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Máj 2013, 23:09

Nechápem, v čom je problém vypočítať z priemernej spotreby vozidla a prejdených kilometrov, kolko paliva si minul??
Alebo to potrebuješ na mililitre?K čomu by to bolo dobré?

Párkrát natankuješ presne do plna nádrž, vyjazdíš,dotankuješ zase doplna napr.40litrov, prešiel si 400km, takže máš spotrebu 10litrov na 100km.
Kamošov si odviezol 100km,liter paliva stojí toko a tolko spálil si 10 litrov , tak ti zaplatia cenu paliva a na to ti stačí kalkulačka. :wink: a máš aj cenu za 1km.Ved tak sa robí bežne kalkulácia za dopravu./samozrejme + réžijné náklady na vozidlo/
Možno je to blbá pripomienka,ale praktická,čo potrebuješ viac ?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa misocko » 19 Máj 2013, 00:06

po4433 napísal:Ono sa aj niečo vracia späť ? 8O 8O som myslel že to len pri naftovom motore :?
si myslel zle :)
0

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 19 Máj 2013, 22:25

od right13:
...ako sa bude tym plastom pacit non stop kontakt s palivom...
v popise prietokomera výrobca udáva
...Použité materiály sú vysoko odolné proti agresívnym médiám. Tento bezdotykový senzorový systém zaručuje takmer neobmedzenú životnosť...
Takže či sa im to páčiť bude alebo nie, sú vyrobené tak aby niečo vydržali :D . Ale ako som sa dozvedel :roll: treba 2 prietokomery (40€). Neviem či niekto pozná indikátor okamžitej spotreby paliva APRI AD1, tam sa na meranie prietoku využíva tzv. kalorimetrický princíp. Viac na http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.p ... 3&start=30 .
Meracie čidlo pracuje na tzv.kalorimetricom princípe,tj.meria rozdiel teplôt kvapaliny do čidla vstupujúceho a vystupújuceho.Takže čím väčší je rozdiel teplôt,tým viac sa mení odpor cievok a tým je aj väčší prietok cez čidlo.Jedna cievka (odpor)slúži zároveň aj ako vyhrievacia,je chladená pretekajúcim palivom...
Je takéto meranie vôbec presné ? Alebo sa tam musí počítať z nejakými stratami presnosti.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Máj 2013, 22:35

za istých okolností je to presné
teda ak neberieš do úvahy tepelné straty, čiže palivo sa ohrieva rýchlo a je leľký prietok. potom musíš vedieť aj teplenú kapacitu daného paliva a hmotnosť paliva si vypočítaš zo správneho prietoku, samozrejme ak máš konštantný tlak a rovnakú viskozitu :D , alebo meniace sa hodnoty týchto konštánt dokážeš zabudovať do matematického výpočtu :wink:

samozrejme aj tak budeš potrebovať dva merače :D

to je sranda, máš problém s obyčajným meraním impulzov a ideš na kalorimetriu, no aj tak sa dááá
0

Používateľov profilový obrázok
po4433
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 24 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 31

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa po4433 » 19 Máj 2013, 22:47

Skôr ide o presnosť. Mám starý typ motora v aute (F '95 1.3 bmm) tam je to trocha ťažšie merať. Dalo by sa to merať dĺžkou otvorenia vstrekovacej trisky . Podľa odkazu v časopise amaro som našiel tento návod na PP kde uvádzajú že je jednu milisekundu prejde 6.4ul paliva. http://praha82.cz/sct/sta/ppf/ppf.pdf Ale po prezeraní iných návodov na PP sa tento údaj líšil. Tak už neviem ktorému údaju veriť :D Vie mi niekto potvrdiť správnosť tohto údaju ? :D ale to je skôr otázka na zawina, keď už jeden PP postavil :wink:
0

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa hrucho » 16 Júl 2013, 12:17

Staršia téma, ale....
Zobrať generátor a odmerný valec... vymontovať vstrek a striekať do odmerného valca. Počet aj dĺžku vstrekov budeš poznať.... množstvo paliva odmeriaš.... dosadíš... a máš.
Alebo kontaktovať firmu, ktorá sa zaoberá čistením a kalibráciou vstrekov.... alebo si takéto zariadenie môžeš aj kúpiť http://www.asnu.cz/ :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa Maek43 » 07 Okt 2018, 21:33

Čaute, dám sa do tejto témy.
Mám prietokomer z Trabantu, schéma samotného prietokomeru je takáto.
ekonomer.gif
Nemám ale samotný merák. Neviem sa ale nikde dopátrať či to už niekto skúšal robiť s tým ručičkovým a či by sa to vôbec dalo, chcel by som to tak hlavne aby sa zachoval pôvodný výzor meráku... Vlastne by bolo treba výstupný pravouhlý signal premeniť na napätie a tým napájať budík... Neskúšal to ešte nikto tu ? :pain:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa Maek43 » 08 Okt 2018, 13:22

Nikto o takom nevie ? :| :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Meranie spotreby paliva

Príspevok od používateľa Hop377 » 08 Okt 2018, 13:39

Hladaj v AR v rokoch 1985-1989, bol tam cely popis pre Wartburg aj s meranim pomocou A277D.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok