Casovy spinac na autoradio

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

tio289
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 17:16
Bydlisko: Praha

Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa tio289 » 16 Jún 2015, 00:32

Caute, chcel by som si vyrobit casovy spinac na autoriadio. Jedna sa o to, ze mam autoradio s androidom a chvilu mu trva pokial nabehne. Vela krat sa mi stane, ze si len potrebujem nekam odskocit na par minut a musim auto zamknut, tym padom aj vypnut radio. Po nastupeni musim zase cakat, pokial nabehne. Idea je taka, ze po vytiahnuti klucika, by zostal ACC signal do radia este nejakych 15 az 30minut aktivny a pak by sa odpojil. Nasiel som samozrejme kopu obvodov, najme s pouzitim 555 alebo aj jednoduchych len s transitormi. Vsetky ale potrebuju "impulz" kladneho napatia. Neviem ako to vyresit, aby to reagovalo na odpojenie ACC pri vypnuti klucika, v podstate ten vodic asi zostane vo vzduchu bez napatia a aj bez ukostrenia. Viete poradit? Diky moc.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1375
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa TomasNM » 16 Jún 2015, 18:21

Zostrojit casovy spinac do auta,ktory ma mat dlzku impulzu radovo v minutach do auta nieje vobec take jednoduche,ako by sa mohlo zdat.
V aute bezne kolisu teploty od -20 do +60,vlhkost tiez robi svoje. V tychto podmienkach sa spoliehat iba na elektrolyt.kondenzator nieje prave najstastnejsia volba.
Zrejme by som siel cestou mikroprocesora(kludne postaci Arduino nano za 3e),alebo ak uz to riesit diskretnymi vecami,tak sa nevyhnes nejakemu AKO s kvalitnymi kondami,vyssou frekvenciou a dalsou logikou okolo ako delicka frekvencie a nejaka kombinatorika okolo.
Kazdopadne take cosi sa da skonstruovat.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa enigma » 16 Jún 2015, 18:37

jednoduchšie je oba + vodiče spojiť na trvalí + .... vynechať spínačku ..... a bude ti to hrať až pokým to ručne nevypneš .
0

tio289
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 17:16
Bydlisko: Praha

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa tio289 » 19 Jún 2015, 12:38

No spojit to prave nechcem, to bol prvy napad, pridat niekde spinac, ktory by to spojil, ale uz vidim, ze by som mohol nato zabudnut a vybila by s ami baterka. Preto ma napadlo automatick eodpojenie po urcitom case. Arduino ma tiez napadlo, mam doma zopar mini verzii, len to mi prislo ako kanon na vrabca :)

-- Spojený príspevok 19 Jún 2015, 12:40 --

Tantalovy kondik by bol asi lepsi....no mozna to teda nakoniec spravim s tym mikroprocesorom...
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa dudoo » 19 Jún 2015, 12:57

Sa mi nechce veriť, že tak by malo autorádio fungovať.
Mám preto otázku, dve. Čo je to za typ autorádia? Inštalované bolo na výrobnej linke, alebo tak svojpomocne?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa rudko » 19 Jún 2015, 13:01

comu sa ti nechce verit? tebe radio funguje ako? ved je uplne normalne ze radio sa zapne po otoceni klucom do 1. polohy a vypne po vytiahnuti kluca
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Jún 2015, 13:07

rudko: on skor myslel to, ze po vypnuti sa komplet vypne, a po zapnuti bootuje nanovo. Normalne po vypnuti by mal ist len do nejakej hybernacie a po zapnuti do par sekund nabehnut.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa dudoo » 19 Jún 2015, 13:21

Presne tak. vďaka @pocitujlasku za upresnenie :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa rudko » 19 Jún 2015, 13:35

tak ale to uz je o samotnom radiu a nie o tom ci bolo montovane fabricky alebo v garazi za domom. osobne by som ale radio ktore iba "hybernuje" velmi nechcel. baterka by sa tomu 2x nepotesila
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa Bizo » 19 Jún 2015, 13:56

Nechcem ti moc do toho rýpať ale pri štarte ti príde k poklesu napatia a rádio sa ti aj tak reštartuje.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Jún 2015, 14:15

rudko: kludne moze mat aj nulovu spotrebu, zalezi ako je navrhnute. hlavny procak bude mat spotrebu par uA, a jedine co bude pod napatim je pamat.
a to, ci je fabricke, alebo zapojene v garazi - co sa pytal dudoo, tak tam moze byt tiez problem. nespravne zapojenych trvalych 12V, a preto stale bootuje nanovo. Osobne sa mi nezda, aby normalne radio, resp, tie multimedialne srandy do auta neboli pripravene na okamzity start.
Takze namiesto casovaca by som skontroloval zapojenie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa dudoo » 19 Jún 2015, 14:45

@Bizo Áno, ale to je len čisto hypotetická úroveň. Pri štartovaní ti napätie poklesne, ale nemusí klesnúť na tak dlhý čas a tak nízku úroveň napätia, aby operačný systém autorádia musel rebootnuť.
Nejdem tu vyvolávať nejake hádky či flame. Nemám autorádio s androidom ani s iným systémom, mám len 10 ročnú klasiku a tá pri štartovaní tiež vypína (ako väčšina klasických autorádií), ale po naštartovaní do 2 sekúnd hraje a aj všetko ostáva v pamäti. Len sa mi nezdá to že rádio musí dlho bootovať po každom zapnutí kľúčika. Takže ostávaju možnosti buď je to Future, alebo BUG, alebo chyba v inštalácii.
Ale môj skromný názor je taký, že by som sa v dnešnej uponáhľanej dobe hambil vyrábať autorádia, ktoré hrajú až po minúte od spustenia.
Kto vie, možno tam zabudovali elektrónkový efekt :D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Jún 2015, 15:06

Časy 15 - 30min se už prakticky nedají realizovat s obvody jen s RC článkem (navíc v autě - mráz, horko).
Takže naprogramovat nějaký procesor nebo použít obvod s děličkou, např 4521.
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa Bizo » 19 Jún 2015, 15:58

Dudoo je reálne že dotičnému tak dlho štartuje rádio aj bez poruchy ,pokiaľ to zoberieš a vypneš a zapneš si Mt s androidom tak tiež mu to trvá cca 1min pokiaľ natiahne operák a spustí.Luxus je na úkor rýchlosti,ale pokiaľ sa ide pustiť do stavby diela bolo by dobré spraviť že rádio si pripne na stáli prúd v aute a skúsi naštartovať.Dá sa to aj bez akéhokoľvek invazívneho zásahu do inštalácie pretože sú dva + káble, stáli prúd pre pamäť radia a prevádzkový zo spínacej skrinky na zapnutie rádia.A pokiaľ rádiu pokles nebude prekážať a bez rebootu bude hrať ďalej tak držím palce v stavbe.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa Mat77 » 19 Jún 2015, 16:02

Čo zároveň vylúči možnosť že auto vypne pri štarte napájanie všetkým nie nutným spotrebičom, ciže by to bolo zbytočné riešiť takto.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1375
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Jún 2015, 16:14

Android by defacto nemal velmi zrat energiu v standby.
Staci si dat nejaky telefon do flight modu a vypnut/uspat.
Za aky cas sa vybije baterka? Mne telefon vydrzi tyzden v kuse so zapnutym GSM(hovory,obcas SMS)(LG L70).
Tiez by sa to nemalo rebootovat pri startovani,telefony bezia na 3.7V baterkach.
Tam by som problem nehladal a vybitia by som sa neobaval,teda ak to autoradio konstruoval niekto normalne zmyslajuci.
Zial,aj tak sa to moze zvrhnut a dopadne to ako napr.Opel Zafira,ktora ma fabricky(rozumej original!) instalovane centrum Zenec,ktore bezi na WinCE(system tiez vyuzivany v komunikatoroch davnejsie,cize energeticky nenarocny).
To bootuje zakazdym,ked sa zapnu kluce. Radio pocas bootovania sice hra,ale neda sa ovladat kym nenabehne.
Mozno to je prave ten pripad,ktoremu sa chce autor temy vyhnut.

-- Spojený príspevok 19 Jún 2015, 16:21 --
breta1 napísal:Časy 15 - 30min se už prakticky nedají realizovat s obvody jen s RC článkem (navíc v autě - mráz, horko).
Takže naprogramovat nějaký procesor nebo použít obvod s děličkou, např 4521.
Presne,co som pisal vyssie...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Jún 2015, 17:30

TomasNM: nemozes porovnavat audio system v aute a mobil. Android je len OS, rovnako ako windows CE.
Co sa tyka startovania, tak nove auta priamo vypinaju pri startovani spotrebice. Ja som si to overil na mojom 14rocnom, ked som opravoval starter - bol odpojeny a pri "startovani" sa mi radio vypinalo - teda radia sa nevypinaju preto, lebo je tam pokles, ale preto, aby mal starter viac energie.

Idealne by bolo, kedy autor temy dal sem foto toho systemu, a konektory, mozno je len nespravne zapojene a preto stale bootuje.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1375
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Jún 2015, 19:09

Preco by som nemohol porovnavat audiosystem a mobil/tablet?
OS moze bezat v standby(na trvalom pluse) a ked bude treba,vykonove prvky si predsa zapne.
Kym by samotny OS vybil autobaterku,to by teda trvalo hodne dlho.
Kde je problem?
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa Bizo » 19 Jún 2015, 20:43

Mňa ešte napadlo že pri štartovaní napájanie rádia je prerušené spínacou skrinkou ako prechádza z polohy acc do start táto malá odluka môže spôsobovať reboot rádia takže ak to napojí na permanentných 12v tak uvidí či to robí aj pri poklese.
0

Používateľov profilový obrázok
Raptor181
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 16 Aug 2007, 00:00
Bydlisko: West Slovakia, BA
Vek: 47

Re: Casovy spinac na autoradio

Príspevok od používateľa Raptor181 » 23 Jún 2015, 21:44

TIO289: Dost by pomohlo keby si napisal ake mas auto. V aute su jednotky ktore sleduju odber a uspavaju sa ( standby rezim).

Obavam sa ze niektore prispevky su tu na pobavenie, nez na poradenie. :rolleyes:
0
MOTORPOWER
Autoelektrika, autoalarmy, oživenie umrtvených RJ, opravy tacho,deaktivacia immo, airbag, autodiagnostika, odkódovanie a oprava autorádií, kódovanie autokľúčov.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok