BABETA opravy,úpravy,tuning,informácie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: BABETA opravy,úpravy,tuning,informácie

Príspevok od používateľa marek181818 » 03 Sep 2017, 20:55

Technicke info ti o tom nepoviem, Ale ked som mal babtetu tiez som bol nuteny kupit novu cievku, tiez som zvolil po variante tej itegrovanej a to uz len kvoli tomu ze je mensia a setri miesto, kedze ja som na babette tolko elektroniky este pridal napr smerovky z led, brzdove svetlo z led, podsvietenie tachometra a este k tomu mala pristrojovka takze xx kablov .Rozdiel v cievke som nepoznal ziadny, motor mi vzdy nabehol pekne.
0

roman54321
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 26 Nov 2017, 19:29

Re: BABETA opravy,úpravy,tuning,informácie

Príspevok od používateľa roman54321 » 27 Dec 2018, 20:36

Prosím, nemá niekto schému na tyristorový obmedzovač napätia pre babettu?

9 ) Je zakázané viacnásobné zakladanie tém.
! Poprosím,aby si nevytváral duplicitné témy.Evidentne si nečítal pravidlá nášho fóra.Témy boli zlúčené,upravil : 29.12.2018 mirosne !
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: tyristorový obmedzovač napätia pre babettu

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Dec 2018, 22:32

Prečo tyristorový ? Ten úplne natvrdo vyskratuje danú polperiódu.

Tu som našiel zaujímavé riešenie: https://www.mylms.cz/text-omezovac-napeti-na-babettu/ . Predpokladám, že v Babete je menovité napätie 6 V, (vlastne žiarovky sú asi na 7,5 V). Takže treba kúpiť pár zeneriek 6,2 V/ 5 W a pár odporov povedzme 1R5/ 0,6 W. Zenerky zapojíme antisériovo a ku každej antisériovej dvojici jeden odpor. (Sólo odpor preto, že paralelne radiť nevymerané zenerky je kravina. Vždy to najviac schytá tá s najnižším napätím). A tak získame sústavu 6,2 V + 0,6 V + (povedzme 0,6 A x 1R5 = 0,9 V) = 7,7 V. A takýchto zapojení musíme dať paralelne viac, (ak 20 W, to sú asi 3 A, čiže 5 ks). Ak by bolo napätie nízke, tak použijeme zenerky na vyššie napätie, (6,8 V, 7,5 V, ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: BABETA opravy,úpravy,tuning,informácie

Príspevok od používateľa marioo » 28 Dec 2018, 00:36

0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: tyristorový obmedzovač napätia pre babettu

Príspevok od používateľa helios » 28 Dec 2018, 01:46

V minulom storočí (okolo roku 1984) som takýto problém riešil na Pionieri, kde bola pôvodne osadená žiarovka 6V-25/25W, ktorá svietila málo a pri voľnobehu skoro vôbec. Pri pokuse ju nahradiť za 6V-15/15W táto vždy za krátku dobu zasa zhorela. Tak nakoniec voľba padla na 12V-25/25W, ktorá sa nakoniec osvedčila, ale aby to aj dobre svietilo aj na cestu a nie kadekde okolo, vymenil som aj samotný reflektor. Zadná žiarovka bola vymenená za 24V/10W, ktorá svietila tak akurát a vydržala veky. To bolo v predledkovej dobe, kedy ešte neexistovali modré a biele výkonové ledky, v dnešnej dobe by som dal ledkovú reflektorku od číňana, prípadne celý LED reflektor, ktorý býva aj 12/24V s integrovaným zdrojom ledky. Akurát bude asi vhodné odpojiť v magnete vývod od kostry a výstup z cievok usmerniť mostíkom (kockou).
Nakoľko má Babeta veľmi podobné magneto ako mal aj Pionier, aj postup bude rovnaký. Zrážanie napätia zenerkami mi príde ako zbytočné marenie energie, ktorá sa dá "vysvietiť" na cestu. :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: tyristorový obmedzovač napätia pre babettu

Príspevok od používateľa OHAJ » 28 Dec 2018, 09:46

Oplatí sa to vôbec vyrábať, keď to stojí pár Eur ?!
Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok