DIY Riadiaca jednotka motora

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa midnight_man » 02 Júl 2018, 17:12

to či je pre motoršport alebo na nej postavíš seriovy motor je len na tebe a na nastaveniach ktoré tam spravíš.
Kludne ti na vemse postavím 1.2 HTP alebo 400 konove evo...

Stávajúcu jednotku neovládneš, respektíve z častých jednotiek sú niektoré veci známe (vacsinou len kalibračné konštanty, mapy...atd).
na bezne upravy to stačí.

Samotný software v benzinovej ecu má 2 mega flashky, vieš kolko je to riadkov strojového kódu? 4 životy ti budú málo na to.

čo sa samotnej úpravy týka...pravda je vždy uprostred v niektorých situáciách to môže mierne znížiť spotrebu...avšak to nie sú horibilné čísla. skôr sa to robí kvôli navýšeniu výkonu u preplnovaných motorov. U atmosferického benzinu sa dá čarovať ale výsledok tak +10 koní ked je motor v 100% stave.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 02 Júl 2018, 18:31

To že má ecu 2MB flashky ešte neznamená že ju celú zaberá program. Vačšinou ju zaberajú datové polia a to je rozdiel. Mimo to je v dnešnej dobe potrebná taká veľká pamäť aj kvôli programovaniu v Céčku. Sám som sa presvedčil že program napísaný v C o veľkosti 300KB má
v assembleri veľkosť 20KB a beží desaťkrát rýchlejšie.


Aladar píše že oslavujem optické snímače, to nieje pravda len som popísal rozdiel. Keď pozriete späť vo fóre som bol napadnutý že mám uviesť dôkaz že je optika presnejšia ako hall. Mimo to som písal že to je v istom smere aj nevýhoda, takže aké oslavovanie?
0
Niki31

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa midnight_man » 02 Júl 2018, 19:59

mam troška času takze :)

na pravom boku, čierna časť = kalibrácie, mapy, limity...a všetko možné (cca 500 jednotlivých udajov)
červená časť = soft

konkrétne toto je 1.8Turbo Audi A3, jednotka BOSCH ME 7.5 :) procesor Siemens C167CR, 500k file
A to je len stará marha z 1998-2003 s emisnou normou euro 2.

Troška automotive ;)
test.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Júl 2018, 20:13

DIY... Do It Yourselft.
Nie Do Yt Iourself. Ano Do Yourself It.

Opravené.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa aladar » 03 Júl 2018, 06:01

niki31, moj prispevok, ktory si si zobral kriticky obsahoval aj fascinaciu, ze to nastartuje na prvy vybuch paliva a to je fajn pre baterku a nezdrzovanie sa cakanim, kedy to naskoci. To, ze ta predtym niekto napadol v tej istej teme optika vs hall nesuviselo so mnou. Sorry, ze to tak vyznelo. Mna osobne tiez napadol argument prachom, ale viem si predstavit umiestnenie optickeho kolesa, svetla a snimaca vo vlastnom "hermetickom" boxe a je klud. Predpokladam, ze to napadlo aj Japoncov.

Vratil som sa do tohoto vlakna povodne preto, aby som sem pridal toto video https://www.youtube.com/watch?v=9uw78x5V2Uc :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=9uw78x5V2Uc[/youtube]
midnight_man, skoda, ze nemam tie 4+ zivoty. Nestacim sa napriklad dozvediet, ze Siemens/Infineon mal procesor, co zvlada "16-Priority-Level Interrupt System with 56 Sources", "16-Channel 10-bit A/D Converter with Programmable Conversion Time down to 7.8 μs– Two 16-Channel Capture/Compare Units,– 4-Channel PWM Unit",... Vsak to je lepsie na kutenie, ako Arduino! :lol: Som bol v tom, ze v RJ su este prevodniky atd.
Vyzera to, ze data zaberaju 1/8 z celeho obsahu. Tipnem si 512 poloziek po 128 bajtov jedna a spolu 64kb z tych 512kb. 512kb v strojovom kode moze byt v zdrojakoch 5MB. Rok studia. Ak by som chcel ovladnut len to, co suvisi s lambda sondou, tak 1/2 z toho(?) :rolleyes:
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa midnight_man » 03 Júl 2018, 12:09

no ešte nájsť diasembler ktorý to pekne podelí :D a ideš...

v tom pripade treba ale začať novými jednotkami z roku 2018 :D keď to rozasembluješ si milionár.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa aladar » 03 Júl 2018, 21:25

:lol: To je pravda, pretoze za 4 roky tie auta budu este stale dobre funkcne/predajne na rozdiel od tych starsich. Disasembluju aj antivirusove firmy a potrebne veci do jedneho dna. Probem je, ze kazdy typ motora v dakom aute moze mat trosku zmeneny zdrojovy kod, ale v konecnom dosledku totalne iny. Preco myslis, ze by som bol milionar, ked z toho aj tak perpetum mobile nevytrieskam programovanim. Mas tip na RJ, ktora bude v nasledujucich 5 rokoch na aspon 1% produkcie automobilov na svete? :D
V roku 2016 podľa PwC sa celosvetovo predalo rekordných 88 miliónov áut, čo je medziročný nárast o 4,8 percenta. Tento rok by mal byť podľa analytikov opäť rekordný.
Zdroj https://auto.sme.sk/c/20633605/najvacsi ... e-kto.html
0

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa nighthunter » 04 Júl 2018, 12:56

aladar napísal: midnight_man, skoda, ze nemam tie 4+ zivoty. Nestacim sa napriklad dozvediet, ze Siemens/Infineon mal procesor, co zvlada "16-Priority-Level Interrupt System with 56 Sources", "16-Channel 10-bit A/D Converter with Programmable Conversion Time down to 7.8 μs– Two 16-Channel Capture/Compare Units,– 4-Channel PWM Unit",... Vsak to je lepsie na kutenie, ako Arduino! :lol: Som bol v tom, ze v RJ su este prevodniky atd.
Vyzera to, ze data zaberaju 1/8 z celeho obsahu. Tipnem si 512 poloziek po 128 bajtov jedna a spolu 64kb z tych 512kb. 512kb v strojovom kode moze byt v zdrojakoch 5MB. Rok studia. Ak by som chcel ovladnut len to, co suvisi s lambda sondou, tak 1/2 z toho(?) :rolleyes:
SAK C167CR bol na svoju dobu co do periferii velmi silne vybaveny. Skoro na vsetko ma periferie, dokonca aj na vyhodnocovanie impulzov zo snimacov kluky/vaciek specialne timer/contery. Plne programovatelne na rozne pocty zubov a kodovani....). Jeho zdokonalene "klony" alebo ako to nazvat sa pouzivaju aj v sucastnosti.
Mimochodom ak by mal niekto zaujem mam doma neake zvysne kusy ST10F276-CEG co je odnoz C167 ma 800kB flash 64+4kB RAM integrovanu Boot-ROM pre upload programu cez 232,Kline,CAN a kopa ineho. Puzdro LQFP144...
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa midnight_man » 05 Júl 2018, 15:43

ked *rozmontuješ komunikaciu/soft u nových jednotiek s ktorými teraz lezú napr VAG z fabriky si milionár.

Budeš vedieť čítať bezpečnostné bloky v procesore, pristupovať k pamati flash, kalkulovať seed-key. Slovensky povedané budeš vedieť robiť bezpečnostné úkony ktoré vie len originál workshop a len online.

napr zmena klúčov, adaptácia novych klucov, vymena komponentov v aute ktore su sucastou bezpecnostného systému a po ich vymene ti nič nepojde :D áno..velky biznis je kto prvý príde na to ako to ukradnúť. Tie škatule stoja 6 miestne sumy... momentálne na trhu vedú Bulhari. licencia pre FULL VAG tj všetky funkcie ktoré majú pre VAG stojí cca 12.000€ a 500 ročne. to je x počet zakaznikov...a to je len VAG...

napr.

firma ktorá prvá zlomí možnosť zápisu a čítania flash pamati a tj možnosť chiptuningu je za vodou.

predáva soft a interface pre tunerov...stojí to majlant...

* opravene :D

milion dalsich veci.
0
Naposledy upravil/-a midnight_man v 06 Júl 2018, 18:36, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Júl 2018, 19:42

Roz čo? Čo to je za výraz?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa midnight_man » 06 Júl 2018, 18:30

pardon :) odborne "diasembluješ"...po slovensky teda "rozmontuješ".
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Júl 2018, 19:27

Teraz si všetko nižšie uvedené neber osobne (mám nejakú rýpavú náladu, odpusť mi to), ale dovolím si Ťa poopraviť :)

Nejedná sa o žiaden odborný výraz. Jedná sa o nespisovný výraz českého pubertiaka, ktorý má potrebu vypudiť aspoň jedno anglické slovíčko, aby to bolo "cool" a "in". Volá sa to syndróm Mira Žbirku :D Slovo "asemblovať" nie je v slovníku slovenského jazyka, ani v slovníku cudzích slov, pretože má ekvivalentný a presný výraz v slovenčine. Je niečo úplne iné používať cudzie slovo, pokiaľ nemá v našom jazyku ekvivalent, alebo skratku, ktorá bola vytvorená z názvu v inom jazyku (veď napr. taká RAM by potom u nás bola P(s)NP a uznaj, že by tomu asi nikto nerozumel, navyše kto by vedel, či nehovoríš o štruktúre polovodiča? :) ). Ja viem, že teraz je to moderné, ale znie to veľmi trápne, ako keby si bol začiatočník na kurze anglického jazyka.

Fakt nič v zlom, ale niekedy mám potrebu viesť aj nejaké to jazykové okienko, lebo už domácim niekedy nerozumiem. Taktiež sa nehnevaj, že som sa vám vložil do plodnej debaty svojou poznámkou. Ak mi máš k tomuto ešte niečo povedať a necítiš potrebu to rozoberať verejne, preferujem SS, aby sme to tu neničili, keď vám to tak ide :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa aladar » 21 Júl 2018, 11:34

Pre zaujimavost k teme merania otacok motora:
Tento případ vadného nového hallova snímače otáček je pro mě unikátní. Signál z něj je ve správné napěťové úrovni a obecném tvaru, ale hrany signálu neodpovídají výřezům v impulsním kole. I překrytím obrázků z tohoto vadného nového snímače a signálu ze správného snímače bychom těžko hledali logiku. Moje zkušenost s novými vadnými hallovými snímači otáček je, že signál většinou není žádný.
Zdroj: http://www.apm.cz/rozvody-musely-dolu-dvakrat/
A este zopar dobrych clankov tam je http://www.apm.cz/category/autoprofitea ... y-z-praxe/
0

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 21 Okt 2018, 13:06

...Dobra tema toto ...
aj by som sa zapojil do diskusie ....
(ale naco .. ) :mrgreen:
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa datam » 24 Okt 2018, 17:52

Presne toto napadlo aj mňa :D
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 21 Feb 2020, 20:07

Možno by bolo dobre s odstupom času napísať ako to vlastne dopadlo s tým nešťastným meraním otáčok. Keď vidím koľko ľudí daná problematika zaujíma. Nakoniec mi poradili "Škodovkári" ako na to. Žiadne meranie polotáčky ani celej otáčky alebo dvoch otáčok ako mi tu niektorí radili atd... Otáčky sa musia merať čo najbližšie k bodu zážihu, kedy je pohyb kľuky najlineárnejší a najmenej ovplyvnený akceleráciou kľuky z predchodzieho zdvihu. Ďalej filtácia nameraných dát sa robí pomocou Kalmanovho predikčného algoritmu. Po samotnom nameraní sa výpočet otáčok rozdelí do dvoch vetiev, Prvá vetva filtruje namerané vzorky Kalmanovým filtrom a výsledok aplikuje priamo na výpočet predstihu, pre nasledujúci zdvih motora. Dokáže to vyrovnať nerovnomerný ťah jednotlivých válcov, ktorý je následkom stárnutia a opotrebenia rôzných súčastí motora. A samozrejme má vplyv aj na meranie otáčok. Druhá vetva namerané vzorky upravuje kĺzavým filtrom, ktorý odstráni rôzne chyby v merania. Výstupná hodnota otáčok sa použije na výpočty vstreku, predstihu, reguláciu voľnobehu, vedie sa do tachometra atd, atd...

Toto všetko pracuje famózne, motor drží voľnobeh ako prikovaný, zobrazované otáčky kolíšu rádovo v jednotkách čo je zanedbateľná hodnota. Motor má veľmi kultivovaný chod.

Zdar :thumbup:
0
Niki31

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 22 Feb 2020, 00:04

..zohladnil si do toho celeho aj pocet snimanych zubov ..??

BTW: vypocet hodnoty predzapalu na zaklade zrychlenia (ci spomalenia) otacania klukoveho hriadela
je velmi nepresna vec ..

pri samotnom vstrekovani to az tak nevadi ... :roll:
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 22 Feb 2020, 07:08

Ja mám optický rozdeľovač, žiadne zuby nepoužívam ako som už písal na začiatku.
0
Niki31

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok