Akú autokameru?

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

8lukas8
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 14:18

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa 8lukas8 » 04 Apr 2018, 08:54

osobne si myslím že 25fps pri 1440p je fajn stále :) ale zaujímal by ma ten zákon naozaj :D
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa iqlogic » 04 Apr 2018, 09:10

25 fps je fajn tak pre filmy :confused: Ide o to, aby si bol schopný prečítať značku vozidla v pohybe alebo zachytiť tvár vodiča. Ale šak čo ti budem rozprávať, pozri si videá na YT.
0

lukas147
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Apr 2018, 13:38

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa lukas147 » 05 Apr 2018, 13:42

Ahoj, odporučíte mi kameru do auta do 150 €, len prednú, najčastejšie jazdím vo dne? Našiel som podľa http://www.testkvality.eu/test-kamier-do-auta/ model TrueCam A7S, zaujímavá alternatíva určite bude aj Xiaomi Yi Dashboard.
0

alois

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa alois » 05 Apr 2018, 14:11

8lukas8:
zákon je na webe 18/2018Z.z. jaspi, alebo zákony pre ľudí a má 180 strán + legislatívne odvolávky na iné zákony. To čo v Rakúsku a Švajčiarsku platí už 3 roky, začne od mája aj u nás.

Nakoľko je to kópia nariadenia/zákona EU parlamentu, platí to po novom v celej EU. Ide iba o to, kto a ako to bude kontrolovať.
Rakúšania dávali pri akciách pokuty hlavne našincom ale na úrovni rakúskych platov.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa iqlogic » 05 Apr 2018, 15:17

alois: Môžeš byť konkrétnejší? Ako ten zákon ovplyvňuje použitie kamery vo vozidle? A za čo dávali Rakúšania pokuty? Ďakujem.
0

alois

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa alois » 05 Apr 2018, 16:36

Nie som právnik, ale živý ma aj súkromná bezpečnosť a.t.ď., takže sa ma táto nová pakáreň týka. Tak ako aj napr. prevádzkovateľa tohto a iných webov, Eshopov a fór...

1. Toto je nariadenie EU parlamentu o ochrane osobných údajov. Už ako osobné a biometrické údaje sú vyšpecifikované veci ako fotografia tváre (aj 2D), tvoja IP adresa prepojená na MAC adresu a.t.ď. Členské štáty EU prevzali GDPR za základ svojho zákona o ochrane osobných údajov a môžu (aj si robia) svoju regionálnu nádstavbu, ktorá ale nariadenie iba sprísňuje, nesmie ho degradovať.
2. Nehovorí sa presne v paragrafoch, že: "...autokamera nesmie, či môže...", ale hovorí sa o uchovávaní, používaní a zverejňovaní záznamu. (doba a účel) záznam je tvoj na 15 dní, potom nie je legálny, ak si právnická osoba. Fyzická osoba iba pre svoju archiváciu. Zábery jazdy-krajina O.K., snímanie ŠPZ, osôb a tvári už nie.

Len z tohto ani mne nie je jasné, nahrávanie na klasickú kameru, keď je človek na dovolenke. Medzi riadkami z toho vie dobrý právnik vyčítať, že FB, YT je porušenie ochrany osobných údajov, t.j. záznam iba pre osobný archív bez zverejnenia.

V zákone je aj popis čo kedy a ako pre políciu a súdy.

Mimo kamier perlička:
Ak zamestnávateľ chce dať na tabuľu cti tvoje foto (alebo na web) tak to môže zamestnanec odmietnuť bez následkov. ALE AK tento zamestnanec má svoje fotky na svojom webe, alebo na YT, či FB, tak zamestnávateľ jeho súhlas nepotrebuje, nakoľko dokazateľne zamestnanec ich sám dobrovoľne zverejnil. Toto samozrejme neplatí pre dochádzkové systémy snímajúce otlačky kože, sietnice oka či tváre.

K tejto téme sa novelizujú zákony o súkromnej bezpečnosti, občiansky zákonník a iné pre normálneho človeka nezáživné a TABU veci.
Je to dosť komplexná téma, veľa hlavne drobných podnikateľov si z toho nič nerobí, alebo ani o tom nevie.

Doteraz si súkromná osoba mohla dať na dom kameru a pozerať sa na svoje zaparkované auto. Za chvíľu to už bude iné...

V AT už druhý rok nie je povolená jazda zo zapnutou kamerou počas jazdy. Platí legislatíva pre nahrávanie tak, že až pri prudkom brzdení (gyroskop a preťaženie vo všetkých smeroch) smie spustiť nahrávanie.

Jemne mi to pripomína nariadenie, že od tohto mesiaca sa vyrábajú autá povinne z EMERGENCY zariadením. Aj keď SR systém ešte nefunguje! Našťastie nie je povinnosť si ho spätne nechať zabudovať.

Výňatok zo školiaceho textu:
GDPR sa týka každého, kto získava, zhromažďuje a spracúva osobné údaje fyzických osôb v EÚ. GDPR sa týka napríklad zamestnávateľov, všetkých prevádzkovateľov kamerových systémov, všetkých klientsky orientovaných organizácií v akomkoľvek odvetví, organizácii vo verejnej správe, zdravotníckych prevádzkovateľov, záujmových organizácií, poskytovateľov cloudových služieb, webhostingu, online aplikácií a iných elektronických služieb, ako aj osôb vykonávajúcich monitorovane správania v online priestore a profiláciu.
Prílohy
Prehľad dôležitých zmien.docx
(15.59 KiB) 101 stiahnutí
monitoring-zamestnancov.pdf
čo má zákonník práce s kamerami, doteraz veľa, neskôr ešte viac...
(585.37 KiB) 99 stiahnutí

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa iqlogic » 05 Apr 2018, 17:11

Veľká vďaka alois za vyčerpávajúcu odpoveď :thanks:
Osobne dúfam, že niečo také ako platí v Rakúsku ku nám nepríde. Prečo by sa nahrávanie malo spustiť len pri prudkom brzdení? To absolútne nedáva zmysel, na ceste hrozí nebezpečenstvo aj keď vodič nebrzdí - vyhodenie predmetu z auta idúceho predomnou, fyzické napadnutie, zaznamenanie autonehody, ...
Doteraz si súkromná osoba mohla dať na dom kameru a pozerať sa na svoje zaparkované auto. Za chvíľu to už bude iné...
Tomuto tak úplne nerozumiem. Platí to aj v prípade, že mám auto zaparkované na svojom pozemku?
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa enigma » 05 Apr 2018, 17:19

nechápem , ak tá kamera má pomôcť objasneniu skutku , tak ako si to nahrám , ak sa kamera zapína iba pri prudkom brzdení ? nelogickosť .... ja osobne kašlem na to .... kamera sa zapína samotným naštartovaním motora a končí vypnutím motora . nahrávky nezverejňujem .
0

alois

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa alois » 05 Apr 2018, 17:19

enigma: nemáš dané zákonom, že nahrávka MUSÍ byť uznaná ako dôkaz. Závisí to najprv na vyšetrovateľovi a potom na sudcovi. Ale to už sa tu prejednávalo. Okrem toho v Rakúsku platí veľa nelogického. Malá spolková krajina, ktorá NEMÁ ani jednotné EN / OVE normy platné celoplošne!

iqlogic - myslel som auto na verejnom parkovisku pred domom na ceste, nie súkromný dvor.

Na svojom pozemku si môžeš robiť čo chceš.
Ale tvoja kamera nesmie snímať cudzí pozemok, alebo verejné priestranstvo.

S cudzím pozemkom (okrajom, časťou) sa dá legálne vyhúpať písomným súhlasom s majiteľom daného pozemku. Ja to pri kamerových systémoch robím tak, že aj je sused O.K., tak sa mu vytlačí obrázok aj z jeho pozemkom a on sa podpíše pod vetu, že bol so zábermy oboznámený a že s nimi súhlasí. Najčastejší dôvod je ochrana majetku pri možnej krádeži cez plot....Ak je blb, tak sa vytvorí súkromná začiernená zóna s ukážkou, že sa k nemu nevidí a dá sa mu to taktiež podpísať. Vyhneš sa tak eleantne budúcim súdnym sporom a problémom.

Na súhlas pre verejné priestranstvo súkromná osoba nemá právny nárok. Združenie vlastníkov môže osloviť obec, mestskú časť (MU) a to v rámci bezpečnosti osôb vo väčšine vydá súhlas s monitorovaním. ALE je povinnosť toto priestranstvo následne viditeľne označiť nálepkami. A na nálepky sú dokonca normy a predpisy so znakom a veľkosťou!

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa milan209 » 05 Apr 2018, 18:33

Ja mám Truecam A5 a veľmi pekný obraz.
0

8lukas8
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 14:18

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa 8lukas8 » 06 Apr 2018, 14:23

tak ale na to slúži ten G senzor nie ? že sa zapne po náraze etc... takže ide len o to že nebudem ju mať zapnutú počas jazdy, a to je v podstate dobré lebo aspoň to nebude stále drať pamäťovku
0

Hejkal
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 24 Nov 2017, 13:09

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa Hejkal » 09 Apr 2018, 09:19

áno G-senzor slúži na to, osobne mám ale radšej zapnut kameru celý čas, cítim sa bezpečnejšie a aj keď ťa niekto vytláča z cesty tak ho to zachytí a to samozrjeme ae g-senzor nezapne :)
0

8lukas8
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 14:18

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa 8lukas8 » 10 Apr 2018, 08:48

vidis to ma ani nenapadlo, hej tak ale to je fakt naprd ked to nebudem moct mat zapnute cely cas
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa mac26 » 10 Apr 2018, 09:10

V nasej A7 je tusim nastavene ze prepisuje stare zaznamy, ak ale akcelerometer prekroci nejake G tak sa zaznam zamkne a neprepisuje sa. Da sa samozrejme hocikedy rucne odomknut alebo zamknut iny. Ma to aj GPS, vzdy je pri zazname aj poloha, rychlost, atd.
0

8lukas8
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Mar 2018, 14:18

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa 8lukas8 » 13 Apr 2018, 14:21

to mas tu truecam A7 ?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Apr 2018, 19:01

alois napísal:
V AT už druhý rok nie je povolená jazda zo zapnutou kamerou počas jazdy. Platí legislatíva pre nahrávanie tak, že až pri prudkom brzdení (gyroskop a preťaženie vo všetkých smeroch) smie spustiť nahrávanie.
v recenziach na citroen s priplatkovou connected cam, toto zaznelo ze je nutne ju vypnut inak hrozi v rakusku pokuta. :confused:
co je vlastne blbost, lebo potrebujes dokaz v pripade nehody a vypnuta kamera zaznam neurobi.
to co pises ty dava zmysel. pretazenim aktivovane nahravanie. (jeho kamera nahra video xx sekund pred a po naraze/brzdeni. co asi dokaze vacsina)
0

vitaminxxl
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Jún 2018, 01:23

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa vitaminxxl » 01 Jún 2018, 01:34

Ahojte, co sa mna tyka, uz asi rok mam truecam A7s aj s polarizacnym filtrom. Som s nou spokojny az na jeden detail. Ked dam kluc do polohy zhavenie, kamera sa zacne zapinat (nieco, ako bootovanie), ale ked startujem, napajanie sa na ten kratky cas odpoji a kamera sa vypina a ked uz opat dostane napajanie, tak skusa hned bootovat opat, no tentokrat bud vynecha GPS nacitavanie satelitov, alebo nezacne nahravat, kym manualne nestlacim gombik. Skusal som to vyriesit tym, ze som kupil z ebayu ten oneskorovaci obvod na 12V (dokonca dva rozne obvody), ale neviem preco sa pri pripojeni napajania na vstup, objavi kratky impulz aj na vystupe... Obvod sice hned kontakty vypne a caka, kym zbehne tych par nastavenych sekund, no impulz je natolko silny, ze sa kamera zacina spustat a potom nastane to iste, co som spominal. Oficialny support pre truecam poslal odpoved, ze kamera ma byt napajana stabilne, inak sa s tym neda robit nic. Ako by ste to teda riesili? Obvody, co mam, su tie par eurove- kazdy s inym casovym rozmedzim. Nechcem vsak zasahovat do elektroinstalacie v aute, tak hladam riesenia, no na ziadne som neprisiel.. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa mirosne » 01 Jún 2018, 08:22

V menu kamery je funkcia oneskorené zapnutie a oneskorené vypnutie.Tam si nastav čo ja viem 5 sekúnd a problém je vyriešený.Ja mám A6 s GPS a mne to pomohlo. :pain:
0
Pozdravuje vás Miro.

vitaminxxl
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Jún 2018, 01:23

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa vitaminxxl » 01 Jún 2018, 13:20

mne to nepomohlo, toto bola prva moznost, co som skusil... problem je v tom, ze k tej funkcii sa v podstate niekedy ani nedostane, lebo sa vypne a zapne pri bootovani :(
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú autokameru?

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Jún 2018, 13:25

Buffer na napájanie.
Priemyselné riešenie je pomerne drahé, stačí Ti dióda a dobrá batéria kondíkov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok