LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

tmas9393
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 17:37

LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa tmas9393 » 25 Apr 2018, 17:42

Zdravím priaznivcov elektroniky.

Dúfam že som správne vybral kategóriu pre túto tému.
Predpokladám že sú tu členovia ktorí vedia o čom bude slovo.
Frantíci používali približne od roku 99 displeye Sagem a Siemens. Siemensácke trpeli veľmi častými poruchami zobrazovania. Neskôr toto isté (~roku 2003-4) nahradili displeymi Magneti Marelli a Borg ktoré v prvých rokoch tiež trpeli týmto problémom.


A teraz k téme:
Typ displeja Siemens, inak označovaný aj ako EMF-C (Ecran Multifunction C - type C MFD), používaný v P406 II,607 I,206 II,307 I, Citroen Xsara, C5 I. Existujú tri druhy v závislosti na použítí vo vozidle - zelený a oranžový podsvet , respektíve či displey má infra príjmač na ďialkové ovládanie menu, alebo je v káblovom spojení s ovladacim panelom na palubnej doske.

Displey vyzerá takto:
Obrázok

a v negatívnom (Obrátenom) režime takto:
Obrázok

Chýbajúce riadky a čiarky sú spôsobené odlepujúcim sa flex káblom z dosky displeya, s tým problém nemám, to opravím.
Problém , ktorý je vidno viac a viac so zvyšujúcou sa teplotou, je tmavnutie displeya (no napríklad tento istý displey v Citroene netrpel tmavnutím, len vynechávajúcimi riadkami) Na fotkách je to len horná časť, no keď auto stojí vonku, a v kabíne je teplota ~40 stupňov, toto tmavnutie je vidno na každej hrane. Čo sa mi podarilo vypátrať je, že táto chyba - aj keď som si najprv aj ja myslel že je to spôsobené LCD panelom samotným - NIE je zapríčinená chybným panelom. Ak sa na vozidlo pripojí originálna diagnostika, a cez tú sa spustí test samotného displeja, je jedno, ako veľmi je displej v danú chvíľu "rozpustený", napriek tomu sa všetko zobrazuje správne a blednutie nie je v tú chvíľu vidieť (samozrejme čiary zostávajú). Z tohoto mne vyplíva, že chyba bude v IC panela/displeja.
Viem o jednej jedinej osobe, ktorej sa podarilo daný problém opraviť v plnej miere. Samozrejme daný rus sa o svoje tajné zbrane nepodelí, veď by bol sprostý prezradiť to.

Foto dosky:
Obrázok

Jediné, čo o jeho oprave známe je, sú nasledovné detaily:
- podľa prekladu z Ruského jazyka: "To eliminate the problem with the heating shade, a circuit based on a thermistor with reverse TCR is added.".
Predpokladám, že na nasledujúcich obrákoch je vidno práve napojenie daného okruhu:
ObrázokObrázokObrázok

- aj po jeho oprave sa na niektorých displejoch stáva nasledovné:
Obrázok
čo vyriešil nastavením hĺbky korekcie (gama?), čo pôvodne na tomto displeji nie je možné, takže predpokladám využil ďalší svoj okruh (poprípade nejakým spôsobom prestavil priamo v displeji??).


Otázka znie - nemá niekto nejaký nápad, poprípade skúsenosť, ako by mohol vypadať daný obvod na zamedzenie tmavnutia displeja, plus kde daný obvod napojiť? Myslím ten termistor s TCR. Za akékoľvek nápady/rady budem viac ako vďačný.

Príjemný deň,
Tomáš :)


//EDIT:
Zbehol som ešte raz do auta, aby som odfotil ten "jav" že pri teste LCD ide cely panel.
V kabíne je 47stupnov, vtedy to vyzera takto:
Obrázok

Pri zapnutom teste LCD cez diagnostický nástroj tam čierne fľaky nie sú (vynechané vertikálne a horizontálne čiary sú spôsobené flex káblom):
Obrázok


Presun témy do správnej sekcie. presunul: 18.1.2021 mirosne
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa deepspace » 25 Apr 2018, 21:42

Neodpoviem Ti, lebo PSA nerobím.. ale palec hore za príkladne zdokumentovaný problém .. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa raden » 26 Apr 2018, 09:20

Presne rovnaký problém mal kolega na BMW-čku. Nepodarilo sa to opraviť. Musel vymeniť celý display za 120Eur.
0

tmas9393
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 17:37

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa tmas9393 » 08 Máj 2018, 22:12

@deepspace Diky :D človek sa snaží... :)
@raden taká možnosť nie je, predaj tohoto displeya skončil vlani, a naposledy sa pohyboval okolo 430€/kus... :) okrem toho je 100% že sa dá opraviť, len je málo ľudí, ktorí vedia ako na to.

Takže - podľa toho, ako má na obrázkoch napojené tie dva kábliky (viď môj prvý post), sa zdá, že na doske, ktorá je za rovno s LCD displeyom (nie doska na ktorej je čierny konektor, ale druhá, ktorá sa stará aj o podsvietenie displeya) sú tieto napojené na PDTC114 (na obale samotnom je 114 J148, čiže by to mal byť on -resistor equipped transistor). Tento je tam pôvodne.
Obrázok
Druhá strana tých dvoch káblov je napojená niekde vo vyznačenom červenom štvorci.
Obrázok
Je mi jasné že bez presných schém displeya alebo osobného "videnia" je nemožné povedať kde a čo napájal, takže tomuto sa venovať asi ani nebudem.

ALE...

Je zaujímavé, že chlapík, ktorý to opravuje v Rusku, spomínal vo svojom príspevku "...a circuit based on a thermistor with reverse TCR is added.". Pod týmto si predstavujem NCT transistor. Je ale otázne, či tam nejaký fakt pridal.

Nakoľko ako som to spomínal, ten istý displey v Citroene C5 netrpel daným tmavnutím, som trošku popátral v čom je daný displey iný ako ten v Peugeotoch.
Na tej istej doske - čiže ktorá sa stará o podsvietenie displeya (a pravdepodobne aj o iné funkcie nakoľko je tam napojený aj IR príjmač dialkového na nastavovanie času a funkcii) je namiesto 16 oranžových LED uložených 33 zelených LED.
Obrázok
Okrem toho namiesto daného tranzistora je tam použitý MOSFET s označením FR9024N.

Vie mi niekto poradiť, či môžem namiesto pôvodného tranzistoru PDTC114 nacínovať FR9024N ? mám ten pocit, že práve tento diel spôsobuje dané tmavnutie. obal (package) majú rovnaký, jedná sa mi skôr o princíp fungovania, či mi to nerozbije zvyšok displeya ktorý je ako-tak funkčný. Podľa môjho názoru áno, ale až takto sa v tejto téme neorientujem, prosím o potvrdenie môjho názoru :)

//EDIT:
pridávam ešte datasheety daných smd komponentov:
FR9024: https://www.vishay.com/docs/91278/sihfr902.pdf
PDTC114: https://assets.nexperia.com/documents/d ... QA_SER.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa Radus » 08 Máj 2018, 23:23

...mne to nepríde ako problém s podsvietením, skôr by som to možno videl ako problém v budení LCD. Myslím že tým termistorom buď v závyslosti od teploty zvyšoval napatie na LCD alebo frequenciu budenia, Tomu by odpovedal aj ten problém s tým rozmazaním znakov, ktorý korigoval tou gama korekciou...teda skôr myslím že upravil kontrast.
//možeš prosím hodiť fotku tej DPSky zo spodnej strany, stale neviem čo budí ten LCD.
0

tmas9393
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 17:37

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa tmas9393 » 15 Jan 2021, 23:35

Ahoj!
Pravdu povediac, úplne som na túto tému zabudol.
Displej sa mi dostal do ruky počas upratovania v garáži, a napadlo ma, že niekde som túto problematiku začal riešiť :D

pridal som všetky fotky, ktoré o takýchto dispolejoch mám (mám ich dokopy 3 :D ) do jednej zložky na onedrive, ak by si sa na to, @Radus pozrel, ak teda ešte niečo tie foto pomôžu... :)

https://1drv.ms/u/s!AiVAq0RbLtLviJ87qnb ... g?e=FxGNTl
0

tmas9393
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 17:37

Re: LCD display Siemens (PSA) - možné opravy

Príspevok od používateľa tmas9393 » 19 Dec 2023, 12:51

Ahojte!

Trošku by som rád obnovil túto tému, ak by sa dalo.

Viem priložiť aj fotky displeja, ktorý je rovnaký a predsa iný. Daný displej netmavne, len má čiary. Je z 206-tky. Momentálne ho však nemám fyzicky u seba, z pamäti viem len to, že je iný samotný panel - je väčší aj fyzicky.
Čo sa týka dosky, neviem, ktoré komponenty sú iné.
Pomohlo by pofotiť ho a nahrať?

Ďakujem,
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok