Auto cvaká pri štartovaní

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 12:18

romiadam napísal:Požičaj si od niekoho štartovacie káble (ideálne medenne.....
samotné sebe-lepšie štartovacie káble mu nepomôžu. Baterku tak či tak bude potrebovať.
...prečo si všetci myslia,že štartovacie káble sú určené na štartovanie - aj keď sa tomu tak hovorí...podľa mňa sú určené na "rýchle" dobitie/oživenie akumulátora v nepojazdnom aute. Kto pochybuje nech si to vyskúša. Nech vyberie z auta akumulátor a prepojí ho s druhým autom len štartovacími káblami a môže skúšať štartovať...Pri prvom cvaknutí štartéru pochopí, že bez - aj keď slabého akumulátora to nepôjde. Navyše pri použití extrémne hrubých káblov môže hroziť poškodenie alternátora u pojazdného vozu nadmerným prúdom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa joži » 31 Máj 2018, 12:37

A ako sa ten alternator poškodí?
Ved on dodava takú elektricku pracu akú mu dodava motor na remenic. Keď je raz nastartovany na volnobehu tak nebude dobíjať vyšším prudom ani ked bude na to požiadavka pretože nema dostatočný príkon na tej remenici predsa....
Nič sa nestane a naštartuješ aj bez baterie iba na kábloch..... dokonca ani počas behu motora tam nemusí byť ta baterka....
btw štartovcací prud štartovaneho autasa vždy berie z baterie a nie z alternatora....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2018, 13:26

Tu máte video zo včerajšieho štartovania
https://www.youtube.com/watch?v=badSbn1kEW0
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Máj 2018, 13:29

môže hroziť poškodenie alternátora u pojazdného vozu nadmerným prúdom.
Ohmov zakon nepusti....
...prečo si všetci myslia,že štartovacie káble sú určené na štartovanie - aj keď sa tomu tak hovorí...podľa mňa sú určené na "rýchle" dobitie/oživenie akumulátora v nepojazdnom aute.
mr.dred más to pomylene.

Štartovacie káble sú na štartovanie auta so slabou baterkou a nie bez baterky. Kde si videl štartovať auto bez baterky popr. S odpojení baterkou? Mozno to ide (teoreticky ano prakticky neviem ci je to dobre), ale to sa nerobi u auta.

Každé auto ti naskočí takto cez štartovacie káble ak má ako takú baterku. Otazne je ci opat nastartuje bez startovacich kablov. Potom treba zvazit vymenu baterky. Iné je tiez keď baterka je KO, alebo ma vadny clanok/clanky. Vtedy asi nepomôžu ani štartovacie kable. Treba vyskusat. Netestoval som.

Na dobitie baterky by ti stačil aj ten drôtik o priemere 1 mm, možno aj menej.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 14:00

romiadam napísal:Iné je tiez keď baterka je KO, alebo ma vadny clanok/clanky. Vtedy asi nepomôžu ani štartovacie kable.
toto máš ten istý stav, ako keby bolo auto bez baterky...
joži napísal:btw štartovcací prud štartovaneho autasa vždy berie z baterie a nie z alternatora....
stačí ak na bežiacom motore auta-darcu máš batériu tiež nie moc v dobrej kondícii a ty na ňu pripojíš štartér druhého vozidla skoro na "tvrdo" cez hrubé káble...
joži napísal:A ako sa ten alternator poškodí?
nie je predsa skratuvzdorný
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2018, 15:46

Alternátor je skratuvzdorný ! Nemá síce nadprúdové relé, ani nič podobné, ale samotná konštrukcia magnetického obvodu alternátora sa presýti a alternátor nedá väčší prúd, ako je menovitý.

Podľa mňa, ten pokles napätia na baterke je enormný ! Já mám za to, že na baterke je rozsypaný článok, alebo si ju slabo nabil. Aké napätie na nej bolo, keď si ju dával dole z nabíjačky ? Bolo tam okolo 14,4 V ?

Dva metre 5 mm kábla má asi: (17 miliOhm x 2 m) : 5 mm2 = 7 miliOhm. 200 A spôsobí úbytok asi 1,4 V.

Ak máš "blbuvzdornú" nabíjačka, tak štartuj aj s ňou.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa enigma » 31 Máj 2018, 16:03

joži napísal:A ako sa ten alternator poškodí?
Ved on dodava takú elektricku pracu akú mu dodava motor na remenic. Keď je raz nastartovany na volnobehu tak nebude dobíjať vyšším prudom ani ked bude na to požiadavka pretože nema dostatočný príkon na tej remenici predsa....
Nič sa nestane a naštartuješ aj bez baterie iba na kábloch..... dokonca ani počas behu motora tam nemusí byť ta baterka....
btw štartovcací prud štartovaneho autasa vždy berie z baterie a nie z alternatora....

nesúhlasím . alternátor sa zničí odpojením baterky . pri dnešných vozidlách , baterka musí byť v aute .
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 16:09

Dolfi napísal:Alternátor je skratuvzdorný !
I keď je to zriedkavé - prečo potom odídu diódy v alternátore ? Keď motor stojí, tak to nehrozí...
enigma napísal:alternátor sa zničí odpojením baterky
že by to bola len jediná možnosť?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Máj 2018, 16:14

Toto tu bude asi taka debata ako ked niekto povie ze aj LED svieti bez odporu v serii... Aj auto ide bez baterky...(odskusane na volnobehu)
Na volnobehu som to skusal aj ja ale len par sekund. Motor nezhasol, takze mozem potvrdit ze motor ide na volnobehu aj bez baterky.
Ale ze ci to prospieva tej elektronike neviem, lebo presne neviem ako a co vsetko tam je pozapajane, ci tam je neaka elektronia ktorej to vadi alebo nie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 31 Máj 2018, 16:47

ked uz bez baterky , tak rozhodne zapnut nejake svetla
diody v alternatore bez baterky odidu na prepetie, zostatkovy magnetizmus na rotore je sviňa a v pohode dokaze nabehnut alternator bez budenia, bez zataze potom vybehne na napetie na ktore niesu stavane ani jeho diody ani elektronika v aute
osobne som to skusil na starom skodovackom alternatore , napojenom na elektromotor, chvilu bezal len tak, po chvili ho pridusilo (motor som mal dost slaby), niekolko diod bolo prerazenych a to som este nestihol vobec pripojit budenie , len som skusal ci ten motor vobec dokaze tocit tym altikom.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2018, 19:18

Misocko to vystihol ! Určite sa môže alternátor sám nabudiť z remanentného (zbytkového) magnetizmu. A potom letí napätie hore. Myslím si, že tento stav ani nie je v alternátore nejako ošetrený. Predpokladá sa, že je tam aspoň nejaká baterka a tá ten malý prúd z remanentného magnetizmu pojme.

A čo inde elektronické súčiastky neodchádzajú ? Pozrite si krivku spoľahlivosti ! No a k tomu napäťové, prúdové, ale i výkonové preťaženie zle navrhnutého/ vyrobeného zariadenia (alternátora) ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2018, 19:21

Update:
Baterku som ešte včera v noci dal nabiť, ráno som odpojil a teraz večer mala 12,9V. Zapojil som ju do auta znova, už cez káble s prierezom 10 mm² na každý pól. Pri štartovaní už asi 2x roztočilo štartér a potom znova len cvakanie. Každým pokusom už štartér točilo menej, až nakoniec to ostalo znova len pri cvakaní. Z toho mi teda vychádza asi zlá baterka. Aj keď som zapol v aute ventilátor na plno tak napätie bolo už len 11,8V a keď som vypol tak 12,6V čo sa mi zdá že je to dosť mäkké.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa enigma » 31 Máj 2018, 22:29

tým , že na nezaťaženej baterke nameráš 12V , nezistíš nič .... plná baterka má mať cca 14V . ale , v tvojom prípade ide o kapacitu baterky ... aký prúd a ako dlho je schopná dodať . preto som napísal napojiť cez káble , ale odpojiť pôvodnú baterku ( scucla by ti väčšiu časť prúdu ) a skúsiť štartovať . mínus zapnúť čo najbližšie k štartéru a plus normálne na + svorku . a štartovať . nezabudni že na donore musí bežať motor .....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Jún 2018, 00:37

enigma napísal:plná baterka má mať cca 14V
kde si k tomuto údaju prišiel ?
...olovený článok má mať po ustálení chemických pochodov po nabíjaní napätie 2,105 V (podľa literatúr) - bežne 2,1 až 2,2 V na článok.
To je 12,6 až 13,2 V na batériu.
enigma napísal:na nezaťaženej baterke nameráš 12V , nezistíš nič
To je pravda... voltmeter ti ukáže napätie aj cez odlomený článok ponorený v kyseline...
enigma napísal:preto som napísal napojiť cez káble , ale odpojiť pôvodnú baterku ( scucla by ti väčšiu časť prúdu ) a skúsiť štartovať . mínus zapnúť čo najbližšie k štartéru a plus normálne na + svorku . a štartovať . nezabudni že na donore musí bežať motor
s týmto postupom asi nebudem súhlasiť len ja sám..
Batéria v aute okrem toho, že umožňuje naštartovať motor je aj "ohromným" stabilizátorom napätia. Ak by sa ti aj takýmto spôsobom podarilo nahodiť motor - čo urobíš potom ??? Odpojíš "darcu" a napätie na "oživovanom" voze začne lietať v medziach, ktorú prehustená elektronika dnešných vozidiel možno nezvládne. To už nie je stará Škoda, Žiguli, Lada či iné vozítko, ktoré malo najdôležitejšiu súčiastku odtrhové ramienko...

Edgar: podarilo sa ti pretočiť štartérom motor - aj keď len pár-krát - máš úspech !
Teraz skús ešte vymeniť, alebo aspoň vylepšiť doliatím patričného množstva nového paliva to, čo ostalo po dvoch rokoch v nádrži, nech má čo motor papať.
Veď aj obyčajnú kosačku je dnes problém nakopnúť po jednej zime a nie ešte po dvoch rokoch....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa enigma » 01 Jún 2018, 05:27

preto som napísal napojiť cez káble , ale odpojiť pôvodnú baterku ( scucla by ti väčšiu časť prúdu ) a skúsiť štartovať . mínus zapnúť čo najbližšie k štartéru a plus normálne na + svorku . a štartovať . nezabudni že na donore musí bežať motor


s týmto postupom asi nebudem súhlasiť len ja sám..
Batéria v aute okrem toho, že umožňuje naštartovať motor je aj "ohromným" stabilizátorom napätia. Ak by sa ti aj takýmto spôsobom podarilo nahodiť motor - čo urobíš potom ??? Odpojíš "darcu" a napätie na "oživovanom" voze začne lietať v medziach, ktorú prehustená elektronika dnešných vozidiel možno nezvládne. To už nie je stará Škoda, Žiguli, Lada či iné vozítko, ktoré malo najdôležitejšiu súčiastku odtrhové ramienko...


napísal som niekde že , ak motor nabehne , má odpojiť káble ? nie , nie som . a skúšal si voľakedy naštartovať motor s totálne prázdnou baterkou ? prázdna baterka stiahne gro prúdu z " darcovskej " baterky ( bude sa snažiť nabiť sa ) ... a čo sa týka toho , že mínus sa má zapnúť čo najbližšie k štartéru , to píše v manuále každého vozu mladšieho ako 20 rokov ....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Jún 2018, 08:31

Keď darcu po naštartovaní neodpojíš, čo s ním budeš behať spojený ako pupočnou šnúrou v tandeme?
Ja by som kripelbaterku neodpájal. Veď o jej čiastočné dobitie sa postará naštartovaný darca a tých pár desiatok ampérov za pár minút prebudí kripla tak, že už nebude predstavovať takú veľkú záťaž ako popisuješ. Alebo chceš snáď štartovať to druhé auto okamžite po pripojení káblov ???
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Jún 2018, 11:38

No comment....

Baterka je KO a snazis sa ju rozchodit, ani za boha si nepozicias startovacie kable a nepoprosis suseda alebo kamosa o natsartovanie s druhym autom cez startovacie kable, tak co ti tu mame este poradit.... nic.

Robis si svoje, nepocuvas nas a experimentujes. To si mohol napisat aj na zaciatku ze nas nebudes pocuvat a budes si robit aj tak svoje. Aspon by sme si usetrili pisanie.
Zdravím, po asi dvoch rokoch čo mi na záhrade stálo auto som sa pokúsil ho spojazdniť...
...tak som si na skúšku požičal od kamaráta staršiu z ich auta ktorú menili za novú...
...Keď som ju doniesol mala 11,7V tak som ju dal nabiť na noc. Ráno som ju odpojil a poobede mala 12,6V...
...Tak som ju zapojil namiesto pôvodnej cez káble (lebo sa nezmestila na pôvodné miesto) 4x 2,5 mm² teda dva na plus a dva na mínus, s dĺžkou asi 75 cm na každý pól....(teda 5mm² - komentar romiadam)
...No pri pokuse o štartovanie sa ozvalo len opakované cvakanie....
...Vedel by mi niekto povedať, v čom je teraz vlastne problém? Auto predtým ako som ho odstavil normálne išlo, tak neviem ako by sa mohlo pokaziť státím natoľko, že by ani neštartovalo...
...UPDATE
...Zapojil som ju do auta znova, už cez káble s prierezom 10 mm² na každý pól....
...Pri štartovaní už asi 2x roztočilo štartér a potom znova len cvakanie. Každým pokusom už štartér točilo menej, až nakoniec to ostalo znova len pri cvakaní...
ANO, uz sme ti to tu pisali x-krat, len ty nas nepocuvas/necitas co piseme.

BATERKU mas v :butthead: a startujes auto cez drotik ktory ma priemer asi 1,8mm. No co ti mam na to povedat? Iba tolko ze komu niet rady tomu niet pomoci.
Baterku som ešte včera v noci dal nabiť, ráno som odpojil a teraz večer mala 12,9V. Zapojil som ju do auta znova, už cez káble s prierezom 10 mm² na každý pól
obsah kruhu = Pi x r2 = 3.14 x 1,8mm x 1,8mm = 10,17 mm2

Tu mas parametre standartneho startovacieho kabla... aspon 50mm2
https://www.autorelax.sk/kable-startova ... 50mm2.html
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Jún 2018, 11:47

Romi, len drobný detail... r je polomer, nie priemer :) Priemer je d.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Jún 2018, 11:53

Ano. len taky detail, ze 10mm2 ma skoro 4mm na priemer.
Drak bol rychlejsi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Jún 2018, 15:08

Ano, teraz som si to vsimol, mate pravdu.
a startujes auto cez drotik ktory ma priemer asi 1,8mm.
Tak sa opravujem.

...a startujes auto cez drot ktory ma polomer asi 1,8mm alebo priemer asi 3,6mm...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok