Uprava zhaviaceho rele

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Okt 2019, 08:53

Nieco mi stale odpaluje zhavice na aute. Nove vydrzia tak pol roka a zrazu su KO.
Tak som zacal upodozrievat casovacie rele zhavenia, ci nahodou ich nezapina bez mojho vedomia, napr. za jazdy, cim by boli pretazovane.
Otvoril som teda to rele a nasiel som tam nieco prekomplikovane, tak som usudil, ze by to chcelo vlastny design casovaca, aby som to mal pod kontrolou.
Vysledok je tu...

Popis pre zaciatocnikov:
Funguje to tak, ze pri zapnuti kluca sa zacne nabijat kondenzator a rele zopne, kym nabitie kondenzatora neprekroci cca 80% napajacieho napatia (dane delicom na + vstupe OZ). Napatie kondenzatora je privedene na - vstup OZ. Ak sa napatia vyrovnaju, tak OZ vypne rele a zhasne kontrolku. Nasledne cez rezistor spatnej vazby znizi napatie na delici na + vstupe OZ a zabrani tym kmitaniu, ktore je sposobene sumom (hysterezia / Schmitt KO).
PNP tranzistor ma za ulohu rychlo vybit kondenzator pri vypnuti napajania, aby bola casova konstanta RC obvodu kazdym zapnutim rovnaka.
Nakoniec, je tam privedeny aj signal od startera, ktory okamzite nabije kondenzator na plne napatie, cim okamzite vypne rele.
Este som rozmyslal aj nad tym, priviest tam vstup od snimaca teploty na skratenie potrebneho casu zhavenia, ale vzhladom na casovu tiesen som to nateraz neriesil.

Uvidime v zime, ci sa tento casovac osvedci.

Este by ma zaujimalo, ze naco to sudruhovia z FR takto prekomplikovali a nastrkali tam 12 komparatorov, milion pasivnych suciastok atd.
Prílohy
20191008_190402.jpg
20191008_190412.jpg
20191008_191116.jpg
schema.png
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa rogi » 09 Okt 2019, 09:13

Určite to ma svoj dôvod, že je to tak prekombinovane, niektoré FR autá majú zhavice na nižšie napätie ako je 12V. Majú aj snímač teploty aby nežhavili dlho keď to netreba.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Okt 2019, 10:00

Myslím, že jsi to až moc zjednodušil.
U dieselu, podle různých typů a stáří, se žhavení řeší různě.

Např. u FELECIA 1,9D se žhaví vždycky, pokud teplota motoru je nižší než cca 70 st. A podle stupně ohřátí motoru se řídí délka sepnutí žhavícího relé, to může trvat i několik minut. A pozor - doba svitu kontrolky neodpovídá době sepnutí relé!
U OCTAVIA 1,9 TDI se žhaví jen tehdy, když je teplota motoru nižší než cca 8 st., takže přes léto prakticky nikdy.

Nevím, jaké jsou podmínky u tvého motoru, ale délka žhavení se vždy musí odvozovat od čidla teploty motoru (chladící kapaliny).
Tomu napovídá i to, že ta původní deska je připojena (mimo žhavící kontakty) celkem 5 vodiči, u tebe vidím 4 vodiče.
Navíc je možné, že do řídící jednotky jde zpátky kontrolní informace o tom, že se na žhavičích opravdu objevilo napětí a jak dlouho trvalo a podle toho ŘJ může zapisovat chybu.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Okt 2019, 11:50

Ano, toto je teraz cisty manual, ale mne to nevadi (skor mi to vyhovuje). Jednoducho viem, ze ked je motor aspon trosicka zohriaty, tak zhavit nepotrebuje. Takze rovno startujem a necakam. Preto je tam ten signal od startera, aby to hned vyplo.
Mimochodom, pin c.2 bol pripojeny do RJ, ale nieje to spatna vazba. Skor info o teplote. Ale to neriesim.
Ale, aj keby som spekuloval s teplotou akokolvek, stale ma na tento ucel nenapada vyuzitie tolkych komparatorov.
Ale nech...
A to, ze kontrolka nezodpoveda stavu rele viem, preto som sa na to zameral ako prvorada vec.
Bohvie co to stvaralo za jazdy.
Zhavice su 12V, takze o to strach nemam. Skusal som ich aj so zdrojom.
Odber jedneho bol cca 20A za studena a pri nazhaveni klesol na cca 11A.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 11 Apr 2020, 22:11

Po pol roku napisem skusenosti s tymto riesenim.
Celu zimu toto zapojenie fungovalo korektne a funguje korektne aj teraz.
Samozrejme, teplotne cykly budu stresovat casovaci kondenzator, ale ten v buducnosti nebude problem vymenit, ak by bolo treba.
Ked bolo -10, tak som raz nazhavil (cca 13s) a motor nastartoval na brnk, (dokonca) na vsetky valce - to bude asi tym, ze mam nainstalovany motor, o ktorom predavajuci tvrdil, ze ma najazdene 77000km (co po takmer roku zacinam brat vazne).
Teraz, pri +20 staci nazhavit tak cca 5s a vsetko je OK.
Ked je motor zohriaty na pracovnu teplotu, nezhavim a hned startujem.
Takze, zatial spokojnost.
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 07 Jan 2022, 21:57

Ja mam napriklad v mojom aute 5,4V žhaviče...neviete prečo tomu tak je? Čo v aute znižuje napätie na 5,4V ? Sú zapojené paralelné...keby to bolo seriovo/paralelné zapojenie tak to ešte pochopím.
rogi napísal:
09 Okt 2019, 09:13
Určite to ma svoj dôvod, že je to tak prekombinovane, niektoré FR autá majú zhavice na nižšie napätie ako je 12V. Majú aj snímač teploty aby nežhavili dlho keď to netreba.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa Daevid » 07 Jan 2022, 22:18

Ako si to meral? Nie sú regulované cez PWM ?
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 07 Jan 2022, 22:53

Zajtra to chcem zmerať koľko tam reálne ide voltov. Ale na žhaviči je napísané 5,4V
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 08 Jan 2022, 23:10

Tak som to meral, napätie na prázdno je tam 12V a pri záťaži (zapojené žhaviče) 2,3V
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Jan 2022, 01:46

Cim si to meral?
Ak je to PWM, tak obycajny multimeter z toho moze blbnut a ukazovat irelevantne vysledky.
V tejto situacii by som pouzil osciloskoo.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Jan 2022, 01:53

plantex napísal:
07 Jan 2022, 21:57
Ja mam napriklad v mojom aute 5,4V žhaviče...neviete prečo tomu tak je? Čo v aute znižuje napätie na 5,4V ? Sú zapojené paralelné...keby to bolo seriovo/paralelné zapojenie tak to ešte pochopím.
rogi napísal:
09 Okt 2019, 09:13
Určite to ma svoj dôvod, že je to tak prekombinovane, niektoré FR autá majú zhavice na nižšie napätie ako je 12V. Majú aj snímač teploty aby nežhavili dlho keď to netreba.
Moze tam byt ficura zvana "rychle zhavenie". Jednoducho pouzijes silnejsie zhavice(designovane na mensie napatie, co pri beznych 12V maju vyssi vykon), so spravnym casovanim im uberes vykon cez PWM a preto to funguje. Do toho potom urcite mudruje aj nejaka riadiaca elektronika.
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 09 Jan 2022, 14:22

TomasNM napísal:
09 Jan 2022, 01:46
Cim si to meral?
Ak je to PWM, tak obycajny multimeter z toho moze blbnut a ukazovat irelevantne vysledky.
V tejto situacii by som pouzil osciloskoo.
Meral som to klasickým multimetrom, nemám osciloskop.
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 09 Jan 2022, 14:31

Aby som to celé uviedol na pravú mieru. V mojom aute boli založené žhaviče 5,4V lenže podľa katalógu a VIN mechanik objednal 11V tie mám teraz založené a neštartuju dobre. Rozdielné napätie som si všimol až ja po výmene keďže som mal krabičku od nových kde bolo uvedené 11V . Všetky merania sú pri založených 11V žhavičoch. Urobil som video, kde merám prúd a napätie počas predžhavenia, štartu a dožhavenia. Za 11V verziu som dal 50e a na 5,4V (originálky) potrebujem 180€ preto tie testy. Prikladám link na moje meranie. https://www.youtube.com/watch?v=ZAkfy5Gn-0s

PS: auto nemám od nova, preto je tam možnosť, že "pôvodné" 5,4V žhaviče tam niekto dal omylom. Testom som sa chcel uistiť aké žhaviče tam máju skutočne ísť. Aby som zbytočne nevyhodil 180€ a prídem na to že je chyba niekde inde.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa Ilija » 09 Jan 2022, 15:45

Niečo mi tam nesedí - pred šrartom vypne žhavice, to by sa nemalo stať..?
A že sú 5.4V, je asi ok.
0

plantex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2022, 21:51

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa plantex » 09 Jan 2022, 15:49

To robí časové relé...to je myslím OK aj na starom aute mi to tak robilo.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Uprava zhaviaceho rele

Príspevok od používateľa TomasNM » 27 Nov 2022, 00:19

TomasNM napísal:
11 Apr 2020, 22:11
Po pol roku napisem skusenosti s tymto riesenim.
Celu zimu toto zapojenie fungovalo korektne a funguje korektne aj teraz.
Samozrejme, teplotne cykly budu stresovat casovaci kondenzator, ale ten v buducnosti nebude problem vymenit, ak by bolo treba.
Ked bolo -10, tak som raz nazhavil (cca 13s) a motor nastartoval na brnk, (dokonca) na vsetky valce - to bude asi tym, ze mam nainstalovany motor, o ktorom predavajuci tvrdil, ze ma najazdene 77000km (co po takmer roku zacinam brat vazne).
Teraz, pri +20 staci nazhavit tak cca 5s a vsetko je OK.
Ked je motor zohriaty na pracovnu teplotu, nezhavim a hned startujem.
Takze, zatial spokojnost.
Refrsesh po dlhsom case: uplynulo dalsiich 2 a kus roka a stav je stale rovnaky - rovnake zhavice, rovnaka uprava, funguje... Ziaden zhavic od tej doby neumrel a motor startuje ako zamlada.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok