Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa supiiik » 09 Sep 2020, 08:57

Zdravim, riesim momentalne takuto vec. Pred nedavno som si zadovazil elektromobil a ako sa tak postupne dozvedam, tak elektroinstalacia, ktoru doma mam zrejme nebude vhodna. Problem je s prudovym chranicom, ktory je charakteristiky AC. Pre nabijanie EV by mal byt A, resp. idealne B, ktory je o dost drahsi.
Urcite budem bud to Acko, alebo mozno aj to Bcko kupovat a teraz otazka znie.
Mam momentalne prudovymi chranicmi cely dom rozdeleny na viac vetiev, pricom jedna z nich je zapojena tak, ze za 3f AC pr. chranicom mam istice pre garaz (tam bude pripojena ta nabijacka), ind. varnu dosku a studnove cerpadlo.
Mam teda moznost bud vyhovit tento pr. chranic a nahradit ho typom B, cim by vlastne chranil aj ind. varnu dosku a cerpadlo (zrejme zbytocne, asi staci aj typ AC), alebo tam ten povodny chranic nechat a za neho priamo do podruzneho rozvadzaca pre garaz dat este typ B.
Ktora moznost by bola vhodnejsia? Dakujem
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Sep 2020, 13:02

Záleží na nabíjačke.
Niektoré nabíjačky už majú prúdový chránič integrovaný v sebe.
Každopádne buď urobiť samostatný istený vývod pre nabíjačku s chráničom B (B+) (ak ho už nabíjačka neobsahuje) alebo vymeniť chránič AC za B(B+).
0

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa supiiik » 09 Sep 2020, 13:37

Prudovy chranic tam budem davat urcite, nakolko si idem postavit vlastnu nabijacku a nechcem prudovu ochranu riesit SW. Chcem to mat oddelene. Vacsina origo nabijaciek ma aj tak len Ackovu. Dokonca na nabijacke, ktoru som mal k autu (Renault ZOE) je upozornenie, ze privod musi byt chraneny typom A...
Otazka skor znie, co je v mojom pripade vhodnejsie:
1. vymenit povodny pr. chranic a nahradit ho za B, tym padom bude chranit aj indukcnu varnu dosku a studnicne cerpadlo
2. Nechat aktualne zapojenie tak, ako je a do garaze zapojit za povodny AC chranic este aj Bckovy.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Sep 2020, 15:06

Skôr než tam namontujete AC prudový chránič.
Dúfam že vam je jasne že sa v zaariadeni typu spínaný zdroj - nabíjacka alebo indukčný ohrev može pokaziť usmernovač tak dané zariadenie môže ísť "na jednu polvlnu" zo siete (jednosmerný odber) a uživatel si dlho nič nemusí všimnúť ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Sep 2020, 16:19

Na tvojom mieste vymením ten AC chránič a ako napísal martin knocik dnes by som všade dával minimálne chrániče typu A (dnes sú všade samé spínané zdroje a elektronika).
Na indukčnú varnú dosku by sa slušalo použiť chránič typu F.
Dávať za sebou prúdové chrániče je kontraproduktívne (prípadne prúdy by mohli ovplyvniť správnu funkčnosť toho chrániča AC) a navyše aj pri chráničoch sa ma dodržiavať selektivita.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Sep 2020, 01:07

martin knocik napísal:Skôr než tam namontujete AC prudový chránič.
Dúfam že vam je jasne že sa v zaariadeni typu spínaný zdroj - nabíjacka alebo indukčný ohrev može pokaziť usmernovač tak dané zariadenie môže ísť "na jednu polvlnu" zo siete (jednosmerný odber) a uživatel si dlho nič nemusí všimnúť ?
A ten chránič si to všimne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

denial
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Jan 2018, 03:01

Prudovy chranic VEGA vs SchellCount

Príspevok od používateľa denial » 30 Sep 2021, 13:00

Dobry den.

Tiez som kupil elektromobil a obzeram sa po chranici typu B, ktory nestoji >500 eur.

Myslite, ze znacka VEGA
https://www.ebay.de/itm/144113393726

alebo SchellCount
https://www.ebay.de/itm/294359593423

je bezpecne pouzitelna?
Dakujem.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Sep 2021, 13:31

No ja by som sa u takýchto značiek chráničov vôbec nespoliehal na spoľahlivosť a bohvie ako by to bolo so zárukou (predpokladám CE - china export). Popozeraj si chrániče Bonega, sú vyrobené v Čechách. Konkrétne 40A/4p/30mA/B model ma označenie 06-40400302 PEP 10P63-B za 233€.
Budeš mať normálnu záruku a aspoň akú takú záruku na funkčnosť a bezpečnosť chrániča.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa ivan_01 » 30 Sep 2021, 14:01

Prečítaj si o výrobkoch BONEGA na portáli elekrika tečka cz a prehodnotíš názor.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Sep 2021, 14:47

Čítal som už dávnejšie a teraz som skúsil vyhľadať, tak ku chráničom tam je jedno vlákno aj to z roku 2014.
Pochybujem, že budu horšie než nejaké aliexpress chrániče, inak by neprešli cez skúšobne.
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Prudovy chranic AC vs B pre nabijanie elektromobilu

Príspevok od používateľa dufi » 30 Sep 2021, 19:27

Pokial si zariadenie vyzaduje prudovy chranic typu B(napr. frekvencny menic) ,tak je predsa nezmysel aby si mu predradil chranic typu A.Typ A ti pri zapnuti vybavi.Takze pouzi typ B a za nim uz jedine istice na jednotlive okruhy.
Pokial sa jedna o problematicku zataz ako je frekvencny menic,SMPS tak sa doporucuje pouzit samostatny prudovy chranic pre kazde zariadenie zvlast.Kazde z tychto zariadeni ma vo vstupnom filtre,vnutornom DC linku,pripadne vystupe pouzite kondenzatory triedy Y.Cez nie tecie prud do zeme,ktory ma navyse DC zlozku a nesinusovy priebeh. Tieto prudy z viacerych zariadeni pripojenych za chranicom sa scitaju, prekrocia povolenu hodnotu a dojde k vybaveniu chranica,spravidla hned pri zapnuti.
Overeny vyrobca pre taketo aplikacie je schrack.Chranice typu B maju na sebe zelenu led,podla coho sa daju lahko identifikovat.Minuly tyzden som to riesil v praci,pokial nenajdes konkretny typ tak to mozem zistit.Cena bola asi 475e.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok