Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 20 Nov 2020, 13:33

takze potom naozaj len tie odpory :( ...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa misocko » 20 Nov 2020, 14:21

Myslis odpory namiesto LED pasika
Alebo odpory do serie s pasikom ktore este viac znizia svietivost pasika - to uz radsej upravit ten menic nech dava a zerie menej
Alebo ine odpory?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa rudko » 20 Nov 2020, 14:45

Najjednoduhsie riesenie je najst alebo vyrobit menic ktory v spolupraci s danym typom LED bude mat spotrebu aku ma mat. Nie vymyslat taketo s prepacenim chujiny.

Alebo ak si ten zhoreny menic nevyhodil mozno sa najde niekto kto ti ho bude vediet opravit. Pripadne skopcit podla druheho svetla
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 20 Nov 2020, 16:57

Nie, myslel som to tak, ze zapojim iba odpory na oblbnutie RJ miesto led, a napajat to budem inak.

Opravit som sa snazil ako prve ale original doska s menicom nemala v podstate skoro ziadnu suciastku oznacenu, preto sa to nedalo opravit, boli tam len R1, D1 atd.. suciastky ciste bez napisov.. viem ze sa daju pomerat, ale niekolko ich bolo uplne zhorenych.. Bolo to normalne v servise. Vyrobit podla druheho odmietam, rozoberat to svetlo bolo za trest, a to uz radsej naozaj kupim nove..

Tiez si neviem moc dobre predstavit ako by som hladal menic s podobnou spotrebou, to by bolo asi na dost dlho a aj drahsie.

Odmeram teda presne odber toho spravneho a nejak to poriesim tymi odpormi.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2020, 17:44

Pred tym si pisal ze nahradny menic ma nizku ucinnost a jas lediek je aj tak slabsia.... Co tak zohnat iny menic s vyssou ucinnostou a regulaciou a podla toho nastavit ten odber na tych cca 500mA??? Riesenie s odporom nebude dobre!!!
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 02 Mar 2021, 12:32

kvoli neustale zlemu pocasiu som bol nuteny opravu nechat az na jar, teda do teraz..

vyskusal som vymenit menic za iny + ako tak dorovnat odber odporom v serii, ale problem pretrvava, aj napriek tomu, ze odbery su takmer uplne rovnake.. mam pocit, ze to sposobuje nejaka "nekompatibilita" s inym menicom ako tam ma byt, alebo proste odber niekedy zakolise, pretoze nejaky kratky cas to ide a potom zase prestane..

ostavaju mi uz len odpory..

RJ pusta cca kazde 3 sekundy kratky zdroj napatia (par ms) - kontrola funkcnosti, ale ledky to na chvilku rozsvieti...

Moj jediny napad ktory mi ostal je, ze napatie z RJ zavesim na odpory. Dalej by som sledoval toto napatie a ak by trvalo napr. 1 sekundu a dlhsie (cize som svetla zapol), tak by som do svetiel pustil napatie s ineho zdroja (z baterky), a napatie z RJ by sa palilo na odporoch :(

Teda s odporom by som paralelne zapojil aj napr. toto: https://www.aliexpress.com/item/1005001436899794.html a nastavil cas .

Moja otazka: nebude to robit problemy, ked do toho rele bude v case, ked nebudu svetla zapnute, a teda ich bude neustale RJ testovat a nonstop bombovat rele tymito kratkymi napatovymi signalmi?

A teda ci neexistuje nieco lepsie, ako tieto kratke signaly "odfiltrovat" a nepustit ich "von", az ked dosiahnu napr. 1 sekundu, potom zopnut radsej klasicke rele? Nejak kondenzatorom alebo podobne - v tomto mam uz bohuzial znalostne diery :(
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Mar 2021, 13:57

V prvom rade by si mal zistiť, či nahradenie toho meniča s LED pásom čiste za výkonový rezistor tú chybu vadnej žiarovky odstráni. Pretože je kľudne možné, že to nepomôže....
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 02 Mar 2021, 15:35

Ano, na zapojenych odporoch na oboch svetlach 30ohm auto nevypisuje ziadnu chybu.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Mar 2021, 15:53

Ok s tým 30Ω rezistorom to chybu nevypisuje ani pri naštartovanom motore a ani pri vypnutom motore?

Vedel by si vyskúšať či to pôjde pri odporovej záťaži 600mA? To je cca 24Ω.
Vedel by si sem dať link na ten LED driver, ktorý si tam dal a nefunguje?
Koľko máš tých 30Ω rezistorov?
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 02 Mar 2021, 16:08

Ano, aj pri nastartovanom, aj vypnutom..

Momentalne nemam 24ohm, iba 2ks 30ohm 25W , a vsetko je este aj zatvorene :(

dal som tam dva:

https://techfun.sk/produkt/vykonny-300w ... ia-xl4016/

a

https://techfun.sk/produkt/lm2596-step- ... nic-dc-dc/
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Mar 2021, 16:49

Na aké výstupné napätie je ten menič nastavený?

Našiel by si doma 4 usmerňovacie diódy, ktoré zvládnu prúd aspoň 1A ?

EDIT:
A ešte by som vyskúšal spojiť tie dva 30Ω rezistory do série a pripojiť ich miesto toho meniča s LED pásom. Zistíme či to auto vyhodnotí chybu aj pri menšej záťaži.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa TomasNM » 03 Mar 2021, 13:53

Asi by som to riesil takto najjednoduchsie.
Ziarovka v scheme = menic+LED.
Rx si dopasuj tak, aby prud "I" bol pozadovanych 500mA.
Poistku max.1A (bez poistky v aute ani na krok!).
obrázok.png
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 03 Mar 2021, 17:33

ano, takto to mam predbezne v plane..

len tam nemoze byt klasicke rele, lebo ked svetla nesvietia, RJ kazde 3 sekundy pusta kratky signal napatia a dookola testuje ci je "ziarovka" ok.. cize potom by rele cvakalo a svetlo blikalo..

miesto toho tam mam v plane dat rele s casovanim opozdenim na 1 sekundu.. otazka, co bude robit to rele s ne555, ked do neho takto pojde neustale ten signal, kym nezapnem svetla
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 03 Mar 2021, 17:36

Daevid napísal:
02 Mar 2021, 16:49
Na aké výstupné napätie je ten menič nastavený?

Našiel by si doma 4 usmerňovacie diódy, ktoré zvládnu prúd aspoň 1A ?

EDIT:
A ešte by som vyskúšal spojiť tie dva 30Ω rezistory do série a pripojiť ich miesto toho meniča s LED pásom. Zistíme či to auto vyhodnotí chybu aj pri menšej záťaži.
vystup je nastaveny na 3.2V , 6 diod paralelne..

mozno by som nasiel, idem pokukat - co budeme s nimi robit?

vyzera ze to ma nejaku toleranciu, ale obe svetla musia mat rovnaky odber.. cize ano nereaguje aj na mensi odber..
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa misocko » 03 Mar 2021, 20:35

riesenie ktore ti nakreslil TomasNM som ti popisal uz niekolko pripsevkov spet (ale nenakreslil :D )
k tym impulzom, zas ti ponuknem moje riesenie :
do serie s relatkom by som dal nejaky odpor s ktorym to este bude bezpecne spinat (prudy niesu velke , s malym relatkom to bude vpoho) , paralelne s cievkou nejaky elektrolit kondik (vypocitat to neviem , ja by som skusal). Tie pulzy by nestihli nabijat kondik , rele by nespinalo , kym by si na vstup nepustil trvale napajanie. Predpokladam ze pulzy nebudu s 50% striedov. Vyhnes sa 555 ktora v normalnom prevedeni ma problem v autach. Proste take sedliacke riesenie odo mňa :D
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa Daevid » 03 Mar 2021, 20:51

marioff napísal:
03 Mar 2021, 17:33
len tam nemoze byt klasicke rele, lebo ked svetla nesvietia, RJ kazde 3 sekundy pusta kratky signal napatia a dookola testuje ci je "ziarovka" ok.. cize potom by rele cvakalo a svetlo blikalo..
Ja som mal do teraz za to, že keď sú svetlá vypnuté, tak tie ledky neblikajú. Až keď sa svetlá zapnú, tak sa ledky rosvietia a krátko na to zhasnú a v pravidelnom intervale 30s blikajú... Ako sa to teda presne chová? Bliká to aj keď sú svetlá zhasnuté? Keď svetlo zapneš, tak aspoň chvíľu svieti než začne blikať?
mozno by som nasiel, idem pokukat - co budeme s nimi robit?
Chcel som vyskúšať, či elektronika ten menič naozaj vypína kvôli preťaženiu. Spojil by som tie dva 30Ω rezistory paralelne, takže budú mať dvojnásobný prúdový odber. Ale keďže dvojnásobný prúd mi prišiel trošku moc, keďže nevieme na aký odber je elektronika stavaná a nevieme či naozaj odpája menič kvôli nadprúdu, tak by som do série s rezistormy zapojil 4 diódy. Diódy by vďaka úbytku napätia znížili prúd pretekajúci rezistormy. Skúšal by som to ale len pri vypnutom motore!
vyzera ze to ma nejaku toleranciu, ale obe svetla musia mat rovnaky odber.. cize ano nereaguje aj na mensi odber..
Toto je trochu nešťastne sformulované. Vyhodnotí auto chybu pri pripojení tých dvoch rezistorov v sérii (ANO/NIE)? Pretože ak nie, tak potom svetla nemusia mať rovnaký odber. Ale ty zároveň píšeš presný opak... Ak teda nevyhodnotí chybu, bola by to zároveň dobrá správa lebo nieje nutné na rezistoroch prekúriť tak veľa tepla...
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 04 Mar 2021, 08:23

Mam pokazene iba jedno svetlo.

Otvorim auto, a zacne hned blikat v urcitom intervale toto svetlo. Zapnem ho, chvilu svieti a za chvilu pristrojovka vyhodi chybu a znova zacne blikat.


Co sa tyka toho menica, tak by mal zvladat odber cca 8A stalych, takze v tom problem nepredpokladam, kedze realne dava cca 0.5A.


Myslel som to tak, ze ak na obe svetla pripojim rovnaky odber (napr. rovnakymi odpormi na oboch svetlach, chyba sa neprejavi). Preto predpokladam, ze RJ pracuje tak, ze na odber ma nejaku toleranciu, ale odber musi byt presne rovnaky na oboch svetlach aby nedoslo k detekcii chyby.


Ja by som sa takto s tym nebabral, keby sa dalo kupit nove svetlo, ale uz sa nevyraba ten typ ktory mam ja :( . Da sa kupit iny, ktory ale nevyzera uplne rovnaky a stoji najlacnejsi 506 €, co je slusna palka :( .
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Mar 2021, 18:38

A co tak vyskusat vymenit aj ten povodny led driver za taky isty ako mas ten neoriginalny??? Inak povedane vymenit obidva led menice za rovnake??? Mozno ti RJ porovnava ten rozdiel prudu medzi nimi??? Ak sa ti to pri odporoch osvedcilo, tak by som to vyskusal takto.....
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 05 Mar 2021, 08:43

Toto je nemozne, pretoze menic je vo vnutri svetla, co by znamenalo jeho rozlepenie. Jeden krat mi to bohate stacilo :P - ale samozrejme by to bolo asi najlepsie riesenie.
0
Naposledy upravil/-a marioff v 05 Mar 2021, 08:49, upravené celkom 1 krát.

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Oklamanie detekcie vypalenej ziarovky

Príspevok od používateľa marioff » 05 Mar 2021, 08:47

misocko napísal:
03 Mar 2021, 20:35
... paralelne s cievkou nejaky elektrolit kondik (vypocitat to neviem , ja by som skusal). Tie pulzy by nestihli nabijat kondik , rele by nespinalo , kym by si na vstup nepustil trvale napajanie. Predpokladam ze pulzy nebudu s 50% striedov.
toto by bolo asi ideal.. cize ked dam medzi cievku nejaky elektroliticky kondenzator, tento sa nestihne nabit. Prepacte ale za blbu otazku, co sa stane s nabojom v tom kondenzatore? Nenabije sa kondik postupne niekolkymi impulzami?
0

Napísať odpoveď