dorobenie Ambient osvetlenia

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 21 Dec 2020, 23:41

Ahojte,
najprv by som rad priblizil problematiku ktorou sa momentalne zaoberam. Rad by som si dorobil ambient osvetlenie do mojho 3,5r auta. jedna sa o LED pasy do dveri nakolko auto som kupil nizsej vybavy kde ambient osvetlenie nieje ale do tapaciru, ktory je tomu usposobeny sa da vlozit a teda dorobit..problem je, ze na toto tam nieje dotiahnuta origo elektrika. na YT som nasiel ale tipkov co tie LED napajaju na ovladace okien kde je spinanych 12V podla toho ci su zapnute svetla alebo nie/ resp. napojene je na podsvietenie spinacov vo dverach..problem nastava ale s dverami vodica kde nieje ziadnych spinanych 12V.. je tam proste trvalych 12V alebo 9V a teda tie soferove LED ambient by svietili stale aj za bieleho dna ked nesvietia svetla.. atoto je kamen urazu co sa mne nepaci...
nechapem ako je robeny ovladac okien/spatakov soferovych dveri ale podsvietenie sa zapina podla svetiel ale na konektoroch je stale trvale 9V alebo 12V napatie.. nejde do toho ziaden signal podla stretavacich svetiel, aby sa podsvietenie aktivovalo a i napriek tomu to funguje a podsvietenie spinacov sa aktivuje ked sa zapnu stretavacie svetla.. je to nad moje chapanie... (ak niekto vie ako je to mozne a ako to funguje budem rad za vysvetlenie).

a teraz otazka, nasiel som po rozobrani ovladaca okien inkriminovanych soferovych dveri na pine pri diodach napatie podla urovne jasu podsvietenia ovladacov 0,8V nizky jas az 4,25V najvyssi jas az po zopnuti stretavacich svetiel a teda aj podsvietenia tlacidiel na palubovke a tlacidiel vo dverach..
Teda existuje 12V rele ktore zopne signalom napatia v mojom pripade 0,8V az 4,25V ?
Alebo tranzistor / tyristor ? ktory otvori pri tomto napati a zopne rele ? viete pomoct ako to riesit ? DAKUJEM
Prílohy
Untitled2.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Dec 2020, 01:47

Môže sa prerušovať zem, skús zmerať ešte tak.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Dec 2020, 19:42

veru tak, spinace dveri prerusuju zem - je to konstrukcne jednoduchsie a bezpecnejsie. Aj v stropnom osvetleni sa prerusuje zem a nie 12V
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa misocko » 22 Dec 2020, 20:35

minno77, kedy je tam 9V ?
tych 0,8 - 4,2V bude v skutocnosti 12V PWM (chvilu ide chvilu nejde , a casto sa strieda :D )
ak chces aby to svietilo iba pri cca 4V a vyssie, chcelo by vyfiltrovat PWM do napetia (odpor , kondik) a komparatorom porovnat s referenciou , komparatorom nasledne zopnut mosfet a nim pasik
alebo natiahnut dalsi kvalitny kabel do dveri
OT : ako zvladate tie ambient svetielka , ja osobne chcem mat v aute v noci tmu , este aj budiky mam natsavene tak aby len zmurili. Akekolvek svetlo v kabine musi byt pre sofera rusive , alebo som divny?
1
Obrázok 1

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 22 Dec 2020, 22:47

tych 9V tam bolo trvalych aj ked svetla svietili aj ked nie..skusim preverit tu spinanu zem..
ciel je ako na tejto foto.. original je nejaka RGB LEDka a svetlovod.. dorobenie jedine LED pasmi, chcem pouzit RGB na dialkove ktore maju funkciu dimmer aby to neziarilo silno a zaroven sa daju remotne cez dialkovy lubovolne menit farby a vypnut.. cely led pas by som este vlozil do nejakej matnej silikonovej trubky, nieco ako difuzor...
Prílohy
08_img_5449.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Dec 2020, 04:04

Ale však tu sa rieši podsvietenie tlačidiel okien, prečo by tam malo byť spínané mínus?

A inak tých trvalých 9-12V si tam iba nameral multimetrom alebo si tam mal aj skutočne zapojené LED pásy a svietili? Pretože takéto napätie môže ísť z komfortnej/riadiacej jednotky ale na záťaž nemá žiadny vplyv... Proste sa tam nejako dostane :D Často sa tento jav deje aj u áut ktoré podporujú diagnostiku žiaroviek cez CANBUS, napätie tam nameráš vždy ale žiarovky aj tak svietia len keď ich zapneš...
0

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 23 Dec 2020, 10:47

tych 9V a 12V som nameral multimetrom na konektore, mal som na nich aj led pasy.. na 9V slabo blikali a na 12V pekne svietili.. tych 0,8 az 4,25V je namerane vo vnutri v tom dvernom spinaci na plosaku.. 0,8V je ked je dverny spinac podsvieteny slabucko a 4,25V je tam ked je jas podsviecujucich diod najsilnejsie...nastavuje sa to kolieskom na palubovke pri volante.. cize neviem ci je to PWM..
cize toto napatie podsvecujucich LEDkach 0,8-4,25V necham teda tak a skusim najst v tom konektore ,,dverneho spinaca" spinanu zem/gnd ktore reaguje na stretavacie svetla..potom by tam slo 12V rele a problem je vyrieseny..
0

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 28 Dec 2020, 14:55

ahojte, tak meral som ten dverny konektor/ dverny spinac este raz a stale neviem ako dostava zo stretavacich svetiel signal ze sa ma podsvietit..
nameral som 12V potom 9V a 3V ale to je napatie medz tymi 12V a 9V..
skusal som kazdu kombinaciu aj pri vypnutych aj pri zapnutych svetlach.. ziadna zmena.. cize nic nieje spinane ani zemou.. cize moc som sa nepohol..
Prílohy
Untitled.png
IMG_20201228_143944.jpg
IMG_20201228_143549.jpg
IMG_20201228_143531.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa enigma » 28 Dec 2020, 15:06

zle hľadáš . podsvietenie nema súvis so svetlami . skús popozerať na spínači svetiel . podsvietenie by sa malo zapínať subežne s parkovačkami . až by bolo naviazané na stretávačky .... prepnutím na diaľkové by si si vypol aj podsvietenie budíkov a spínačov .
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa enigma » 28 Dec 2020, 15:11

potrebuješ tam 12V ... chceš regulovatených alebo nie ? ak áno , tak zober napätie hneď poza regulátor a ak nechceš tak spred regulátora ( s prívoda do regulátora ) . je to najjednoduchšie .....
0

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 28 Dec 2020, 15:23

podsvetenie ma suvis so svetlami.. lebo ked nesvietim tak nesvieti ani palubovka ani dverne spinace niesu podsvietene, ale ked zapnem svetla tak sa podsvieti aj palubovka aj spinace...

problem je ze nechcem rozrabat dvere/tapacir..ani tahat kable..auto je nove v zaruke...mam k dispozicii len ten konektor co je vo dverach resp. spinac okien/spatakov ... ako je mozne ze podsvietenie spinacov sa zapina so svetlami ale na konektore nieje ziadna zmena ??
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Dec 2020, 18:08

Možné to je tak, že sa spína zemou, ako som už spomínal. Možné je aj to, že si napr. niečo zle meral, nevšimol si a pod.
Možno keby si nemal super tajné auto, tak by sa našiel niekto, kto má tie značky v malíčku a poradil by Ti :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 28 Dec 2020, 18:22

nieje to spinane zemou.. teda osvetlenie spinacov... o tie ide..skusal som kazdu kombinaciu so svetlami a s vypnutymi svetlami..stava je tam len trvala.. stav aky som nameral je na obrazku... cize len 9V a 12V..trvalych..9V by mohlo byt na spataky a 12V na stahovanie okien..ale kua na zaklade coho sa podsviecuju diodky resp osvetlenie spinacov to nemam paru... nic sa nemeni v konektore
jedna sa o auto Renault Megane IV combi 2018..
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa misocko » 28 Dec 2020, 19:01

meral si aj voci kostre?
co to male napetie ktore sa meni s potakom jasu podsvietenia? je tam stale? ak ano, potom ti to stale svieti , alebo sa spina minus
nevidis na plosak? ci tam uz nieje nejaka komunikacia a procesor ....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Dec 2020, 19:56

Skús namerať zelený voči kostre a žltý voči kostre. Ak tam bude ca. 2,5V, tak mám podozrenie, že to bude CAN bus.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 28 Dec 2020, 21:01

voci tomu ciernemu som meral vsetky aj pri zapnutych aj pri vypnutych svetlach...cize kazdu moznu kombinaciu...zlty ani zeleny voci ciernemu nic ... a ano v plosaku su tranzistory aj nejaky procacik alebo nieco take male cca 10 pinove.. neviem co to je.. vidiet to slabo z boku...

doplnujem:

z tych dvoj bledo zlty a slabomodry voci ciernemu GND je striedave napatie.. na DC mi to v pravidelnych intervaloch ukazuje nejake cisla a na AC ukazuje efekt.hodnotu 0.118 mV.. takze to je nad moje sily.. tecie tam nejaky striedavy signal ktory riadi podsvtietenie zjavne..

vyriesim to cele tak ze tam supnem tie led na trvalych 12V a remotny RGB wireless ovladac..
schemu dveri na nete neviem najst ani vo francuzstine ani nikde.. a to som myslel ze som dobry gugler :pain: :lol:
Prílohy
Untitled.png
Capture.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa enigma » 28 Dec 2020, 22:09

minno77 napísal:
28 Dec 2020, 15:23
podsvetenie ma suvis so svetlami.. lebo ked nesvietim tak nesvieti ani palubovka ani dverne spinace niesu podsvietene, ale ked zapnem svetla tak sa podsvieti aj palubovka aj spinace...

problem je ze nechcem rozrabat dvere/tapacir..ani tahat kable..auto je nove v zaruke...mam k dispozicii len ten konektor co je vo dverach resp. spinac okien/spatakov ... ako je mozne ze podsvietenie spinacov sa zapina so svetlami ale na konektore nieje ziadna zmena ??
jednoduchá vec ... zapína sa spolu s OBRISOVÝMY svetlami . až by sa zapínalo až so stretávačkami , prepnutím na diaľkové by si si vypol aj podsvietenie .
a ešte jedna otázočka ,,, máš regulátor intenzity podsvietenia ? ak áno ... tak sa napoj na jeho výstup a máš riešené . otázka je či tie LED pásy povoľuju reguláciu svietivosti .... a nepíšeš aký je to model auta ( alebo mne , celkom náhodou , unikol ten údaj )
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa enigma » 28 Dec 2020, 22:15

minno77 napísal:
28 Dec 2020, 15:23
podsvetenie ma suvis so svetlami.. lebo ked nesvietim tak nesvieti ani palubovka ani dverne spinace niesu podsvietene, ale ked zapnem svetla tak sa podsvieti aj palubovka aj spinace...

problem je ze nechcem rozrabat dvere/tapacir..ani tahat kable..auto je nove v zaruke...mam k dispozicii len ten konektor co je vo dverach resp. spinac okien/spatakov ... ako je mozne ze podsvietenie spinacov sa zapina so svetlami ale na konektore nieje ziadna zmena ??
jednoduchá vec ... zapína sa spolu s OBRISOVÝMY svetlami . až by sa zapínalo až so stretávačkami , prepnutím na diaľkové by si si vypol aj podsvietenie .
a ešte jedna otázočka ,,, máš regulátor intenzity podsvietenia ? ak áno ... tak sa napoj na jeho výstup a máš riešené . otázka je či tie LED pásy povoľuju reguláciu svietivosti .... a nepíšeš aký je to model auta ( alebo mne , celkom náhodou , unikol ten údaj )

P.S.
schemu dveri na nete neviem najst ani vo francuzstine ani nikde.. a to som myslel ze som dobry gugler

vítaj v 21. storočí ... na novšie autá nenájdeš nič na nete ( osobná skúsenosť . zabil som hodiny a hodiny na nete a aj tak neviem ktoré obvody sa spínaju cez relátka , a ani aké presne relátka tam majú byť . nevedia to ani v servise . keď potrebujú , zadáva sa VIN auta a z výrobcovho serveru sa dostanú požadované informácie . dávno skončili časy keď si si schémy našiel na nete , dokonca aj niektoré návody . dnes už ani katalóg náhradných dielov alebo rozkres nenájdeš ( povedzme že už aj servicebox je spoplatnený )

" ... problem je ze nechcem rozrabat dvere/tapacir..ani tahat kable..auto je nove v zaruke..." a myslíš že servisny technik je slepý , že si nevšimne svetlá ktoré tam od výroby nemajú byť ? .... všimne .... a tak či onak , je to NEOPRÁVNENÝ zásah do konštrukcie vozidla a záruku ti môžu zrušiť . ( môžu , no nemusia )
mne chceli zrušiť záruku iba preto že som si domontoval plynové vzpery aj na prednú kapotu . vadilo im to .....
0

minno77
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Okt 2015, 16:21

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa minno77 » 28 Dec 2020, 22:27

ano zapinaju sa s obrisovymi svetlami/parkovackami.. a tie napatia sa nemenia ked menim intenzitu svetla, teda tocim kolieskom ktory meni jas... je to zlozitejsie ako som si myslel..
napojit sa na ten regulator nieje mozne,,, je v palubovke a nemozem tie dvere rozrobit a tahat kabelaz..
tie led pasy si dam asi az po zaruke o dva roky ale dam to tak na 12V ktore tam su a wireless ovladac..to bude fajn.. no veru vyrobcovia sa brania zasahom do auta.. cele to je skovate pod ruskom tajomstva - know how..co je aj logicke ale pre nas zakaznikov radioamaterov dost obmedzujuce..
a chlapi diky za cas a rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dorobenie Ambient osvetlenia

Príspevok od používateľa enigma » 29 Dec 2020, 08:57

dá sa to napojiť aj na vstup aj na výstup regulátora . keď chceš s reguláciou, tak na výstup. regulátor sa nedá vytiahnúť z palubovky ? a dvere nemajú konektor ? ale , aby sme to tu nenaťahovali do nemoty ... navrhujem pokračovať cez SS a sem dať už konkrétne riešenie .....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok