Chybná auto nabíjačka?

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa milansprlak » 18 Jan 2021, 17:29

Dobrý deň, dnes som si kúpil invertorovú automatickú auto nabíjačku Güde GAB Boost 12V/6V 10A. Nabíjačka sa tvári, že funguje. Avšak, keď som skúšal zmerať napätie na autobatérií tak počas nabíjania (nastavené na 10A, batéria odpojená od auta) bolo 12,2V (meral som to aj multimetrom aj analógovým voltmetrom) a za chvíľu mi nabíjačka zasvietila že batéria je nabitá (na nabíjačke ukazovalo 13,3V ale multimeter/voltmeter ukazoval 12,2V). Batéria môže byť nabitá (mal som dlhšiu jazdu dnes).Chcel som zmerať aj nabíjací prúd multimetrom, len nabíjačka nezapla nabíjanie keď som mal v sérii multimeter. Chcem sa opýtať či je to normálny stav, že batéria ma pri nabíjaný len 12,2V, nemala by mať do 14,5V ? Pretože predtým som mal starú komunistickú transformátorovú nabíjačku a tá zase počas nabíjania ukazovala napätie 17 V čo nerobilo dobré RJ v aute. Prípadne ako fungujú tieto invertorové automatické nabíjačky? Ak je zlá, tak mi napíšte pôjdem ju vrátiť a môžete mi napísať typ na dobrú nabíjačku (cena nezáleží, ale stačí len nabíjačka bez štartovacej funkcie) Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Jan 2021, 18:21

Nie je to normálny stav.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa misocko » 18 Jan 2021, 19:27

mam nieco podobne z Lidlu
spravanie podobne. Pripojis na baterku , ihned ukaze stav 80% , po 5 minutach vypne nabijanie pri 13V. Takze viac nabijem baterku autom (alternatorom , v mojom pripade jazda z kopca je skoro 15V :D ) ako tymto shitom, činskym...
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Jan 2021, 19:34

Keď sa nabíjala, mal si ju nechať a nie prerušiť nabíjanie a skúšať potom merať A-mpére, čo si čakal, elektronika môže byť v nej kludne nastavená na nabíjanie až ked má akumulátor pod 12V.
Nechaj ju v aute, zapni dialkové svetlá a zapoj, ak začne nabíjať - svetlá :idea: vypni.
Ak nebude nabíjať reklamuj.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Jan 2021, 19:36

Je tam špatný názov... Má tam byť " UDRŽIAVAČKA " :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa milansprlak » 18 Jan 2021, 19:45

Zajtra skúsim otestovať to nabíjanie pod 12V, ale takto fungujú tieto invertorové nabíjačky? Alebo ako by správne mala fungovať? Rozmýšľam, že opraším ešte tu moju starú trafo-nabíjačku, ona funguje, len keď je baterka už nabitá tak postupne zvyšuje napätie na článkoch na 20 V (možno aj viac). Ako by som na nej jednoducho urobil reguláciu aby pri 14,5V prestala nabíjať? Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Jan 2021, 19:56

Nie, nefungujú a už som Ti to jasne napísal v prvom príspevku. Všetky ostatné pokusy sú zbytočné, pretože v návode na obsluhu nemáš nikde napísané, že máš zapnúť diaľkové svetlá pri nabíjaní. Ja neviem, prečo jednoduchý problém máte tendencie komplikovať.

Presne ako písal Miško, aj ja mám nabíjačku z lidla a chová sa rovnako. Pri nabíjaní je uhnutá, takže je niekde problém s meraním a gude bude presne to isté. Proste špatný návrh, neslúži svojmu účelu, treba ju vrátiť, nie reklamovať. Koncepcia bude zlá.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa milansprlak » 18 Jan 2021, 20:19

Ďakujem, akú nabíjačku by ste mi odporúčali? Cena môže byť vyššia, len nech je kvalitná a nemusí mať štartovaciu funkciu?Alebo ako náročne je spraviť do starej transformatorovej nabíjačky reguláciu aby pri 14,5V odpojila nabíjanie? Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Jan 2021, 20:33

Máš starú výkonnú nabíjačku, prosto daj do série žiarovku 12V/55W a nestaraj sa, ale keď chceš odpájať:
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTM2OTI3
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Jan 2021, 20:35

Ja mám ctek a funguje, ako má. Nehovorím, že to je sláva, na zosulfátovanú baterku to nie je, ale na zdravú baterku a jej dobíjanie je viac, než dobrá. Cena za 5A verziu sa pohybuje okolo 70€?

Do starej nabíjačky to nie je nič komplikované urobiť, otázka jedného komparátora, zosilňovača a relé. Referencia sa dá spraviť prinajhoršom aj z baterky s použitím napr. TL431. Ale na 80% to nebude použiteľné na nabíjanie v aute skrz pulzy. Skús sa pozrieť, akú nabíjačku máš, odpoviem Ti aj na to.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Jan 2021, 20:44

V závislosti na elektrochemickej reakcii by napätie na dobrom olovenom článku nemalo pre nič-za nič stúpnuť nad 2,6V. Potom už dochádza len k zbytočnému a nadmernému rozkladu vody (na kyslík a vodík) a tým stúpa hustota elektrolytu (obsah H2SO4) a samozrejme ubúda voda - obnažujú sa články.
Pokiaľ má článok zvýšený vnútorný odpor, napätie dosahuje pri nabíjaní aj vyššie hodnoty, ale to už je známkou poškodenia či staroby batérie. Dnešné olovené batérie, ktoré sú bežne v predaji - nemyslím tým batérie dodávané s novým vozidlom - keď vydržia nejaké 4 roky, sú považované za veľmi dobré.....

Nejakou procesorovou nabíjačkou - bežne dostupnou sa batéria ani nedá nabiť na 100% (ani nová). Je to skrátka podľa "vyšších" nariadení spravené tak, aby batéria nadmerne neplynovala, resp. neplynovala vôbec...Tie isté podmienky "neplynovania" sú nastavené aj v nabíjacej sústave vozidla ( niekedy podľa nových noriem ešte horšie - odbudenie alternátora a udržiavanie napätia na hranici "skoro vybitá"). Potom stačí pár štartov v zime na krátkej trati a ráno je už problém nakopnúť...

Z mojich skúseností - najlepšia nabíjačka je podľa mňa dobre navrhnutá prasprostá s transformátorom, usmerňovačom a prípadne ešte so žiarovkou v sérii ( maximálne ešte s ampérmetrom)... Tam sa nemá čo pokaziť, ani nabíjačka nič nepokazí :wink: ( ešte spomeniem kondenzátorovú nabíjačku s reguláciou prúdu na primári trafa...ale to je už vyšší level)
Ešte pripomeniem.. batéria sa má nabíjať mimo vozidla. Či už kvôli bezpečnosti, kontrole ale hlavne kvôli teplote... nabíjať vymlátenú batériu v mraze jej na výdrži moc nepridá...

Aby to niekto s niečim nezamieňal - hovorím stále o nabíjačke olovenej autobatérie - štartovacej!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Jan 2021, 21:00

Ctek má rekondičný mód, kde 15,6V vie tlačiť, ale súhlasím s Tebou, prasprostá nabíjačka je omnoho lepšia. Výhodou tej ctek je v tom, že aku môžeš nabíjať v aute, čo u trafákových nie je vždy možné, keďže aby bola dodržaná stredná hodnota prúdu, musí sa udržiavať aj nejaký rozdiel napätí a preto špičky napätia môžu byť aj nad 30V a pokiaľ aj baterka nie je schopná to riadne absorbovať, tak vzniká problém.

Ak by som to mal pragmaticky zhrnúť, na bežné používanie je ctek dobrá a pohodlná (alebo akákoľvek procesorová s poriadnou koncepciou). Ak mi auto dlho stojí, tak doládujem baterku ňou.
Ak však chodím krátke trasy denne, raz za pol roka baterku musím vytiahnuť a primitívnou nabíjačkou ju dotlačiť.

Existujú aj procesorové nabíjačky, ktoré sú lepšie, ako ctek, majú riadne navrhnuté programy nabíjania podľa W kriviek, ale stoja rádovo aj tisíce eur. Sú to profesionálne nabíjačky. U nás sú veľmi známe Froniusky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Wicker » 18 Jan 2021, 21:40

https://www.autobazar.sk/18904219/vas-5 ... a-30amper/ napríklad a to je cenovka za použitú... :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Chybná auto nabíjačka?

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Jan 2021, 22:02

Áno, to je presne ona, Froniuska, ale táto je robená pre VAG. Mám ju na stole :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok