Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

lubosdz
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 00:06

Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa lubosdz » 11 Aug 2021, 00:23

Vedel by mi niekto prosim poradit, ako opravit podsvietenie palubnej dosky?
Je to Skoda Fabia Combi 2001 6Y, 50 kW.

Funguje zahadne takto:
A - pri zapnutom motore je podsvietenie palubnej dosky takmer nulove, resp. velmi velmi slabe.
B - akonahle motor vypnem, a ponecham svetla zapnute, tak naskoci normalne podsvietenie.

Preco? Je poskodeny alternator, alebo niekde nejake nastavenie spinaca lebo niecoho?
Vedel by mi niekto dat tip - mam s tym ist do servisu, alebo vedel by som to opravit aj sam?
Nemyslim, ze su to poistky, nakolko by potom v pripade B/ podsvietenie vobec nenaskocilo.

Upresnujem, ze podsvietenie donedavna fungovalo OK. Pred cca 2 mesiacmi som bol v servise, kde menili okrem ineho aj zapalovac + poistku do neho, a potom este na STK pred 2 tyzdnami - vsade bez problemov. Ze to podsvietenie nefunguje som si vsimol az pred par dnami pri nocnej jazde, hoci je mozne ze to uz nejaky cas tak slabo podsviecovalo, avsak teraz cez leto malo jazdim vecer, tak som si to nemal moznost skor vsimnut.

Dakujem vopred za akykolvek tip ...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa miroja » 11 Aug 2021, 06:49

Pozri do schemy a skus logicky analyzovat ako dostava napatie podsvietenie pri zapnutom a vypnutom kluciku. Potom sa zameraj na tu cestu, ktora ti nefunguje spravne.
Nepoznam zapojenie elektriky vo fabiach, ale zacal by som asi obvodom regulacie jasu podsvietenia palubnej dosky ak take nieco mas vo vybave.Alternator by som nepodozrieval.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa tom666 » 11 Aug 2021, 06:58

@lubosdz
Regulátor podsvietenia palubovky funguje :?:
Prílohy
Regulacia podsvietenia palubovky.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa SIGINT » 11 Aug 2021, 09:19

U Fabie je regulator podsvitu, ktorý reguluje jas LED podsvietenia palubovky, ale aj podsvietenie vypínačov( ventilátor, klima) a ovládania sťahovania okien na dverách. Podsvietenie spínača svetiel je napevno.
Pozri si či ti regulátor funguje, teda či mení jas prístrojovky a ostatných vecí.
Napájanie regulátora je spoločné s osvetlením ŠPZ. Mne sa napríklad polámali káble v tom gumenom husom krku na kufri a vyhadzovalo mi to poistku, a nesvietilo podsvietenie.
Ešte jedna vec, ten trimer (potenciometer) na regulátore môže byť už vydratý a otáčaním sa jas mení skokovo, svieti, nesvieti, bliká... proste v určitej polohe je v poriadku a niekde blbne.

Popozeraj , napíš..

Jozef.
0

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa SIGINT » 11 Aug 2021, 09:48

Pre istotu aj schema..
schema elektriky fabia.pdf
(135.84 KiB) 152 stiahnutí
0

lubosdz
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 00:06

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa lubosdz » 12 Aug 2021, 00:49

Dakujem za rady.
Skusil som regulator podsvietenia - ale koliesko nic nerobi, jasnost podsvietenia sa nezvysila, a ani neznizila.
Svieti to stale rovnako, tak na cca 25% v porovnani s tym, ako ked vypnem motor - vtedy to zrazu cele naskoci a paradne svieti.
Tak neviem co s tym .. je to taka iritujuca prkotina .. da sa s tym jazdit, len sa tazsie zaostruje v tme ..
Sam si netrufam rozoberat suciastky na aute, nemam ani naradie, a auto stoji na parkovisku pred panelakom .. to nie je ako na dome v garazi.
Asi skusim zavolat do servisu, mozno bude treba vymenit celu tu skrinku so spinacmi.
Dakujem moc este raz.
Lubos
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa misocko » 12 Aug 2021, 07:36

Skus len pri vypnutom a zapnutom zapalovani, motor nemusis startovat. Meni sa vtedy podsvitenie? Ked ti to svieti naplno (vypnute zapalovanie) , funguje vtedy regulacia?
0

Používateľov profilový obrázok
11mh11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 09:40

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa 11mh11 » 12 Aug 2021, 08:55

alternatorom to nebude a ten otestujes tiez tak,ze pri vypnutom motore musis na baterke namerat 12-12,5V a pri nastartovanom motore 13,5-14,4V zhruba.Vtedy dobija spravne ale to s podsvietenim palubovky nema nic spolocne.
Dobre ti radia isiel by som po tom potenciometri regulacie podsvietenia.Navyse ked ako pises palubovka nereaguje na zmenu otacania gombika.
0

lubosdz
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 00:06

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa lubosdz » 13 Aug 2021, 01:01

Skusil som:
  • bez zapnutia motora, ale so zapnutym klucom - znovu slabe podsvietenie cca 25%, trimmer / koliesko nereaguje, ziadna zmena podsvietenia - tzn. sprava sa to rovnako, ako pri zapnutom motore.
  • kluc som vypol - podsvietenie naskocilo riadne na 100%, ale regulacia / koliesko taktiez nic neovplyvnilo - intenzita podsvietenia sa nezmenila.
Z toho mi vyplyva, ze asi skutocne nefunguje ten regulator / koliesko a asi by ho bolo treba vymenit. Pozeral som cenu - cca 62 eur s dph, treba menit celu skrinku, neda sa len regulator samotny - https://www.skoda-diely.sk/nahradny-die ... -5898.html.

Tak servus servis znovu :-)
Dakujem moc za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Aug 2021, 08:25

Ak bude skutocne chyba tam, tak podla mojho nazoru kupovat original diel za takuto cenu je trocha zbytocny luxus. Ved chod na bazos, a hladaj buracky, ktore rozpredavaju na diely. To ti daju cely modul za par €. Skodoviek je tam kopec, takze za dobru cenu urcite najdes.
0

Používateľov profilový obrázok
11mh11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 09:40

Re: Fabia Combi - podivne podsvietenie palubnej dosky

Príspevok od používateľa 11mh11 » 20 Aug 2021, 07:30

Presne tak.Suhlasim s Yellow!Vrakovisko alebo bazos a mas to za 20e.
Nachuja vrazat uz do takychto aut stovku za gombik.Za to mas nove brzdy napriklad.
Len pozor na vybavu pri zhanani tejto "krabicky"!(hmlovka predna-hmlovka zadna a tym padom aj pocet pinov v konektore)aby ti to sedelo...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok