dynamo na traktore nedobija.

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 27 Apr 2022, 23:34

a to vam tu vobec nebudu chybat tie moje problemy, ked sa zadymi? :)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa miroja » 28 Apr 2022, 07:51

Atlan napísal:
27 Apr 2022, 22:43
....zatlac kotvu cievky co je celkom v pravo....
:D
Akurat on ma fotky, kde je regler odfotografovany aj z predu, aj zo zadu :-) , takze s 50%-nou pravdepodobnostou sa trafi :-)

Mozno sa mylm, ale tieto trojcievkove regulatory mali nasledovne funkcie:
- regulaciu budenia, kde sa podla aktualne vyrabaneho napatia dynama (myslim, ze sa tosnimalo zo svorky D+) prepinali rozne odbocky odporu (toho, co je zo spodu regulatora). Tato zvykla mat prepinaci kontakt
- jednu cievku, ktora sa zopla, ak napatie na D+ dynama dosiahlo minimalne palubne naptie, pretoze inak by na dyname bolo stale palubne napatie a dynamo by malo snahu sa krutit a vybilo by batreku. Diody na desiatkyamper vtedy neexistovali
- jednu cievku, ktora kontrolovala, ci odoberany prud nebol cez max limit (naprikald S1000, S100 strasie verzie 22A). Ak bol prud zataze prekroceny, civka odpadla.

Skus popisat, ktora cievka je v akom stave (zapnuty klucik, nebezi motor, bezi motor) ako pritaihnuta.

Vedel by som este najst (cez vukend) starsie knihy o autoelktrike aj s detialnejsim popisom ako rele funguje a ako ho nastavit..
Prei info, tu mas vycuc ako by to malo byt zapojene, toto je konkretne zo S1000, kde bolo dynamo 700W a tiez trojcievkovy regulator.
Dynamo 104, regulator 105 a ziarovka dobijania 106.


EDIT, nasiel som aj principialnu schemu s rozkreslenim cievok pre tie tri funkcie co som spominal. Na tomto obrazku D+ = 51; M = 57; B+ = 30. Nie je tam nakreslena ziarovka, ta by mala byt medzi svorkami 57 a 30.
EDIT2: Mas ten regler aj ukostreny?
Prílohy
nabijanie.jpg
regulator.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Apr 2022, 10:38

Prečo nezačneš úplne od začiatku ?

1. Máš merák, zmeraj ohmicky odpor dynama a odpor budenia. A daj to sem ! (Čísla na schéme nevidím, je to moc malé a rozmazané u mňa.)
2. Nachystaj si napríklad reflektorovú žiarovku na dva drôty. Zapoj ju medzi výstup z dynama a budenie. Nachystaj si baterku, pripoj zem. Naštartuj/ začni točiť dynamom a pripoj správne baterku. Žiarovka by mala začať žeraviť, (dynamo sa začne budiť) a baterka sa nabíjať. Ale nedaj sa zmiasť ! Ak je baterka nová/ dobrá, tak to dynamo nemusí dokázať na baterke veľmi zdvihnúť napätie, (píšeš o 12,7 V). Toto napätie sa môže zdvíhať len postupne, po 0,1 V. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa dudoo » 28 Apr 2022, 11:46

0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 28 Apr 2022, 13:20

chcem sa vsetkym (nebudem menovat, lebo viete, ktori mi radili) podakovat. uz to vsetko funguje ako ma. chyba bola v regulatore a naviedlo ma az to "pritlacit cievku, zadymi". jedna cievka bola ok, ale dve boli prilepene. rovnako prilepene boli na vsetkych regleroch, ktore som skusal (aj od suseda). :applause: :applause: :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Apr 2022, 20:26

No vidíš, všetci predpokladali, že takú základnú vec, ako je stav kontaktov si preveril. :wink:
V kludovom stave musia byť kotvy odskočené od jadierok cievok a kontakty hore, volné, rozpojené, alebo pripojené podla potreby stavu bez napätia....
Až po pripojení napätia sa menia zopnutia kontaktov,podla toho, či motor stojí, alebo beží...
Práve som ti hladal doma knižku -Otázky a odpovede z Automobilovej elektrotechniky, -že ti naskenujem pár strán a schém, pre lepšie pochopenie ,ale už sa to zatial vyriešilo.
Pozde riť biť, keď sa posrala. :D
Keď budem mať čas, tak to sem dám do témy,Je to tam pekne vysvetlené,aj s rôznymi variantami ,či už dynamo, alebo alternátor, dvojcievkový regler, trojcievkový regler,ale určite sa dá tá knižka vyhladať aj na webe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Apr 2022, 20:29

Ze by sme sa vratili ku Volgam a Moskvicom ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa enigma » 30 Apr 2022, 09:12

zabudol si škodovečky .... trabanty , wartburgy ..... zaparožce ....
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Apr 2022, 10:56

Som to myslel trocha inak :) , co som bol par krat v Moskve ... starinu som teda nevidel , iba ak take male autobusiky pre par ludi do okolia , to uz teda hrkotalo poriadne :)
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa alois » 30 Apr 2022, 17:25

Já byl kdysi dávno na dovče v Oděse a tam tomu spoji říkali maršrutka a těm autům buchanky, asi proto, že vypadaly jako bochník toho ruského komisárku.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 22 Apr 2023, 20:22

ahojte, idem sa zase strapnit, ale vzdy ste mi tu pomohli. takze cca pol roka dynamo dobijalo, vsetko bolo ok. zrazu pri zatazi, ked dostal "pomocnik" zabrat sa rozsvietila kontrolka a nedobija. regler som kontroloval ako prvy, ci nie su kontakty prilepene o cievky. nie su. dynamo je ok. kable nevidim nikde pretrhnute. skuste sa pozriet odbornym okom na foto je oznaceny biely kabel, ktory visi (ukostrenie regulatora). jedna vetva kabla ide do truby. druha visi volne. kde to patri? tam na to modre v spinacej skrinke, co som naznacil alebo niekde inde?
Prílohy
IMG_20230422_154506.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misocko » 22 Apr 2023, 21:10

"super" fotka
ale kabel sa rozhodne ulomil, takže pohľadaj kde je zapojený jeho zvyšok - bude tam len ten zostatok, prameň drotikov.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 22 Apr 2023, 21:19

ved hladam a nic nevidim :( ze som sa ja lepsie neucil, hlavne elektriku.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa miroja » 24 Apr 2023, 07:54

Ten zlty vodic je kostra, ktora mala ist na nejake dalsie zariadenie. To, ze te vodic konci vo vzduchu asi nebude pricina ze ti to prestalo dobijat... neprestalo ti fungovat aj nieco ine?
Pises, ze dynamo je OK. Ako si ho skontroloval? Co si nameral na budeni dynama v klude a na B+ dynama ked bezi motor? Uhliky na dyname su OK?
EDIT: Nemohol nahodou regler stratit kontakt s kostrou?Je skutocne ukostreny?
0
Naposledy upravil/-a miroja v 24 Apr 2023, 13:14, upravené celkom 2 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Apr 2023, 09:58

V kľude si sadni a nakresli si prepojenia medzi regulátorom a dynamom aj s označeniami, aké skutočne máš ty.

Máš multimeter, (pre istotu odpoj plus baterky, no zmeraj na nej napätie, malo by byť aspoň 12 V), nastav si ohmeter a prepískaj všetky spoje, ako máš nakreslené. Zmeraj aj, či je baterka mínusom ukostrená, tak isto dynamo a regler.

Dynamo totiž funguje tak, že cez tú svietiacu žiarovčičku sa jemne dynamo nabudí, (jeho budiace vinutie, preto treba mať nabitú baterku), a otáčaním sa začne na dyname zvyšovať napätie, až zasiahne regulátor. Regulátor stráži aj napätie, aj max. prúd. No to už je komplikovanejšie pomerať. Ale jedno sa určite dá povedať. Na točiacom sa dyname sa musí na výstupe vybudiť napätie. Ak nie, treba hľadať prečo ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 24 Apr 2023, 20:59

dakujem velmi pekne za rady. dynamo som mal odmontovane. D som pripojil na + bat, druhy kontakt (budenie) na - bat. a srubovakom som prepojil to budenie s kostrou dynama a roztocilo sa.... (snad som to tu teraz nepoplietol, na YT je navod na to). skusil som prehodit druhy regler a uz dobija. ale ja ani na tom prvom chybu nevidim (ale nemeram to vobec), teda len vizualne nic nie je zlepene, roztavene, prepalene, vodice su vsetky ok.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Apr 2023, 09:34

Keď ti to funguje, tak si zmeraj napätie na baterke po dlhšom chode motora, ako ti to nabíja. Napätie by malo byť okolo 14,2 V.

Väčšina odborníkov sa vyjadruje, že nejako opravovať a hlavne nastavovať mechanický regulátor dynama je veľmi ošemetná vec a je rozumné radšej kúpiť nový.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa miroja » 25 Apr 2023, 10:46

Z dynamovych regulatorov (S100) sa mi podarilo opravit iba ak bol odtrhnuty vyvod niektorej napatovej cievky, alebo preruseny odpor. Najcastejsie vsak zvykli byt opalene kontakty. Skusal som kontakty cistit, zarovnat, vyhladit, no uz sa mi to nikdy potom nepodarilo dat do stavu, aby regler budil dynamo tak, aby to aj spravne dobijalo akumulator.
Podobne to bolo aj s mechanickym regulatorom alternatora. Az s prichodom polovodicovych PAL regulatorov pre alternatory sa uspesnost opravy rapidne zvysila.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 25 Apr 2023, 11:43

@Dolfi: včera som to meral, ale len chvilu som mal nastartovany traktor, tak cca 13.6V ukazovalo.

@miroja: toto je dost zasadne info, lebo ja opaleny kontakt, ktory vyzera ako roztopeny cin pri pajkovani, povazujem za v pohode kontakt, ked to tam nie je prilepene a dotyka sa to ako sa ma. a na oboch regleroch je su tie kontakty na rovnakej cievke opalene. a ano, idu tam tie regulatory zo S100. teda potom, ked sa bude problem opakovat, tak vymenit regulator zo S100 za typ RG15D?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Apr 2023, 17:15

Na obyčajnom hlúpom relátku, čo len zopne a vypne kontakt, podla toho, či má napájanie alebo nie , je to v podstate jedno čo ovláda.
Ale pri regleri, je každá desatina obrúseného kontaktu, bez jeho následného presného najustovania,podľa meracích prístrojov ,len fušerina,s nejasným výsledkom.Niekedy to pomôže, niekedy nie.
Potom reglulátor buď prebíja, alebo nedobíja, alebo lieta napätie v palubnej sieti hore dolu....čím menej zásahov ,tým je spolahlivejší, hlavne ak je viacrelátkový a každé relé kontroluje niečo iné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď