Digitálny tachometer na motorke

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 19:50

Zdravím páni,
Na moju Yamahu DT 125 som sa rozhodol namiesto pôvodného analógového tachometra namontovať digitálny taký ako je tu na obrázku Obrázok
Moja otázka znie ako vyriešiť vstup na otáčky, resp. či by takýto tachometer prijal vstup v podobe toho že by som obmotal káblik okolo kábla ktorý ide na sviečku, poprípade koľkokrát ho mám obmotať.
Ďakujem za rady :)
Tu je link na daný produkt https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... z8vPcH9nIJ
0
Naposledy upravil/-a bulletprooftimko v 07 Dec 2022, 20:37, upravené celkom 1 krát.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa miso156 » 07 Dec 2022, 20:18

Na samotnom kabli k sviecke by sa ti naindukovalo priliz male napatie aj keby si ho omotal extremne vela zavitmi.
Kabel k sviecke musis prevliect cez napr. feritove jadro a zavity namotat nanho.

Ak je to senzor ako na obr. dole, nepotrebujes +V, lebo energiu si to zoberie z privodu ku sviecke.
image.png
image.png (36.87 KiB) 2086 zobrazení
Inak, neviem aky suvis maju otacky motora s aktualnou rychlostou motocyklu.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 07 Dec 2022, 20:28, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa misocko » 07 Dec 2022, 20:20

Daj link. Kto to ma hladat na nete?
0

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 20:31

0

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 20:37

miso156 napísal:
07 Dec 2022, 20:18
Na samotnom kabli k sviecke by sa ti naindukovalo priliz male napatie aj keby si ho omotal extremne vela zavitmi.
Kabel k sviecke musis prevliect cez napr. feritove jadro a zavity namotat nanho.

Ak je to senzor ako na obr. dole, nepotrebujes +V, lebo energiu si to zoberie z privodu ku sviecke.
image.png

Inak, neviem aky suvis maju otacky motora s aktualnou rychlostou motocyklu.
Na tom tachometri je vstup na otáčky , ak sa to montuje na klasickú modernú motorku predpokladám že sa to pripojí priamo na riadiacu jednotku na nejaký výstup otáčok no na mojej nič také nie je takže to musím vyriešiť nejak takto. Aké vysoké napäťové pulzy to vlastne potrebuje? To feritové jadro by tomu pomohlo? Existujú totiž merače motohodín na motorkách ktoré ukazujú aj otáčky a tie sa montujú tak že sa kábel z nich omotá okolo kábla na sviečku 5 krát preto ma to napadlo. Niečo takéto Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Dec 2022, 20:48

Akú súvislosť má počítanie počtu impulzov na sviečku s prejdenou vzdialenosťou, alebo rýchlosťou v km/h,ak stojím na mieste a motor ide na volnobeh?
Zase vymýšlame raketoplán na škrabanie sa lavou rukou na pravom uchu? :wink:
Rýchlosť by sa asi mala merať podla počtu otáčok kolesa a jeho priemeru/obvodu/ a prejdenej vzdialenosti, nie na otáčkach motora, 8O alebo som sa v niečom stratil v dnešnej digitálnej dobe? :wink:
Sory, fakt mi to nedalo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa balu » 07 Dec 2022, 21:00

Já to pochopil tak, že signál pro rychlost je vyřešený, že potřebuje jen nejak dostat signál pro otáčky motoru.
1
Obrázok 1

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa Atlan » 07 Dec 2022, 21:13

Pripoj to na snimac pre zapalovanie.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa miso156 » 07 Dec 2022, 21:16

Uz aj mne to docvaklo, ze riesi otackomer a nie tacho.

Ked sa pozries na priebeh zapalovania, ta VN ihla (firing line) je sakra kratka. Tych 5 zavitov by pocas nej mozno aj co to naindukovalo, ale pulz by bo vemli kratky. Ak sa do toho prida este moznost, ze ten otackomer ma na vstupe filter, mozno by taky pulz nezaratal. Treba odskusat.

Ten ferit sirku pulzu predlzi. Mozno by stalo za to vyuzit spark line. Este je treba dat pozor, aby otackomer nereagoval aj na oscilacie po zapaleni, viz priebeh dole.
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa misocko » 07 Dec 2022, 21:30

Určite to ma indukčnu cievku, hoci elektronicku. Pripojil by som to riadiaci "pin" inducknej cievky (vlastne je to možno aj už spomenutý snímač pre zapaľovanie alebo výstup z riadiacej jednotky).
Kam bol pripojený starý otačkomer?
0

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 21:34

5ko napísal:
07 Dec 2022, 20:48
Akú súvislosť má počítanie počtu impulzov na sviečku s prejdenou vzdialenosťou, alebo rýchlosťou v km/h,ak stojím na mieste a motor ide na volnobeh?
Zase vymýšlame raketoplán na škrabanie sa lavou rukou na pravom uchu? :wink:
Rýchlosť by sa asi mala merať podla počtu otáčok kolesa a jeho priemeru/obvodu/ a prejdenej vzdialenosti, nie na otáčkach motora, 8O alebo som sa v niečom stratil v dnešnej digitálnej dobe? :wink:
Sory, fakt mi to nedalo.
Tachometer ukazuje rýchlosť a otáčky motora zvlášť tak ako na aute, ukazatel rýchlosti nieje problém tam je hallow senzor ktorý z kolesa sníma rýchlosť to mám vyriešené. To čo som sa pýtal odkiaľ zobrať vstup na otáčky teda či sa to dá z toho sviečkového kábla
0

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 21:36

misocko napísal:
07 Dec 2022, 21:30
Určite to ma indukčnu cievku, hoci elektronicku. Pripojil by som to riadiaci "pin" inducknej cievky (vlastne je to možno aj už spomenutý snímač pre zapaľovanie alebo výstup z riadiacej jednotky).
Kam bol pripojený starý otačkomer?
To je dobrý nápad to určite vyskúšam tam by mali byť v podstate 12V pulzy však čiže by to ten otáčkomer mohol v pohode zobrať. Ďakujem za radu
Starý otáčkomer má klasický mechanický náhon z motora
0

bulletprooftimko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 11 Júl 2022, 19:40

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bulletprooftimko » 07 Dec 2022, 21:39

miso156 napísal:
07 Dec 2022, 21:16
Uz aj mne to docvaklo, ze riesi otackomer a nie tacho.

Ked sa pozries na priebeh zapalovania, ta VN ihla (firing line) je sakra kratka. Tych 5 zavitov by pocas nej mozno aj co to naindukovalo, ale pulz by bo vemli kratky. Ak sa do toho prida este moznost, ze ten otackomer ma na vstupe filter, mozno by taky pulz nezaratal. Treba odskusat.

Ten ferit sirku pulzu predlzi. Mozno by stalo za to vyuzit spark line. Este je treba dat pozor, aby otackomer nereagoval aj na oscilacie po zapaleni, viz priebeh dole.

image.png
Určite to vyskúšam ja som ho ešte neobjednal preto to riešim že či to vlastne vôbec objednávať lebo tie otáčky by som bol rád keby mi ukazovalo
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Dec 2022, 22:15

Aha, tak teraz som, si to prebehol ešte raz a pochopil som aj ja ,že sa nejedná o tachometer, ako je v názve otázky, ale o digitálny otáčkomer,takže beriem späť, čo som napísal.To už je iný princíp merania a samozrejme ide o meranie otáčok klukovky, a tam je už potrebné snímať jej otáčky.Alebo podla tých impulzov od sviečky, čo je dosť problematické, alebo navrtať do zotrvačníka/ventilátora a osadiť tam magnet a trebars halovou sondou snímať otáčky... ale tu už končím s riešením. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitálny tachometer na motorke

Príspevok od používateľa bum » 08 Dec 2022, 13:29

Podle toho obrázku jde o to zda ten přiložený snímač je pro snímání otáček motoru nebo snímání otáček kola a zda je indukční nebo kapacitní podle toho se musí řešit budič snímače, pak jakým napětím je napájený z řídící jednotky. Nebo je na měření otáček použit jiný vstup? v odkazu na produkt to není popsáno. Pokud by jsi řešil otáčky ze vstupu pro indukční cívku je nutno počítat s počtem válců a zda je to čtyřtakt nebo dvoutakt a hodnoty zadat do řídící jednotky pokud to vyžaduje. Kdysi jsem dělal otáčkoměr jak pro auto tak i pro motorku vstup byl z kladívka pro zapalovací cívku viz web. Vstupní část tvořil tvarovací obvod s tranzistorem a bižuterii okolo vyhodnocení jednotka s LCD displejem byla s PICAXE. Jinak to snímání napětí z kabelu svíčky je také možné funguje to taky v pohodě pokud ta řídící jednotka nemá vstupní tvarovací obvod tak ho doplň v popisu píši pouze jaký vodič je použitý na vstup měření otáček ale nic blíže kde to snímání atd..
0

Napísať odpoveď