Autorádiá v nákladných autách

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Mar 2024, 14:45

Tak po meraní som mierne múdrejší, samotná pamäť má odber 1,5mA.
Tak isto som zistil, že sa deje toto:
Daevid napísal:
16 Mar 2023, 21:32
neviem či rádio nezaháji nejakú vypínaciu procedúru keď mu zhodíš ACC. A táto procedúra môže trvať nejaký čas ešte po odpojení ACC a vtedy by rádio mohlo odoberať z +12V väčšie množstvo prúdu.
Po odpojení ACC je tam asi 3 sekundy ešte odber okolo 300mA. Tak isto ak je rádio vo vypnutom stave bez ACC a stlačím akékoľvek tlačidlo, prúd vzrastie na 100mA na tiež nejaké 3 sekundy. Tak isto sa dá aj vyberať CD pokiaľ je odpojené ACC, to je odber okolo 1A. Čiže ak chcem vykryť tieto všetky prípady hoci sa aj stanú náhodne, malé baterky nie sú cesta.
Ja to asi risknem s tými ôsmimi AA baterkami a budem dúfať že nevytečú. Lebo dať tam olovo ktoré by bolo prakticky nonstop pod napätím sa mi tiež nepáči, viem že v záložných systémoch je to bežné, ale tie by na to mali byť lepšie vyrobené, hlavne keď nejaká taká baterka strelí :D
Ak by ešte niekto mal nápady, nech napíše.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 05 Mar 2024, 16:35

a čo tak potiahnúť vedenie + polu priamo od baterky ? aj tak sú tam dve 12V .
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Mar 2024, 21:47

No lebo teraz to potrebujem urobiť doma na 12V zdroj a nie v nákladiaku :D
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Petronas » 07 Mar 2024, 12:01

Az sa mozem spytat - co ma byt vysledok tohto snazenia ?
Zapnut zdroj a naladit pozadovanu stanicu trva asi 6 sekund. Investicia ziadna, iba treba obetovat tych 6 sekund denne.
Ak ta to otravuje - nevypinaj zdroj a nechaj to stand-by, rovnako ako to maju stolove radia. Spinany zdroj ma naprazdno minimalnu spotrebu. Cena za tento luxus ... 5€ za rok ?

Chces to riesit baterkami - superkapacitor, alebo 18650 vykuchane zostarej notebookovej baterky a udelatko z veci od Aliho ( cez nejake relatko: zdroj + balancer, alebo nabijaci modul + step-up coverter......) bude to stat trochu penazi, trochu casu vymysliet a zrealizovat to, nieco sa naucis

Na konci (nech pridem - kam pridem ) je vzdy aj tak stand-by
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Mar 2024, 12:12

Bude to samozrejme v standby ako ďalších 20 zariadení čo mám doma, to mi je jedno, ale ak sa to náhodou od tej elektriny odpojí či už schválne, náhodou alebo vplyvom výpadku (aj keď za tých 5 rokov čo bývam v meste vypadla elektrina asi 2x), nechcem sa s tým srať znova. Ja som pohodlný človek, mne by vadilo aj keby naladenie stanice trvalo 1 sekundu, preto 100% svojich výrobkov robím aspoň na 110% pohodlné užívanie. A samozrejme nejde len o naladenú stanicu, ale aj o uloženie ostatných staníc, nastavenie času, ekvalizéru a iných funkcií, pretože po vypnutí napájania sa resetuje celé rádio ako keby bolo vo výrobných nastaveniach. To rovno môžeš napísať že aj CR2032 v počítačoch sú zbytočné, veď nastavenie BIOSu trvá 5 minút.
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Petronas » 07 Mar 2024, 12:43

Tak to ano, to mas pravdu, na eq som zabudol. U mna je to na potenciometroch, takze bez problemov :-)
Podla tohto popisu je to vlastne riesenie ako nudzove osvetlenie v budovach. Superkapacitor, alebo 18650 a si v bezpeci.
1
Obrázok 1
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 07 Mar 2024, 17:02

prečo nepoužiješ baterku 12V 7-10Ah .... a si zabezpečený . občas ju dobiješ a ideš ďalej
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Mar 2024, 20:43

Pretože taká obrovská baterka mi do toho celého zariadenia nevojde. Ale áno dalo by sa rovnako uvažovať s 1,3Ah baterkou, len neviem aké veľké má samovybíjanie. Keby som tam dal 8x AA články tak tie vydržia podľa výrobcu bez záťaže aj 10 rokov (teda v podmienkach v ktorých nevytečú). Keďže ako som písal chcem to dať celé do nejakej prístrojovej krabice spolu s rádiom a zdrojom. Aby do toho išlo len 230V a repráky na reprosvorky. Ale našiel som na AliExpresse taký modul na 18650 články čo má výstup 12V, no len je chujovina že to má vstup 5V, takže zase mi tam bude treba ďalší 5V zdroj… A tiež neviem na koľko mám veriť tomu modulu, keď to bude stále pod napätím.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 07 Mar 2024, 21:12

a nebolo by múdrejšie potom kúpiť si tranzistor alebo niečo podobné ( kazeťák , CD prehrávač ,.... ) položiť ho na policu , zapojiť na 240V a máš pokoj. je to aj komfortné , aj bezpečné a dokonca môže mať aj diaľkové ovládanie
0

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa johny-h » 07 Mar 2024, 21:52

da sa k tomu UPS modulu použiť tento napajaci 5V modul (použivam ho už roky a je OK ) (vlastna spotreba 0,007 A a po odpajkovani diody ešte menšia) a aby sa zapinal len napr. vystupom na antenu...ak by vystup na ant. nemal dostatočny vykon,tak prv nech zopne dake mini rele ktore pak zopne ten 5V modul....aj keď nechavať Lion nabite na full nem dobre a ten UPS modul ich bude nabijať typujem na 4.25V.... ja by som to vyskladal z inych modulov,hlavne toho nabijacieho (mam taky)...a dal nastaviť full charge voltage d. na napr. 4.05 V....
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Petronas » 08 Mar 2024, 08:09

Edgar napísal:
07 Mar 2024, 20:43
Pretože taká obrovská baterka mi do toho celého zariadenia nevojde. Ale áno dalo by sa rovnako uvažovať s 1,3Ah baterkou, len neviem aké veľké má samovybíjanie. Keby som tam dal 8x AA články tak tie vydržia podľa výrobcu bez záťaže aj 10 rokov (teda v podmienkach v ktorých nevytečú). Keďže ako som písal chcem to dať celé do nejakej prístrojovej krabice spolu s rádiom a zdrojom. Aby do toho išlo len 230V a repráky na reprosvorky. Ale našiel som na AliExpresse taký modul na 18650 články čo má výstup 12V, no len je chujovina že to má vstup 5V, takže zase mi tam bude treba ďalší 5V zdroj… A tiež neviem na koľko mám veriť tomu modulu, keď to bude stále pod napätím.
Sorry, ale to je problem z 12V urobit 5V a dat to cele na vypinac.....?
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Mar 2024, 09:18

Mal som take stavebne radio, a rychlo manprestalo bavit ladit stanicu a nastavovah hlasitost. Preto som do obalu hodil vlastne radio. Ma pamet na stanice ma zalohivane rtc, mozem si vybrat xi po zapnuti napajania sa ma aj samo zapnut alebo ostat v stanby.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Mar 2024, 00:27

enigma napísal:
07 Mar 2024, 21:12
a nebolo by múdrejšie potom kúpiť si tranzistor alebo niečo podobné
Pochopiteľne, ale k tomu nezapojím externé repráky.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Mar 2024, 00:30

Petronas napísal:
08 Mar 2024, 08:09
Sorry, ale to je problem z 12V urobit 5V a dat to cele na vypinac.....?
Jasné že nie, ale to je zase ďalšia komplikácia :D
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa pablox » 09 Mar 2024, 16:09

Daj si tam 12V 1,2Ah olovený akumulátor, k nemu CC CV modul z Ali nastavený tak, aby ti dobíjal ten akumulátor keď bude zapnuté napájanie.

Za mojich čias Aliexpress nebol, tak som si vystačil tou diódou paralelne s odporom :D
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 09 Mar 2024, 16:16

Pochopiteľne, ale k tomu nezapojím externé repráky

prečo nie ? niektoré radiá , kazeťáci .... majú aj tú možnosť . keď by si skorej bol povedal , vo firme sme vyhodili vežu ale dáka mini to bola a mala aj bluetooth , aj CD .... a aj diaľkové ovládanie . zostali mi iba repráky
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Mar 2024, 20:33

No v tomto sa musim,, Edgara,, zastat, lebo ten zvuk, kvalita reprodukcie je predsa len lepsia ako pri,, mini a mikro veziach z Tesca,, ale tiez tam vidim zbytocne komplikovane riesene napajanie...
Onoho casu som mal autoradio v kuchyni aj s repro, ale napajanie som riesil 50VA toroidom na 10V, usmernene, vyhladene 2x10 000uF na 25V a so stalym pripojenim na siet 230V, nejake tie prekmity, kratkodobe vypadky napajania tie kondiky v zdroji bez problemov pokryli a pamet sa nevymazala...
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Mar 2024, 21:47

Pripadne ak by si chcel samostatnu zalohu iba na pamet tak pouzit nieco taketo ( https://www.nay.sk/gp-b13011-bat-spec-2 ... 4zEALw_wcB) a osetrit tou diodou.....
0

Napísať odpoveď