Autorádiá v nákladných autách

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Mar 2023, 15:47

Zdravím, mám otázku ohľadne rádií v nákladných autách. Viacmenej mám reálnu skúsenosť iba s Renaultami, kde je originál rádio na 24V, aj prívod do ISO konektora je 24V... Lenže v praxi je v podstate nemožné zohnať autorádio na 24V. (Podotýkam za normálnu cenu a hlavne od lepších značiek typu Pioneer, Kenwood atď.... aj keď som videl, že ľudia takéto rádiá v kamiónoch majú)
Keď som to potreboval riešiť, dal som tam klasické autorádio na 12V, s tým že som ho napojil z prívodu pre 12V zásuvku autozapaľovača, lenže tam nie je trvalý prívod, takže sa vymazávali nastavenia. Pre vtedajšie účely to nebol problém, ale keby som si to robil pre seba, tak jediné čo mi napadlo bolo dať tam 12V 1,3Ah olovenú baterku s patričným prepínacím obvodom, ktorá by slúžila len na zálohu. Avšak som presvedčený, že to nie je štandardné riešenie.
Ďalšia vec je samotný 12V systém v Renaultoch (pravdepodobne aj v iných truckoch), a to že je robený cez DC-DC menič, čiže pochopiteľne trvalo zopnutý nemôže byť, inak by to vybilo baterky (ten 24V prívod do ISO konektora išiel aj mimo odpojovač). Ako si potom ľudia zapájajú klasické autorádiá do nákladných áut bez toho aby sa im vymazávala pamäť alebo tam pchali ďalšie blbosti? Alebo si tam jednoducho natiahnu nový prívod z jedného akumulátora?
Potešilo by ma, keby sa tu vyjadril niekto, kto s tým má skúsenosti naprieč viacerými značkami nákladiakov.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 15 Mar 2023, 16:11

potiahni si priamo z jednej baterky 12V a bude ti fungovať aj pamäť aj všetko .... najlacnejšie , najčistejšie a najrýchlejšie riešenie ...... ( trvalý plus pre pamäť daj z baterky napriamo ( nezabudni poistku ) a zo zapaľovača si zober spínané plus )
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa ivan_01 » 15 Mar 2023, 16:14

za predpokladu , že nemá odpojovač, pretože ak to urobí takto a pri odpojenej kostre zapne nejaký spotrebič tak autorádio pôjde pa pá. Najčistejšie riešenie okrem autorádia na 24V je menič 24/12V
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Mar 2023, 16:16

Edgar napísal:
15 Mar 2023, 15:47
Alebo si tam jednoducho natiahnu nový prívod z jedného akumulátora?
na 90% - trepnem, si to robia tak... Väčšinou samotný šoféri, lebo servisné strediská to robia za neskutočné poplatky..a keď to nehradí firma pri nákupe stroja..ani nemusím ďalej písať. Je to najjednoduchšie riešenie, ale v servise kurwa dobre zaplatené.. Jeden kábel "primotať" k zväzku.... Pri necertifikovanej montáži je problém s poisťovákmi...prípadná možná/nemožná nefunkčnosť/skrat/požiar/či iné následky poisťovňa rieši ako neoprávnený zásah do konštrukcie/vybavenia vozidla...a šofér má problém.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Mar 2023, 16:22

mr.dred ďakujem, znova si ma nesklamal a pochopil si, čo sa vlastne pýtam :D Ale každopádne je to zlé riešenie aj z dôvodu, že jedna baterka sa bude viac namáhať ako druhá, aj keď pri tom malom odbere asi zanedbateľné, ale predsa.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Mar 2023, 16:26

ivan_01 napísal:
15 Mar 2023, 16:14
za predpokladu , že nemá odpojovač, pretože ak to urobí takto a pri odpojenej kostre zapne nejaký spotrebič tak autorádio pôjde pa pá.
Renault odpája plus, a aj to iba vybrané vetvy, napr. zamykanie, trvalý prívod 24V originálneho rádia, či prívod do tachografu sú pripojené stále.
 
ivan_01 napísal:
15 Mar 2023, 16:14
Najčistejšie riešenie okrem autorádia na 24V je menič 24/12V
Menič bude mať zbytočný trvalý odber pretože bude musieť ísť tiež mimo odpojovač aby tie nastavenia rádia ostávali uložené. A hlavne jeden menič tam už je, je aktívny pri zapnutom zapaľovaní.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa misocko » 15 Mar 2023, 17:39

enigma napísal:
15 Mar 2023, 16:11
potiahni si priamo z jednej baterky 12V a bude ti fungovať aj pamäť aj všetko .... najlacnejšie , najčistejšie a najrýchlejšie riešenie ...... ( trvalý plus pre pamäť daj z baterky napriamo ( nezabudni poistku ) a zo zapaľovača si zober spínané plus )
asi sa to nezda, are rozbalancuje a znici si baterky. Osobna skusenost. Daj menič, keď lan na zalohovanie tak nejaky maly, silove napajanie potom zo zapalovaca. Alebo skusit kolko žere silnejsi menič naprazdno.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Mar 2023, 17:59

Riešite tu zaťaženie batérie pamäťou autorádia, ktorá má niekoľkonásobne väčšiu kapacitu, ako batéria v osobnom aute....a tam to niekto rieši ? Udržiavacie napätie pamäte rádia sa rovná pár uA a to je určite menej, ako zožerie zobudená základná riadiacia jednotka... tam problém určite nie je... ten menič 24/12 niečo spapá - pár mA bez odberu, ale v tom náklaďáku, ktorý spraví desiatku motohodín denne to nie je žiadna záťaž, lebo sa stíha priebežne dobíjať.. iné je "umŕtvený" kamión niekde týždeň odstavený a ešte musí riešiť chladenie tovaru...Tam je nejaké autorádio v SB-režime úplne bezpredmetné a "rozhodenie" napätí batérií spojených v sérii na 24V detto.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 15 Mar 2023, 18:39

misocko napísal:
15 Mar 2023, 17:39
enigma napísal:
15 Mar 2023, 16:11
potiahni si priamo z jednej baterky 12V a bude ti fungovať aj pamäť aj všetko .... najlacnejšie , najčistejšie a najrýchlejšie riešenie ...... ( trvalý plus pre pamäť daj z baterky napriamo ( nezabudni poistku ) a zo zapaľovača si zober spínané plus )
asi sa to nezda, are rozbalancuje a znici si baterky. Osobna skusenost. Daj menič, keď lan na zalohovanie tak nejaky maly, silove napajanie potom zo zapalovaca. Alebo skusit kolko žere silnejsi menič naprazdno.
neblázni prosím ťa .... rozbalansuje si baterky .... odberom pár mA koľko " žerie " pamäť autorádia ???
to potom musia byť ozaj extra baterky ..... ako sú zapojené tie baterky .... B+ na A- a B- na kostru a A+ na spotrebiče .... tak že seriovo ....

ale radšej sa zdržím každého iného komentáru . niekto tu zachádza až moc hlboko do teórii a zabúda na fakt že ani tie baterky nie sú ideálne rovnaké .....
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa misocko » 15 Mar 2023, 19:26

Ak zapojí na jednu baterku nielen pamäť, ale aj samotne rádio, zničí si baterku. Teraz neviem ci odišla ta viac vybíjaná alebo ta ktorú prebíjalo , myslim ze ta ktoru prebijalo (našťastie to bol firemný bager)...
Ono to totiž úplne rozhodí nabijaci cyklus, keď si uvedomíš že do nabitej baterky (cely deň beží motor bez zastavenia) ide 00prd a Ty z jednej začneš čerpať 1A, tak ti nabíjanie začne ten 1A tlačiť zbytočne do tej druhej baterky a prebije ju. Ale ako mysliš.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa MARKYS » 15 Mar 2023, 20:09

Zrejme je to utopistická idea, ale čo tak skúsiť prerobiť vstup 12V rádia na 24V?
Neskúmal som konkrétne autorádia, ale zosík na subwoofer do auta ale predpokladám že to bude rovnaká topológia, tam by stačilo len upraviť ten menič na vstupe na vyššie napätie- vymeniť kondíky na vyššie napätie upraviť SV a pod. :)
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Atlan » 15 Mar 2023, 20:21

Male menice na prazdo zeru 200uA cize na pamet dat takyto menic. Dat tam 2x diodu pre napajanie pamete, menic nastavit na 11V tu bude stacit pre pamet a pri zapnuti hlavneho napajania sa cez diody privedie napatie 12v aj prenobvod pamete.
Alebo dat 5A menic priamo do radia tym padom bude radio na 24v, a ze sa vymazu stanice pri vyonuti baterieoveho asi az taky problem. Nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Mar 2023, 15:33

Sa to tu zase zbytočne rozprúdilo, ale nevadí :D
V prvom rade, napájanie pamäte sa berie z hlavnej vetvy rádia, ktorá sa zopne pre zvyšok elektroniky vo vnútri privedením toho istého napätia na vstup ACC... Čiže nič také ako malý menič na zálohu neprichádza do úvahy, pretože cez rovnakú vetvu potrebuje ísť aj celý príkon rádia. Nevadí. Asi sa zmierim s tým, že vlastne to riešenie s ďalšou malou olovenou baterkou bude asi najefektívnejšie, pretože sa použije DC-DC menič ktorý už v aute je (zapína sa pri zapnutí zapaľovania) a jedno relé. Inštaláciu vo zvyšku auta to nijako neovplyvní.
 
radio 24v.png
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Daevid » 16 Mar 2023, 17:06

V podstate by si mohol v tom tvojom zapojení nahradiť ten akumulátor trvalo napájaným DC/DC meničom (alebo lineárnym stabilizátorom) malého výkonu a na jeho výstup ešte umiestniš diódu. Mal by mať o čosi menšie napätie na výstupe ako ten výkonový menič, ktorý napája rádio v zapnutom stave.

A aby to bolo úplne korektne, tak spínací kontakt toho relátka vedúci na +12V rádia by som nahradil diódou aby sa neopaľovali kontakty relátka pri vypínaní a zároveň aby prúd z toho menšieho meniča netiekol zbytočne do výkonového meniča vo vypnutom stave "auta". Kontakt ACC na rádiu by som pripojil na výstup výkonového meniča, čiže ešte pred diódu oddelujúcu +12V od výkonového meniča. Vlastne by tam to relé nebolo vôbec.

Neviem ale ako presne sa chová rádio po odpojení ACC a aký veľký prúd v tomto stave odoberá a či prípadne má ešte nejaký dobeh po tejto akcii. To by trebalo preveriť meraním.

Tvoje zapojenie s akumulátorom ma jednú drobnú chybu: Nijak nelimituješ nabíjací prúd tečúci do akumulátora.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Mar 2023, 20:16

Áno už som pochopil myšlienku toho dať menší zdroj s diódou na zálohu rádia, lebo keby mal menšie napätie tak prúd z neho by pri zapnutom výkonovom meniči netiekol teoreticky žiadny, v praxi zanedbateľný.
Vetva ACC má spravidla odber jednotky mA (napája len nejaký polovodičový spínací prvok vo vnútri rádia), takže to by bolo OK.
Opaľovanie kontaktov by som ja osobne nejak neriešil, veď to všetko závisí od toho, ako by som nadimenzoval typ použitého relé.
Čo sa týka nabíjacieho prúdu, máš pravdu. Ale v práci máme desiatky kusov funkčných výrobkov, kde sa prúd zálohovacích akumulátorov nijako nelimituje a tie akumulátory tam držia aj 10 rokov. Navyše nepredpokladám, že by sa ten malý akumulátor vybil pod takú hodnotu, aby začal odoberať prúd prevyšujúci jeho špecifikáciami udávané maximum.
Vlastne nakoniec by bolo najvýhodnejšie, keby výrobcovia prestali vyrábať rádiá týmto štýlom a vrátili by sa znovu k ukladaniu do takého typu pamäte, ktorá je nezávislá na napájaní a na zálohu hodín by sa používala malá lítiová batéria (ako v tachografe, starej AV technike, či úplne prvých autorádiách s displejom) alebo superkondenzátor...
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Daevid » 16 Mar 2023, 21:32

No čo sa toho akumulátoru týka, vždy môžeš zobrať rezistor a paralelne k nemu pripojiť diódu. A to celé potom do série s akumulátorom.

Rezistor obmedzí nabíjací prúd a dióda zas umožní maximálny vybíjací prúd. Akurát pri vybíjaní bude napätie akumulátora znížene o úbytok na dióde.
Vetva ACC má spravidla odber jednotky mA (napája len nejaký polovodičový spínací prvok vo vnútri rádia), takže to by bolo OK.
Ja som práve nemyslel vetvu ACC. Išlo mi o to, že neviem či rádio nezaháji nejakú vypínaciu procedúru keď mu zhodíš ACC. A táto procedúra môže trvať nejaký čas ešte po odpojení ACC a vtedy by rádio mohlo odoberať z +12V väčšie množstvo prúdu. Predsa len sa nepredpokladá, že by sa +12V odpojovalo od autobatérie.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa pablox » 16 Mar 2023, 22:20

Toto riešenie s diódou a obmedzovcím rezistorom som mal roky na autorádiu, ktoré som používal v garáži a pri odchode som vypínal elektriku. Mal som tam starý akumulátor, ktorý v pohode udržal pamäť aj týždeň.
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Mar 2024, 00:18

pablox napísal:
16 Mar 2023, 22:20
Toto riešenie s diódou a obmedzovcím rezistorom som mal roky na autorádiu, ktoré som používal v garáži a pri odchode som vypínal elektriku. Mal som tam starý akumulátor, ktorý v pohode udržal pamäť aj týždeň.
Viem že reagujem až po roku, ale akurát by som to chcel realizovať, lebo chcel by som autorádio používať doma a nechcem aby sa mi po odpojení z elektriny všetko vynulovalo, tak mi napadlo použiť práve toto riešenie. Samozrejme existujú už hotové 12V zdroje kde stačí zapojiť akumulátor, ale kvôli tomu sa mi to kupovať nechce. Aký odpor by som tam mal dať aby to obmedzilo na cca 100mA? 10 ohmov bude OK?
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa enigma » 05 Mar 2024, 04:37

a čo tak , na udržanie pamäte , použiť 12V tužkovú baterku ?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Autorádiá v nákladných autách

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Mar 2024, 09:52

Áno rozmýšľal som už nad všeličím, od olova cez lítium až po superkondenzátory, 12V tužkovú baterku ak myslíš napr. typ 23A tak to má strašne malú kapacitu, to by vybilo možno aj za pár hodín keby vypadla elektrina. Keď už tak som rozmýšľal nad 9V baterkou ale to ani neviem či bude stačiť kvôli napätiu, či sa rádio celé neodpojí na základe ochrany proti vybitiu baterky. To už radšej tam dám 8ks AA bateriek v sérii, len keď tie po roku vytečú tak tiež žiadna výhra, keďže bohužiaľ sa stáva že vytečú aj baterky ktoré žiadnu záťaž nemajú plus zosilňovač toho rádia sa hreje asi aj na 50°C a chcem to dať všetko do nejakej krabice (asi Z17W) aj so zdrojom, takže fakt neviem…
0

Napísať odpoveď