Kondenzátorový štartovací booster

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Mar 2023, 16:50

Zdravím ! V záplave rôznych "chobotín" pre automobily, sa mi stále viac a viac páči toto "udělátko": https://www.youtube.com/watch?v=ernn2HBzfpU .
1. Pred autorom nápadu, klobúk dole ! Myšlienka, že v takmer hnilej, alebo takmer vybitej baterke, je energie dosť, len je "nevhodne rozložená", je úžasná. Stačí ju len "pozhŕňať" a potom použiť.
2. Predpokladám, že schéma zapojenia nie je k dispozícii. Vlastní niekto toto zariadenie ? Náhodou ho niekto neotváral ?
3. Minimálne by sme sa mohli aspoň teoreticky pobaviť, ako je to skonštruované. Podľa mňa nejaký menič, sada superkapacitorov a nejaká riadiaca elektronika okolo. Tiež by bolo zaujímavé vedieť, ako je riešené nabíjanie z tej baterky, s ktorou sa štartuje. Podľa mňa sa ten výstup vtedy musí odpájať a pripojiť 1 600 A do skratu sa určite dá, no nebude to až také triviálne.

Tak hor sa do debaty ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Mar 2023, 18:59

By ma zaujimalo ako dlho toto kondiky vydrzia.
Kupim 8Ah baterku z lidla za 50E a mam 12Ah baterku co da 150A.....
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa pajky » 22 Mar 2023, 20:41

Aka je cena?
No co, cez menic sa dobiju superkondiky.
Bude ich tam dost a cena nebude mala.
Spinac tam na vystup bude nejaky mosfet, igbt.
Ja by som bol zvedavy ako je urobeny balancer na kondiky.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa miso156 » 22 Mar 2023, 21:04

Nastartovat auto ide aj z jednej alkalickej AA baterky (1.5V/2850mAh)
Ratajme:
Jej kapacita je 4.275 Wh
Na nastartovanie auta je potrebne 12V, 150A po dobu 4sek = 2 Wh
To znamena ze teoreticky jedna AA-cka pokryje dva nastartovania.

Samozrejme z prakt. hladiska je to nezmysel, lebo maximalny vybij. prud z AA baterky je 2A, t.j. supercap-y by sa z nej na jedno nastartovanie nabijali prinajmensom 30min. Avsak slo by to.

Nabit supercap-y zo starej baterky (makkeho zdroja) ide, treba vsak riadit boost na konstantny vykon, pri starej baterke dost nizky, aby sa baterka nepretazila. Nieco ako MPPT u solarov.

Voilà,
nabité supercapy nam poskytnu dostatocne tvrdy zdroj (pre nastartovanie), schopny znasat velky vybijaci prud.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 22 Mar 2023, 21:30, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Mar 2023, 21:29

No neviem pozrel som nejaky 100F 2,7V da max prud 17A, tj nejakych 0,1wh. Cena 10E

Tak stalecta lidlacka baterkacje na tom lepsie :D
0

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa achiles » 22 Mar 2023, 22:40

Mám doma tri obrovské kondíky paralelne zapojené, ktoré môj známy používal na štartovanie auta. Vyskúšam a napíšem. Možno to sú iba pomocné kondenzátory, ktoré doma nabil, aby pomohol starej baterke pri štartovaní.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Mar 2023, 06:09

Tu je niečo rozobraté.
cena
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Mar 2023, 11:01

Z videa je zřejmé, že kondenzátory 400uf/2,7V jsou v sérii, takže výsledný kondenzátor má 80uF/13,5V.
Ten se nejprve z vycuclé baterky přes elektroniku nabije nějakým malým proudem a poté při pokusu o start se připojí (zde asi přes kontakty relé) paralelně k vycuclé baterce.
Z toho plyne, že proud až150A (teoreticky) prochází každým z kondenzátorů.
Nashromážděná energie v celém bloku je 0,5CUU, t.j. 7200Ws (2Whod).
Nevím, jak velká část z této energie z bloku bude prakticky využita, protože při startu a poklesu napětí pod cca 8V by bylo nutné zapnout v bloku nějaký zvyšující měnič, který by zbylou energii využil - ten by musel dát proud až 150A (ale ten drát na tlumivce se mi zdá trochu slabý...)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Mar 2023, 11:36

Zdravím, Breta !
V tom priloženom videu je jasné, že popiska zariadenia je "čínska" (odrb). Na dlhé štartovanie je potrebné povedzme až 200 A x 10 V x 10 sec. = 20 000J (Ws). Čiže tento konkrétny zdroj to absolútne nezaistí. Je otázne, čo je napchané napríklad v tom zdroji od Kuncer-a s 800/ 1 600 A.
Čo si myslíš, ako je riešené pripojenie tých kondenzátorov k baterke ? Já si myslím, že pri nabíjaní kondíkov, tieto musia byť odpojené. No nedeštruktívne pripojiť 1 600 A, (vraj do skratu), zas až taká sranda nie je.

Keby ten krám nestál toľké prachy, tak si myslím, že by mohol pomôcť predĺžiť životnosť baterky, (najmä pri štartovaní v zime). No aby to bolo pohodlné, tak by to muselo byť nainštalované na pevno v aute, na nejaký gombík v kabíne ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

achiles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 17:12

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa achiles » 25 Mar 2023, 10:18

Najlepšie nabiť kondíky nabíjačkou doma a potom ich pri štartovaní napojiť na baterku.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa martin knocik » 25 Mar 2023, 11:07

Ak máte problém s aku v aute, najlepšie je proste si kupiť nový aku. Rozpad oloveneho aku je nezvratný proces. Nezabíjajte čas a peniaze s roznymi desulfátormi a pomocnými "zdrojmi". To čo potrebujete je nový aku a nie rôzne "chobotiny".

P.S. Superkapy sa samovybiju radovo za deň.
1
Obrázok 1
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Mar 2023, 17:23

Vieš Martin, /nemyslím to vôbec osobne/ ono je to najjednoduchšie riešenie, ale v dnešnej dobe asi nie celkom najekonomickejšie.
V praveku , ak počítam letopočet od roku 1989, kedy baterka stála 100 Kčs (30€),tak vtedy mi baterka v aute vydržala aj pri víkendových jazdách aj 10 rokov, kedy auto viac stálo ako jazdilo,tak mi je samozrejme čudné, že pri súčasnom stupni poznania technológií , nikto nevymyslel lepšiu baterku,ktorá by bola ,, večná,, ale práve naopak, čoraz horšiu, aby si musel kupovať každé dva roky novú.Samozrejme je to dané politikou predaja, protože pak by,, ševcovi deti neměli co žrát,, ale nech mi nikto potom neotĺka o hlavu nejakú uhlíkovú stopu ,ak si zaúdim doma za tri dni klobásky. :wink:
Je to celosvetový trend znižovania životnosti výrobkov, ale aspoň to ma teší, že konečne sa so začína uberať správnym smerom a začína sa odpad recyklovať,hoci ja by som prijal skôr teóriu, NEVYRÁBAŤ NIČ ZBYTOČNE,, no ale Plánované hospodárstvo bolo pred 30rokmi zavrhnuté,ako vynález komančov, no a teraz objavujú ameriku, ako keby počítali s tým, že už všetci ,čo si to ešte pamätajú ,už vymreli. :wink:
4
Obrázok 1 Obrázok 3
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Mar 2023, 18:27

5ko, predpokladám že vieš, že súčasný ekonomický systém je založený na neustálom hospodárskom raste, (stále väčšej výrobe a spotrebe). Ak sa neustály rast nekoná, tak systém krachuje. Mám za to, že sa práve nachádzame v konečnom štádiu.

K tým baterkám. Ceny komodít (Pb), aj ceny energií neustále rastú. Aby výrobcovia bateriek ako-tak udržali ceny, uberajú z hmotnosti olova, ale aj plastov, (je to dokázané vážením v priebehu času výroby). A tak sa do bateriek osádzajú stále tenšie a tenšie elektródy, k tomu všelijaké tie štart-stopy, rekuperácie, nedobíjanie pri vysokej záťaži motora, nabíjanie nie doplna (len na 80%), ..., takže baterka sa zákonite musí skôr rozsypať. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa mclareniak » 25 Mar 2023, 18:56

Tu je jedno zaujimave video na zamyslenie?
1
Obrázok 1
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondenzátorový štartovací booster

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Mar 2023, 19:32

hmm.jpg
hmm.jpg (3.01 KiB) 1927 zobrazení
0

Napísať odpoveď