Autorádio Alpine vypínanie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa peterbn » 21 Máj 2023, 21:10

Pozdravujem všetkých s prosbou o pomoc tentokrát pri oprave autorádia Alpine CDA-9833R. Je to celkom pekné autorádio aj s výstupom na Subwoofer. Pri vyššej hlasitosti sa vypína. Nahral som aj krátke video. Chcel by som sa vyhnúť zbytočnému vymieňaniu súčiastok. Zatiaľ som menil len elektrolyty na na napájaní a aj na výstupe pre koncový stupeň.
Odkaz na video:
https://youtu.be/AtQAj7hrgos

Odkaz na schému:
https://drive.google.com/file/d/19rbUr3 ... p=drivesdk
Schéma je už celkom zložitá a na plošnom spoji nie sú označené všetky súčiastky, poväčšine iba elektronické kondenzátory a tranzistory s IO. Zatiaľ som nerobil žiadne väčšie merania. Mám k dispozícii aj osciloskop ale neviem načo sa priamo zamerať. Pri vyššej hlasitosti nad 20 je počuť aj nejaké rušenie do reproduktorov. Na chladiči je aj malý ventilátor. Výstupný výkon je tu 4x26w RMS.
0

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa peterbn » 24 Máj 2023, 21:31

Pridávam ďalšie info, skúšal som merať odber prúdu naprázdno 70mA, pri zapnutom rádiu bez reproduktorov 700mA,pri pridaní hlasitosti nad 20 stúpne odber na 800mA, pri režime vysunúť cd stúpol odber na 2,2 aj keď tam nemám pripojenú mechaniku ani motorček na vysunutie panela. V schéme je popis napätí na integrovaných obvodoch. Regulátor napätia IC801 sa celkom slušné hreje aj bez záťaže pri napájaní rádia, sú tam aj rozdiely v napätiach. Napríklad napätia tohto obvodu voči zemi sú 0,25V pin 1 a 2. Pin 3 som nameral 5,24V a má byť 4,91. Napájacie napätie zo zdroja je vporiadku aj na napájaní toho obvodu. Všetky ostatné napätia podľa tých čo tam má byť sú vyššie zhruba o tých 0,35V akurát na pine 17 je to napätie nie 14V ale 13,65. Nato že je rádio len zapnuté bez ničoho sa tento obvod IC801 aj dosť hreje. Pri zapnutých reproduktorov je počuť nad určitú hlasitosť rušenie, čo je vlastne to napätie voči kostre.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Máj 2023, 12:06

akým zdrojom to napájaš ?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Máj 2023, 13:18

No podľa toho videjka čo poslal link , to má v aute ....Ale či priamo na baterke , alebo z nejakej inej vetvy to nevieme .....
0

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa peterbn » 25 Máj 2023, 14:39

V aute som priviedol cya6 ku rádiu zo svorkovnice v interiéri kde je napojený kábel od batérie. Mínus som nechal pôvodný čo je v káblovom zväzku originál, je tam prierez 1 čo by mohlo rovnako stačiť, tam by som problém nevidel. Doma to napájam zo zdroja ktorý sme vyrábali ešte v škole na praxi. Je to stabilizovaný zdroj s prúdovým obmedzením s MAA723. Mám k dispozícii aj osciloskop. Dočítal som sa na internete že tento regulátor L5952 bol problém v týchto Alpine rádiách.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Máj 2023, 15:11

tieto digitálne riadené stabilizátory skutočne odchádzali. Avelmak ho má za 9 eur, za tú cenu by som ho naslepo vymenil a potom sa uvidí. Keď vravíš, že máš osciloskop, kukni ešte rezonátor / kryštál XL501/502 pri CPU
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Máj 2023, 19:05

peterbn napísal:
25 Máj 2023, 14:39
Je to stabilizovaný zdroj s prúdovým obmedzením s MAA723.
Takýto zdroj je prúdovo nedostatočný na napájanie autorádia, (jedine že by bol napríklad na 10 A). Nadprúdová ochrana obmedzí odber tak, že pri prúdovej špičke poklesne napätie a podpäťová ochrana rádio vypne. Preto ti rádio vypína pri pridaní hlasitosti.

Ak chceš posunúť okamžik vypnutia rádia, daj na výstup zdroja čo najväčší elektrolyt, (napr. 10 mF/ 16 V), alebo malý akumulátor.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa peterbn » 25 Máj 2023, 22:47

Ďakujem za Vaše odpovede. Ak tomu dobre rozumiem, zistil by som tou úpravou zdroja či tá nadprúdová ochrana toho regulátora funguje správne alebo prípadne poškodenie toho obvodu? Mám v pivnici odloženú staršiu batériu z
auta, mohol by som ju na tento pokus použiť. Tento môj zdroj má prúd len 3A, presne ako píšeš je určite nedostatočný na ten výkon. Zatiaľ mi ale ani raz nesvietilo prúdové obmedzenie kôli vyššiemu odberu prúdu. Bral som to len ako informatívne meranie ale už aj tie napätia boli odlišné podľa tabuliek. Čítal som tu už nejaké vlákno ohľadom zdrojov a ich problematike, mohol by som sa pokúsiť niečo vyrobiť do budúcnosti. Obvod reaguje aj na zmenu podľa hlasitosti nad 20 podľa tabuľky, ale tiež nie sú úplne presné podľa nej. Pre istotu som objednal už aj ten nový regulátor z Avelmaku. Skúsim pozrieť aj tie kryštály cez osciloskop.
0

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Autorádio Alpine vypínanie

Príspevok od používateľa peterbn » 27 Jún 2023, 18:58

Ahojte, píšem po dlhšej dobe k príspevku. Regulátor mi prišiel, problém sa nevyriešil. Vypínanie stále zostalo a pribudli ďalšie problémy. Zistil som že už nemám ani správne napätie z procesora na výstupe Reset pre regulátor. Odpor na tomto pine bol nejakých 19ohmov a procesor sa celkom pekne hrial a zároveň aj regulátor hreje tiež.Je možné, že som niečo omylom skratoval pri meraní na tom regulátore. Stratili sa na ňom napätia z výstupu Audio+B, Servo+B aj napätie pre Tuner. Po preletovani toho procesora bol už odpor na výstupe Reset pre ten regulátor 38ohmov. Skúšal som merať samotnú nožičku oproti kostre toho procesora keď som to mal vonku a odpor tam nebol žiadny. Rádio išlo zapnúť aj bez koncového IO, aj bez operačných zosilňovačov. Skúšal som pomaly odpájať tieto obvody no príčinu som zatiaľ nenašiel. Neviem vylúčiť chybu samotného procesora.
Pridávam menšiu aktualizáciu, zistil som že voči kostre je odpor 40ohmov na napájací pin procesora ic501 - VCC a to isté aj na procesore pre RDS ic001 pin VDD.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok