Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Aug 2023, 11:59

Dobrý deň prajem,

Riešim akurát s otcom otváranie okien na strane spolujazdca. Mazda 2 r.v. 2006. Problém je navonok jednoduchý. Najprv to začalo blbnúť, že niekedy sa nedali stiahnúť okna. Teraz to nefunguje vôbec.

Na strane spolujazdca je to pomerne jednoduché, je tam len spínač a motorček. Spínač má v kľudovom stave vysokú impedanciu, v zopnutom <1Ω. Motorček ani pri požiadavke zo strany vodiča nedostáva napätie (meral som DC).

Na strane vodiča je toto čudo, spínače má v poriadku, zvyšok neviem identifikovať. Vie niekto viac o tom dieli? Pomohla by aj schéma zapojenia v aute, či a kde to má ďalšie riadiačky.
Prílohy
IMG_0591.jpeg
IMG_0592.jpeg
IMG_0593.jpeg
IMG_0594.jpeg
IMG_0595.jpeg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 18:40

V prvom rade treba skontrolovať vodiče v tej gumenej pančuche čo ide z karosérie do dverí - L aj R. Ľúbia sa niektoré pri pohyboch dverí polámať.... Najčastejšia závada, keď niečo vo dverách nejde!
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Aug 2023, 19:09

Ďakujem za odpoveď. Keď ono pootvorenie dverí nemalo nikdy jednoznačný vplyv na výskyt poruchy.

Momentálne je to opravené. Otec proste zapojil konektory, a keď naraz stlačil tlačidlo blokovania otvárania okien a páčku otvorenia okien, "niečo cvaklo" - predpokladám relé na tej doske, a odvtedy to ide. Aspoň zatiaľ.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 19:59

maskrtnik01 napísal:
05 Aug 2023, 19:09
Keď ono pootvorenie dverí nemalo nikdy jednoznačný vplyv na výskyt poruchy.
Nemal som namysli len pootvorenie - vieš odhadnúť, koľko krát sa už tie dvere otvorili a zatvorili ?? :rolleyes:
Ja som musel niektoré úplne vymeniť... izolácia na tých hrubších bola na viacerých miestach prasknutá a vo vnútri len "pár oceľových pomedených chlpov" čo sa na licňu ani nepodobalo... na tých prasklinách sa lámali...

Mne sa nedalo niekedy zamknúť..už to bolo také doblbnuté v RJ.... Po "resete " - odpojení/pripojení batérie to chvíľu šlo, potom raz pri otváraní dverí zacvakali zámky a fertik...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Aug 2023, 20:10

Dobre teda, tak keď to zase zblbne, ako tie káble preveriť? Celý prechod z dverí do auta ste rozobrali? Neviem si predstaviť čo to obnáša, aj ako ďaleko od dverí je potom opačný koniec kábla s konektorom.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa enigma » 05 Aug 2023, 20:28

daj preč ten gumený husí krk a skontroluj káble ..... najprv jeden koniec toho krku posuň ku dverám ( od karosérii ) a skontroluj káble a potom naopak , od dverí a skontroluj káble . ( neviem koľko sú dlhé tie káble medzi dvermi a karosériou , preto to píšem na dvakrát ..... )
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Aug 2023, 20:54

Myslíte skontrolovať vizuálne? Na prezvonenie by som potreboval prístup na opačný koniec, až ku konektoru.
Čo sa týka náhodného vypadnutia a obnovenia spoja, to som chcel provokovať tým pootvorením.

Čo ako logicky vyzneje teória poškodených káblov, po tom zázračnom cvaknutí s tým zrazu nie je žiaden problém, akoby to práveže súviselo s elektronikou. Len keby som od toho mal aj schému.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 20:59

Konektor býva väčšinou na dverách... z protikusu idú vodiče cez tú gumenú pančuchu/prechodku do útrob pod palubku... ani boh nevie kam :rolleyes:
Výmena vôbec nie je jednoduchá - to by sa museli meniť hádam aj celé káblové zväzky...
Oprava sa dá, ale tiež to nie je len taká zábavka na hodinku...
Tá pančucha sa dá zvliesť z konektora aj vyzuť z plechu karosérie a kúsok posunúť. Tak sa dá čiastočne vizuálne posúdiť stav vodičov. Potom ich pojednom popoťahovať primeranou silou a zlomený sa určite vytiahne. Pokus o znovu-spojenie toho vodiča je škoda roboty... treba ho nahradiť novým- kvalitným. Pripojiť najlepšie priamo do konektora - zohnať nový pin a nakrimpovať, prípadne aspoň prispájkovať na ten pôvodný - čo najbližšie ku konektoru, tam je menej namáhaný.
Prestrčiť cez pančuchu a s pôvodným spojiť mimo karosérie. Zafúknuť do zmršťovačky a vtlačiť ho potom dnu pod prístrojovku - tak, aby bol spoj dnu.
Ono je to jednoduché, ale ten prístup k tomu :rolleyes: Najlepšie by bolo zhodiť dvere, alebo aspoň obmedzovač dverí, aby sa dali viac otvoriť a získať tak manipulačný priestor.... Keď som sa bol na opravu pýtať v servise, tak technik len pretočil oči a povedal, že elektrikára má na dovolenke, že najskôr za dva týždne... Tak som to potom poobede povymieňal sám...ale dokrčený som bol jak krepový papier :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otváranie okien spolujazdca Mazda 2 r.v. 2006

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Aug 2023, 21:18

Ďakujem za radu, takto by sa to ešte dalo…aj keď dúfam, že to nebudeme musieť robiť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok