ECU - pada 5V referencia

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa kinedryl » 16 Aug 2023, 17:59

Aktualny problem na aute - sporadicky vyhadzuje P0651 a hadze do nudzoveho rezimu :

Jednotka ma 3 nezavisle vetvy s vystupom 5V na napajanie snimacov - jedna vetva ma len jeden snimac, druha vetva napaja paralelne 3 snimace a tretia vetva dalsie 3 snimace. 0651 znamena, ze obvod napajania je bud otvoreny ( pretrhnuty +5V drot alebo kostra), alebo skratnuty na zem (predrata izolacia, slus na kostru, atd.) po dobu viac ako 0,6 sekundy. Chyba je "generalna" a nie je rozlisene, ktora z tych troch vetiev to konkretne robi. Kabelaz je komplet skontrolovana, konektory OK, vystupy v jednotke na konektor preletovane bez studenych spojov. Snimace vsetky nove, robi to aj s nimi.

Ako viem vytrasovat, ktora z tych troch vetiev mi dropne ? Merat sa da len za jazdy a vsetky snimace musia byt zapojene. Mam k dispozicii USB Hantek a USB logicky analyzer.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Aug 2023, 20:03

Pouzi logicky analyzer aby si zistik ktora vetva to robi, potom osciloskop co to robi.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa kinedryl » 16 Aug 2023, 23:51

No prave - narychlo som zohnal akysi 8-kanalovy klon Saleae, ale nie som si isty, ako ho spravne nastavit. SW ho normalne najde a pripoji, ale priebehy to neukazuje. Predpokladam, ze tam mam len zapojit spolocnu zem a kazdu 5V vetvu osobitne na 3 rozne vstupy.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa balu » 17 Aug 2023, 06:59

V SW pro Saleae musíš nastavit na kterou hranu se bude spouštět záznam.
image.png
image.png (11.27 KiB) 1922 zobrazení
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa kinedryl » 18 Aug 2023, 12:01

No neviem, z toho analyzera som nejaky zmateny :)

Priebeh to zacne ukazovat len ked pripajam a odpajam samotny (-) pol auta, resp. kostru na vstup CH01. Ked pripojim ktorukolvek 5V vetvu na hociktory zo vstupov a kostru dam na GND nerobi to vobec nic. Naco su tam tie dva vstupy GND ?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa Atlan » 18 Aug 2023, 16:28

Preco by to malo nieco robit? A ake dva vstupy. Gnd je gnd a ziaden vstup. Vsetky gnd su prepojene. Pripoj to do usb, gnd spoj s kostoru auta. Jednotlive vstupy ch1 ch2 ch3 pripij na sledovane napatia, nastav start pri zostupnej hrane na kazdom vstupe co si pripojil. Nastartuj a chod jazdit, Az dojde k poklesu pod 1,8V zacne sa zaznamenavat.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa kinedryl » 27 Aug 2023, 13:17

Ten analyzer sa sprava tak, ze ked su vsetky vstupy odpojene, na obrazovke su vsetky priebehy v Hi. Ked z pinu GND pripojim kablik na niektoy zo vstupov, priebeh daneho vstupu padne do Low. Rovnako na vsetkych 8 kanaloch.

Ked prepojim GND analyzera so zemou zdroja a zo zdroja vystup 5V postupne pripajam na jednotlive kanaly, priebehy su stale v Hi a vobec sa nemenia.

Ked otocim polaritu tak, ze na GND analyzera pripojim + 5V zo zdroja a GND zdroja postupne pripajanm na vstupy analyzera, priebehy sa menia z Hi na Lo.

Je to presne naopak, ako potrebujem :) Ja chem mat spojene GND analyzera s GND jednotky a vystupy 5V z jednotky chcem mat pripojene na vystupy analyzera. Vtedy chcem vidiet na priebehoch Hi, a ked padne 5V na 0-lu, chcem tam vidiet Lo.



Robi to rovnako v Logicu aj v Pulseview.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: ECU - pada 5V referencia

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Aug 2023, 17:20

A preco by sa malo nieco menit ked na vstup privedies 5V to je predsa hodnota HI a tu aj zobrazuje.
Ak ta to trapi prived 5v cez odpor na optoclen. A optoclenom spinaj vstup analyzatora k zemi.
Bude to sice zobrazovat opacne, ale budes spokojny.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok