Žárovka/y světlometu nesvítí, jak změřit funkčnost obvodu?

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

postcd
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 12:19

Žárovka/y světlometu nesvítí, jak změřit funkčnost obvodu?

Príspevok od používateľa postcd » 08 Nov 2023, 14:59

Dobrý den,

prosím o radu jako úplný laik, kam/ke kterému kontaktu přiložit elektrody multimetru a kterou/é veličinu/y měřit, abych zjistil kde je v el. obvodu problém způsobující nesvícení jednotlivých žárovek zadního světlometu auta - obrázek.

Odpor asi nemohu měřit, protože ten se neměří pod napětím (prý může dojít ke zkratu, zničení měřiče atd.) a odpor bez napětí (kdy je asi obvod u zapalování auta rozdělen, možná pomocí relé) bych musel obvod nějak uzavřít přemostit u žárovek).

Mám tedy měřit proud a nebo napětí mezi objímkou žárovky a kontaktem pro spodek žárovky?
Tímto uvedeným způsobem (při vyndané žárovce - dolejší) jsem naměřil jakési napětí 0.8 při nastavení multimetru na hodnotu 200. Je možné, že je multimetr poškozený. Přesto žárovka ani jiné tam nesvítí - u žárovek jsem naměřil odpor asi 0.2 ohm (desetinnou čárkou si nejsem jist) a vlákno nemají zdá se přerušené .

Případně jestli měřit místo odporu proud a jestli ve stejném místě, případně v kterých jiných místech a na co si dát pozor (jde tam 5 kabelů na 3 žárovky, nerad bych způsobil zkrat). Byl by prosím někdo ochoten to podrobně popsat, co zkusit?

Na všechny kontakty jsem dal Kontaktol.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Žárovka/y světlometu nesvítí, jak změřit funkčnost obvodu?

Príspevok od používateľa enigma » 08 Nov 2023, 15:22

vieš odopnúť konektor pri zadnom svetle ? ( uľahčí robotu ) ak nie , meraj stred fasungu do ktorého sa vkladá žiarovka .
samotné meranie :
- zapnuté svetlá , najprv obrysové
- multimeter na V ( jednosmerné ) a 20 V
- čierne tykadlo oprieť o kostru ( mínus pol )
- červené na stred fasungu .... nameraných od 11,8 - 13,8 V ( voltov )
- zapnúť hmlovku a zopakovať postup
- zapnúť spiatočku a zopakovať postup
zapnúť všetky 4 smerovky a opakovať postup
rovnako aj pri brzdových svetlách
žiarovky predpokladám že máš skontrolované
keď toto všetko urobíš , prepni merák na zvukovú skúšku a prepískaj si kostru na fasungu ( čierny zostáva na kostre a červeným sa dotkni plechu do ktorého sa vkladá žiarovka . malo by pípať
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok