Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Pomaranc » 23 Mar 2024, 18:28

Zdravím, mám 6 áut s ktorými sa jazdí len v lete, no v zime (5 mesiacov cca od začiatku novembra do konca marca v kuse) sú odstavené. Je pochopiteľné že štartovacie akumulátory tak dlho nevydržia bez nabíjania, no s akumulátormi nechcem manipulovať a vyťahovať ich na zimu von (hlavne zo zdrav. dovodov) a nieje ani možnosť ich trvale napojiť na nabíjačku - cez zimu ich síce občas dobíjam s CTEK MXS 5.0 no treba naťahovať dlhé predlžovačky čomu sa chcem vyhnúť.
Občas ich aj zabudnem dobiť a tento rok mi skrz to odišla 110Ah baterka v cene 200€ tak som sa to rozhodol vyriešiť solárnymi panelmi ktoré budú cez zimu v aute.

Kúpil som 6x 50W solárnych panelov - špecifikácie:
Výkon: 50W +/- 3%
Napatie: 17.55V
Napatie na prázdno: 21.58V
Prúd: 2.85A
Skratový prúd: 3.24A
Rozmery: 630x545x35mm

Keďže ide len o udržovanie a nie dobíjanie, napadlo mi panely pripojiť cez zapalovač a za panel pripojiť obmedzovač prúdu (prúdový zdroj) ktorý by dovolil nabíjať aku max. 500mA (napr. LM317T v zapojení prúdového zdroja s rezistorom).
myslíte že to bude OK ? Máte s tým skúsenosti ? Budú panely v škaredom zimnom počasí stíhať udržiavať aku nabité a nebudú trpieť?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2024, 18:54

Riešení na takéto udržiavanie je niekoľko druhov/typov, ale pri PB akumulátore je dôležité len vykryť straty samovybíjaním s nejakým + minimálnym presahom. Najjednoduchšie pri takomto type panela by stačila pre zicher jedna nejaká uni usmerňovacia dióda a žiarovka 24V/2W ... zapojené v sérii s batériou k panelu.
Ale samozreme sú aj iné metódy - s reguláciou max. prúdu, max.napätia, alebo oboch veličín... Ale k tomu sa budú vyjadrovať viac zástanci týchto metód...
Pripojenie cez zásuvku zapaľovača či inú 12V zásuvku v aute treba najprv preveriť, či ostáva aktívna aj po uzamknutí a "uspatí" auta..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa misocko » 23 Mar 2024, 18:59

no a hlavne nepotrebujes obmedzovať prúd ale max napetie , aby si aku v prípade slnečných dni neprebil
14,3 - 14,6 V max, viac by som nedaval
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2024, 20:25

Ja si myslim ze tam treba dat nieco inteligentne co bude sledovat napatie na baterke a ked poklesne na urcitu godnotu, tak ak je slnecno tak bude dobijat. Ak sa dosiahne max napatie baterky, tak zase odpoji nabijanie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Pomaranc » 23 Mar 2024, 21:05

Použitiu inteligentných zariadení sa chcem práve vyhnúť aby zariadenie bolo predvídateľné, ľahko nastavitelné a opravitelné, spoľahvivé a hlavne aby mi to nepodpálilo auto. Kludne aj za cenu menšej účinnosti a vačšieho stratového tepla do chladiča.

Čo si myslíte o verzii ak by som akumulátor udržiaval konštantným napatím povedzme 13,8V s LM317T - ten má v sebe prúdové obmedzenie na 1,5A (myslím) a teda ani max. stratový výkon by nebol moc vysoký.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa misocko » 23 Mar 2024, 23:08

maš tam 2,8A (max) a 3,2A (skratový prud). Fakt nemusiš riešiť prúd, ani 3,2A žiadnej auto baterke neubliži.
Orež napätia a maš pokoj
panel by som dal cez diodu, za ňu nejaku elektroniku ktora odpoji panel pri prekročení napetia baterie 14,6V. Okrem toho panel zaťažiť stálym odporom aby sa neprekročilo max napetie panelov naprazdno.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa miso156 » 24 Mar 2024, 06:01

Lm317 na to uplne staci. Nastavit na vystupe 14,4V. Samotna Lm317-ka ma vnutornu prudovu limitaciu na bajoko 1,5A. To znamena, ze pri slnecnom dni ked je panel schopny dat 3A obmedzi nabijaci prud na 1,5A (takze zial polovicu energie nevyuzijes).

Ak sa ti s tym chce babrat a vyuzit vsetku energiu, musis Lm317-ku posilnit vykonovym tranzistorom.

Avsak pozor, 317-ka si berie z napetia panelu cca 2V + schottky dioda pre blokovanie spatneho prudu dalsich 0,5V , takze pocas zimnych mesiacov ked bude napatie na panely len 16V necakaj ze bateriu dobije na viac nez 13.5V.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Mar 2024, 08:16

Už sa to tu rozbehlo tak, ako som predpokladal 8)

Pokiaľ sa nebojíš CN výrobkov, čo tak použiť takýto "regulátor" - Lacnejšie ako za 2-3€ to doma nezbastlíš ani s LM3xx .. mám dva také moduly doma a fungujú niekoľko rokov bez "nehody". Jeden mám prednastavený a vybavený naviac 2v1 CN meračom prúdu a napätia, na nabíjanie PB akumulátora 12V/24Ah , ktorý využívam sporadicky pri oprave 12V zariadení vyžadujúcich veľký prúd. a druhý som asi pred dvoma rokmi uviedol do prevádzky na núdzové osvetlenie pri výpadku prúdu z nejakého vyčerpaného náraďového NiMh akupaku ( už je nepotrebný, lebo distribučka nedávno konečne našla prerazený izolátor, ktorý spôsoboval výpadky).
Rozsah vstupného napätia/prúdu pre tvoj panel stačí .. a výstup si nastavíš podlľa predstavy.
https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... 02188440_2
Prílohy
obrázok_2024-03-24_081649895.png
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa jova » 24 Mar 2024, 11:12

A zapojit tyhle zdroje na panel už jsi skutečně zkoušel? Mám pocit, že to fungovat nebude. Ten panel není „tvrdý“ zdroj napětí a při rozběhu to nedopadne dobře.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Ado_PO » 24 Mar 2024, 15:49

Je aj lepšie riešenie ako XL40.. . Na chalupe mám starší olovený aku a živím ho týmto modulom ovládaným MPPT kontrolérom CN3722 https://www.aliexpress.com/item/1005003189082260.html
Modul živím z 50W soláru zrejme zhodných parametrov ako uvádza autor vlákna.
Z akéhosi dôvodu je pomaly za 2x toľko ako ma stál v 2019. :?
Potom je tu verzia s 2x vačším výstupným prúdom za menej ako som platil v 2019 :biggrin: https://www.aliexpress.com/item/1005005922073429.html

rakato11: ďakujem, opravené
Prílohy
CN3722_3A.jpg
CN3722_6A.jpg
0
Naposledy upravil/-a Ado_PO v 24 Mar 2024, 18:39, upravené celkom 1 krát.
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 387
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa rakato11 » 24 Mar 2024, 17:29

Opravený odkaz, chybí tam na konci "l" :
https://www.aliexpress.com/item/1005005922073429.html
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Mar 2024, 17:45

Pred rokmi som tu prilozil raz jeden "miniprojekt " ... tiez som dal na palubovku pod sklo maly solar , lenze nebol stavany na taky vykon .Nedokazal vobec ani prebit aku , pri plnom svetle tam bol nejaky maly prudik . Len jedna diodka s nizkym ubytkom . Ale neskorsie pri vymene auta uz bol problem so zasuvkou a nechcelo sa mi to prerabat , teraz je to na kadibudke na dedine .. uplne super na maly gelovy aku , sikma strecha , ideal :)..aha , nuz je to samozrejme s LED .. aku som vybral z nejakeho maleho vraku UPS , ak by ju niekto ho chcel , moze sa ozvat :)
0

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Pomaranc » 24 Mar 2024, 23:40

Ďakujem za rady, pozriem sa na to a zvážim čo použijem.

Spomínané regulátory sú určené pre lítiové aku - neviem či to bude vhodné aj pre Pb, hlavne aby nedochádzalo k prebíjaniu a plynovaniu (degradácii).
Vraj je ideálne udržiavacie napatie cca 13,8V.

Ďalej monokryštalické panely (ako mám ja) majú relatívne stabilné výstupné napatie aj pri slabšom svite (ktoré je v zime vyššie čo mi vyhovuje) a teda aj pri úbytku cca 2-2,5V na LM317T + dióde by mal do aku tiecť prúd aj pri horšom počasí.

Ak by som použil regulátor - bojím sa aby mi pri horšom počasí nadmerne nezaťažoval panel - panelu by to síce neprekážalo no znížilo by to účinnosť, naopak v krajšom počasí by zas bolo nabíjanie účinnejšie, rovnako by sa v prípade potreby mohol využiť plný výkon panelu bez obmedzenia prúdu na 1,5A ako pri LM317T.

Žijem v TT okrese kde je v porovnaní so zvyškom SR dosť veľký ročný úhrn žiarenia.

@Amaterr: Aký bol výkon/parametre panelu ? Aj ja som našiel na Ali solárne nabíjačky na palubovku, no podľa parametrov a recenzii to boli skorej hračky, preto som radšej kúpil normálny panel.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Solárna nabíjačka/udržovačka Pb aku

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Mar 2024, 01:24

Hladal som to v sekcii Moj vyrobok -mini , nenasiel som to .. panel som kupoval v GM Bratislava , uz tam nieje v ponuke , bolo to v Al- rame asi 12x25cm , pri plnom svetle okolo 100mA .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok