Led osvetlenie schodov

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa martin63 » 24 Okt 2011, 10:03

no súmrakový spínač by sa tam dal určite zabudovať..napr.: by si spínal napájanie toho celého zapojenia
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 26 Okt 2011, 08:12

...no ano len najde sa clovek ktory by to prihodil do zapojenia?....

dakujem
0

Nomen

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa Nomen » 26 Okt 2011, 08:53

myslim , ze najjednoduchsie riesenie je dat tam pohyblive cidlo od Hagardu , najlacnejsie okolo 10 eu , nastavit cas a pustit to cez 4017, mozu preblikavat aj dlhsie , alebo potom ako u nas vo firme , svietia stale , den -noc .

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa martin63 » 26 Okt 2011, 08:58

použi nejaký súmrakoví spínač s relátkom a potom napájanie toho obvodu spínaj cez relátko....schému súmrakového spínača nemám
0

alibaba

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa alibaba » 26 Okt 2011, 10:44

takových schémátek vyšlo v amaterském radiu hafo, nebo třeba známá publikace Slávy Nečáska 100 zajímavých zapojení

Nomen

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa Nomen » 26 Okt 2011, 12:14

ja som si zbezne to vlakno prezrel , nespomina sa kde su tie schody , ked mi to vychadza na pivnicu alebo slabo osvetlene tam ziadne sumrakove snimace predsa nepotrebuje , aj ked je schodiste relativne dobre osvetlene , Led sa dava tesne u schodu a len schod sa prisvieti , cize by mal reagovat len na pohyb , popr. prerusenie nejake luca .

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 26 Okt 2011, 16:17

ahojte,


takze zapinanie-vypinanie osvetlenia je uz vyriesene v samotnej scheme. Netreba nic ine co sa tohoto tyka.
Otazka je - ako zapojit sumrakovy spinac (aky) tak aby sa schody nespinali aj cez den :)

schody su v obyvacke v novostavbe.
0

Nomen

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa Nomen » 26 Okt 2011, 16:32

asi si ma nerozumel , ty predsa nepotrebujes sumrakovy snimac , resp len sumrakovy , ty potrebujes hlavne pohybovy a ten musi mat v sebe logiku , aby opet len reagoval len na svetlo , ty chces sumrakovy aby sa to vecer zaplo a svietilo celu noc ? nechces to tak , aby sa zaplo svetlo ked sa zotmie a len vtedy ak tam bude pohyb ? ak tam priamo nesvieti svetlo , staci len pohybovy , zopne ak tam bude pohyb , bez ohladu ci je tam sero , tma , alebo svetlo
ja by som tam dal taketo nieco :
http://www.hagard.sk/svietidla-zdroje-a ... 606&page=2
a ako vidis , reaguje na pohyb a je podmieneny svetlom .
Sida? to je opet dalsia zenska ?

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 26 Okt 2011, 16:47

...ano...chcem aby sa svetlo zapinalo len ked sa zacne stmievat - sero a LEN v tedy ak tam bude pohyb an dobru - dajme tomu 10s - ako uz bolo spomenute.

..som v tom ze sumrakovy snimac zopne cely obvod ked sa zotmie (inac bude cely obvod v stave 0 - bez stavy) ktory je hore na scheme....v obovode su uz predsa optodiody na snimanie pohybu, nie?....
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Okt 2011, 17:16

adis
O kterém zapojení je řeč?
Já ti ten "soumrakový" spínač domaluju.
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 26 Okt 2011, 18:59

Ahoj Breta...som rad ze si sa ozval...

jedna sa presne o ten obvod ktory si navrhol tuna pre "Jojo9432" alebo tak nejak....

...nebudem musiet programovat ten IO..pretoze to nezvladnem... este si potrapim hlavu aby som navrhol cesty n plosnom spoji ale programovat to nie....
...tiez by mi velmi pomohlo kebyze mi napises presne typy jednotlivych prvkov a ich hodnoty... takto budem len tapat...
..alebo... najlepsie... ak by si to vedel pre mna spravit na komplet... rad ti za to zaplatim....

- mozem ta poprosit este o jednu vec? - rad by som bol kebyze ma samotne osvetlenie tuto funkciu:
- dajme tomu ze OPT1 bude na prizemi a OPT2 bude na poschodi. Clovek pretne priamku medzi OPT1 a Diodou, svetlo zopne a zacne sa odratavat cas dlzky svietenia AZ po pretnuti priamku medzi OPT2 a Diodou. Chcem predist tomu ze ak sa niekto dzrzi v priestore medzi OPT1 a OPT2 svetlo zhasne a osoba bude musiet ist zas dole alebo hore schodmi aby pretal priamku medzi senzormi.
0

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa skromny » 27 Okt 2011, 12:43

adis napísal:- dajme tomu ze OPT1 bude na prizemi a OPT2 bude na poschodi. Clovek pretne priamku medzi OPT1 a Diodou, svetlo zopne a zacne sa odratavat cas dlzky svietenia AZ po pretnuti priamku medzi OPT2 a Diodou. Chcem predist tomu ze ak sa niekto dzrzi v priestore medzi OPT1 a OPT2 svetlo zhasne a osoba bude musiet ist zas dole alebo hore schodmi aby pretal priamku medzi senzormi.
nemoze sa Ti stat, ze pokial osoba A pojde z dola nahor, pretne OPT1 tak chvilku na to pretne OPT2 zhora nadol nejake "B" - jeho manzelka/syn/pes/niekto(nieco) a ostanu na schodoch visiet obaja v tme? ak hej, ako vyriesit toto? myslim ze tvoja podmienka "pretnem OPT1 -> zapnem, pretnem OPT2 -> vypnem" tu nepostacuje..
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 27 Okt 2011, 14:23

... moj nazor je ze pokial bude obvod zopnuty - pretne sa OPT1 alebo pojde osoba z hora kde bude OPT2 - bude stale zopnuty. A ci budu prechadzat ludia v 5sec intervale s hora alebo s dola za sebou, obvod bude stale zopnuty a svetlo bude stale svietit.

Otazne je ako docielit to aby vedel obvod vyhodnotit ze niekto je stale na schodoch a musi svietit. Ak by to bolo len cisto o zopinani OPT alebo ich funkcia vypinania - odpocitavania 10sec - muselo by sa pouzit programovanie. ASI.

cize OPT budu sluzit asi iba na zopnutie obvodu, a ci uz mi pojde zena oproti s poschodia a pretne OPT2, obvod bude stale zopnuty. Teda bude zopnuty opat po dlzku ktora sa nastavi pouzitim tych R a C.

A to som sa pytal ci je mozne spravit pomocou tych OPT obvod tak ze by vyhodnocoval od ktoreho pride prvotny signal, cakal na odozvu druheho OPT a zaroven vedel riadit aj druhy smer po schodoch.
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 05 Nov 2011, 10:52

...Breta.. podarilos a ti nieco nakreslit?...
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Nov 2011, 11:49

Ta úprava na soumrakové spínání by mohla vypadat nějak takto. Upraví se napájení infradiod vysílače - přidá se jeden 4093, všechny jeho vstupy se spojí, všechny jeho výstupy se spojí, a ten bude zapínat vysílací infradiody. P se nastaví úroveň sepnutí tma/světlo, vhodný fotorezistor např. zde
http://www.gme.cz/fotorezistory/vt83n2-p520-059/
Ty ostatní tvoje požadavky už by se dělaly dost složitě, na to je vhodný mikroprocesor.
Prílohy
fotoovl.png
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 24 Nov 2011, 17:33

OK.. velka vdaka

prosim ta napis mi este ake hodnoty maju mat suciastky

C5
R7
R6
OPT1, OPT2 - tu s ami jedna o vyspecifikovanie nejakeho presneho typu na toto sa hodiace
infradiody k OPT1, OPT2 - tak isto vyspecifikovat presny typ (ked si spominla ze by si siel do diod v TV) aby mali dosah 90cm - sirka schodov
O akom vykone kazdeho odpora s bavime? A stacia ked budu obycajne drotove ?


O akom napajacom napati mam uvazovat?

Tak to vyzera ze budem musiet oprasit letovacku a znalsoti so strednej.
Budem musiet najst este niekoho kto mi spravi navrh plosneho spoja s cestami.
Kedysi bol na to nejaky program - ze by som to skusil navrhnut a dal sem na skontrolovanie.
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 24 Nov 2011, 19:28

..Tak sa mi podarilo nieco nakreslit.

Skontrolujete mi to prosim vas páni? Roky rokuce som taketo nieco nerobil


Dakujem
Prílohy
P1070717.JPG
0

MTV75
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Jan 2012, 17:31

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa MTV75 » 07 Jan 2012, 20:41

Niečo podobné by som chcel na osvetlenie okolo chodníka - postupné rozsvecovanie. Stačilo by to len v jednom smere. Spúšťal by to pohybový senzor a malo by to byť na 6-8 žiaroviek na 220V. Keďže som v tomto amatér, viete mi načrtnúť schémy a súčiastky? Veľmi pekne ďakujem.
0

adis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 23 Okt 2011, 20:28

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa adis » 18 Jan 2012, 22:08

....prosim vas ludia....skuste mi niekto navrhnut plosny spoj na uvedenu schemu aj so sumrakovym senzorom....
0

Používateľov profilový obrázok
PeterKeral
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1046
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 19:22
Bydlisko: Prešov/Москва
Vek: 32

Re: Led osvetlenie schodov

Príspevok od používateľa PeterKeral » 18 Jan 2012, 22:34

to hadam zvladneš aj sam aspon sa niečo naučiš :D
0
Kawasaki GPZ500, Bandit 1200
Bez motorky ani na krok :)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok