Výkon LED

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Výkon LED

Príspevok od používateľa LubosFiala » 18 Dec 2010, 13:02

potreboval by som vediet ako sa pocita svetelny vykon led, potrebujem to na porovnanie ci sa viac oplati kupit jedna vykonova dioda alebo viac klasickych 5mm led diod.

Vopred dakujem za rady
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2010, 13:10

Načo to chceš? čo planuješ spraviť?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 18 Dec 2010, 13:41

potrebujem spraviť uv lampu z diód na osvetlovanie DPS
0

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 18 Dec 2010, 13:48

Podľa mňa zbytočne predražené
0
SFC,FluidSIM "P" a FluidSIM "H" vládnu svetu

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2010, 13:50

Osobne som vykonove UV led diody ešte nevidel, ale na toto by boly podľa mna lepšie viac diod aby sa plocha rozložila.

inšpiráciozo

http://svetelektro.com/modules.php?name ... 28&start=0

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 58 sekundách:
Metalweb napísal:Podľa mňa zbytočne predražené
ani ne
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 18 Dec 2010, 13:54

planujem spravit panel 10x10 diod, iba neviem ci mozu byt rozostupy medzi diodami 2 cm aby som dosiahol vacsiu osvetlovanu plochu. Diody mam objednane cez ebay takze vychadzaju nieco pod 6 centov za kus co podla mna neni predrazene.
0

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 18 Dec 2010, 13:55

ak si zohnal takú cenu tak v pohode
0
SFC,FluidSIM "P" a FluidSIM "H" vládnu svetu

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2010, 14:05

2cm je v pohode.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 18 Dec 2010, 14:13

ok, hladal som rozmery tej lampy na ktoru si sem dal link.

Potrebujem spravit nieco lahke, a funkcne a neviem ci bude lepsie pripojit to napriamo na 220V alebo dat transformator a napajat to nizsim napatim. zatial tam dalsie obvody ako casovace davat nebudem.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2010, 14:18

:D napriamo na 220V ja tak robim, menej roboty, a netreba trafo.
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 05&start=0

Maš tam aj schemu, prud treba obmedziť na 25mA alebo neviem kolko tvoje žeru. Ja som kupil teraz s DX tak max 30mA potom začnu horieť a meniť farbu.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa LubosFiala » 18 Dec 2010, 14:46

skúsim to nejako vymyslieť,

ďakujem ti za pomoc :)
0
Naposledy upravil/-a LubosFiala v 31 Dec 2010, 12:24, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
cyberbob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 24 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 40

Príspevok od používateľa cyberbob » 18 Dec 2010, 14:58

Co sa tyka vypocitanie vystupneho vyziareneho svetelneho vykonu LED tak ten sa rata samozrejme tazko. Je zavisly od vela faktorov , hlavne od kvantovej ucinnosti cipu a priepustosti primarnej optiky. Samozrejme kvantova ucinnost je velmi zavisla od teploty cipu a prudu ktorym je LED napajana. Najjednosduchsi sposob ako zistit vystupny vykon LED v mW je pozret sa do datasheetu, tak su udaje namerane vyrobcom.

Osvetlovat DPS 5mm LEDkami je blbost, nehovorim ze to nefunguje, samozrejme ze to funguje, ale bude to drahe a malo ucinne. Samozrejme existuju aj UV LED vykonove az do vykonu 20W z jednej ale tie su pre amaterske pouzitie tazko zohnatelne. Vyskladavat to zase s UV LED s prikonom 1W tiez nieje vyhra. Je to neekonimocke.

Najlepsie riesenie je zabudnut na LED osvitku, aj ked na prvy pohlad toto riesenie vyzera velmi elegantne. Ja odporucam pouzit na osvetlovanie obycajne kompaktne ziarivky alebo linearne ziarivky. Cim lacnejsie a nekvalitnejsie tym lepsie (paradoxne). Ziarivka je vlastne nizkotlaka ortutova vybojka vydavajuca UV svetlo a to je nasledne premienane pomocou luminoforu (biely prasok na vnutornej strane trubice) na biele svetlo. Kompaktne ziarivku su vyhodne preto lebo sa tam tazsie nanasa ten luminofor na sklo a prepusta to potom viac UV. Cim nekvalitnejsia lampa tym prepusta viac UV. Ja som kupil 4 usporky v Bille za 1,5€ jednu. Som schopny osvetlit plosak velkosti A5 za 3 minuty zo vzdialenosti tak 10cm a vysledok je perfektny.Samozrejme ze lampy su tesne vedla seba. V praci pouzivame osvetlovanie pomocou styroch trubic T8 18W a osvetlime plochu 600x300mm a daju sa spravit aj cesticky hrube 0,2mm velmi pekne.

Skratka LEDky na osvetlovanie su pouzitelne, ale mas to viac roboty, viac penazi a horsi vysledok. Kup pre zaciatok nejake lacne usporky v nejakej vyhodnej akcii v Tescu, daj ich do nejakej krabicky zakrytej plexisklom, plosak poloz na to a vyskusaj si to kym sa pustis do stavby LED osvitky. Ked to nebude dobre tak usporku z Tesca mozes este niekde vyuzit na nenarocne osvetlenie v garazi, pivnici, komore atd.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2010, 17:25

povedať že osvetlovať LEDkami je blbosť, je toto iste ako by som pvoedal že osvetľovať UV žiarivkami je takisto blbosť a je lepšie osvetľovať 500W halogenom ( prave sa mi lepta plošak...hmm.... vyšiel paradne viď fotku)

ked chce s UV diodami tak prečo nie? že mala učinosť? neni mala dobra je, že drahsie stači mu 96 diod takych 5-6eur? ale vyzera to oveľa krajšie.

či osvecuje diodami či halogenom či žiarivkami či ortuťovkami, slnkom stale palti jedno pravidlo, "Neni predloha, nieje plošak" a možeš sa na hlavu postaviť. pokiaľ je perfektna čierna predloha a poriadne pritlačena k plošaku, tak ti plošak vyjde furt dobre.

mam tu zrobenu matic s bielimi diodami a už musim niekedy s nimi vyskušať osvietiť že ako dlho to bude trvať.

A vlastne čo som chcel napisať je že vyskakovať tu na niekoho len preto lebo ty osvecuješ s žiarivkami je blbosť.
Prílohy
PC180612.JPG
PC180608.JPG
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 18 Dec 2010, 17:34

0

Používateľov profilový obrázok
cyberbob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 24 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 40

Príspevok od používateľa cyberbob » 19 Dec 2010, 01:03

Prepac borachio, nechcel som ta pohorsit tym ze sa budem snazit poradit Lubosovi, ktory ma napisane v profile, ze je zaciatocnik nieco jednoduchsie ako letovat do serie 100 lediek na sietove napatie.

Co sa tyka toho vyskakovania tak jediny kto tu vyskakuje si ty.

Samozrejme je pravda ze kvalitna predloha je zaklad dobreho plosaku, ale to je snad samozrejmost nie? Mne islo len o to poradit nieco jednoduchsie. Je v celku jedno cim bude Lubos osvetlovat. Ide len o to aby osvetloval jednoducho, lacno a kvalitne a aby tu osvitku ako zaciatocnik mal hotovu rychlo v dostatocnej kvalite.

Klasicke ziarivky som doporucil z dovodu dostupnosti na kazdom rohu a nemusis sa starat o to kde vziat 100ks UV LED.

A este raz prepac ze som sa snazil poradit nasmu kolegovi nieco ine ako ty. Ziadny zly umysel v tom nebol.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok