Led osvetlenie (joule thief)

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Powers
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 12 Júl 2010, 00:00
Vek: 35

Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa Powers » 03 Jan 2011, 12:39

chcem si pravit led osvetlenie izby ktore bude napajane joule thief

no a nechcem sa ošalit myslite že by bola dobra

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1130 ... icle=42988

a aky počet by ste doporučovali ?
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa OHAJ » 31 Jan 2016, 16:17

To akože chceś napájať jednou 1,5V batériou, alebo čo ?
Ak hej, si si vedomý toho že ju to vyšťaví na totálku ...
Obrázok
http://www.elektronovinky.cz/konstrukce ... -05-az-15v
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa boraicho » 31 Jan 2016, 16:22

myslim že ma na mysli napajanie zo zasuvky cez kondik

-- Spojený príspevok 31 Jan 2016, 16:24 --

A inak by som odporučil tieto diody ak je pravda že maju 180lm na watt http://svetelektro.com/clanky/diody-lit ... l-781.html typ 5630
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa Sahasrar » 31 Jan 2016, 17:20

Nechcem zakladat novu temu tak sa opytam tu.... Ako joule thief vlastne funguje?
Ked vidim, ze 1,5V dokaze rozsvietit ledku tak asi ako transformator nie? Zvysi napatie, zmensi prud, s toho vyplyva, ze ked to napajam na 1,5V tak vydrz baterie bude mensia ako pri 3V... Je to len moja interpretacia, neviem ci spravana :D
0

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa MAT555 » 31 Jan 2016, 17:28

Ked to chces ako "usporu" energie tak to nieje efektivne.
0

el_fuego333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Aug 2010, 00:00
Vek: 48

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa el_fuego333 » 31 Jan 2022, 20:34

Ahojte, experimentujem teraz trosku so zapojenim joule thief a mam zaujimave vysledky.
Nemam digitalny osciloskop, takze efektivitu sledujem v case ubytkom na napajacej baterke.
Pouzivam specialny transformator - 2 cievky 1:1 namotane bifilarne drot vedla drotu priemer 0.2mm velmi precizne spolu 2000 otacok (2x1000). Pouzivam nabijatelne baterie AA 1.2V 2000mAh.
Napajam to jednou AA bateriou.
Pri standardnom zapojeni s jednou LED diodou sa to chova normalne a na baterii sledujem ubytok napatia
za 10 hodin z 1,265 V na 1.246V.
Potom som skusil k LED diode pripojit do serie vybitu AA bateriu s 0,4V tak, aby sa nabijala, chova sa ako pridany rezistor. A tu to zacalo byt zaujimave. Na napajacej baterii prestal ubytok napatia, zastavil sa na 1.246V a uz neklesol niekolko dni. Bateria zapojena na nabijanie stupla z 0.4V na 1.28V. Skusil som teda este zvysit rezistanciu pridanim este jednej LED diody do serie s existujucou, spolu s nabijanou bateriou.
Napatie na napajacej baterii zacalo v priebehu casu pomalicky stupat, aktualne ma 1.253V a stale pomalicky stupa.
So standardnym pouzivanym toroidnym feritom s par otackami drotu to takto nefunguje. Asi je specifikum ten moj transformator s extra vysokou kapacitanciou vo vedeni. Napadlo ma, ze by to mohol byt efekt sposobeny naindukovanym kapacitnym napatim, ktoreho posuvny prud (displacement current) je kolmy na standardny prud v cievke a teda aj jeho magneticke pole je kolme na standardne mag pole v transformatore, co sposobuje, ze nema vplyv na mag pole, ktore jeho indukciu vyvolalo. To by vysvetlovalo, kde energia vznikla, ale nie som odbornik na elektro, je to len moja teoria. Kazdopadne, ledky svietia, bateria sa nabija, a napajacia bateria nestraca napatie, prave naopak, na napati stupa.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa breta1 » 01 Feb 2022, 10:49

el_fuego333:
"Napadlo ma, ze by to mohol byt efekt sposobeny naindukovanym kapacitnym napatim, ktoreho posuvny prud (displacement current) je kolmy na standardny prud v cievke a teda aj jeho magneticke pole je kolme na standardne mag pole v transformatore, co sposobuje, ze nema vplyv na mag pole, ktore jeho indukciu vyvolalo."

Takové věty raději nepoužívej, nikdo jim nerozumí.



A vůbec celý dotaz je nějaký nesrozumitelný. Tak, jak to popisuješ, jde o perpetum mobile.
0

el_fuego333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Aug 2010, 00:00
Vek: 48

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa el_fuego333 » 01 Feb 2022, 15:28

Tu pan vo videu popisuje podobny efekt ako ja.
https://www.youtube.com/watch?v=3pQsgKQet80
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Led osvetlenie (joule thief)

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Feb 2022, 18:47

To, že batérie sa Ti napäťovo vyrovnajú ešte neznamená, že majú i kapacitu ... tá vyšlahaná čo mala 0,4V je tak dobrá do šrotu ... a keď mala viac napätia ako zdrojová, LED stále svietila :ignore: ? Zdrojovú odpoj a zapoj tú vzkriesenú, aby si bol v obraze koľko s ňou posvietiš, Joule thief nieje perpetum mobile, aj keby si ho spojil s kryštálkou a "kradol" energiu napr. z SW pásma alebo použil 2 antény (prijímaciu A1, napájaciu indukovanú A2) - bol by to iba jednoduchý prijímač bez vlastného zdroja:
Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok