"Nekonvenčný" súmrakový spínač

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
foow
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25 Nov 2011, 18:54

"Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa foow » 20 Feb 2016, 15:57

Zdravím všetkých, pred zhruba týždňom som do googlu nechtiac zadal zlú frázu a narazil som na toto https://www.youtube.com/watch?v=D5LjGFkpApw . Čo dodať na pohľad, ak sa človek posnaží, vyzerajú veľmi pekne.

Tú časť kde počíta predradené odpory som samozrejme preskočil a rezistory som si nakoniec nahádzal poza drevo. Áno ideto urobiť čo sa týka z elektrikárskeho hľadiska a aj vzhľadu určite lepšie ako to ukázal on.

Ja by som to chcel posunúť o level vyššie a dorobiť tam súmrakový spínač. Ale musí fungovať trochu inak, nielen zapínať a vypínať ale plynulo rozsvecovať a zhasínať "houbičky" a to aj pri prudkých zmenách osvetlenia. Aby proste reagovali ako živé, rozsvecovať a zhasínať môžu aj minutu...

Experimentoval som z obvodom na obrázku na testovacej doske. Funguje, ale len pre malé odbery, čo sa týka zmeny osvetlenia ak som s ním v interiéri tak rozsvecuje a zhasína pomaly ale ak som v miestnosti s "poridanym" osvetlením tak rozsvecuje a zhasína takmer okamžite.

Ďakujem za vaše rady a schémy.
Prílohy
Schéma obvodu ktorý som skúšal
Schéma obvodu ktorý som skúšal
Moje prvé huby (odskúšanie prac. postupu na videu)
Moje prvé huby (odskúšanie prac. postupu na videu)
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa Andrej152 » 20 Feb 2016, 18:31

velmi pekne :potlesk:
ja som pred časom experimentoval zo solárnymi lampičkami , s 2 tranzistormi . npn a pnp a jednym malim triom na nastavenie jasu .
0

Používateľov profilový obrázok
foow
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25 Nov 2011, 18:54

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa foow » 20 Feb 2016, 19:56

Zrejme som to zle napísal, ja mám problém, že ten obvod nemôžem prinútiť aby sa tak správal. Písal som že reaguje odlišne... Skúšal som tam všelijako dávať tie kondenzátory a nedarilo sa. Prosím poraďte.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Feb 2016, 20:09

Síce pekné, ale zapojenie je ZLE. treba to asi takto (nechcelo sa mi s tým moc malovať) odpor si vypočítaj....
Prílohy
ld.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
foow
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25 Nov 2011, 18:54

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa foow » 20 Feb 2016, 21:02

mr.dred napísal:Síce pekné, ale zapojenie je ZLE. treba to asi takto (nechcelo sa mi s tým moc malovať) odpor si vypočítaj....
Jop to je pravda narýchlo som to nahádzal od oka do eaglu :D . Inak návrh ako to vylepšiť ťa nenapadá alebo Vás všetkých nenapadá prosím dajte dačo :(
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Feb 2016, 22:46

Vyskúšaj si toto ,odpory a kondenzátor som hodil len tak "od pása" 1M,100K,10uF - nimi zmeníš čas rozsvedcovania a zhasínania, podľa typu fotoodporu a napájania zvolíš odpor bez označenia...
Prílohy
led.JPG
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

alois

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa alois » 21 Feb 2016, 05:10

Pozri si toto.
Snímaciu diodu treba vymeniť za fotoodpor a bude to citlivejšie.

Používateľov profilový obrázok
foow
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25 Nov 2011, 18:54

Re: "Nekonvenčný" súmrakový spínač

Príspevok od používateľa foow » 21 Feb 2016, 10:34

mr.dred napísal:Vyskúšaj si toto ,odpory a kondenzátor som hodil len tak "od pása" 1M,100K,10uF - nimi zmeníš čas rozsvedcovania a zhasínania, podľa typu fotoodporu a napájania zvolíš odpor bez označenia...
Fajn to vyzerá spolahlivo, dohodiť tam ešte jeden tranzistor na zosilnenie, mal som to v pláne skúsiť dneska ale aj tak ďakujem určite to tvoje skôr bude fungovať ako môj výmysel. :applause:
alois napísal:Pozri si toto.
Snímaciu diodu treba vymeniť za fotoodpor a bude to citlivejšie.
Je mi ľúto ale ako sa na to pozerám vidím tam operák čo porovnáva vstupy a je mi hneď jasné, že na výstube bude bude buď 0 alebo 1, to je pre tento účel zbytočné :pain: ale aj tak ďakujem že si niekto dá tú námahu a napíše mi sem dačo :applause:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok