Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 03 Dec 2019, 19:10

Zdravím,
čo sa týka výroby a práce s podobnou elektronikou mám minimálne skúsenosti a preto sa obraciam na Vás s prosbou o pomoc...

V jednoduchom obvode chcem zapojiť 3 LED diódy do série stým že ich chcem napájať USB káblom...

Vlastnosti diód : - Priepustný prúd max. 100 mA
- 1,5 V

obvod budem ako som už napísal napájať cez USB kábel no tento nechcem zapojiť do PC ale do starej nabíjačky od mobilu...
a nie som si istý niekoľkými vecami : prúd ktorý vychádza z USB portu na PC je pri verzii 2.0 = 100 mA a pri 3.0 = 150 mA
čo by diódam nemalo vadiť no môj zdroj (nabíjačka od mobilu) ma uvedený OUTPUT : 5V --- 750 mA... nie je problém že by do diód šiel
prúd 750 mA keď majú max priepustný prúd 100 mA?
a ďalej by som ešte rád vedel či je nutné do tohto obvodu zapojiť rezistor a ak áno tak rezistor s akými parametrami?

PS: Omlúvam sa ak som poplietol nejaké odborné termíny naozaj mám stýmto odborom minimálnu skúsenosť...
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa jezevec » 03 Dec 2019, 19:30

USB port dává 5V, nemůžeš zapojit tři LED do série. Na každé diodě je (podle barvy) úbytek 2-3V, takže by se ti nerozsvítily. Zapoj je paralelně a ke každé LED musíš dát do série omezovací odpor, jeho hodnotu vypočítáš podle Ohmova zákona (Google).
LED se musí vždy napájet ze zdroje proudu, odpor v sérii omezí proud na danou velikost. Bez něho by se LEDka zničila.
0

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 03 Dec 2019, 19:59

Ďakujem za odpoveď...
no podla tohoto článku : https://joskapilot.webnode.cz/freetrack ... ho-pilota/
a aj vo vačšine videí na yt tieto LEDky zapájajú do série... tak teraz neviem som trochu zmätený myslel som že spôsob zapojenia mám
vyriešený už som vlastne nevedel len to že či môžem použiť tú nabíjačku kedže má 750 mA... a ten rezistor napríklad v článku
ktorý som priložil je uvedený 10 Ω rezistor no každý používa nejaký iný čo som pozeral aj v tých videách preto som sa radšej spýtal...
našiel som aj online kalkulačku na výpočet toho aký rezistor potrebujem a vyšlo to takto :

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa misocko » 03 Dec 2019, 20:15

pero napísal:prúd ktorý vychádza z USB portu na PC je pri verzii 2.0 = 100 mA a pri 3.0 = 150 mA
čo by diódam nemalo vadiť
kde si dosiel k tymto prudom na USB portoch?
500mA pri USB 2 ; USB 3 - 900mA (existuju dosky s turbo chargermi kde PC po komunikacii s mobilom pusti vecsi prud aj napetie !)

LED sa vzdy zapajaju s odporom do serie !
na nete na to v pohode najdes kalkulacky, z tvojho pripadu
napajacie napetie = 5V
LED drop = 1,5V (nezda sa mi , prever)
LED prud = 100mA
odpor 39Ohm (vypocitane kalkulackou a hned zaokruhlene na najblizsi skutocny odpor ktory existuje , na mesni prud LEDkou) na jednu LED

ak mas skutocne LED s ubytkom 1,5V tak samozrejme mozes pouzit aj to zapojenie co si nasiel aj tu kalkulacku, je to OK
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa YellowJacket » 03 Dec 2019, 20:19

Ahoj, podla tejto kalkulacky je to fajn. Pokial mas ubytok na LED 1.5 V, na troch bude 4.5 V. Potrebujes teda rezistor, ktorym bude pretekat prud mensi ako 100 mA ( je to max hodnota, kludne uvazuj s mensim prudom, napr 60 mA ). Na rezistore bude ubytok napatia 5V ( zdroj = usb ) minus 4.5V ( ledky ), cize 0.5 V. Jeho odpor bude podla ohmovho zakona U/R rovny 0.5V / 0.06A = 8.3 ohmov. Kalkulacka ti vyratala 5.1 ohmov, co je minimum, mensi odpor by uz diody mohol znicit, alebo znizit zivotnost.
Cosa tyka hodnoty prudu na adapteri - je to maximum, ktory dokaze dodat, takze tento zdroj uplne postacuje.

// misocko ratal odpor pre jednu led
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2019, 20:31

Este jedna poznamka:
Ak mas v katalogu prud LED 100mA ,to neznamena ze nou musi pretekat 100mA, ale ze maximalne tolko vydrzi.
Ak s tou diodou neides svietit (pouzit ako zdroj svetla), tak pre nu vypocitaj odpor pre prud 50mA alebo este menej. Treba skusat aka svietivost sa ti paci, ci vacsia aleb mensia.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 03 Dec 2019, 20:39

Ďakujem za odpoved :lol:
ja som sa totiž domnieval že ten output uvedený na tom zdroji (750 mA) je pevne daný takže vždy bude posielať do obvodu 750 mA ale ak tomu správne chápem tak on bude do obvodu posielať len toľko prúdu koľko je potrebné hej?
Čo sa týka toho úbytku na LED tak je to konkrétne táto LEDka :

https://www.conrad.com/p/ir-emitter-880 ... 85p-153831

na stránke je k nej aj datasheet kde ale jediný údaj ktorý som našiel je Forward current ktorý uvádzajú ako 1,5V takže odtiaľ som zobral tento údaj...
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa speed » 03 Dec 2019, 20:40

Ahoj, existuju aj regulatory prudu original pre led. Pozri napr : https://www.tme.eu/sk/details/al5809-10 ... orporated/ ten je 100mA. Ked ho das pred len tak mozes napajat napr od 3 do 20V a ledka nezhori.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa Maek43 » 03 Dec 2019, 21:42

Pre upresnenie, zdroj ti udáva napätie, nie prúd v obvode, teda prúd je daný obvodom. Ak by si na zdroj napojil jednu žiarovku ktorá by mala odber napr 100mA tak bude obvodom tiecť prúd 100mA, ak by si zapojil dve také žiarovky paralelne tak bude prúd 200mA, ak tri tak 300mA atď až po maximálny prúd zdroja... Ak máš hociaký zdroj s uvedeným prúdom je to jeho maximálny prúd aký z neho môžeš odoberať.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 03 Dec 2019, 21:53

Maek43 napísal:Pre upresnenie, zdroj ti udáva napätie, nie prúd v obvode, teda prúd je daný obvodom. Ak by si na zdroj napojil jednu žiarovku ktorá by mala odber napr 100mA tak bude obvodom tiecť prúd 100mA, ak by si zapojil dve také žiarovky paralelne tak bude prúd 200mA, ak tri tak 300mA atď až po maximálny prúd zdroja... Ak máš hociaký zdroj s uvedeným prúdom je to jeho maximálny prúd aký z neho môžeš odoberať.
Ďakujem pekne za vysvetlenie :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2019, 22:00

Vidis ako sa situacia zmeni ak upresnis informacie. Kedze je to IR LED tak stym asi budes nieco ovladat. Ak chces mas daleky dosah, tak prud navrhni na 70mA. Ak to nieco ovladane bude blizko, tak staci aj na menej.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 03 Dec 2019, 22:04

Ešte jedna vec mi napadla...

keď to budem napájať cez tú nabíjačku od mobilu je naozaj napätie ktoré je na nej uvedené presné? Lebo niekde som sa dočítal že sa to napätie môže od uvedeného líšiť niekedy až o 30% čo by znamenalo že by mohlo byť aj 6,5 V... je na tom niečo pravdy alebo sa môžem spoľahnúť že tam naozaj pôjde len tých 5V?

-- Spojený príspevok 03 Dec 2019, 23:07 --
romiadam napísal:Vidis ako sa situacia zmeni ak upresnis informacie. Kedze je to IR LED tak stym asi budes nieco ovladat. Ak chces mas daleky dosah, tak prud navrhni na 70mA. Ak to nieco ovladane bude blizko, tak staci aj na menej.
Bude to vlastne slúžiť na snímanie týchto LED-iek IR kamerou ktorá ich bude do softwaru prenášať ako tri body... je to vlastne IR TRACKING.
Čiže bude to síce blízko no čím sú tieto diódy jasnejšie tým je to lepšie...
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa Harchom23 » 03 Dec 2019, 23:10

Aj keď si nemyslím že bude napätie o moc rozdielne od 5V, ale jeden nikdy nevie, ako sa číňan vyspal keď tú nabíjačku vyrábal :oops: Ideálne by bolo zmerať napätie tej konkrétnej nabíjačky pri prúde okolo 100mA, a podľa toho nameraného napätia zvoliť rezistor, ak máš ako zmerať to napätie...
Ak nie, kúp si 3 rezistory, 22R; 15R a 10R najprv to zapoj cez 22R, ak bude nedostatočný jas, skús zapojiť 15R rezistor,
ak nedojde k výraznej zmene jasu, preťažueš LED a zapoj to naspať na 22R,
ak sa jas značne zvýši a stále bude slabý, skús 10R, avšak ak tam bude malý rozdiel intenzity medzi 15R a 10R tak ponechaj 15R

(je to značne kruté riešenie, a ak sa k nemu uchýliš, snaž sa čo najrýchlejšie merať, nech nedochádza k prílišnému otepleniu LED v prípade pretaženia.)

ale ak máš voltmeter (multimeter) alebo si ho vieš aspoň požiačiať tak zmeraj to napätie (nabíjačku zaťažíš prúdom ~100mA tak, že na ňu pripojíš odpor ~50R (56R je bežná hodnota) ale pozor na odpore bude strata 0.5W a bude sa zohrievať, tak meraj rýchlo...
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 04 Dec 2019, 01:58

Presne tak, zmeraj vystupne napatie na nabijacke o 15-00 na obed, a navrhni obvod aj s rezistormy. Ak nechces aby zvyseny prud nenakalibrovaneho napatia siel cez LEDky, tak daj paralelny mosfet ktory sa otvori a skratne LEDky pri zvysenom napati a prud obide LEDky lebo kladu odpor zatial co otvoreny MOSFET nie.
0

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 04 Dec 2019, 08:40

Zhodou okolností voltmeter mám niekde doma tak to skúsim premerať nech mám istotu a nemusím skúšať 10 druhov rezistorov :D
Ale ešte by som mal dotaz k tým rezistorom... všimol som si že sa pri nich udáva ešte údaj vo watoch...
Ide o to že našiel som rezistory s odporom 10 Ω napríklad ale bolo ich viacej druhov a odlišovali sa tým koľko majú watov...
Takže aký rezistor by som mal použiť? 1W; 0,5W; 0,1W či iný alebo na tomto údaji vôbec nezáleží?
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 04 Dec 2019, 09:07

ak je max prud 100mA a napatie 5V, tak to spolu vynasob, 0.1*5 a staci ti 0.5W odpor, daj si 1W odpor ako bias pre istotu aby nehrial.
0

pero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 18:46

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa pero » 05 Dec 2019, 10:51

Zdravím,
skúšam ešte hľadať iné diódy pretože tie ktoré som chcel použiť pôvodne sú ťažko dostupné...
a pri výbere som trochu zmetený z toho ako je v datasheete uvádzaná voltáž, je tam často napísané že : test condition (napr.) 20 mA
a pri tom výsledok že forward voltage = 1,5V.
Znamená toto že napätie má tá konkrétna LED 1,5 V len keď ňou prechádza 20 mA? A ak áno znamená to že keď použijem väčší prúd napríklad okolo 70 - 80 mA tak sa zdvihne aj tá hodnota z 1,5V na viac?

-- Spojený príspevok 05 Dec 2019, 12:01 --
JohnnyElektro napísal:ak je max prud 100mA a napatie 5V, tak to spolu vynasob, 0.1*5 a staci ti 0.5W odpor, daj si 1W odpor ako bias pre istotu aby nehrial.
Nebude vadiť keď použijem aj ten 0,5W? Lebo na stránke z ktorej som chcel objednávať vôbec nemôžem nájsť 1W rezistory s odpormi ktoré potrebujem...
Prílohy
2019-12-05_095111.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa Harchom23 » 05 Dec 2019, 12:07

v podstate áno, úbytok napätia na diode je závyslí prúdu (o tom hovorí VA charakteristika diody, pozri google) .
Avšak velký roziel tam nebude keďže tých 20mA je už za "kolenom", predpokladám že rozdiel medzi 100mA a 20mA bude tak 0,2 a menej volta, to môžeš zanedbať...

Kľudne môžeš použiť 0,5W rezistor, JohnnyElektro sa pomýlil, a výkonostnú stratu na rezistore počítal z prechádzajceho prúdu a napájacieho napatia, pričom skutočná strata bude prúd krát úbytok napätia na rezistore čo je nie 0,5W ale 0,05W (100mA*0,5V)
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 3x LED diód do série - ako napájať?

Príspevok od používateľa peterple » 05 Dec 2019, 12:27

Ale figu to môže zanedbať. Už to napätie pri danom prúde je uvádzané s nejakou toleranciou. A je sakra rozdiel či tie diody budú mať 1.5V alebo 1,7V alebo nebodaj 1.9V pri tom prúde. Do toho ešte prichádza druhá strana A to je ten USB napájač. Ten má tiež nejakú toleranciu. Hore ale aj dole. No a všetky tieto hodnoty sa menia s teplotou.
Výsledok je že je veľmi nepravdepodobné aby dosiahol prúd 100mA pri troch diodach v sérii na 5V zdroj. Tu sa pohybuje v hodne nestabilnej oblasti a akýkoľvek malý posun nejakého parametra má na obvod fatálny vplyv. Ale veď na to príde praxou. V tomto prípade nejde o život. Takže nech si to spočíta, prípadne odsimuluje, potom postaví a zmerá. A bude vidieť čo je realita. Skúsenosti konštruktér získa hlavne praxou, prípadne od skúsenejších kolegov.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok