Napajanie 22 LED z USB

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

kumrik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Aug 2014, 10:14
Bydlisko: Banská Bystrica

Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa kumrik » 29 Feb 2020, 19:54

Ahojte,

chcel by som Vas poprosit o radu s nasledujicim zadanim. Potreboval by som zapojit 22 LED diod, ktore budu napajane z USB portu na PC. Docital som sa, ze USB 2.0 porty zvladnu prudove zatazenie okolo 500mA. LED-ky budu zelene, smd (velkost puzdra 1206, max. 0805) a planujem ich zapojit paralelne. Na ten isty USB port bude este pripojena doska STM32F103C8T6 Blue Pill. Doska bude riadit tlacidla zapojene do matice 6x6, 4 ks enkoderov a otocny prepinac a v PC bude zobrazena ako herny ovladac. Neviem aky prud moze odoberat tato doska, jedine co som zistil, ze ma v sebe regulator napatia 3,3V/300mA.

Poprosil by som o radu, aky typ LED by som mal zvolit, aby som neprekrocil tych 500mA a neposkodil som USB port? Ak by som pouzil klasicke LED, ktore maju prud okolo 20mA, vysledna spotreba pri paralelnom zapojeni by bola 440 mA, co je uz skoro na hranici USB portu. LED nechcem napajat priamo na 5V z USB, ale cez nejaky regulator napatia (nieco podobne ako je na Blue Pill doske) a zaujimalo
by ma, ci je lepsie zapojit pred LED este odpor, alebo vybrat vystup z regulator napatia podla napatia LED diody a odpor vynechat. Dalej aky vystupny prud z regulatora by som mal zvolit na napajanie tychto 22 LED. Chcel by som pouzit 10mA LED, ale nevyznam sa v ich datasheetoch. Ked si odfiltrujem LED diody podla prudu na 10 mA, tak v datasheetoch je pisane 20 mA. Vedel by mi niekto napisat konkretne typy LED a regulatora napatia? Alebo nejake info, ako by som to mal zapojit a na co si dat pozor? Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa djwiktor » 29 Feb 2020, 20:06

A co ti brani v tom pouzit 20mA ledky a mat ich na 10mA skrz odpory? Alebo sa pozri po 2mA ledkach. Otazka je, co to ma byt, lebo od toho zavisi ci to ma svietit ako blazon, alebo len tak primerane.
Malo info si dal.
Zelene ledky na usb porte napriamo by som dal 2 do serie a mozno ani odpor nebude potrebny uz potom. usb vecsinou ma okolo 5V, vecsinou menej ( hlavne na notebookoch).
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa speed » 29 Feb 2020, 20:23

Je urceny konretny pc z ktoreho to bude napajane? Nema ten/tie pc uz usb 3.0? Tam su prudy oleva vyssie. 0,5A mali usb 2.0. Mozno ak by si prezradil co z toho ides vytvorit naslo by sa riesenie.
0

kumrik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Aug 2014, 10:14
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa kumrik » 29 Feb 2020, 20:27

Bude to podomacky vyrobeny herny ovladac a ledky budu sluzit ako podsvietenie. Takze asi bude potrebne nech to trosku svieti. Ale bude dolezite, aby to neposkodilo USB port ak sa to pripoji k PC alebo k notebooku. Ako zapojit tie odpory na znizenie prudu na ledke?
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa speed » 29 Feb 2020, 20:39

Je tam potrebnych az 22 led? Co som rozoberal napr joysticky na xbox tak tam bolo tak 10led max. Je nejaky konstrucny nakres alebo nieco podobne? Ak by sa skusilo dat menej led pripadne spravit moznost viac / menej led svietit naraz.
0

kumrik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Aug 2014, 10:14
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa kumrik » 29 Feb 2020, 20:48

Ano, je tam potrebnych tych 22 led.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2020, 21:43

Tých 500mA z USB je väčšinou bullshit, bežne zapájam 800mA externé disky a stačí im jeden port
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Feb 2020, 21:51

Tých 800mA tam netečie nonstop.


Inak Edgar, Teba si neviem predstaviť na vývoji. Leda tak v Číne :D 500 je bullshit, kašlem na to, čo hovorí datasheet, ja som z tade hulil 800, bude to tak a hotovo :D Bez urážky :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa 21stano21 » 29 Feb 2020, 21:59

Aj to asi nie z hoci ktorého...neni to tak že tých 500mA si musí najskôr to dané zariadenie vypítať?
0
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2020, 22:18

Drakoush neboj sa, že si to Ty tak sa neurazím :D Ale ver alebo nie, ale pri práci s diskom tam naozaj tieklo 800mA konštantne :D A keď nie, tak to bolo okolo 600-700mA. A nie je to prvý prípad kedy som nameral niečo iné oproti tomu ako by niečo malo byť podľa nejakého sheetu (shitu :D ). Dokonca aj na televízoroch kde písalo 5V 500mA som z disku pozeral filmy a išlo to úplne v pohode a boli to hodiny prevádzky po ktorých by to určite zhorelo, ak by to tak nemalo ísť... :D
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa pablox » 29 Feb 2020, 22:25

Záleží, aký je tam HW...na jednom staršom PC mi pri skrate napájania z USB roztavilo kábel a odpálilo dosku...na notebooku mi to pri skrate vyhodí upozornenie a vypne port...druhý notebook si proste obmedzí prúd a disk cykluje, nerozbehne sa
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Feb 2020, 22:25

Podstata je ale inde :D Si ma nepochopil. Že to Tebe išlo a bez poruchy, to je jedna vec, ale aplikovať to všeobecne, to je vec druhá. Ak má USB port predpísaných 500mA, je to sväté a treba sa toho držať. Ja nemám problém v PC a TV s 1A, ale monitor už stávkuje (cykluje ochrana). Ak navrhujem niečo pre niekoho, zaujímajú ma katalógové hodnoty a chcem mať rezervu. Čo robím pre seba, to je druhá vec - tam si môžem dovoliť aj pokus-omyl. To je podstata príspevku.

Ja samozrejme netvrdím, že Ti to nemohlo fungovať, USB porty a napájanie sú nevyspytateľné veci :D Tiež mám s tým už skúsenosti, čo kde zapojiť, aby to išlo. Napr. PicoScope si nerozumie s USB 2.0 na NTB, ale na workstation už áno (aj keď tam používam 3.0 kvôli dátam). Do monitora môžem zapojiť iPhone X, 11Pro aj 5s, ale 7 už nie - cykluje zdroj :D No čo Ti k tomu poviem? Potom sa všetci čudujú, prečo som si kúpil 100A Deltu :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2020, 22:32

USB 3.0 má už max. prúd 900mA, čo je ale celkom záhada keď napájacie piny sú totožné s USB 2.0. Tým pádom sa dá povedať že pri 3.0 portoch sa môže ísť na 900mA aj v prípade 2.0 pripojenia. Čiže ak by to zapájal na 3.0 port tak by problém nebol, či? :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Feb 2020, 22:34

Neviem, ja tie špecifikácie z hlavy neviem a 3.0 už vôbec nie, ale treba si pozrieť datashit. Ak je to tak, ako píšeš, tak potom by vo verzii 3.0 nemal problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa MARKYS » 29 Feb 2020, 22:46

Možno je to trochu odveci, ale celý problém by si vyriešil, ak tak hodíš dajme tomu 500mAh Li-Po jednočlánok, potom nemusíš riešiť koľko to ťahá (pokiaľ to nepreženieš samozrejme :) ), z číny objednáš Charge/Protect/Boost dosku a bude ti to celé fičať na baterke, ale USBčkom to budeš len nabíjať :D A dáta by si prípadne mohol prenášať cez Bluethooth modul :)

-- Spojený príspevok 01 Mar 2020, 00:13 --

Ale k veci, daj dve do série a desať týchto dvojíc daj paralelne, prípadne ich môžeš zapojiť aj na menší prúd, tak 5-10 mA, v gamepade nemusia svietiť tak silno :)
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa zipaj » 01 Mar 2020, 02:45

prečítaj si po sebe čo si napísal a zamysli sa čo sa stane s akumulátorom ak to budeš používať dajme tomu 2 hodiny nonstop.

Pokiaľ by bol problém s "výdatnosťou" zdroja z USB portu, jednoznačne by som zapojil led paralelne, ku každej rezistor na ktorom by bol úbytok cca 200mV kôli zmene úbytku na LED pri zmene teploty a celé by som to napájal nejakým step down meničom. Tým by sa poriešil aj problém 3,3/5V napájania na USB porte.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Mar 2020, 11:57

Edgar: ja mam na ntb usb2.0 port, ktory da 1,5A aj pri vypnutom ntb. ale neratam pri zariadeniach s tym, ze to ma kazdy pc.
usb 2.0 by malo oficialne dat len 100mA, az zariadenie by si malo vypytat 500mA a viac
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 01 Mar 2020, 13:21

USB kabliky ktore idu ku mojmu front panelu v PC typujem na 50mA konstantneho prudu.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Napajanie 22 LED z USB

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2020, 15:33

Podstata je ale inde :D Si ma nepochopil. Že to Tebe išlo a bez poruchy, to je jedna vec, ale aplikovať to všeobecne, to je vec druhá. Ak má USB port predpísaných 500mA, je to sväté a treba sa toho držať. Ja nemám problém v PC a TV s 1A, ale monitor už stávkuje (cykluje ochrana). Ak navrhujem niečo pre niekoho, zaujímajú ma katalógové hodnoty a chcem mať rezervu. Čo robím pre seba, to je druhá vec - tam si môžem dovoliť aj pokus-omyl. To je podstata príspevku.
Nie ze by som Drakoushovi liezol do :butthead: , ale je to tak. Ked datasheet vravi 500mA tak je to pre bezpecne zarucenu prevadzku 500mA. Ak datasheet vravi 800mA tak je to 800mA a nie viac. Vyrobca tam ma pre svoje tvrdenie neaku rezervu, preto to pojde aj pri prekroceni datasheetoveho udaja, ale na to sa nesmieme spoliehat (ze ta rezerva tam je). Datasheet je biblia.

V prvom rade treba pozriet technicke specifikacie od vyrobcu PC (ktory port aky da max. prud). Ak neuvadza, treba sa drzat standardu pre zatazenie USB, ci je to 1.0 alebo 2.0 alebo 3.0.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok